Pakuočių atliekų tvarkymo viešieji konkursai savivaldybėse įsibėgėja

Reklama publikuota: 2021-02-25
VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis.
svg svg
VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis.

Kelerius metus trukusios Lietuvos gamintojų ir importuotojų organizacijų ir Vilniaus miesto savivaldybės derybos dėl pakuočių atliekų tvarkymo, tarpininkaujant Aplinkos ministerijai, jau artėja į finišo tiesiąją, derinant likusias paskutines atviras užsitęsusių derybų vietas, kad viešasis paslaugų pirkimo konkursas būtų sėkmingai paskelbtas. Tuo tarpu VšĮ „Gamtos ateitis“ skuba pasidalinti, kaip dar 2018 m. jų ir kitų dviejų Lietuvoje veikiančių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų pradėti inicijuoti pokyčiai dėl pakuočių atliekų tvarkymo viešai skelbiamų atvirų konkursų kitose Lietuvos savivaldybėse jau įsibėgėja ir duoda apčiuopiamų rezultatų, kuriant tipinius sėkmingo bendradarbiavimo veiklos modelius.  

Kaip žinia, pagal Atliekų tvarkymo įstatymą, gamintojų ir importuotojų organizacijos kartu su savivaldybėmis skirtinguose Lietuvos miestuose turi susitarti dėl atliekų tvarkymo sąlygų, savivaldybės turi įgyvendinti viešąjį pirkimą, o organizacijos – apmokėti paslaugų teikėjams už kokybišką pakuočių atliekų tvarkymą, nepamirštant ir tolimesnės paslaugų teikėjų kontrolės. Iki 2018 metų visos skirtingų šalių – savivaldybių, organizacijų, pakuočių atliekų tvarkytojų ir perdirbėjų – bendradarbiavimo sutartys apimdavo komunalinių atliekų sraute susidarančių pakuočių atliekų rūšiuojamąjį surinkimą, vežimą ir paruošimą naudoti, naudojimą. Šie savo verte ir apimtimi dideli konkursai ilgainiui ėmė kelti daugiau sumaišties ne tik visoms šalims derinant jų sąlygas, juos paskelbiant, bet ir administruojant bei kontroliuojant sistemoje veikiančius ir atsakomybę prisiimančius ar turinčius prisiimti jos dalyvius, kad galutiniame taške nenukentėtų patys pakuotes į rinką išleidžiantys ir už jos sutvarkymą sumokantys gamintojai bei importuotojai, o gyventojai neliktų be galimybės rūšiuoti pakuočių atliekas.  

Pakuočių atliekų tvarkymo grandinės išskaidymas

Pradedant 2018 metais, pakuočių ir atliekų tvarkymo organizacijos, bendradarbiaudamos su savo partneriais – skirtingų miestų savivaldybėmis, pakuočių atliekų tvarkytojais, inicijavo pokyčius pakuočių atliekų tvarkymo grandinėje naujai skelbiamiems konkursams – atsikiriant dvi esmines organizavimo sistemos sritis į pakuočių surinkimą, vežimą ir atskirai – stiklo ir kitų pakuočių paruošimą naudoti ir naudojimą, t.y. perdirbimą.   

„Šiuo sprendimu – išskaidyti pakuočių atliekų tvarkymo grandinę, organizuojant atskirus konkursus ir pasirašant atskiras sutartis su skirtingomis šalimis, buvo pasiūlyta siekiant efektyvinti pakuočių atliekų tvarkymą, išgryninant atskirus procesus ir turint aiškesnį kainų už paslaugas pagrindimą, ir ypač – siekiant sustiprinti paslaugos teikėjų kontrolę, atsakomybę bei įsipareigojimus“, – pastebi VšĮ „Gamtos ateitis“ vadovas Karolis Šiaudkulis. – „Žinoma, didinant ypatingą dėmesį ir stiprinant priežiūrą paslaugų (pakuočių surinkimo / vežimo / paruošimo perdirbti / perdirbimo) teikėjams, organizuojant įvairius jų patikrinimus bei numatant kitus kontrolės mechanizmus, taip pat įvedant kiekvienoje bendradarbiavimo sutarčių daugiau nei 20 punktų, susijusių su paslaugų teikėjų atsakomybe, įsipareigojimais ir numatytomis aiškiomis baudomis už tų įsipareigojimų nevykdymą?“.  

Įvykę ar vykstantys konkursai

Pagal įvykusius viešuosius pirkimus, suderinus su pakuočių atliekų tvarkymo organizacijomis pirkimų sąlygas, atskyrus į dvi skirtingas sutartis pakuočių atliekų tvarkymo organizavimo veiklas – pakuočių atliekų surinkimą ir vežimą nuo paruošimo naudoti ir naudojimo – sėkmingai dirba Klaipėdos, Skuodo, Jurbarko rajonų savivaldybės. Viešieji pirkimai jau yra įvykę, parinkti surinkėjai ir ruošiamasi pradėti teikti paslaugas pagal trišales pakuočių atliekų tvarkymo organizavimo sutartis Kėdainių rajone,  Šalčininkų rajone  vyksta galimo laimėtojo pateiktų dokumentų vertinimas. Pirkimai paskelbti pagal su visomis trijomis pakuočių atliekų tvarkymo organizacijomis suderintas (arba jų nuostatoms neprieštaraujančias) sąlygas dar devyniose miestų ar rajonų savivaldybėse, ruošiamasi skelbti ar derinamos, baiginėjamos derinti pirkimų sąlygos pagal organizacijų paregtus ir pateiktus pirkimo dokumentus dar trylikoje miestų ir rajonų savivaldybių. Yra savivaldybių, kuriose pirkimo derinimo procesai yra laikinai sustoję, tačiau pakuočių atliekų organizacijos tikisi, kad įgavus pagreitį su konkursų skelbimu ar bendradarbiavimo sutarčių pasirašymu kitose Lietuvos savivaldybėse, procesai sėkmingai įsibėgės ir likusiuose Lietuvos miestuose ar rajonuose.

Bendras tikslas visiems šioje pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje veikiantiems dalyviams yra gamintojams ir importuotojams Vyriausybės nustatytų pakuočių sutvarkymo užduočių įgyvendinimas. Ne mažiau svarbu užtikrinti, kad gyventojai turėtų galimybę rūšiuoti, neprarastų motyvacijos rūpintis savo aplinka, būtų visų rinkos dalyvių vienodai edukuojami ir mokomi, kaip rūšiuoti, būtų užtikrinta tinkama infrastruktūra rūšiavimui ir miestai išliktų švarūs, nepaskęsdami pakuočių atliekose prie neaptarnaujamų konteinerių ar vietose, kur norinčiųjų rūšiuoti žmonių daugėja, o konteinerių galimai trūksta.

Tikslas – sutvarkyti kuo daugiau pakuočių atliekų

„O kalbant apie skirtingų suinteresuotųjų pusių, ypač pirmosios grandies dalyvių – gamintojų ir importuotojų – dalyvavimą šioje sistemoje, be galo svarbu aiškumas ir skaidrumas bei visapusiškos garantijos, kad rinkoje nepasikartotų 2018 metų krizės pakuočių atliekų tvarkymo sektoriuje scenarijus, o pasklidus kalboms  apie radikalius pokyčius pakuočių atliekų tvarkymo sistemoje ar jų funkcijų perdavimą kitiems sistemos dalyviams, neiškiltų dar daugiau abejonių, kiek, kaip greitai ir kokių skirtingų valstybės atsarginių veiksmo planų turi būti paruošta, kad tie pokyčiai neįvestų rinkoje dar daugiau nežinomųjų“ – pabrėžė K. Šiaudkulis.

Visų gamintojų ir importuotojų organizacijų bendras tikslas – sutvarkyti kuo daugiau pakuočių atliekų. Infrastruktūros plėtra ir naudojimas bei finansavimas, aiškesnė kainų nustatymo politika, šalių tarpusavio atsiskaitymo tvarka, sutartinių įsipareigojimų vykdymo kontrolė, visuomenės informavimas ir edukacija, ir žinoma – organizacijų finansinis stabilumas ir patikimumas – tai svarbiausi kertiniai rodikliai, kurie organizuojant naujos formos išskaidytus atskiroms paslaugoms konkursus, tiek bendradarbiaujant su paslaugų teikime dalyvaujančiomis skirtingomis šalimis atskirų sutarčių pagrindu su didžiąja dalimi Lietuvos savivaldybių privalo vykti sklandžiai. Tuo keliu ir žengiama.

Apie „Gamtos ateitis“

VšĮ „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Šiais metais ji planuoja sutvarkyti daugiau nei 97 tūkst. tonų į Lietuvą išleistų pakuočių atliekų. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.

nuotrauka::1

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Karantino gelbėjimo planas darbuotojams: edukacija apie savijautą ir pozityvios patirtys Verslo tribūna 1

Pasirūpinti savo darbuotojų psichologine sveikata – viena iš itin išryškėjusių darbdavių užduočių per...

2021.03.31
Naujoje realybėje „Dezifog“ tapo būtinybe Verslo tribūna 1

Praėjusiais metais užklupusi pandemija įmonių organizacijos kultūrą papildė dar viena dedamąja: darbuotojų ir...

2021.03.24
Europos Sąjungos kibernetinio saugumo teisės aktų pokyčiai: ką turime žinoti Verslo tribūna

Šiandieniniame pasaulyje nė viena organizacija ar įmonė nėra visiškai apsaugota nuo kibernetinių atakų ar...

2021.03.12
Neišnaudoto e-komercijos veiklos efektyvumo potencialo – apstu Verslo tribūna 2

Pandemija ir pirmasis karantinas pralaužė ledus įstrigusioje internetinėje prekyboje maisto produktais.

2021.03.09
„Dezifog“– naujas standartas Verslo tribūna

Kauno bendrovė „Efektyvūs saugos sprendimai“ kovoje su tebesitęsiančiu koronavirusu siūlo pasitelkti jų...

2021.02.25
Pakuočių atliekų tvarkymo viešieji konkursai savivaldybėse įsibėgėja Verslo tribūna

Kelerius metus trukusios Lietuvos gamintojų ir importuotojų organizacijų ir Vilniaus miesto savivaldybės...

2021.02.25
Nutikus nelaimei, verslui svarbiausia kuo greičiau grįžt į vėžes Verslo tribūna

Gaisras, dėl kurio visiškai sustojo įmonės veikla, o jai atnaujinti reikalingos elektros nėra ir greitu metu...

2021.02.22
Mokėjimų rinkos naujovės palengvins SVV dalią Verslo tribūna

Daugelį smulkiojo ir vidutinio verslo įmonių pandemija privertė spausti stabdį ar bent jau jungti neutralių...

2021.02.17
Koordinuodamos kibernetinių spragų atskleidimą įmonės mato naudą Verslo tribūna

Kibernetinio saugumo spragas norinčios pašalinti įmonės ir įstaigos vis dažniau naudojasi pagalba iš šalies –...

2021.02.01
Vilniaus „Grinda“ lietaus nuotekoms tvarkyti pasitelkė tvarios vandentvarkos principus Verslo tribūna

Baigusi judrios sostinės T. Narbuto gatvės lietaus nuotekų kolektoriaus rekonstrukciją, Vilniaus miesto...

2021.01.21
Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas Verslo tribūna

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius...

2020.12.03
Saugumo operacijų centrai – koncentruota gynyba prieš kibernetines atakas Verslo tribūna

Šiemet pandemija ne tik išmušė iš po kojų patikimas verslo strategijas, bet ir tapo padažnėjusių atakų...

2020.11.26
„Planas A“: kaip išlikti naujoje realybėje Verslo tribūna

Prie Šiaulių banko pagalbos projekto „Planas A“, kurio tikslas – sunkmečiu padėti smulkiajam verslui,...

2020.11.26
Tarp svarbiausių darbuotojų savybių – gebėjimas „kalbėti duomenimis“ Verslo tribūna

Nuolat augantis mus pasiekiančios informacijos srautas ir riboti laiko ištekliai daro įtaką kasdien priimamų...

2020.11.19
„Kelių priežiūra“: darbuotojų ugdymas augina konkurencingumą Verslo tribūna

AB „Kelių priežiūra“ įkurta 2017 m., sujungus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių. Pora metų vėliau prie...

2020.11.16
Naujoji verslo realybė: kaip likti prie „Plano A“ Verslo tribūna

Šiaulių bankas iniciavo smulkiesiems verslams skirtą pagalbos projektą „Planas A“. Vienas iš jo tikslų –...

2020.11.04
Ypatingos svarbos infrastruktūros apsauga nuo kibernetinių grėsmių: ką turime žinoti Verslo tribūna 2

Ypatingos svarbos infrastruktūros teikiamų paslaugų, tokių kaip elektros energijos, vandens, transporto,...

2020.10.29
Skirtingi autentifikavimo būdai – kas laimėtų saugumo lenktynes? Verslo tribūna

Ilgą laiką buvęs mūsų atpažinimo karaliumi, slaptažodis sulaukia vis daugiau kritikos. Neretai slaptažodžiai...

2020.10.15
„Planas A“ – gelbėjimo ratas Lietuvos smulkiajam verslui Verslo tribūna 2

Smulkusis verslas dažnai vadinamas Europos stuburu, žemyno konkurenciniu pranašumu, šalies ekonomikos...

2020.09.24
Sėkmingos partnerystės formulė– bendradarbiavimas  Verslo tribūna

Viena pagrindinių verslo ar projektų sėkmės sudedamųjų dalių yra patikima partnerystė. Svarbu turėti puikią...

2020.08.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku