Kas tai? Eksperto įžvalgos

Inovatoriams verta ieškoti nestandartinio finansavimo

Publikuota: 2018-02-13
Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Finansavimo paslaugų vystymo departamento direktorius, pataria užsitikrinus vieną finansavimo šaltinį nesustoti ir ieškoti būdų, kaip tarpusavyje suderinti kelias finansavimo formas. Ryčio Galadausko nuotr.
Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Finansavimo paslaugų vystymo departamento direktorius, pataria užsitikrinus vieną finansavimo šaltinį nesustoti ir ieškoti būdų, kaip tarpusavyje suderinti kelias finansavimo formas. Ryčio Galadausko nuotr.

Įsibėgėjanti ketvirtoji pramonės revoliucija skatina įmones drąsiau investuoti į novatoriškus sprendimus. Tačiau smulkųjį ir vidutinį (SVV) verslą dažnai stabdo abejonės, ar jos pajėgs inovatyvius projektus finansuoti. 

Mindaugas Rudys, Šiaulių banko Finansavimo paslaugų vystymo departamento direktorius, sako, kad į inovacijų plėtrą investuoja ne vien stambus verslas – tam ryžtasi ir mažos bei vidutinės kapitalizacijos bendrovės. Tiesa, smulkesnėms įmonėms dažniausiai trūksta nuosavo kapitalo.

„Žinoma, paprasčiausia inovacijas diegti, ir esamus procesus tobulinti nuosavomis lėšomis. Tačiau verslas dažnai neturi pakankamai lėšų investicijoms - tuomet tenka rinktis kitas priemones“, - kalba pašnekovas.

Pagrindiniai finansavimo šaltiniai:

  • Nuosavos lėšos
  • Subsidijos
  • Investuotojai
  • Rizikos kapitalo fondai
  • Verslo angelai
  • Sutelktinio finansavimo platformos
  • Kredito unijos
  • Komerciniai bankai: Tradicinės paskolos. Finansinės priemonės.

Dažniausiai prašoma subsidijų

Lengviausiai prieinamu finansavimo būdu laikomos subsidijos, nes jų nereikia grąžinti – tačiau tik tais atvejais, kai griežtai vykdomi su konkrečia subsidija susiję įsipareigojimai.

„Jei jie nevykdomi, paramą gali tekti grąžinti, tada įmonės neretai bankrutuoja. Banko ar kredito unijos paskolos – jau kitoks įsipareigojimas. Gaudamas paskolą, šias lėšas privalai įdarbinti taip, kad jos duotų grąžos ir dar leistų tą paskolą grąžinti. Banko paskola skatina su pinigais elgtis atsakingiau, o verslui tai - proga tobulėti. Kitaip tariant, subsidijos tėra vieną kartą gauta žuvis, o suteikiama paskola – meškerė, kuria galima žvejoti nuolat ir pagauti kur kas daugiau žuvų“, - lygina p. Rudys.

Tiek subsidijos, tiek bankų teikiamos finansinės priemonės yra dvi skirtingos ES paramos verslui formos.

„Pavyzdžiui, Šiaulių bankas siūlo SVV sektoriui orientuotą portfelinės garantijos sutartį, kuomet paskola teikiama verslo plėtrai ir stiprinimui. Bendradarbiaudami su UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) taikome dar keletą priemonių, pvz., pasidalintos rizikos struktūrinio finansavimo būdą, kai 45% paskolos fondas teikia piniginėmis lėšomis ir rizika, o bankas prisiima likusią lėšų ir rizikos dalį bei individualią garantiją. Su Europos investiciniu fondu (EIF) įgyvendiname iniciatyvą „InnovFin“, skirtą novatoriškų įmonių skolinimosi sąlygoms gerinti. Skirtingai nuo INVEGOS garantijų, „InnovFin“ nėra traktuojama kaip valstybės pagalba, todėl į ją gali pretenduoti ir tos įmonės, kurios jau yra pasinaudojusios struktūrinių lėšų parama ir išnaudojusios valstybės pagalbos limitą, - vardija pašnekovas. - Pačiai įmonei išmanyti visų struktūrinio finansavimo priemonių reikalavimų nereikia – tai banko užduotis pasiūlyti konkrečiam verslui tinkamiausius finansavimo sprendimus. Svarbu žinoti, kad tokios priemonės egzistuoja – jos suteikia drąsos kreiptis į banką ir tiems verslams, kurie mano, kad neturėtų galimybės gauti kredito“, - tikina banko atstovas.

Jo teigimu, tiek ES biudžetui, tiek valstybei labiau apsimokėtų, jei kuo didesnė dalis paramos būtų teikiama per finansines priemones – jos skatina verslo atsakomybę, toliaregiškumą ir verslumą. Visgi šiuo metu net 90% finansinės paramos yra suteikiama subsidijomis ir tik maždaug 10% garantijomis.

Svarbu brandos lygis

Dar kelis finansavimo šaltinius - verslo angelus, rizikos kapitalo fondus ir investuotojus – sieja tai, kad suteikę finansavimą jie su įmone ima dalintis ir savo patirtimi, vadinamuoju „know-how“, aktyviai dalyvauja verslo valdymo procesuose.

„Toks finansavimo būdas naudingiausias jauniems ar naujiems verslams, turintiems mažiau patirties – investuotojai jiems gali patarti, kuria kryptimi sukti startuojantį verslą“, – pasakoja p. Rudys.

Renkantis, koks finansavimo būdas įmonei priimtiniausias, reikėtų atsižvelgti į verslo brandos lygį.

„Jaunai įmonei išties naudinga valdymo patirtis, kurią atsineša verslo angelai ar investuotojai. Tačiau brandesnės kompanijos dažniausiai nenori kad kas nors dalyvautų jų verslo valdyme – tokiu atveju naudingesnė banko paskola, kai visus sprendimus gali priimti patys. Bankai taip pat dažniau finansavimą teikia patirties turinčiam verslui  – jie vertina, kad patirtį galima sėkmingai panaudoti verslo plėtrai“, - neslepia p. Rudys.

Ekspertas verslui pataria užsitikrinus vieną finansavimo šaltinį nesustoti ir ieškoti būdų, kaip tarpusavyje suderinti kelias finansavimo formas.

„Yra daug sėkmės pavyzdžių, kai subsidijas suderinusios su banko pasiūlytomis finansinėmis priemonėmis bendrovės gavo impulsą augti“, - teigia ekspertas.

Pirmieji žingsniai siekiant finansavimo:

Idėja - Verslo planas - Nuosavas kapitalas - Paraiška bankui - Bankas vertina, ar pakanka užstato - Bankas sprendžia ar / kaip finansuoti.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Prieš pirmąjį pokalbį banke – namų darbai Verslo tribūna 3

Pirmą kartą dėl verslo finansavimo besikreipiančios įmonės visada sulauks didesnio banko dėmesio. Kad...

2019.06.26
Kuo gyvena ir ko tikisi šeimos verslas Europoje Verslo tribūna

Europoje, priklausomai nuo šalies, šeimos verslai sudaro 55-90% visų versle dalyvaujančių įmonių. Audito ir...

2019.06.21
Technologijos dirba ir smulkiajam verslui Verslo tribūna 1

Dalis smulkiojo ir vidutinio verslo bendrovių, sverdamos riziką, vieną rizikos šaltinį vis dar dažnai...

2019.06.20
ERROR: Script GetRssFeed.vbs is missing!
Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau