Verslas į Ukrainą – pasižvalgyti įmonių, aptarnavimo sutarčių ir vairuotojų

Publikuota: 2015-08-27
Atnaujinta 2015-08-27 19:03
Glebo Garanicho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
Glebo Garanicho („Reuters“ / „Scanpix“) nuotr.
 

Kritusi ukrainiečių perkamoji galia kol kas neleidžia tikėtis lietuviškų prekių eksporto proveržio į 45 mln. vartotojų turinčią rinką, tačiau nuo Maidano įvykių pernai vasarį bemaž pusantro karto euro atžvilgiu nuvertėjusi Ukrainos grivina – patraukli galimybė ten įsigyti turto.

Kompanijos taip pat dairosi kontraktų IT, kitų verslo paslaugų srityse, o vežėjai – vairuotojų.

Ketvirtadienį pasižvalgyti naujų verslo galimybių į Ukrainą išvyko 15-os IT, tradicinės pramonės, transporto, energetikos įmonių atstovų.

Žilvinas Abaravičius, Lietuvos pramonininkų konfederacijos Lietuvos–Ukrainos verslo tarybos vykdantysis direktorius, lydintis verslo misiją komentuoja, kad Lietuvos įmonės perspektyvų mato atsinaujinančios energetikos, informacinių technologijų, kitose pramonės srityse.

Pasak jo, didžioji vykstančių įmonių dalis yra jau užmezgusios ryšius su Ukrainos verslo partneriais, dalyvauja tęstiniuose projektuose, žvalgosi naujų galimybių.

Parduoti Ukrainoje sunku

Ukrainos ekonominė padėtis dėl pusantrų metų besitęsiančio karinio konflikto su Rusijos remiamais separatistais okupuotose Donetsko ir Luhansko teritorijose prastėja, nežiūrint į  Tarptautinio valiutos fondo (TVF), ES teikiamą finansinę paramą.

TVF prognozuoja, kad Ukrainos BVP šiemet trauksis 9%, o infliacija sieks net 46%, daugiausiai dėl panaikintų subsidijų dujoms, kitiems energetiniams resursams. Tad smarkiai kritus perkamajai galiai bei euro atžvilgiu nuvertėjus Ukrainos grivinai, lietuviškos prekės dėl išaugusios kainos ukrainiečiams tapo mažiau patrauklios, dėl to ten parduoti šiuo metu sudėtinga, tai rodo per š.m. I pusmetį penktadaliu sumažėjęs Lietuvos eksportas.

„Mūsų įmones dabar labiau domina tam tikrų technologijų, verslo vystymo žinių eksportas į šią šalį“, – sakė p. Abaravičius.

Antra vertus, nuvertėjusi grivina reiškia, kad Ukrainos turto kainos tapo patrauklesnės, tad ir mūsų įmonėms atsiranda daugiau įsigijimo galimybių.

Patraukliau investuoti

„Iš tiesų tikėtina, kad esant tokiai padėčiai ir silpnam Ukrainos valiutos kursui mūsų verslas domisi tam tikromis įsigijimo galimybėmis, nors kažko konkretaus šiuo metu negalėčiau įvardyti. Dabar kaip tik Ukrainos ekonomikos ministerija, vadovaujama lietuvio Aivaro Abromavičiaus, pradeda vykdyti valstybinių objektų privatizavimo programą, į kuria įtraukta daugiau nei 300 valstybės įmonių“, - prieš  pakylant lėktuvui iš Vilniaus oro uosto į Kijevą komentavo p. Abaravičius. 

Ukrainos grivina nuo 2014 m. vasario, kai įsiplieskė krizė Maidane, žuvo 100 protestavusių piliečių bei žlugo tuometinio prezidento Viktoro Janukovyčiaus režimas, nuvertėjo bemaž pusantro karto: rugpjūčio 27 d. 17 val. už eurą buvo mokama 24,37 UAH, skelbia „Bloomberg“.

Mato perspektyvų

Nerijus Šarauskas, Ukrainoje viešintis namų ūkių ir kitų statinių administravimo bei priežiūros paslaugas teikiančio „Civinity“ įmonių grupės Lietuvos regiono vadovas, sako, kad Ukraina domina, nes matomos gan geros verslo galimybės, perspektyvos investicijoms.

„Mums kaip tarptautinei kompanijai, tai nauja atsiverianti rinka. Mus pirmiausiai domina teisinė bazė, vizitas yra puiki galimybė užmegzti tiesioginius kontaktus su žmonėmis, kurie priima sprendimus, racionalizuoti, kokioje artimiausioje perspektyvoje galėtume daryti konkrečius investicinius projektus“, – sako p. Šarauskas.

Pasak jo, įmonė galėtų pritaikyti Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje įdiegtus sprendimus, perkelti turimą praktiką.

„Kaip bebūtų, Ukraina eilę metų vystėsi šiek tiek kita linkme, ir verslas, valstybinis sektorius ėjo kiek kitokiu keliu, manau, kad savo patirtį galėtume pritaikyti šioje rinkoje, kuri yra didelė ir dar neišnaudota“, – vertina p. Šarauskas.

Šiuo metu, akcentuoja pašnekovas, svarbu sužinoti apie tolimesnius valdžios planus, nes pastaruoju metu jau vyko teisės aktų pakeitimai, kurie rinką daro patrauklesne investicijoms.

Pamatyti asmeniškai

Verslo misijoje dalyvauja ne tik pramonės, nekilnojamojo turto įmonių atstovai – vieši ir transporto sektoriaus verslininkai.

Julius Misiūnas, Lietuvos vežėjų asociacijos „Linava“ viceprezidentas, pažymi, kad įsiplieskus kariniam konfliktui užsienio prekybos, transporto apimtys sumažėjo, tačiau ši rinka išlieka įdomi vežėjams, juolab kad Lietuvoje esant vairuotojų trūkumui mūsų šalies įmonės įdarbina nemažai vairuotojų ukrainiečių.

Be to, pažymi, p. Misiūnas, svarbūs ir asmeninių kontaktų palaikymas, numatytas susitikimas su Ukrainos vežėjų asociacija.

„Rinkų paieška yra labai svarbi, – akcentuoja p. Misiūnas. – Viena žinoti apie šalį pagal spaudą, kita – susitikti, kalbėti gyvai, pamatyti, kaip vyksta prekių judėjimas, ar viskas stovi.“

Domėsis prekybos sutartimi

Premjero Algirdo Butkevičiaus lydima verslo misija rugpjūčio 27-28 d. dalyvaus Lietuvos garbės konsulato Belaja Cerkov mieste atidaryme, numatyti susitikimai su LR ambasados ir Lietuvos verslo Ukrainoje atstovais bei verslo kontaktų mugė, neformalus pasibendravimas su Ukrainos verslininkais.

Ponas Butkevičius numato taip pat  susitikti su Ukrainos premjeru Arsenijumi Jaceniuku ir pasidomėti, kaip Ukraina yra pasirengusi įgyvendinti Asociacijos su Europos Sąjunga ir laisvosios prekybos sutartį. Pagal pasirašytą Kijevo ir Briuselio susitarimą 2014 m., šiuo metu tik Ukrainos eksportui į ES yra panaikinti importo muitai, tačiau lietuviškų prekių eksportui į Ukraina tokie muitai tebetaikomi.

Potencialas neišnaudotas

Per š.m. I pusmetį prekių eksportas į Ukrainą, palyginti su 2014 sausiu-birželiu, krito 21%, iki 235 mln. Eur ir sudaro tik 2,1% viso šalies eksporto. Tiesioginės investicijos (TI) Ukrainoje, Lietuvos banko š.m. I ketvirčio duomenimis, siekė 35 mln. Eur arba 1,5% visų TI, o Ukrainos sukauptosios TUI - 10,5 mln. Eur (nuo 12,5 mlrd. Eur TUI Lietuvoje).

Ketvirtadienį Kijeve apsilankė ir Jean‘as-Claude‘as Junckeris, Europos Komisijos pirmininkas, kur susitiko Petro Porošenka, Ukrainos prezidentu.

ES ir jos valstybės narės nuo praėjusių metų Ukrainai skyrė beprecedenčio dydžio paramą, kad padėtų jai įgyvendinti reformas. ES siekia, kad krizė Ukrainoje būtų išspręsta laikantis jos teritorinio vientisumo, suverenumo bei nepriklausomybės principų ir tarptautinės teisės. Bendrija laikosi pozicijos, kad siekiant tvaraus politinio sprendimo būtina visiškai įgyvendinti Minsko susitarimus, t.y. užtikrinti konflikuotančių pusių paliaubas, išspręsti konfliktą politinėmis priemonėmis bei iki metų pabaigos perduoti Kijevui Rusijos ir Rytų Ukrainos sienos kontrolę.

Verslo misijoje į Ukrainą dalyvaujančios kompanijos:

 • UAB „Traidenis“
 • AB „Lietuvos geležinkeliai“
 • UAB „Arginta“
 • UAB „Vilpros grupė“
 • UAB „E energija“ (valdo antrinę įmonę „Artiomovsk-energija“)
 • UAB „Baltija travel V.S.“
 • UAB „Civinity“
 • UAB „Estate solutions group“
 • Advokatų kontora VARUL ir partneriai
 • UAB „UMP technika“
 • UAB „Axis Industries“
 • UAB „Skorpionas“
 • UAB „Kalvis“
 • Tauragės industrinis parkas
 • UAB „Alna Software“

Šaltinis: LPK

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Lauks detalesnės STT informacijos apie Konkurencijos tarybos vicepirmininką

Premjeras Saulius Skvernelis paprašė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikti daugiau informacijos apie...

Vilniuje apsilankę turistai mokės „pagalvės mokestį“ 1

Sostinėje po poros savaičių įsigalios kai kuriuose šalies miestuose jau kurį laiką galiojanti tvarką –...

Kinija Europoje: prisigrūdo pirkinių pilną krepšį 10

Kai Kinijos „Midea Group“ 2016-aisiais paskelbė už 4 mlrd. JAV dolerių perkanti  Vokietijos robotų gamintoją...

Verslo klasė
2018.06.17
Seimo komitetas dar kartą nepritarė „Sodros“ įmokų „luboms“ 4

Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto nariai penktadienį dar kartą balsavo prieš Vyriausybės siūlomas...

Verslo aplinka
2018.06.15
Prekybos karas dar neprasidėjo, bet Kinija jau jaučia jo poveikį Premium

JAV ruošiantis įvesti importo muitų kiniškoms prekėms paketą, Kinijos ekonomika jau jaučia įtampos prekyboje...

Verslo aplinka
2018.06.15
Lietuviai geriau vertina ekonominę šalies padėtį 5

Naujausia „Eurobarometro“ apklausa rodo, kad palankiai šalies ekonominę padėtį vertina 38% lietuvių arba 6%...

Verslo aplinka
2018.06.14
Bandoma mažinti įsiskolinimus už žemės ūkio produkciją

Atsiskaitymai už pirktą žemės ūkio produkciją turėtų paspartėti, o rizika dėl vėluojančių atsiskaitymų turėtų...

Verslo aplinka
2018.06.14
Macronas gavo palaiminimą esminei valstybinių geležinkelių reformai 2

Streikai ir protestai nepadėjo – Prancūzijos parlamentas trečiadienį užtikrintai pritarė įstatymui, kuris...

Verslo aplinka
2018.06.14
Nenori įsipareigoti jau kitąmet gerokai pagausinti Kelių fondo 6

Vyriausybė nepritaria Seime gimusiai iniciatyvai Kelių fondą jau kitąmet gerokai papildyti iš degalų akcizo...

Verslo aplinka
2018.06.13
Premjeras: bazinės algos didinimas kainuoja dešimtis milijonų, kurių nėra 9

Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis skeptiškai vertina dalies Seimo politikų pateiktus pasiūlymus kitąmet...

Verslo aplinka
2018.06.11
Naujausi duomenys pasėjo abejones dėl JK ūkio būklės

Jungtinės Karalystės (JK) gamybos apimtys balandį smuko labiausiai per penkerius su puse metų, o statybų...

Verslo aplinka
2018.06.11
Premjeras dar nežino, ar kitąmet keliams bus skirta daugiau lėšų

Premjeras Saulius Skvernelis tvirtina žinąs, kad keliams tiesti, prižiūrėti ir remontuoti reikia kur kas...

Verslo aplinka
2018.06.11
JAV santykiai su artimiausiais sąjungininkais smuko iki naujų žemumų 5

JAV ir artimiausių šalies Vakarų sąjungininkių santykiai gerokai pašlijo, kai industrializuotų G7 valstybių...

Verslo aplinka
2018.06.11
Didžiausios Europos Parlamento frakcijos vadovas: ES biudžetas dar bus keičiamas iš esmės Premium

Manfredas Weberis, Vokietijos politikas, vadovaujantis Europos Parlamento (EP) Liaudies frakcijai, sako, kad...

Verslo aplinka
2018.06.11
Minimali mėnesio alga kitąmet kils bent iki 420 Eur Premium 28

Socialiniai partneriai sutaria, kad minimali mėnesio alga (MMA) kitąmet turėtų ūgtelėti bent keliais...

Verslo aplinka
2018.06.11
Taikos viltys: Korėjų pasienyje sparčiai kyla žemės kainos 1

Kai kurie drąsūs investuotojai, paskatinti antradienį numatyto Donaldo Trumpo, JAV prezidento, ir Kim Jong...

Verslo aplinka
2018.06.09
Prezidentė: reformos negali sujaukti to, kas veikia gerai

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kol kas vengia konkrečiau vertinti Vyriausybės pasiūlytą mokesčių ir pensijų...

Verslo aplinka
2018.06.08
Teikiama ratifikuoti sutartis dėl Lietuvos stojimo į EBPO

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui ratifikuoti vos prieš savaitę Paryžiuje pasirašytą sutartį dėl...

Verslo aplinka
2018.06.08
G7 tampa G6+1: susitikimą temdo gilios prieštaros Premium 1

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, sprendimas įvesti plieno bei aliuminio muitus ir pasitraukti iš Irano...

Verslo aplinka
2018.06.08
Putino televizijos šou: nuo Baltijos šalių iki trečiojo pasaulinio 11

Vladimiras Putinas ketvirtadienį dalyvavo tradicinėje klausimų ir atsakymų sesijoje tiesioginiame televizijos...

Verslo aplinka
2018.06.07

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau