Inovatyvi paslaugų teikimo platforma sprendžia integralumo problemas ir leidžia įstaigoms savarankiškai teikti e. paslaugas

Įsismarkavusi pandemija privertė Lietuvą, kaip ir kitas pasaulio valstybes, atsisukti į skaitmeninius sprendimus ir pakviesti gyventojus naudotis elektroninėmis sistemomis. Tačiau nors Lietuva yra viena iš stipriausią informacinių technologijų infrastruktūrą išvysčiusių šalių, paskelbus pirmąjį karantiną įstaigos jau nuo pirmųjų dienų susidūrė su elektroninių sistemų trikdžiais.
Pavyzdžiui, nacionalinė plėtros įstaiga Investicijų ir verslo garantijos (INVEGA) gegužės pabaigoje paskelbė, kad ruošiasi teikti tiesiogines paskolas nuo pandemijos nukentėjusiems turizmo paslaugų teikėjams, ir nors institucija dėjo visas pastangas užtikrinti sklandų darbą, tačiau faktiškai paskolų išdavimo procesą pradėjo tik liepos viduryje. Tuo metu Užimtumo tarnyba bedarbio ir kitas išmokas apskritai kurį laiką išdavinėjo rankiniu būdu.
Trūksta integralumo
Tarptautinės informacinių technologijų ir konsultacijų įmonių grupės NRD Companies vykdantysis direktorius Mindaugas Glodas teigia, kad tokios situacijos dažniausiai susidaro dėl e. sistemų integralumo stokos. Pasak jo, kol nėra pasirūpinta sistemų bendradarbiavimo automatizavimu, duomenų apsikeitimas tarp dviejų e. paslaugas teikiančių institucijų dažnai tampa sunkiai įgyvendinamas.
Jei vienai valstybinei įstaigai ruošiantis suteikti e. paslaugą reikia papildomų duomenų iš kitos institucijos, o ši nėra susieta su pirmąja ir turi skirtingus veikimo principus, susiduriama su reikšmingais trikdžiais, sako M. Glodas. Tuomet pats pilietis turi įdėti nemažai savarankiško darbo vienai valstybinei įstaigai pateikti duomenis apie kitos institucijos turimus dokumentus tam, kad jos sėkmingai galėtų tarpusavyje dalintis reikalinga informacija.
Dėl šios priežasties ir pačios institucijos patiria nuostolių. Pasikeitus teisės aktams ir įpareigojus įstaigas skubiai teikti naujas ar pakeistas e. paslaugas, šios yra priverstos greitai organizuoti konkursus ir rasti partnerius, per trumpą laiko tarpą galinčius sukurti ad hoc sistemas, o tai dažniausiai užtrunka ir kainuoja didelius pinigus.
Įstaigų darbuotojai neturi pakankamai įgūdžių atlikti esamoms sistemoms reikiamų programinių pakeitimų, o ir pačias sistemas dažniausiai reikia sukurti iš naujo, teigia M. Glodas. Maža to, patys darbuotojai dirba viršvalandžius ir patiria didžiulį stresą atlikdami darbą rankiniu būdu. Tokiose situacijose paprasčiausiai nėra laimėtojų. Išnaudojami svarbūs resursai, sugaištama daug brangaus laiko ir galiausiai vis tiek pavėluojama suteikti paslaugas savaitėmis ar net mėnesiais.
Reikalingi inovatyvūs sprendimai
NRD Companies sukurta inovatyvi, į klientą orientuota paslaugų teikimo platforma GxP sprendžia būtent tokias problemas. Pasak M. Glodo, vienas svarbiausių GxP platformos bruožų yra tai, kad ji leidžiančia e. sistemai veikti tiek kaip savarankiškai įstaigos platformai, tiek kaip integraliai tarpinstitucinio bendradarbiavimo daliai.
Naudojantis GxP platforma nebėra reikalo atskirai kreiptis į kitą instituciją norint gauti reikiamos informacijos didžioji dauguma duomenų yra prieinami akimirksniu, teigia ekspertas. Žvelgiant iš piliečio perspektyvos, tai yra ypatingai patogu, nes žmogui nebereikia specialiai pateikti dokumentų skirtingoms įstaigoms, jos visos pačios susirenka reikalingus duomenis. Tai suteikia lankstumo, greičio ir užtikrintumo renkantis ir gaunant e. paslaugas.
GxP platformos valdymas taip pat nereikalauja turėti programavimo žinių (angl. low-code). Anot M. Glodo, tai leidžia greitai reaguoti į pokyčius tiek rinkoje, tiek pasikeitus teisės aktams: supaprastintas sistemos valdymas suteikia galimybę neturintiems IT žinių darbuotojams paleisti naujas e. paslaugas patiems, o esamas lengvai pritaikyti prie pakitusių vartotojų lūkesčių.
Sklandesnis institucijų bendradarbiavimas padėtų ne tik optimizuoti įstaigų veiklą bei efektyviau valdyti procesus, bet ir pradėti teikti paslaugas, atitinkančias piliečių lūkesčius, teigia M. Glodas. Biurokratinė našta neturėtų tekti piliečiams, dėl to tikimės, kad GxP platformą įsidiegusios įstaigos nuims šią naštą nuo daugumos jų e. paslaugomis besinaudojančių vartotojų pečių.
Pavyzdys Karibuose
Viena iš pirmųjų valstybių, išbandžiusių GxP platformą Barbadosas. Šalies institucijose įdiegta platforma padės užtikrinti sklandaus apmokėjimo ir reikalingų dokumentų gavimo procesus. Pavyzdžiui, vairuotojų pažymėjimams, policijos išrašams ar kitiems dokumentams gauti skirtas procesas, dažnu atveju trukdavęs iki 56 dienų, sutrumpės iki 5 darbo dienų.
Platforma taip pat įgalins valstybinių įstaigų darbuotojus patiems paleisti naujas paslaugas vos per 5-8 darbo dienas, priklausomai nuo jos sudėtingumo lygmens. Laikui bėgant, visos Barbadoso vyriausybės teikiamos paslaugos turėtų tapti prieinamos per e. platformą.
M. Glodas reziumuoja, kad e. paslaugos turėtų būti orientuotos į piliečių patogumą, o jas teikiančios sistemos gebėti pačios susirinkti reikiamus duomenis apie gyventojus, besikreipiančius dėl paslaugos.
Šios naujos galimybės padeda modernizuoti institucijų sistemų procesus bei efektyvinti e. paslaugų teikimą, kas, tikimės, ilgainiui prisidės ir prie Lietuvos ekonomikos skatinimo, institucijų darbų optimizavimo bei tikslingo valstybės resursų paskirstymo, sako ekspertas. Tegul piliečiai dirba savo darbą, uždirba valstybei BVP, o valstybė mainais teikia jiems modernias paslaugas.
Apie NRD Companies
NRD Companies yra tarptautinė informacinių technologijų ir konsultacinių įmonių grupė, kuri specializuojasi viešojo sektoriaus ir skaitmeninės infrastruktūros sprendimų vystyme. Grupė vienija kompanijas, skiriančias ypatingą dėmesį finansinių ir vyriausybinių technologijų sprendimų kūrimui bei praktika paremtomis konsultacijoms, taip siekdama padėti pasaulio šalims įgyvendinti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslus. INVL Technology grupei priklausanti NRD Companies yra pripažinta rinkos lyderė ir veiklą plėtoja visuose penkiuose žemynuose. Grupės įmonės sėkmingai realizuoja elektroninių paslaugų teikimo ir mokesčių administravimo platformos projektus, nacionalinių paštų skaitmenizavimą bei kitus skaitmeninius sprendimus.
NRD Companies grupę sudaro šios dukterinės įmonės: ETRONIKA, Norway Registers Development AS, NRD Systems, NRD Rwanda, NRD Bangladesh, ir Infobank Uganda.
Daugiau informacijos: www.nrd.no.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti