„Doing Business“: Lietuva grįžo į 20-uką

Publikuota: 2015-10-27
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Po dviejų metų pertraukos Lietuva sugrįžo į 20-ies verslui draugiškiausių pasaulio valstybių grupę.

Pasaulio banko verslo sąlygų reitinge „Doing Business“ (DB) Lietuva šiemet pakilo iš 24 į 20 vietą. 2013 m. šalis buvo palypėjusi į 17 vietą. Geriausias rezultatas – 2005 m. pasiekta 15 vieta.

Susijusios PDF bylos
Parsisiųskite

Šiemet pavyko aplenkti kaimynes Latviją bei Lenkiją, tačiau Estija atsidūrė keturiais laipteliais aukščiau, 16 vietoje. Draugiškiausia verslui šalimi pasaulyje išlieka miestas–valstybė Singapūras, jį seka Naujoji Zelandija, Danija, Korėja ir Honkongas.

Tiesa, pagal patikslintus DB tyrimo autorių duomenis, Lietuvai pernykščiame reitinge („Doing Business 2015“) priskirta nebe 24, o 21 vieta.

infogr.am::infogram_0_doing_business_2016

Atliktos trys mini-reformos

Kilstelėti per keturias vietas aukštyn šiemet Lietuvai leido atlikti trys verslo aplinkos reguliavimo pakeitimai – verslo pradžios, smulkiųjų akcininkų apsaugos bei objektų elektrifikavimo srityse.

Kaip nurodo DB tyrimo autoriai, atskirose indekso pozicijose didžiausią šuolį Lietuva pasiekė pajungimo prie elektros tinklų skiltyje – per metus šalis pakilo per 51 laiptelį iš 105 į 54 vietą: naujo objekto prie elektros tinklų pajungimo terminai Lietuvoje per metus sutrumpėjo nuo 137 iki 95 dienų.

Į viršų per 31 laiptelį į 47 vietą taip pat pasistūmėta smulkiųjų akcininkų apsaugos srityje. Tyrime nurodoma, kad Lietuva tai padarė įstatymais įteisinusi draudimą antrinėms įmonėms įsigyti pirminės bendrovės akcijų. Be to, nuo 2014 m. vasaros sistemoje „Mano VMI“ atsiradusi galimybė internetu registruotis PVM mokėtoju, verslo pradžios skiltyje šalį kilstelėjo iš 11 į 8 vietą.

Kur pasistūmėjo kaimynai

Estija apsiribojo viena reforma verslo pradžios srityje, tačiau jos pakako, kad šalis palypėtų bendrame DB reitinge laipteliu aukščiau į 16 vietą. Ji leido įmonių steigėjams į sąskaitą įnešti įstatinį įmonės kapitalą jos registravimo metu.

Latvija DB reitinge pakilo vienu laipteliu aukštyn, į 22 vietą, nežiūrint į tai, kad atliko kur kas daugiau verslo aplinkos pokyčių nei jos kaimynės net šešiose DB indekso srityse. Paaiškėjo, kad ne visi jie palengvino gyvenimą verslininkams. Pavyzdžiui, kaimyninėje šalyje pailgėjo statybos leidimų išdavimo terminai, be to tapo sudėtingiau mokėti mokesčius, sugriežtinus blogų skolų nurašymo tvarką.

Kita vertus, kol Seime laužomos ietys dėl lankstesnių darbo santykių įteisinimo, o viešoje erdvėje narstomas socialdemokrato Algidro Syso eilinį kartą ištrauktas progresnių mokesčių projektas pasak autoriaus „visuomenės švietimo tikslais“, Latvija ėmė ir pavertė savo darbo rinką patrauklesne investuotojams: pirma, sumažino ir taip mažesnes nei Lietuvoje darbdavio mokamas įmokas nuo su darbo santykiais susijusių pajamų; antra, nuo 3 iki 5 metų prailgino maksimalios terminuotos darbo sutarties trukmę.

Savo ruožtu iš 32 į 25 vietą DB reitinge pakilusioje kaimyninėje Lenkijoje pagerėjo naujų objektų prijungimo prie elektros tinklų sąlygos, atsirado galimybė internetu susimokėti PVM, transporto mokestį, nors pats mokestis kiek išaugo.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Kova su klimato kaita turės teigiamą poveikį šalies ekonomikai 1

Energetikos ministerijos užsakymu atlikta makroekonominė analizė parodė, kad Nacionalinis Energetikos ir...

Pramonė
2020.02.05

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau