Trukdžius inovacijoms sukuriame patys

Publikuota: 2018-05-22
Rokas Tamošiūnas, rizikos kapitalo fondo „Open Circle Capital“ partneris. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Rokas Tamošiūnas, rizikos kapitalo fondo „Open Circle Capital“ partneris. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Rizikos kapitalo fondų valdytojos „Open Circle Capital“ partneris.

Esu rizikos kapitalo investuotojas, verslininkas ir mentorius, inovacijų patarėjas, vystantis šią kultūrą Lietuvoje. Savaime suprantama, tokia veikla užsiimantis žmogus nuolatos bendrauja, bendradarbiauja ir kitaip komunikuoja su įvairiomis šalies organizacijomis. Su atsidūsėjimu tenka pripažinti, kad daugelyje jų pastebiu racionaliu protu sunkiai suvokiamą  mentalitetą – pavadinkime jį „neįsigalinimu“: nedarau tol, kol neliepia, pats neinicijuoju dalykų, nes turbūt negalima, lyg ir kažkas uždraudė. Neklausiu, neinu, neprašau, nesiūlau. Visi žino, kad organizacija yra sulūžusi, bet nieko nekeičiu, nes kažkas pasakė, kad…negalima?

Paanalizuokime hipotetinį, pabrėžiu, hipotetinį pavyzdį – vidutiniškus reitingus turinčią mokyklą. Visi žinome, kad Lietuvos mokyklos yra gana prastoje padėtyje: pamokų metu vaikai nemotyvuojami, pedagogai, kas mėnesį savo sąskaitoje regintys apverktinas darbo užmokesčio sumas – taip pat. Kas turi tai pakeisti? Žinoma, kas nors kitas: tikrai ne mokyklos direktorius, nes ministerija neleidžia, ne ūkvedys, nes pinigų visose eilutėse trūksta, tikrai ne mokytojai, kurie telaukia didesnių atlyginimų, ir ne vaikų tėveliai, kurie sėdi aukštuose apkasuose, mat vaikai mokykloje tik traumuojami. Taigi, vienintelis atsakymas į klausimą, kas turėtų situaciją keisti, yra valdžia. Tačiau valdžios institucijose požiūris vyrauja toks pats – departamentų vadovai vieni kitiems perdavinėja iniciatyvos skeptrą taip greitai, kad nė nespėjame sugaudyti, kieno rankose jis šiuo metu yra. Niekas nenori šio skeptro per ilgai savo rankose užlaikyti, mat reikės patiems permainų imtis.

Galima spjauti į tokį požiūrį ir atsiversti mokyklos biudžetą, padalinti visas eilutes iš dviejų bei pridurti šią dalį prie mokytojų algų. Na, arba sukurti projektinį paramos fondą, kurį bus siūloma tėvams pildyti ir taip finansuoti papildomą mokytojų darbą – su aktualiu turiniu susijusios mokymosi programos rengimą. Pavyzdžiui, matematikos mokytojo sukurtą uždavinių ciklą, kuriame integruotas asmeninio biudžeto skaičiavimas. Tiesa, tai neįeina į bazinį darbą, bet mokytojas kas mėnesį uždirbs bent keliais šimtais eurų daugiau. Beje, galbūt reikėtų pratęsti bibliotekos laiką iki 24 val. per parą ir joje įkurdinti „Narvesen“ krautuvėlę? Imtumėme nuomos mokestį ir šiomis lėšomis papildytumėm biudžeto eilutes. Turbūt sakysite, kad biudžetą perskirstyti nėra galimybių. Tikrai? Skaitykite toliau.

Kalbėdamasis su įvairių valstybinių organizacijų atstovais suprantu, kad ten veikiantys asmenys iš tiesų galvoja, jog drąsių idėjų siūlyti negalima, nes jų įgyvendinti niekada nepavyks, pokyčiai yra paprasčiausiai neįmanomi. Atrodo, kad šiuos smarkiai užsistovėjusius ledus išjudintų tik atskiro „paliepėjo“ mandatas, kuris įsako imtis inovacijų. Deja, ir vėl atsitrenktume į sieną dėl susidariusio požiūrio: jeigu hierarchinėje organizacijos piramidėje esantis „viršus“ lieps kažką daryti – tai ten sėdintys asmenys, pasak likusiųjų, dažniausiai nesupranta konteksto ir situacijos apačioje. Na, o „apačia“ tiksliai mato situaciją, tačiau jos keitimu užsiimti, pagal nusistovėjusį požiūrį, nevalia.

Galima būtų pamanyti, kad tik į rankas kišami milijonai motyvuotų patiems imtis inovacijų įvedimo, kurios keistų liūdną organizacijos būklę. Tiesa ta, kad laisvų milijonų mūsų valstybėje tikrai yra, tačiau Europos Sąjungos paramos lėšas teks derinti su Finansų ministerija, kuri, įprasta manyti, prieš teikiamus pasiūlymus kaipmat rezistuos. Norėčiau jus nustebinti atskleisdamas paslaptį – inovacijas diegti savo organizacijoje GALIMA ir tai tikrai nėra raketų mokslas.

Žinoma, yra situacijų, kai užmanytų inovacijų įgyvendinimui yra reikalingas naujas įstatymas, kurį, įsivaizduojama, išleisti yra labai labai sunku – juk įstatymą svarsto net 141 Seimo narys. Dabar prisėskite tie, kurie sakote, jog inovacijoms palankų įstatymą išleisti yra ypač sudėtinga – labai jus nuliūdinsiu ir per akimirką nubrauksiu visus pasiteisinimus. Jūsų įstatymas gali būti vos dviejų pastraipų apimties ir reikia TIK VIENO Seimo nario, kad šis naują įstatymą pasiūlytų.

Taip, iniciatyvą palaikantys pokyčiai, kaip ir palankaus įstatymo priėmimas, nenutiks per parą. Pasiruošimas pirmam skrydžiui į kosmosą taip pat užtruko ne vieną dieną – kitu atveju Kolumbijoje paleistas pirmasis kosminis laivas į Žemę nebūtų sugrįžęs. Tik jūsų pirmasis įstatymas savo sudėtingumu ir neturėtų prilygti kosminio laivo paruošimui. Būtų protinga pradėti nuo mažų pasikeitimų. Taip, eilėje laukiančių įstatymų projektų yra labai daug, kiekvieną sesiją Seimas baigia net nepriartėjęs prie pabaigos. Taip, įstatymo išleidimo nesulyginsi su popiečio arbatėle, bet jeigu egzistuoja fundamentali problema, kurią galima išspręsti tik įstatymo pakeitimu – to ir derėtų imtis.

Šiuo metu šalyje egzistuoja unikali politinė jėga, kuri nesipriešina inovacijoms, nes ankstesnis kairiųjų ir dešiniųjų konfliktas, dėl kurio daugelis pasiūlymų buvo blokuojami iš principo, tiesiog išnyko. Regis, neliko nei pozicijos, nei opozicijos stovyklų, koalicija – mišri. Toks fenomenas panaikino norą priešintis geroms oponentų idėjoms ir atvėrė vartus iniciatyvoms bet kuriame sektoriuje. Tai, kas 20 metų „buvo neįmanoma“, pagaliau tapo įmanoma. Geras pavyzdys – „Lietuvos Geležinkeliai“: jeigu manėme, kad tokią valstybę valstybėje panaikinti galima tik „skerdynių“ būdu, dabar pasidarė aišku, kad tereikėjo daryti tai, kas būtina, nes nei cyptelėjimo neteko išgirsti, jau nekalbant apie „skerdynes“.

Tokius fantazijos nupieštus gigantiškus kalnus nuvertė žmonių iniciatyva, nejaugi mokytojo profesijos prestižine paversti nesugebėsime? Čia ir vėl auditorijoje iškyla klausimas – kas tuo turėtų rūpintis? Ir vėl hipotetinis pavyzdys – mokykla tikisi, kad tuo pasirūpins kas nors kitas, tikrai ne jie patys: ne mokyklų direktoriai, ne profsąjunga, ne patys mokytojai ir tikrai ne vaikų tėvai. O kas tuomet?

Nuvalkiotos frazės yra nuvalkiotos, nes šimtmečius kartojame jas dėl laikui nepavaldžios išminties. Sakoma, kad norėdami pakeisti pasaulį, turime pradėti nuo savęs. Taigi, norite padidinti gerbūvį savo organizacijoje, diegdami inovacijas? Siūlykite arba organizuokite jas. Tam barjerų Lietuvoje tikrai nėra – šie tik mūsų pačių galvose. Lubos – tik įsivaizduojamos. Tuomet, kai pradėsite veikti, net ir drąsiausios inovatyvios idėjos virs realybe. O pirmam žingsniui tikrai nėra reikalingas raketų mokslas, patikėkite.

Rokas Tamošiūnas yra rizikos kapitalo fondų valdytojos „Open Circle Capital“ partneris.

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

„Huawei“: JAV apribojimai mums kainuos 30 mlrd. USD 11

Dėl JAV veiksmų, nukreiptų prieš „Huawei“, kompanija šiemet negaus beveik 30 mlrd. USD planuotų pajamų,...

Paslaugos
2019.06.17
IT darbo rinkos analizė: daugelis studentų jau dirba Premium 2

Bendras užimtų darbo vietų skaičius Lietuvos ekonomikoje beveik nekinta, tačiau informacinių ir ryšių...

Paslaugos
2019.06.17
„Telia“ šiąnakt vykdys mobiliojo tinklo atsparumo pratybas 1

„Telia“ tinklo tarnybos specialistai ruošiasi tikrinti bendrovės mobiliojo ryšio tinklo atsparumą. Naktį iš...

Paslaugos
2019.06.17
„Facebook“ savo kriptovaliutą „Libra“ pristatys šią savaitę

Šaltiniai bendrovėje „Facebook“ praneša, kad socialinis tinklas užsitikrino daugiau nei tuzino didelių...

Paslaugos
2019.06.17
Bitkoinas pirmą kartą per 13 mėn. šturmavo 9.000 USD

Bitkoino kaina sekmadienį buvo pasiekusi ir viršijusi 9.000 USD kainos lygį, kuriame nebuvo buvusi...

Rinkos
2019.06.17
Visoje Argentinoje ir Urugvajuje buvo dingusi elektra 5

Dėl didelio elektros tinklo gedimo visoje Argentinoje ir Urugvajuje keletą valandų buvo dingusi elektra.

Pramonė
2019.06.16
Daugiausia uždirbti leidžiančių programavimo kalbų Europoje TOP 10 20

Tarptautinės Lenkijos kapitalo programavimo kursų kompanijos „Software Development Academy“ specialistai...

Paslaugos
2019.06.16
IBM gimtadienis: 7 faktai apie IT banginį, kurio nekentė Steve‘as Jobsas

Daugiau nei 350.000 darbuotojų 177 šalyse turinti JAV korporacija IBM šiandien (birželio 16 d.) švenčia savo...

Paslaugos
2019.06.16
„Uber“ vis drąsiau žvalgosi į dangų, nesnaudžia ir konkurentai Premium

JAV San Diego mieste jau šią vasarą turėtų pradėti skraidyti nepilotuojamos kompanijos „Uber“ skraidyklės,...

Kinija siekia sutrikdyti protestus Honkonge atakuodama „Telegram“ serverius Premium

Pastarąsias kelias dienas Honkongą drebina didžiuliai protestai, nukreipti prieš siūlomą ekstradicijos į...

Paslaugos
2019.06.14
Lietuvių „Pixelmator Photo“ laimėjo „Apple“ dizaino apdovanojimą 8

Kasmetiniuose „Apple“ dizaino apdovanojimuose šiemet vėl triumfavo lietuvių bendrovė „Pixelmator Team“ ir jos...

Paslaugos
2019.06.14
„Facebook“ pasisamdė bankų lobistą, ruošiasi kriptovaliutos paleidimui 1

Socialinis tinklas „Facebook“ pasisamdė britų bankų lobistą. Taip bendrovė Europoje ruošiasi politiniams ir...

Vadyba
2019.06.14
„Nortal“ į priekį varė įsigijimai ir naujos rinkos 2

Estijos kapitalo technologijų kompanija „Nortal“, Lietuvoje valdanti tokio paties pavadinimo įmonę, pernai...

„Foxconn“ ramina „Apple“: turime pakankamai fabrikų ne Kinijoje Premium 1

JAV ir Kinijos prekybos karui intensyvėjant, pasaulio fabriku vadinama Taivano užsakomosios gamybos milžinė...

Seimas patvirtino startuolio sąvoką, ministerija imasi opcionų 4

Seimas pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos teiktam startuolio apibrėžimui. Smulkiojo ir vidutinio...

Paslaugos
2019.06.13
Kauniečių „Rubbee“ pritraukė 1,6 mln. Eur finansavimą Premium 5

Jauna Kauno UAB „Rubbee“, sukūrusi prie dviračio montuojamą elektrinę pavarą, ir nuo pirmojo modelio...

Paslaugos
2019.06.13
„Telia Lietuva“ atnaujino prekės ženklo šūkį 19

Telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ nuo šiol naudos naują šūkį – „Įdomiau – tik gyvenimas“. Su šiuo...

Rinkodara
2019.06.13
30% „fintech“ įmonių Lietuvoje – neveiklios 16

Lietuva Rytų Europos regione bando susikurti finansinių technologijų („Fintech”) centro įvaizdį, į šalį viena...

Rinkos
2019.06.13
RC sistemų sutrikimai: vartotojai vis dar negali prisijungti 10

Trečiadienį apie vidurdienį buvo sutrikęs Registrų centro informacinių sistemų darbas. Įstaigos atstovai...

Paslaugos
2019.06.12
RRT sumažino tarptinklinio ryšio paslaugų priemokas 2

Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) praneša, kad nuo 2019 m. birželio 15 d. Lietuvos vartotojai, keliaudami po ES...

Paslaugos
2019.06.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau