Kas tai? Eksperto įžvalgos

Prieš pirmąjį pokalbį banke – namų darbai

Publikuota: 2019-06-26
Kęstutis Grinius, Šiaulių banko Vilniaus regiono verslo klientų direktorius, sako, kad įmonei kreipiantis dėl finansavimo, bankas atsižvelgia į tris svarbiausias sąlygas: bendrovės situacijos ir perspektyvų vertinimą, vadovų ar savininkų patirtį bei reputaciją ir garantijas bankui. Bendrovės nuotr.
svg svg
Kęstutis Grinius, Šiaulių banko Vilniaus regiono verslo klientų direktorius, sako, kad įmonei kreipiantis dėl finansavimo, bankas atsižvelgia į tris svarbiausias sąlygas: bendrovės situacijos ir perspektyvų vertinimą, vadovų ar savininkų patirtį bei reputaciją ir garantijas bankui. Bendrovės nuotr.

Pirmą kartą dėl verslo finansavimo besikreipiančios įmonės visada sulauks didesnio banko dėmesio. Kad pirmasis pokalbis banke netaptu skaudžiu nusivylimu, jam reikia tinkamai pasiruošti. O pasirengti bus paprasčiau, jei iš anksto žinosite, ko jūsų tikrai paklaus banko konsultantas.

Didžioji dalis smulkiojo ir vidutinio verslo (SVV) įmonių verslą pradeda savomis lėšomis. Natūralu, kad jam plečiantis finansavimo poreikis tampa vis aktualesnis. Pasak Kęstučio Griniaus, Šiaulių banko Vilniaus regiono verslo klientų direktoriaus, SVV įmonių vadovai dažnai neturi bendradarbiavimo su bankais patirties, todėl pirmojo susitikimo metu nustemba, kiek daug bankas siekia sužinoti apie verslą.

„Pirmasis pokalbis banke bus rezultatyvus, jei verslas atliks namų darbus – pasirengs pristatyti savo verslą, argumentuotai pagrįsti plėtros planus, kreditavimo poreikį. Kuo daugiau informacijos bus pateikiama, tuo bankas galės realiau įvertinti finansavimo galimybes“, — pabrėžė K. Grinius.

Šiaulių banko atstovas rekomenduoja jau prieš pirmąjį susitikimą būti pasirengus atsakyti į visus bankininkui rūpimus klausimus. Pasirengti bus paprasčiau, jei verslininkas žinos, pagal kokius kriterijus bankai įvertina įmonės galimybes gauti kreditą. Pasak p. Griniaus, bankas atsižvelgs į tris svarbiausias sąlygas: įmonės situacijos ir perspektyvų vertinimą, vadovų ar savininkų patirtį bei reputaciją ir garantijas bankui.

Įmonės situacija ir perspektyvos

Bankas priims pamatuotą sprendimą dėl finansavimo, jei turės išsamią informaciją apie įmonės istoriją, esamą būklę bei ateities perspektyvas. Todėl verslininkui iš anksto reikia parengti visus banką dominančius duomenis. Kokių dokumentų prireiks?

„Banko konsultantas paprašys susipažinti su įmonės balanso duomenimis, kurie parodys sukaupto kapitalo, įsiskolinimo būklę. Kitas svarbus dokumentas – finansinę būklę atspindinti pelno-nuostolio ataskaita. Jei įmonė dirbo nuostolingai, vadovo bus paprašyta argumentuoti nuostolio priežastis.  Verslo planas – svarbus dokumentas, kuris pagrindžia įmonės verslo perspektyvas. Banke paprašys verslo plano, kuriame bus įvertintos įmonės galimybės, konkurencinė aplinka, priemonės įsitvirtinti rinkoje, finansinių rodiklių projekcijos“, – vardija K. Grinius.

Dokumentai – svarbu, tačiau ne mažiau svarbu ir pačiam vadovui pokalbio metu argumentuotai papasakoti apie įmonės veiklą ir planus, pagrįsti kreditavimo poreikį. Nebūtina mintinai žinoti visų tikslių skaičių – pakanka paaiškinti esamą padėtį, iššūkius ir tikslus, argumentuotai pagrįsti verslo idėją.

Vadovų patirtis ir reputacija

Banko konsultantas visada sieks sužinoti daugiau apie įmonės akcininkus, vadovus. Kuo labiau patyrusi ir brandesnė yra vadovų komanda, tuo didesnė tikimybė, kad verslas bus plėtojamas nuosekliai, išvengiant nepamatuotos rizikos ir klaidų.

„Ne pirmus metus versle dirbantys vadovai geriau žinos rinkos situaciją, bus susipažinę su klientų elgsena ir lūkesčiais, geriau supras konkurencinę aplinką, mokės efektyviai organizuoti įmonės darbą. Didelis pliusas, jei už įmonės vadovų nugarų stovi stiprūs akcininkai“, – privalumus nusako K. Grinius.

Verslininkas neturėtų nustebti, jei banke pasidomės, ar buvo įsiskolinimų partneriams, tiekėjams, valstybei, ar buvo teisminių ginčų. Vadovaujančių asmenų patirtis ankstesniuose versluose – taip pat banką dominanti informacija.

„Kiekviena patirtis yra vertinga – net ir anksčiau versle padarytos klaidos gali virsti svarbiomis pamokomis. Suprantama, jei įmonės veiklą nulėmė objektyvios priežastys (pvz., ekonominė krizė, paveikusi bendrą ūkio situaciją), tai nebus trukdis kreditui gauti“, – paaiškina K. Grinius.

Tiesa, Šiaulių banko atstovas pabrėžia, kad patirtis yra tik vienas iš kriterijų – finansavimo gali tikėtis ir jaunos įmonės, jei jų finansinė padėtis stabili, o verslo perspektyvos – optimistinės.

Garantijos bankui

Natūralu, kad bankas sieks išsiaiškinti apie užstato galimybes. Todėl verslininkas dar prieš susitikimą banke turėtų iš anksto sau atsakyti, koks užstatas galėtų būti įdomus bankui. Įmonės vadovui patartina iš anksto pasikonsultuos su turto vertintojais dėl galimo užstato vertės.

Kęstutis Grinius sako, kad dažnai verslininkai užstatu vertina ilgalaikį, pvz. nekilnojamąjį turtą. Tačiau banką gali sudominti ne vien pastatai ar sklypai, bet ir kilnojamasis turtas  – gamybinė įranga, transporto priemonės ar kompiuteriai. Sutartys su klientais, kuriose įvardinti konkretūs įsipareigojimai dėl būsimų užsakymų, taip pat gali būti įvertinamos kaip užstato forma.

„Priklausomai nuo verslo ar projekto specifikos, visada rekomenduojama investuoti nuosavų lėšų dalį. Kuo projektas rizikingesnis, tuo nuosavų lėšų dalis turėtų būti didesnė, o konkrečią jos dalį galima aptarti jau konsultacijos metu“, – teigia pašnekovas.

Ar gausiu finansavimą?

Suprantama, sprendimą dėl finansavimo lems visų minėtų kriterijų visuma, tačiau vieno recepto visiems nėra. Vis dėlto, galima tikėtis, kad verslas bus finansuojamas tuomet, jeigu įmonė tvirtai atitinka bent du iš trijų išvardintų kriterijų ir turi argumentuotų paaiškinimų dėl trečiojo kriterijaus trūkumų. O ką daryti, jeigu bankas, visgi, atsisako suteikti kreditą?

„Svarbu nenuleisti rankų ir klausti, kas banko vertinimu nepriimtina ar trukdo suteikti finansavimą. Į tai reikėtų atsižvelgti ir skirti dėmesio sprendžiant klausimų keliančias sritis ir atliekant namų darbus ateityje“, – pataria K. Grinius.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus