Kaip verslui gauti paskolą ir kuo geresnėmis sąlygomis

Publikuota: 2019-08-22
Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas: „Aktyviai dalyvaujame verslo paskolų rinkoje, kurioje vis labiau didiname savo žinomumą“.
Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas: „Aktyviai dalyvaujame verslo paskolų rinkoje, kurioje vis labiau didiname savo žinomumą“.

Deividas Žukas, „Bigbank“ Verslo paskolų skyriaus vadovas, atsako į šiandien verslui ypač aktualų klausimą: kaip gauti paskolą. Jis taip pat pataria, kaip pasirengti susitikimui su banko atstovais, kokius namų darbus reikia paruošti, kaip atskleisti įmonės stipriąsias puses, kad paskolą verslas gautų kaip galima geresnia kainodara.

Kokios dažniausias verslo klaidos, kai prašoma paskolos?

Kreipdamasis į banką klientas turėtų žinoti bent preliminarius savo poreikius. Įmonės vadovas, paklaustas apie reikalingą paskolos sumą, turėtų vengti klausimų: „O kiek galite duoti?“. Įmonė turėtų argumentais įvardinti poreikį ir problemą, su kuria susiduria. O bankas konsultuoja ir, įsigilinęs į detales bei problemą, įvertina paskolos galimybes ir pasiūlo geriausią finansinį įrankį, kurio klientui išties reikia.

Kita klaida – pateikinėti optimistiškus skaičius ir projekto prognozes. Įmonės turėtų konservatyviai vertinti finansuojamus projektus ir įmonės potencialą, kitu atveju tai mažina pasitikėjimą klientu. Pateiktus įmonės skaičius vertina banko specialistai, kurie supranta ir rinką, ir verslą, ir ekonominius ciklus. Todėl nereikėtų apgaudinėti savęs, verčiau parodyti, kad įmonė taip pat vertina ir supranta rizikas. Visada galima paminėti, kad tai yra konservatyvus verslo planas ir tikimasi, pavyzdžiui, X% didesnių pardavimų ar pelningumo. Tai padeda statyti pamatus sėkmingai partnerystei ir kreipiantis dėl kito finansavimo turėti didesnį banko palaikymą – žiūrėdami į istorinius duomenis matysime, kad klientas įvykdė ir viršijo planuotus rodiklius, o ne priešingai.

Ar kreipdamasis dėl paskolos verslas turi atlikti namų darbus?

Atsakingas už verslą asmuo turi parodyti, kad supranta savo sritį. Klientas, paklaustas apie įmonės procesus ar strateginius pranašumus, turėtų lengvai juos įvardinti. Prieš kreipdamasi dėl finansavimo verslininkai turėtų bent trumpai pristatyti įmonę ir verslo planą. Pristatyme turėtumėme matyti akcininkų ir vadovų aprašymą, įmonės trumpą istoriją – patirtį, verslo modelį. Kita dalis pristatymo tūrėtų būti finansinė: faktiniai įmonės rezultatai, ateities prognozės, pinigų srautai, naujo projekto detalizuotos išlaidos, jo pajamos ir pelningumas. Dar prieš susitikimą verta banko atstovui atsiųsti minėtą informaciją bei paskutinių dviejų metų ir naujausio ketvirčio finansines ataskaitas kartu su ilgalaikio turto nusidėvėjimo sąnaudomis, jei tokių buvo. Tai daro susitikimus su klientais produktyvesniais. Taip pat reiktų įsivertinti, koks turtas galėtų būti įkeičiamas bankui kaip užstatas bei kokia jo preliminari vertė. Oficialių turto vertinimų neskubėkite daryti, kadangi bankai dažniausiai turi jiems priimtinus turto vertintojus.

Kokie svarbiausi veiksniai lemia paskolos sąlygas?

Kainodarą klientui iš esmės lemia rizika ir paskolos terminas. Riziką mažina kiekybiniai ir kokybiniai rodikliai.

Kiekybiniai – tai geri įmonės finansiniai rodikliai, tvarūs pinigų srautai ir gera bankui įkeičiamo turto pozicija. Žiūrint į pagrindinius įmonės finansų rodiklius, per daug neišskiriant atskirų sektorių, įmonės pajamos kasmet turėtų augti, nuosavas kapitalas viršyti 25%, paskolų ir EBITDA santykis neperlipti 5, o įmonės likvidumo koeficientas būti ne mažiau 1.2. Jeigu tai atskiras projektas, tuomet atitinkamai vertinamas tik pats projektas ir konkrečiai jo rodikliai.

Kokybiniai aspektai – tai įmonei vadovaujančių darbuotojų patirtis, įmonės istorija, konkurenciniai pranašumai ir bendra rinkos situacija. Žiūrima, ar esant reikalui verslas galimai būtų paremiamas akcininkų, vertinami ir alternatyvūs būdai, kaip bankas galėtų išeiti iš projekto. Sudėjus šiuos rodiklius į visumą, įvertinus banko kapitalo kaštus, išlaidas ir norimą akcininkų grąžą, nustatoma paskolos kaina.

Kaip turi pasiruošti paskolos prašymui verslas, kad ją gautų kuo geresnėmis sąlygomis?

Atstovas pradžiai turėtų pristatyti projektą, įmonės ateinančių metų konservatyvią perspektyvą ir pagalvoti apie projektą banko akimis. Klientui pinigų kainą lemia rizika, tad galite įsivardinti rizikas, kurios paveiktų savalaikį paskolos grąžinimą, ir pagalvoti, kokie veiksniai jas mažina. Reziumuokite projekto privalumus. Visada finansuotojui patrauklumą didina papildomo turto įkeitimas ar srautinės įmonės, akcininko laidavimas. Todėl įsivertinkite, ar tokios papildomos užtikrinimo priemonės galėtų būti suteikiamos. Klientas, neturėdamas pakankamo užstato, visada gali kreiptis į valstybines įstaigas, pavyzdžiui, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA), kurios galimai garantuotų už kredito gavėją. Konkurencija – kitas aspektas. Bankai, kaip ir bet kuris kitas verslas, konkuruoja. Todėl pasiūlymų ir sąlygų konkursas leidžia turėti kiek geresnes sąlygas ir įsivertinti, ar mokate rinkos kainą.

Kokios „Bigbank“ paskolų sąlygos verslui, kokios jų kainos?

„Bigbank“ rinkoje vis dar labiau žinomas kaip vartojimo paskolų bankas. Tačiau aktyviai dalyvaujame ir verslo paskolų rinkoje, kurioje vis labiau didiname savo žinomumą. Suteikiame paskolas įmonėms konkurencinga kaina, kurią lemia projekto aspektai. Vienas iš didžiausių mūsų privalumų – lankstumas. Neturime ypač griežtų rėmų, kurie mus ribotų, stengiamės viską vertinti racionaliai ir ieškoti sprendimų. Todėl matome save kaip banką, siūlantį lanksčius bei greitus sprendimus už rinkos kainą.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau