Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas

Reklama publikuota: 2020-12-03
„NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas.
svg svg
„NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas.

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius sprendimus ir pakviesti gyventojus naudotis elektroninėmis sistemomis. Tačiau nors Lietuva yra viena iš stipriausią informacinių technologijų infrastruktūrą išvysčiusių šalių, paskelbus pirmąjį karantiną įstaigos jau nuo pirmųjų dienų susidūrė su elektroninių sistemų trikdžiais.

Pavyzdžiui, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) gegužės pabaigoje paskelbė, kad ruošiasi teikti tiesiogines paskolas nuo pandemijos nukentėjusiems turizmo paslaugų teikėjams, ir nors institucija dėjo visas pastangas užtikrinti sklandų darbą, tačiau faktiškai paskolų išdavimo procesą pradėjo tik liepos viduryje. Tuo metu Užimtumo tarnyba bedarbio ir kitas išmokas apskritai kurį laiką išdavinėjo rankiniu būdu.

Trūksta integralumo

Tarptautinės informacinių technologijų ir konsultacijų įmonių grupės „NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas teigia, kad tokios situacijos dažniausiai susidaro dėl e. sistemų integralumo stokos. Pasak jo, kol nėra pasirūpinta sistemų bendradarbiavimo automatizavimu, duomenų apsikeitimas tarp dviejų e. paslaugas teikiančių institucijų dažnai tampa sunkiai įgyvendinamas.

„Jei vienai valstybinei įstaigai ruošiantis suteikti e. paslaugą reikia papildomų duomenų iš kitos institucijos, o ši nėra susieta su pirmąja ir turi skirtingus veikimo principus, susiduriama su reikšmingais trikdžiais, – sako M. Glodas. – Tuomet pats pilietis turi įdėti nemažai savarankiško darbo – vienai valstybinei įstaigai pateikti duomenis apie kitos institucijos turimus dokumentus tam, kad jos sėkmingai galėtų tarpusavyje dalintis reikalinga informacija.“

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Dėl šios priežasties ir pačios institucijos patiria nuostolių. Pasikeitus teisės aktams ir įpareigojus įstaigas skubiai teikti naujas ar pakeistas e. paslaugas, šios yra priverstos greitai organizuoti konkursus ir rasti partnerius, per trumpą laiko tarpą galinčius sukurti ad hoc sistemas, o tai dažniausiai užtrunka ir kainuoja didelius pinigus.

„Įstaigų darbuotojai neturi pakankamai įgūdžių atlikti esamoms sistemoms reikiamų programinių pakeitimų, o ir pačias sistemas dažniausiai reikia sukurti iš naujo, – teigia M. Glodas. – Maža to, patys darbuotojai dirba viršvalandžius ir patiria didžiulį stresą atlikdami darbą rankiniu būdu. Tokiose situacijose paprasčiausiai nėra laimėtojų. Išnaudojami svarbūs resursai, sugaištama daug brangaus laiko ir galiausiai vis tiek pavėluojama suteikti paslaugas savaitėmis ar net mėnesiais.“

Reikalingi inovatyvūs sprendimai

„NRD Companies“ sukurta inovatyvi, į klientą orientuota paslaugų teikimo platforma „GxP“ sprendžia būtent tokias problemas. Pasak M. Glodo, vienas svarbiausių „GxP“ platformos bruožų yra tai, kad ji leidžiančia e. sistemai veikti tiek kaip savarankiškai įstaigos platformai, tiek kaip integraliai tarpinstitucinio bendradarbiavimo daliai.

„Naudojantis  „GxP“ platforma nebėra reikalo atskirai kreiptis į kitą instituciją norint gauti reikiamos informacijos – didžioji dauguma duomenų yra prieinami akimirksniu, – teigia ekspertas. – Žvelgiant iš piliečio perspektyvos, tai yra ypatingai patogu, nes žmogui nebereikia specialiai pateikti dokumentų skirtingoms įstaigoms, jos visos pačios susirenka reikalingus duomenis. Tai suteikia lankstumo, greičio ir užtikrintumo renkantis ir gaunant e. paslaugas.“

„GxP“ platformos valdymas taip pat nereikalauja turėti programavimo žinių (angl. low-code). Anot M. Glodo, tai leidžia greitai reaguoti į pokyčius tiek rinkoje, tiek pasikeitus teisės aktams: supaprastintas sistemos valdymas suteikia galimybę neturintiems IT žinių darbuotojams paleisti naujas e. paslaugas patiems, o esamas – lengvai pritaikyti prie pakitusių vartotojų lūkesčių.

„Sklandesnis institucijų bendradarbiavimas padėtų ne tik optimizuoti įstaigų veiklą bei efektyviau valdyti procesus, bet ir pradėti teikti paslaugas, atitinkančias piliečių lūkesčius, – teigia M. Glodas. – Biurokratinė našta neturėtų tekti piliečiams, dėl to tikimės, kad „GxP“ platformą įsidiegusios įstaigos nuims šią naštą nuo daugumos jų e. paslaugomis besinaudojančių vartotojų pečių.“

Pavyzdys Karibuose

Viena iš pirmųjų valstybių, išbandžiusių „GxP“ platformą – Barbadosas. Šalies institucijose įdiegta platforma padės užtikrinti sklandaus apmokėjimo ir reikalingų dokumentų gavimo procesus. Pavyzdžiui, vairuotojų pažymėjimams, policijos išrašams ar kitiems dokumentams gauti skirtas procesas, dažnu atveju trukdavęs iki 56 dienų, sutrumpės iki 5 darbo dienų.

Platforma taip pat įgalins valstybinių įstaigų darbuotojus patiems paleisti naujas paslaugas vos per 5-8 darbo dienas, priklausomai nuo jos sudėtingumo lygmens. Laikui bėgant, visos Barbadoso vyriausybės teikiamos paslaugos turėtų tapti prieinamos per e. platformą.

M. Glodas reziumuoja, kad e. paslaugos turėtų būti orientuotos į piliečių patogumą, o jas teikiančios sistemos gebėti pačios susirinkti reikiamus duomenis apie gyventojus, besikreipiančius dėl paslaugos.

„Šios naujos galimybės padeda modernizuoti institucijų sistemų procesus bei efektyvinti e. paslaugų teikimą, kas, tikimės, ilgainiui prisidės ir prie Lietuvos ekonomikos skatinimo, institucijų darbų optimizavimo bei tikslingo valstybės resursų paskirstymo, – sako ekspertas. – Tegul piliečiai dirba savo darbą, uždirba valstybei BVP, o valstybė mainais teikia jiems modernias paslaugas.“

Apie „NRD Companies“

„NRD Companies“ yra tarptautinė informacinių technologijų ir konsultacinių įmonių grupė, kuri specializuojasi viešojo sektoriaus ir skaitmeninės infrastruktūros sprendimų vystyme. Grupė vienija kompanijas, skiriančias ypatingą dėmesį finansinių ir vyriausybinių technologijų sprendimų kūrimui bei praktika paremtomis konsultacijoms, taip siekdama padėti pasaulio šalims įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus. „INVL Technology“ grupei priklausanti „NRD Companies“ yra pripažinta rinkos lyderė ir veiklą plėtoja visuose penkiuose žemynuose. Grupės įmonės sėkmingai realizuoja elektroninių paslaugų teikimo ir mokesčių administravimo platformos projektus, nacionalinių paštų skaitmenizavimą bei kitus skaitmeninius sprendimus.

„NRD Companies“ grupę sudaro šios dukterinės įmonės: „ETRONIKA“, „Norway Registers Development AS“, „NRD Systems“, „NRD Rwanda“, „NRD Bangladesh“, ir „Infobank Uganda“.

Daugiau informacijos: www.nrd.no.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Grėsmių kibernetinėje erdvėje daugėja – kaip apsisaugoti? Verslo tribūna

Siekiant efektyviausiai užtikrinti organizacijos kibernetinį saugumą, vien technologijos nėra visagalės –...

2022.06.08
Šiaulių banko eksperimentas – kada dirbti iš namų darbuotojai sprendžia patys Verslo tribūna 3

Pandemija parodė, kad dirbti iš namų įmanoma, o daliai darbuotojų tai yra net labiau priimtina. Kita vertus,...

2022.06.02
Abipusės naudos beieškant – ar įmanoma valstybės investicijų ir privačių finansuotojų sinergija? Verslo tribūna

Per 20 metų vien UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) į Lietuvos verslą įlieti daugiau nei 2 mlrd.

2022.05.31
Vilniaus kolegija parduoda sostinės centre esantį pastatą Verslo tribūna

Vilniaus kolegija (VIKO) parduoda nuosavybės teise valdomą pastatą, įsikūrusį Vilniuje Naugarduko gatvėje 5.

Statyba ir NT
2022.05.27
„NRD Cyber Security“ kviečia į kasmetinę „CyberSOC“ virtualią konferenciją Verslo tribūna

Gegužės 25 d. vyks jau ketvirtoji metinė konferencija, joje bus kalbama apie saugumo operacijų centrus (SOC),...

2022.05.18
Skaitmeninė revoliucija apskaitos darbų valdyme Verslo tribūna

Iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad apskaitoje daug vietos inovacijoms nėra, nes visi darbai persikėlė į...

2022.05.06
Patiriantiems finansinius sunkumus: namų darbai, kurie pravers kalbant su kreditoriais Verslo tribūna

Finansiniai sunkumai – nepriklausomai nuo to, ar jie sukelti vidinių, ar išorės veiksnių – neišvengiama...

2022.05.05
Kibernetinio saugumo specialistams IT žinios – privalumas, bet ne būtinybė Verslo tribūna

Kibernetinio saugumo specialistų poreikis auga ne tik Lietuvoje, bet ir visame skaitmenizacijos keliu...

2022.04.28
INVEGA: verslas turi būti finansuojamas atsakingai Verslo tribūna

Verslai skundžiasi, jog sulaukti finansavimo iš INVEGOS labai sudėtinga, esą keliami griežti reikalavimai,...

2022.04.26
Šiaulių banko patirtis: kodėl pardavimai ir rinkodara turi dirbti išvien Verslo tribūna

Sklandus skirtingų sričių kolegų darbas yra viena iš būtinų sąlygų verslo augimui. Bet realybėje skirtingi...

2022.04.07
VLK kibernetinį atsparumą stiprina bendradarbiaudama su „NRD Cyber Security“ Verslo tribūna

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) užtikrina sveikatos priežiūrą,...

2022.03.30
INVEGA primena, kokiomis finansavimo priemonėmis verslas gali pasinaudoti krizių kontekste Verslo tribūna

Rusijai įsiveržus į Ukrainą verslai susiduria su naujais iššūkiais. INVEGA savo ruožtu keičia kai kurias jau...

2022.03.23
INVEGOS veikla prisideda prie kasmetinio beveik 2% šalies BVP sukūrimo Verslo tribūna

INVEGA ateina ten, kur numato valstybės strateginiai tikslai ir ten, kur verslui trūksta finansavimo, nes...

2022.02.17
Pandemijos įtaka verslui: santykis su darbuotojais keičiasi negrįžtamai Verslo tribūna

Besibaigiant antriems pandemijos metams, vis dar sunku tiksliai įvardyti, kiek neigiamos ir kiek teigiamos...

2022.01.19
Ar jūsų valdybos posėdžių dienotvarkėje jau įrašytas kibernetinis saugumas? Verslo tribūna 2

„McKinsey“ atlikta pasaulinė organizacijų valdybų apklausa atskleidė, kad kibernetinis saugumas yra vienas iš...

2021.12.22
Tyrimas: dovanas iš smulkiųjų vietos gamintojų perka kas penktas lietuvis Verslo tribūna

Perkant dovanas iš vietinių gamintojų, galima įsigyti išskirtinį daiktą ar paslaugą, o kartu ir paremti...

2021.12.21
Kalėdinės įmonių dovanos – kodėl ne lietuviškos? Verslo tribūna

Dalis smulkiųjų lietuviškų įmonių per šventinį laikotarpį pasiekia nuo 20% iki 50% visų metų apyvartos. Prie...

2021.12.08
Kibernetinį saugumą užtikrina ir technologijos, ir žmonės: ko svarbu nepraleisti pro akis Verslo tribūna

Jau pusantrų metų siaučianti pandemija paveikė ir kibernetinį saugumą – visame pasaulyje ženkliai padaugėjo...

2021.11.19
„Grinda“: prieš naują transformacijos etapą – įvertinti, kas padaryta Verslo tribūna 1

„Kas veža, tam krauna“. Nors Vilniaus „Grinda“ tarp Lietuvos savivaldybių valdomų įmonių neabejotinai...

2021.11.18
Šiaulių bankas: pasiruošti sukčių puolimui reikia taip, kaip ruošiamasi gaisrui Verslo tribūna

Aiški instrukcija ir procedūros, atsakomybių pasidalinimas, pratybos ir bendra kritinį mąstymą skatinanti...

2021.11.17

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku