Kas tai? Eksperto įžvalgos

Individualus darbo laiko režimas: kada jį taikyti ir kaip išvengti ginčų?

Reklama publikuota: 2020-02-27
Verslo ginčų advokatų kontoros „Jurex“ advokatė Kotryna Jakavičiūtė.
svg svg
Verslo ginčų advokatų kontoros „Jurex“ advokatė Kotryna Jakavičiūtė.

Kada taikyti individualų darbo laiko režimą ir kaip išvengti ginčų? Atsako „Darbo teisės vadovo“ viena iš autorių, verslo ginčų advokatų kontoros „Jurex“ advokatė Kotryna Jakavičiūtė.

Individualus darbo laiko režimas (buitiškai kalbant – individualus darbo grafikas) nustatomas bendru darbuotojo ir darbdavio sprendimu, kuris įtvirtinamas darbo sutartyje. Praktikoje neretai pasitaiko, kad tokį susitarimą inicijuoja darbuotojas teikdamas darbdaviui prašymą ir konkrečiai siūlydamas jam priimtiniausią darbo grafiką. Tokiu atveju darbdavio sutikimas (arba ne) išreiškiamas vizuojant prašymą; toks susitarimo įtvirtinimo būdas taip pat yra tinkamas.

Bet kokiu atveju susitarimas dėl individualaus darbo laiko režimo turėtų būti papildomas nurodant konkretų darbo laiką, kada darbuotojas atliks darbo funkcijas. Nesusitarus dėl konkretaus darbo laiko paliekama erdvė ginčams. Pavyzdžiui, raštu nesusitarus dėl darbo dienos pradžios ir pabaigos laiko gali kilti nesutarimų dėl darbo drausmės (pavyzdžiui, vėlavimo į darbą) ar viršvalandžių.

Darbuotojo prašymas nustatyti jam individualų darbo laiko režimą, pagrįstas poreikiu derinti šeiminius ir darbo įsipareigojimus, galėtų būti atmetamas tik dėl objektyvių priežasčių, nes darbdavys privalo imtis priemonių padėti darbuotojui vykdyti jo šeiminius įsipareigojimus. Toks prašymas gali būti atmetamas, kai jo tenkinimas neproporcingai apsunkintų darbdavį ar nebūtų suderinamas su darbo funkcijų vykdymu. Pavyzdžiui, parduotuvės kasininkas darbo funkcijas gali atlikti tik parduotuvės darbo laiku, todėl prašymas leisti dirbti kitomis valandomis pagrįstai gali būti atmetamas. Bet kokiu atveju prašymo atmetimo motyvai darbuotojui turi būti nurodomi.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Darbuotojo sveikatos būklė, poreikis darbą derinti su studijomis taip pat gali būti svarbios priežastys taikyti jam lankstesnę darbo organizavimo formą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku