Grūdų perdirbėjai nerimauja – pakilus kainoms ūkininkai ima gudrauti

Publikuota: 2018-08-07
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos nariams nerimą kelia tai, jog valstybės lygiu paskelbus ekstremalią situaciją dėl sausros grūdų sektoriuje, žemdirbiai skatinami spekuliuoti situacija ir nevykdyti sudarytų sutarčių su grūdų supirkėjais.

Pasak Dalios Ruščiauskienės, asociacijos direktorės, ugnį pakurstė Žemės ūkio ministro vieši pasisakymai, jog „bet kas Lietuvoje netekęs derliaus galėtų išvengti sankcijų iš Europos Komisijos ir iš Žemės ūkio ministerijos institucijų dėl neįvykdytų įsipareigojimų, susijusių su Europos Sąjungos paramos išmokėjimu, ir kad kiekvienas ūkininkas galėtų apeliuoti į force majeure aplinkybes prieš savo produkcijos supirkėjus tiek Lietuvoje, tiek ir užsienio šalyse“.

„Mums suprantamas ministro noras padėti žemdirbiams, juos  atleidžiant  nuo dalies įsipareigojimų prieš Europos Komisiją ar Žemės ūkio ministerijos institucijas, tačiau nevykdyti sutarčių – griežtai nerekomenduojame“, –  asociacijos išplatintame pranešime cituojama p. Ruščiauskienė.

Pasak jos, šiemet rinkoje stipriai padidėjusios grūdų supirkimo kainos paskatino neskaidrius procesus. Dalis  grūdų augintojų arba neva staiga neteko derliaus, arba atvirai sako,  kad nevykdys sutarčių dėl rinkoje apie 30–40 Eur pakilusių kainų už grūdų toną ir ieško ne visada skaidrių galimybių  juos parduoti brangiau.

Asociacijos direktorės p. Ruščiauskienės teigimu, nors Žemės ūkio ministerija papildomai paviešino informaciją, kad  sausros, kaip ekstremalios situacijos paskelbimas neatleidžia nuo įsipareigojimų, prisiimtų pagal privačių subjektų sutartis, tačiau esant tokiam kainų pakilimui, grūdų augintojai ir toliau savaip traktuoja  ministerijos atstovų atitinkamus pasisakymus.   

„Grūdų pirkėjai informuoja, kad nesiruošia pralobti iš grūdų augintojų netekčių  Patys yra pardavę grūdus pagal išankstines sutartis  analogiškai 30–40 Eur žemesnėmis  kainomis tiek eksportui, tiek vietos gamintojams. Nupirkę grūdus iš augintojų, nepriklausomai nuo to, koks užderėjo derlius,  jie savo įsipareigojimus prieš pirkėjus vykdys. Todėl kreipiasi į grūdų pardavėjus ir ragina kiekvienu atveju, iškilus sunkumams, kreiptis į grūdų pirkėjus ir kartu įvertinti bei spręsti  situaciją, kaip įsipareigojimai pagal sutartį būtų vykdomi. Nėra pagrindo nutraukti ar atsisakyti galiojančių sutarčių “, –  paaiškina p. Ruščiauskienė.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą AGROVERSLO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau