Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas

Publikuota: 2020-12-03
„NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas.
svg svg
„NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas.

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius sprendimus ir pakviesti gyventojus naudotis elektroninėmis sistemomis. Tačiau nors Lietuva yra viena iš stipriausią informacinių technologijų infrastruktūrą išvysčiusių šalių, paskelbus pirmąjį karantiną įstaigos jau nuo pirmųjų dienų susidūrė su elektroninių sistemų trikdžiais.

Pavyzdžiui, nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) gegužės pabaigoje paskelbė, kad ruošiasi teikti tiesiogines paskolas nuo pandemijos nukentėjusiems turizmo paslaugų teikėjams, ir nors institucija dėjo visas pastangas užtikrinti sklandų darbą, tačiau faktiškai paskolų išdavimo procesą pradėjo tik liepos viduryje. Tuo metu Užimtumo tarnyba bedarbio ir kitas išmokas apskritai kurį laiką išdavinėjo rankiniu būdu.

Trūksta integralumo

Tarptautinės informacinių technologijų ir konsultacijų įmonių grupės „NRD Companies“ vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas teigia, kad tokios situacijos dažniausiai susidaro dėl e. sistemų integralumo stokos. Pasak jo, kol nėra pasirūpinta sistemų bendradarbiavimo automatizavimu, duomenų apsikeitimas tarp dviejų e. paslaugas teikiančių institucijų dažnai tampa sunkiai įgyvendinamas.

„Jei vienai valstybinei įstaigai ruošiantis suteikti e. paslaugą reikia papildomų duomenų iš kitos institucijos, o ši nėra susieta su pirmąja ir turi skirtingus veikimo principus, susiduriama su reikšmingais trikdžiais, – sako M. Glodas. – Tuomet pats pilietis turi įdėti nemažai savarankiško darbo – vienai valstybinei įstaigai pateikti duomenis apie kitos institucijos turimus dokumentus tam, kad jos sėkmingai galėtų tarpusavyje dalintis reikalinga informacija.“

Dėl šios priežasties ir pačios institucijos patiria nuostolių. Pasikeitus teisės aktams ir įpareigojus įstaigas skubiai teikti naujas ar pakeistas e. paslaugas, šios yra priverstos greitai organizuoti konkursus ir rasti partnerius, per trumpą laiko tarpą galinčius sukurti ad hoc sistemas, o tai dažniausiai užtrunka ir kainuoja didelius pinigus.

„Įstaigų darbuotojai neturi pakankamai įgūdžių atlikti esamoms sistemoms reikiamų programinių pakeitimų, o ir pačias sistemas dažniausiai reikia sukurti iš naujo, – teigia M. Glodas. – Maža to, patys darbuotojai dirba viršvalandžius ir patiria didžiulį stresą atlikdami darbą rankiniu būdu. Tokiose situacijose paprasčiausiai nėra laimėtojų. Išnaudojami svarbūs resursai, sugaištama daug brangaus laiko ir galiausiai vis tiek pavėluojama suteikti paslaugas savaitėmis ar net mėnesiais.“

Reikalingi inovatyvūs sprendimai

„NRD Companies“ sukurta inovatyvi, į klientą orientuota paslaugų teikimo platforma „GxP“ sprendžia būtent tokias problemas. Pasak M. Glodo, vienas svarbiausių „GxP“ platformos bruožų yra tai, kad ji leidžiančia e. sistemai veikti tiek kaip savarankiškai įstaigos platformai, tiek kaip integraliai tarpinstitucinio bendradarbiavimo daliai.

„Naudojantis  „GxP“ platforma nebėra reikalo atskirai kreiptis į kitą instituciją norint gauti reikiamos informacijos – didžioji dauguma duomenų yra prieinami akimirksniu, – teigia ekspertas. – Žvelgiant iš piliečio perspektyvos, tai yra ypatingai patogu, nes žmogui nebereikia specialiai pateikti dokumentų skirtingoms įstaigoms, jos visos pačios susirenka reikalingus duomenis. Tai suteikia lankstumo, greičio ir užtikrintumo renkantis ir gaunant e. paslaugas.“

„GxP“ platformos valdymas taip pat nereikalauja turėti programavimo žinių (angl. low-code). Anot M. Glodo, tai leidžia greitai reaguoti į pokyčius tiek rinkoje, tiek pasikeitus teisės aktams: supaprastintas sistemos valdymas suteikia galimybę neturintiems IT žinių darbuotojams paleisti naujas e. paslaugas patiems, o esamas – lengvai pritaikyti prie pakitusių vartotojų lūkesčių.

„Sklandesnis institucijų bendradarbiavimas padėtų ne tik optimizuoti įstaigų veiklą bei efektyviau valdyti procesus, bet ir pradėti teikti paslaugas, atitinkančias piliečių lūkesčius, – teigia M. Glodas. – Biurokratinė našta neturėtų tekti piliečiams, dėl to tikimės, kad „GxP“ platformą įsidiegusios įstaigos nuims šią naštą nuo daugumos jų e. paslaugomis besinaudojančių vartotojų pečių.“

Pavyzdys Karibuose

Viena iš pirmųjų valstybių, išbandžiusių „GxP“ platformą – Barbadosas. Šalies institucijose įdiegta platforma padės užtikrinti sklandaus apmokėjimo ir reikalingų dokumentų gavimo procesus. Pavyzdžiui, vairuotojų pažymėjimams, policijos išrašams ar kitiems dokumentams gauti skirtas procesas, dažnu atveju trukdavęs iki 56 dienų, sutrumpės iki 5 darbo dienų.

Platforma taip pat įgalins valstybinių įstaigų darbuotojus patiems paleisti naujas paslaugas vos per 5-8 darbo dienas, priklausomai nuo jos sudėtingumo lygmens. Laikui bėgant, visos Barbadoso vyriausybės teikiamos paslaugos turėtų tapti prieinamos per e. platformą.

M. Glodas reziumuoja, kad e. paslaugos turėtų būti orientuotos į piliečių patogumą, o jas teikiančios sistemos gebėti pačios susirinkti reikiamus duomenis apie gyventojus, besikreipiančius dėl paslaugos.

„Šios naujos galimybės padeda modernizuoti institucijų sistemų procesus bei efektyvinti e. paslaugų teikimą, kas, tikimės, ilgainiui prisidės ir prie Lietuvos ekonomikos skatinimo, institucijų darbų optimizavimo bei tikslingo valstybės resursų paskirstymo, – sako ekspertas. – Tegul piliečiai dirba savo darbą, uždirba valstybei BVP, o valstybė mainais teikia jiems modernias paslaugas.“

Apie „NRD Companies“

„NRD Companies“ yra tarptautinė informacinių technologijų ir konsultacinių įmonių grupė, kuri specializuojasi viešojo sektoriaus ir skaitmeninės infrastruktūros sprendimų vystyme. Grupė vienija kompanijas, skiriančias ypatingą dėmesį finansinių ir vyriausybinių technologijų sprendimų kūrimui bei praktika paremtomis konsultacijoms, taip siekdama padėti pasaulio šalims įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus. „INVL Technology“ grupei priklausanti „NRD Companies“ yra pripažinta rinkos lyderė ir veiklą plėtoja visuose penkiuose žemynuose. Grupės įmonės sėkmingai realizuoja elektroninių paslaugų teikimo ir mokesčių administravimo platformos projektus, nacionalinių paštų skaitmenizavimą bei kitus skaitmeninius sprendimus.

„NRD Companies“ grupę sudaro šios dukterinės įmonės: „ETRONIKA“, „Norway Registers Development AS“, „NRD Systems“, „NRD Rwanda“, „NRD Bangladesh“, ir „Infobank Uganda“.

Daugiau informacijos: www.nrd.no.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas Verslo tribūna

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius...

2020.12.03
Saugumo operacijų centrai – koncentruota gynyba prieš kibernetines atakas Verslo tribūna

Šiemet pandemija ne tik išmušė iš po kojų patikimas verslo strategijas, bet ir tapo padažnėjusių atakų...

2020.11.26
„Planas A“: kaip išlikti naujoje realybėje Verslo tribūna

Prie Šiaulių banko pagalbos projekto „Planas A“, kurio tikslas – sunkmečiu padėti smulkiajam verslui,...

2020.11.26
Tarp svarbiausių darbuotojų savybių – gebėjimas „kalbėti duomenimis“ Verslo tribūna

Nuolat augantis mus pasiekiančios informacijos srautas ir riboti laiko ištekliai daro įtaką kasdien priimamų...

2020.11.19
„Kelių priežiūra“: darbuotojų ugdymas augina konkurencingumą Verslo tribūna

AB „Kelių priežiūra“ įkurta 2017 m., sujungus 11 regioninių kelių priežiūros įmonių. Pora metų vėliau prie...

2020.11.16
Naujoji verslo realybė: kaip likti prie „Plano A“ Verslo tribūna

Šiaulių bankas iniciavo smulkiesiems verslams skirtą pagalbos projektą „Planas A“. Vienas iš jo tikslų –...

2020.11.04
Ypatingos svarbos infrastruktūros apsauga nuo kibernetinių grėsmių: ką turime žinoti Verslo tribūna 1

Ypatingos svarbos infrastruktūros teikiamų paslaugų, tokių kaip elektros energijos, vandens, transporto,...

2020.10.29
Skirtingi autentifikavimo būdai – kas laimėtų saugumo lenktynes? Verslo tribūna

Ilgą laiką buvęs mūsų atpažinimo karaliumi, slaptažodis sulaukia vis daugiau kritikos. Neretai slaptažodžiai...

2020.10.15
„Planas A“ – gelbėjimo ratas Lietuvos smulkiajam verslui Verslo tribūna 2

Smulkusis verslas dažnai vadinamas Europos stuburu, žemyno konkurenciniu pranašumu, šalies ekonomikos...

2020.09.24
Sėkmingos partnerystės formulė– bendradarbiavimas  Verslo tribūna

Viena pagrindinių verslo ar projektų sėkmės sudedamųjų dalių yra patikima partnerystė. Svarbu turėti puikią...

2020.08.13
Kodėl Lietuvai reikia sektorinių saugumo komandų ar centrų? Verslo tribūna

Apie kibernetines atakas prieš įmones girdime vis dažniau – ir su skausmingesnėmis pasekmėmis: išvilioti...

2020.07.15
Kaip saugoti informaciją: didžiausi pavojai ir gerosios praktikos Verslo tribūna

Mokėjimas efektyviai keistis informacija yra vienas kertinių gebėjimų, leidusių žmonijai pasiekti tą...

2020.07.09
Restruktūrizavimas – kaip gelbėti karantino nualintą verslą Verslo tribūna

Dažnai manoma, kad restruktūrizavimas yra paskutinis žingsnis prieš bendrovei skelbiant bankrotą. Tačiau...

2020.07.02
Robotizacija pramonėje: nuomos modelis naudą skaičiuoti leidžia iš karto Verslo tribūna 1

Inovacijos pagreitis ir globalios konkurencijos mastai pramonės įmones skatina skaitmenizuoti ir...

2020.06.04
Kibernetinė erdvė 2020 m: kaip verslui išvengti programišių minų lauko Verslo tribūna 1

Robertas Muelleris, buvęs JAV Federalinio tyrimų biuro vadovas, yra sakęs, kad pasaulyje egzistuoja dviejų...

2020.05.28
COVID-19 pagalba smulkiajam ir vidutiniam verslui. Nuo ko pradėti? Verslo tribūna 4

Dėl COVID-19 pandemijos su finansiniais sunkumais susiduria vis daugiau šalies įmonių. Ypač nukenčia...

2020.05.13
Saugumo operacijų centrai (SOC) – kas tai ir kaip jie veikia? Verslo tribūna

Saugumo operacijų centrai (SOC) visame pasaulyje įvardijami kaip viena efektyviausių priemonių stebėti...

2020.05.05
Vokiški gamybos sprendimai nėra tik didžiųjų privilegija Verslo tribūna 1

Teoretikai ir futurologai akcentuoja, kad sočią ateitį verslui kurs tik inovacijos, gebėjimas išnaudoti...

2020.04.29
El. prekyboje svarbi ne vien el. parduotuvė Verslo tribūna

COVID-19 tapo iššūkiu tradicinei prekybai ir įprastiems verslo modeliams. Daugelis įmonių bando...

2020.04.15
Kintanti verslo realybė verčia ieškoti naujų saugumo sprendimų Verslo tribūna 1

COVID-19 pandemija visame pasaulyje perrašo verslo strategijas ir vietoje plėtros, investicinių ar inovacijų...

2020.04.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus