Kinijos atstovai baigė Lietuvos grūdininkų patikras

Publikuota: 2018-11-15
Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos nuotr.
svg svg
Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos nuotr.

Kinijos liaudies Respublikos Muitinės generalinės administracijos (GACC) atstovai baigė 10 dienų vizitą Lietuvoje, po kurio ekspertai pateikė palankų Lietuvos grūdų fitosanitarinės kontrolės procedūrų įvertinimą.

Lietuvos grūdų augintojai kelią į Kinijos rinką skinasi nuo 2014 m. pavasario, kai buvo išreikštas noras eksportuoti grūdus į Kiniją. Po ilgų dokumentų patikrų šių metų lapkričio pradžioje Lietuvoje lankėsi Kinijos muitinės grūdų ekspertų delegacija.

Kaip skelbiama Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos išplatintame pranešime, dešimt dienų Lietuvoje viešėję ekspertai tikrino visą žemės ūkio produkcijos grandinę – nuo žemės lauko iki pakrovimo į laivą. Ekspertai lankėsi grūdų supirkimo įmonėse Telšiuose, Mažeikiuose, Kėdainiuose, kur didžiausias dėmesys buvo skiriamas patikrai, kokio švarumo grūdai patenka į elevatorius, taip pat buvo stebima, kaip grūdai sandėliuojami, valomi, džiovinami, vertinamos galimybės atsekti grūdų kelią nuo pirminio priėmimo iki pakrovimo eksportui. Piktžolės, kenkėjai, grūdų saugos rodikliai - tai svarbiausi kriterijai, norint gauti leidimus grūdų įvežimui į Kiniją.

Svečiai iš Kinijos taip pat apžiūrėjo keletą žemės ūkio bendrovių. Laukuose ekspertai vertino pasėlių švarumą, specialistai taip pat lankėsi Dotnuvos sėklų paruošimo įmonėje, Klaipėdos uosto krovos kompanijose, kur vertino priimamų bei kraunamų į laivą grūdų patikrą.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Taip pat buvo įvertinta, kaip atliekamos valstybinių institucijų procedūros užtikrinant kokybišką tiekimo grandinę. Per visą patikros laiką buvo vertinama grūdų fitosanitarija nuo sėklos bei dirvožemio paruošimo, iki pasėlių priežiūros laukuose.

Pasibaigus Kinijos ekspertų vizitui, Karolis Šimas, Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos (LGPA) prezidentas, sako, jog Lietuva sulaukė labai palankaus vertinimo.

„Džiaugiamės, kad ekspertų vertinimas buvo teigiamas, gerai buvo įvertinti pasėlių laukai, grūdų įmonių darbas. Jei finalas bus toks, kokia patikros pradžia, tai naujam grūdų sezonui tikimės eksporto į Kiniją leidimų“, - pranešime cituojamas asociacijos prezidentas.

Anot jo, sunku pervertinti Kinijos rinkos svarbą, nes ši valstybė viena galėtų nupirkti visą Lietuvos grūdų perteklių.

Lietuva kasmet eksportuoja apie 4 mln. t grūdų, rapsų bei ankštinių kultūrų. Kinija yra didžiausia žemės ūkio žaliavų importuotoja - susiklosčius palankioms sąlygoms, ši šalis galėtų nupirkti visą perteklinį Lietuvos derlių. Kiniją domina įvairi žemės ūkio produkcija: kviečiai, kurių kasmet Lietuvoje turime 2,5-3 mln. t perteklių,  miežiai, kurių perteklius siekia 200.000-300.000 t kasmet, žirnių – 200.000-400.000 t kasmet. Rapsų Kinijai galėtume parduoti  200.000-300.000 tonų kiekvienais metais.

Kinija dirba tik su didžiausiais pasaulio eksportuotojais – JAV, Kanada, Brazilija, Argentina, Ukraina, Australija. IŠ ES eksportuoti grūdus į Kiniją galimybę turėjo tik Prancūzija (kviečius) ir Danija (miežius), todėl, perdirbėjų teigimu, Lietuvai patekti į šį didžiausių eksportuotojų klubą būtų didžiulis pripažinimas pasaulyje.

„Mūsų sektoriaus tiekimo infrastruktūra sukurta per pastaruosius 5-15 metų, todėl jame  pritaikytos pačios moderniausios technologijos. Esame pasiekęs tokį lygį, kad galime būti pavyzdžiu visam pasauliui. Lietuvos žemės ūkio tiekimo grandinė ne tik atitinka pasaulio standartus, bet ir gali būti pavyzdys eksportuojančioms šalims“, - tvirtina p. Šimas.

Pasak grūdų perdirbėjų asociacijos atstovų, Kinijos ekspertai susitikimuose minėjo, kad jų rinkai reikia visų rūšių (ypač aukščiausios kokybės) kviečių.

Susitikimuose svarstyta ir tai, kokiais būdais grūdai galėtų būti eksportuojami. Ateityje dalį grūdų būtų galima eksportuoti net konteineriais (vagonuose) „Lietuvos geležinkelių“ pristatytu maršrutu. Tokia galimybė atsiranda dėl to, kad iš Kinijos vyksta didelis prekių eksportas į ES šalis, o šiam transportavimo būdui iki šiol trūko grįžtamojo krovinio į Kiniją, todėl grūdai galėtų užpildyti šią nišą.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku