2023-10-20 09:42

J. Bidenas: pagalba į Gazos Ruožą gali būti atgabenta per artimiausias 24–48 valandas; „Hamas“ praneša apie dviejų amerikiečių įkaitų paleidimą

Mohammedo Nassero (ZUMA/„Scanpix“) nuotr.
Mohammedo Nassero (ZUMA/„Scanpix“) nuotr.
  • J. Bidenas, JAV prezidentas, pasakė kalbą iš Ovaliojo kabineto
  • Rafos perėja ruošiama pagalbos gabenimui, tvarkomi keliai, tačiau bombardavimai nesiliauja
  • Izraelis evakuoja miestą prie Libijos sienos, nes keletą dienų vyksta susišaudymai

Ketvirtadienio įvykių juostą galite rasti čia.

Penktadienio įvykių juostą pildyti baigėme. Kviečiame Izraelio – „Hamas“ konflikto eigą sekti kartu rytoj nuo 9 val.

21:24 Vokietijoje užfiksuota per 1.100 nusikaltimų, susijusių su Izraelio ir „Hamas“ konfliktu

Vokietijos policija užregistravo daugiau kaip 1.100 nusikaltimų, susijusių su Izraelio ir Gazos Ruožo konfliktu, nuo tada, kai „Hamas“ anksčiau šį mėnesį surengė mirtiną išpuolį prieš Izraelį, penktadienį pranešė vidaus reikalų ministrė Nancy Faeser.

„Tai preliminarūs skaičiai... ir visur vyksta tyrimai“, – pareiškė N. Faeser žurnalistams per spaudos konferenciją Federalinėje kriminalinės policijos tarnyboje (BKA) Vysbadene.

Pasak Izraelio pareigūnų, „Hamas“ kovotojai spalio 7 dieną įsiveržė į Izraelį iš Gazos Ruožo ir nužudė mažiausiai 1.400 žmonių, daugiausia civilių, kurie buvo nušauti, suluošinti arba sudeginti pirmąją reido dieną.

„Hamas“ sveikatos apsaugos ministerijos Gazos Ruože pateiktais naujausiais duomenimis, per nesiliaujančius Izraelio bombardavimus, kuriais keršijama už palestiniečių islamistų kovotojų grupuotės išpuolius, visame Gazos Ruože žuvo daugiau kaip 4.100 palestiniečių, daugiausia civilių gyventojų.

Izraeliui pradėjus bombarduoti Gazos Ruožą, didžiuosiuose Vokietijos miestuose, nepaisant visuotinių draudimų, kilo propalestinietiški protestai.

Užregistruotų nusikaltimų sąraše yra „kūno sužalojimų... taikos pažeidimų, neapykantos kurstymo ir turto sugadinimo“, toje pačioje spaudos konferencijoje sakė BKA vadovo pavaduotojas Juergenas Peteris.

Iš viso užregistruota per šimtą smurtinių nusikaltimų, sakė J. Peteris.

21:10 J. Bidenas: pagalba į Gazos Ruožą gali būti atgabenta per artimiausias 24–48 valandas

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį pareiškė manąs, kad pirmieji sunkvežimiai, gabenantys pagalbą Gazos Ruožui, Rafos sienos perėjimo punktą iš Egipto pusės kirs per artimiausias dvi dienas.

„Manau, kad per artimiausias 24–48 valandas pirmieji 20 sunkvežimių kirs sieną“, – pareiškė J. Bidenas, Baltuosiuose rūmuose susitikęs su Europos Sąjungos vadovais.

Pasak JAV lyderio, Izraelis ir Egipto prezidentas įsipareigojo praleisti pagalbą, tačiau „reikėjo sutvarkyti kelią, kuris buvo labai blogos būklės“.

20:49 „Hamas“ praneša apie dviejų amerikiečių įkaitų paleidimą

Papildyta 21:30

Gazos Ruožą valdanti grupuotė „Hamas“ penktadienį pranešė, kad jos ginkluotasis sparnas paleido du amerikiečius įkaitus, kurie, kaip ir dar maždaug 200 žmonių, buvo pagrobti per šios kovotojų grupuotės išpuolius Izraelyje spalio 7 dieną.

„Reaguodamos į Kataro pastangas, (Ezzedine'o) al Qassamo brigados dėl humanitarinių priežasčių paleido dvi Amerikos pilietes (motiną ir jos dukrą)“, – rašoma „Hamas“ pareiškime, paskelbtame platformoje „Telegram“.

Islamistų grupuotė nepateikė išsamesnės informacijos apie tai, kaip ir kada įkaitės buvo paleistos.

Izraelio kariuomenė anksčiau penktadienį pranešė, kad dauguma pagrobtųjų ir išvežtųjų į Gazos Ruožą tebėra gyvi.

„Dauguma šių įkaitų yra gyvi. Taip pat buvo lavonų, kurie buvo nugabenti... į Gazos Ruožą“, – sakoma kariuomenės pareiškime.

Kariuomenė nurodė, kad daugiau kaip 20 įkaitų yra nepilnamečiai, o 10–20 yra vyresni nei 60 metų.

Be to, po „Hamas“ išpuolių 100–200 žmonių laikomi dingusiais be žinios, pridūrė kariuomenė.

20:03 Egipte tūkstančiai žmonių dalyvauja mitinguose už Gazą

Dešimtys tūkstančių protestuotojų visame Egipte penktadienį susirinko palaikyti karo niokojamo Gazos Ruožo, o naujienų agentūros AFP korespondentas ir Egipto žiniasklaida pranešė apie didžiules minias, plūstančias į žymiąją Kairo Tahriro aikštę.

VERSLO TRIBŪNA

RĖMIMAS

Korespondentas sakė, kad Tahriro aikštėje, kuri buvo tapusi 2011 metų sukilimo, nuvertusio ilgametį autokratą Hosnį Mubaraką, epicentru, susirinko keli tūkstančiai žmonių.

Žiniasklaida pranešė, kad 14-ąją dieną, kai Izraelis bombarduoja anklavą po spalio 7-ąją „Hamas“ surengtų mirtinų išpuolių, mitingai vyko ir kituose Egipto miestuose.

Vieši protestai Egipte paprastai yra neteisėti, tačiau prezidentas Abdel Fattahas al Sisi Vokietijos kancleriui Olafui Scholzui trečiadienį pareiškė, kad jis galėtų „paraginti Egipto žmones išeiti ir išreikšti nepritarimą“ Izraelio veiksmams Gazos Ruože „ir gatvėse pamatytumėte milijonus egiptiečių“.

Vėliau tą dieną į gatves išėjo tūkstančiai žmonių.

Analitikai sako, kad A. F. al Sisi siekia pasinaudoti daugiausiai gyventojų turinčią arabų pasaulio šalį dėl sunkios palestiniečių padėties Gazos Ruože užplūdusia pykčio banga.

„Norima perimti visuomenės pykčio kontrolę“, – agentūrai AFP sakė Kairo universiteto politikos profesorius Mustafa Kamelis al-Sayyedas.

Prezidentą palaikanti žiniasklaida paskelbė viešųjų aikščių ir kitų vietų, kuriose bus toleruojami protestai, sąrašą ir paragino egiptiečius išreikšti savo paramą A. F. al Sisi prieš gruodį vyksiančius prezidento rinkimus.

19:33 B. Netanyahu pasikalbėjo su J. Bidenu

Benjaminas Netanyahu, Izraelio premjeras, penktadienį telefonu pasikalbėjo su Joe Bidenu, JAV prezidentu.

Tai buvo pirmasis jų telefoninis pokalbis po JAV lyderio vizito šalyje trečiadienį, skelbia „Times of Israel“.

18:57 J. Bidenas paprašė Kongreso skirti 100 mlrd. USD saugumo paketą su finansavimu Ukrainai ir Izraeliui

JAV prezidentas Joe Bidenas penktadienį paprašė įstatymų leidėjų didžiulio, 100 mlrd. USD (94,5 mlrd. Eur) saugumo paketo, į kurį įtrauktas finansavimas Izraeliui kare su „Hamas“ ir Ukrainai kovoje su Rusijos invazija, tačiau jis iškart atsimuš į sieną paralyžiuotame Kongrese.

Šis J. Bideno prašymas nuskambėjo kitą dieną po to, kai jis, siekdamas įtikinti amerikiečius, kad Jungtinės Valstijos turi imtis pasaulinės lyderystės, nurodė tiesioginį ryšį tarp „Hamas“ išpuolio prieš Izraelį ir Rusijos prezidento Vladimiro Putino invazijos į Ukrainą.

Plačiau apie tai skaitykite čia.

17:35 „Moody's“ gali pabloginti Izraelio reitingus

Tarptautinė reitingų agentūra „Moody's Investors Service“ pranešė pradėjusi Izraelio valstybės kredito reitingų peržiūrą, įspėdama apie jų sumažinimo galimybę, paaštrėjus ginkluotam konfliktui su palestiniečių grupuote „Hamas“.

Izraelio ilgalaikio skolinimosi tiek nacionaline, tiek ir užsienio valiutomis patikimumą „Moody's“ dabar vertina reitingu A1.

„Izraelio kredito profilis praeityje pasirodė esąs atsparus teroristiniams išpuoliams ir kariniams konfliktams. Tačiau dabartinio konflikto sunkumas didina ilgesnio ir reikšmingesnio neigiamo poveikio tikimybę“, – tvirtina „Moody's“ analitikai.

Anksčiau šią savaitę kita pirmaujanti reitingų agentūra „Fitch Ratings“ taip pat pradėjo Izraelio reitingų peržiūrą, įžvelgdama jų bloginimo tikimybę.

Izraelio kredito reitingai dar nė karto istorijoje nebuvo sumažinti. Tačiau dar prieš „Hamas“ išpuolį žydų valstybė patyrė rimtų sukrėtimų dėl didelio masto protestų prieš teismų reformą.

Balandį „Moody's“ sumažino reitingų perspektyvą iš teigiamos į stabilią.

16:36 Izraelio gynybos ministras: sunaikinus „Hamas“ Gazos Ruožo neplanuojama kontroliuoti

Izraelio gynybos ministras penktadienį pareiškė, kad šaliai sunaikinus palestiniečių islamistų kovotojų grupuotę „Hamas“, kariuomenė nekontroliuos gyvenimo Gazos Ruože.

Tai pirmas kartas, kai gynybos ministras Yoavas Gallantas kalbėjo apie ilgalaikius planus dėl Gazos Ruožo.

Y. Gallantas sakė, kad Izraelis tikisi, jog karas su „Hamas“ vyks trimis etapais. Jo teigimu, pirmiausia Izraelis atakuos grupuotę Gazos Ruože, rengdamas antskrydžius ir sausumos operacijas, tada įveiks pasipriešinimo židinius ir galiausiai nustos „atsakyti už gyvenimą Gazos Ruože“.

15:49 „Hamas“: 7 ligoninės Gazos Ruože nebegali tęsti darbo

7 ligoninės ir 21 pirminės pagalbos punktas nebegali teikti paslaugų Gazos Ruože, o 64 medikai žuvo per Izraelio vykdomą Gazos Ruožo bombardavimą, teigė „Hamas“ kontroliuojamos sveikatos ministerijos atstovas Ashrafas Al-Qidra, kurį cituoja CNN.

Ketvirtadienį Jungtinių Tautų Humanitarinių reikalų koordinavimo tarnyba pranešė, kad Gazoje neveikia 60% sveikatos apsaugos įstaigų, o ligoninės yra atsidūrusios ties žlugimo riba dėl elektros, medikamentų, įrangos ir personalo stokos.

15:00 „Hamas“: žuvusiųjų Gazos Ruože padaugėjo iki 4.137

„Hamas“ kontroliuojama Gazos Ruožo sveikatos ministerija skelbia, kad žuvusiųjų skaičius pasiekė 4.137, rašo naujienų agentūra AFP.

Dar apie 13.000 yra sužeisti.

14:44 JT: pirmoji pagalba į Gazos Ruožą bus pristatyta maždaug per artimiausią parą

Jungtinės Tautos penktadienį pranešė, kad pirmoji pagalba į apsiaustą Gazos Ruožą per Rafos sienos perėjimo punktą su Egiptu turėtų būti pristatyta maždaug per artimiausią parą.

„Vedame nuodugnias ir toli pažengusias derybas su visomis susijusiomis šalimis, siekdami užtikrinti, kad pagalbos operacija Gazoje prasidėtų kuo greičiau. Pirmasis pristatymas turėtų prasidėti maždaug ateinančią dieną“, – JT humanitarinės pagalbos vadovą Martiną Griffithsą Ženevoje citavo jo atstovas Jensas Laerke.

Žurnalistams jis sakė: „Žinoma, neturiu tikslaus laiko, kada šie judesiai įvyks; tikiuosi, kad jie prasidės kuo greičiau, vyks saugiai, patikimai ir, tikiuosi, tvariai. Mums reikia mechanizmo, pagal kurį tai būtų galima įvežti į pietinę Gazos dalį. Tai nereiškia, kad atšaukiame savo raginimą nedelsiant sudaryti humanitarines paliaubas.“

14:20 Izraelis: dauguma paimtų įkaitų tebėra gyvi

Izraelio gynybos pajėgos (IDF) paskelbė daugiau informacijos apie įkaitų situaciją Gazos Ruože. IDF mano, kad dauguma per spalio 7 dienos ataką paimtų įkaitų tebėra gyvi, rašo CNN.

Vakar Izraelis paskelbė manantis, kad Gazos Ruože yra laikomi apie 200 įkaitais paimtų asmenų.

13:47 JT vadovas atvyko netoli Rafacho pasienio perėjos su Gazos Ruožu

Antonio Guterresas, Jungtinių Tautų generalinis sekretorius, penktadienį apsilankė Rafos sienos perėjos su Gazos Ruožu Egipto pusėje ir stebėjo, kaip rengiamasi pristatyti pagalbą į karo nuniokotą anklavą.

Krovininiai lėktuvai ir sunkvežimiai jau kelias dienas gabena pagalbą į pasienį, tačiau kol kas ji nebuvo pristatyta į Gazos Ruožą, kurią Izraelis 13 dienų apgulė ir bombardavo, atsakydamas į spalio 7 dieną „Hamas“ kovotojų įvykdytą mirtiną tarpvalstybinį išpuolį.

13:42 Izraelio ginkluotosios pajėgos teigia, kad jau pasiruošta „platesniam konfliktui“

Izraelis supranta, kad jo atsakas į spalio 7 d. „Hamas“ išpuolius gali išprovokuoti platesnio masto regioninį konfliktą, kuris gali tapti „didžiuliu iššūkiu“, penktadienį pareiškė Izraelio gynybos pajėgų atstovas spaudai.

Izraelio kariuomenė (IDF) turi „būti tam pasiruošus“, penktadienį CNN sakė pulkininkas leitenantas Peteris Lerneris. Jis pažymėjo, kad kariuomenė pašaukė „apie 300.000 rezervistų, kad būtų pasirengusi galimam platesnio masto konfliktui“.

P. Lerneris sakė, kad nors rezervistai daugiausia dėmesio skirs Gazos Ruožui, IDF sustiprino savo pajėgas palei šiaurinę sieną su Libanu, kur Irano remiamas islamistų judėjimas „Hezbollah“ pastarąją savaitę vis dažniau susiduria su Izraelio kariuomene.

Penktadienį Izraelio gynybos ministerija pranešė, kad mažiausiai 23.000 Kirjat Šmonos, esančios netoli Libano sienos, gyventojų buvo paprašyta evakuotis, papildant ankstesnį planą evakuoti 28 bendruomenes, gyvenančias per 2 km nuo Libano sienos.

P. Lerneris laiko Libano vyriausybę atsakinga už „Hezbollah“ veiksmus, sakydamas, kad Libanas yra suvereni valstybė, kontroliuojanti savo sienas, todėl „privalo užtikrinti, kad tokie teroristai kaip „Hezbollah“ nepradėtų išpuolių prieš Izraelį“.

Jis taip pat teigė, kad „Hezbollah“, vadovaujama ir skatinama Irano, veikia siekdama nukreipti Izraelio dėmesį nuo „Hamas“.

P. Lerneris įspėjo, kad nors Izraelio kariuomenė šiuo metu daugiausia dėmesio skiria „Hamas“ išardymui ir laipsniškam sunaikinimui, „Hezbollah“ turėtų atkreipti „didelį dėmesį“ ir „pagalvoti, ar tikrai nori peržengti tą slenkstį“ su Izraeliu.

13:22 Izraelio piliečiai dabar gali keliauti į JAV be vizų

Ketvirtadienį JAV Vidaus saugumo departamentas (VSD) pranešė, kad reikalavimus atitinkantys Izraelio piliečiai gali keliauti į Jungtines Amerikos Valstijas be vizų iki 90 dienų, taip pagreitindamas galimybę, kuri anksčiau buvo numatyta nuo lapkričio 30 d.  

Praėjusį mėnesį J. Bideno administracija paskelbė, kad Izraelis prisijungs prie bevizio režimo programos (angl. Visa Waiver Program, VWP), pagal kurią reikalavimus atitinkantys keliautojai gali kreiptis dėl atvykimo į JAV be vizos. Anksčiau buvo numatyta, kad paraiškos pagal šią programą bus priimamos nuo lapkričio 30 d., tačiau pranešime teigiama, kad JAV paraiškas pradės priimti jau dabar.

Reikalavimus atitinkantys keliautojai turi pateikti paraiškas internetu per JAV muitinės ir sienos apsaugos tarnybos (CBP) Elektroninę kelionių leidimų sistemą (ESTA). Kad galėtų gauti leidimą, keliautojai turi turėti pasą su biometriniais duomenimis ir ketinti pasilikti ne ilgiau kaip 90 dienų.

Keliautojai, turintys „nebiometrinius, laikinus ar skubios pagalbos kelionės dokumentus arba kelionės dokumentus iš šalies, kuri nėra įtraukta į Vizų atsisakymo programą“, neturi teisės gauti leidimą ir vietoj to gali prašyti JAV vizos.

„Kai kuriems keliautojams, pavyzdžiui, norintiems Jungtinėse Valstijose būti ilgiau nei 90 dienų arba tiems, kurie mano, kad atvykę į Jungtines Valstijas norės pratęsti savo viešnagę ar pakeisti savo statusą, vis dar gali būti geriausia išeitis keliauti su viza“, – sakoma VSD pranešime spaudai.

12:45 Prie Libano sienos pranešta apie susišaudymą ir galimą infiltraciją

Pranešama apie susišaudymą Libano pasienyje, netoli šiaurinio Margalioto miesto.

Remiantis hebrajų kalba paskelbtais žiniasklaidos pranešimais, į Izraelį galėjo prasiskverbti ginkluotas asmuo, rašo „The Times of Israel“.

Netoliese esančių miestų gyventojams liepta atsargumo sumetimais eiti į slėptuves nuo bombų.

Izraelio gynybos pajėgos šio incidento kol kas nekomentavo.

12:13 FT: pagalba per Rafos perėją penktadienį vežama nebus dėl nesutarimų

Joe Bidenas, JAV prezidentas, trečiadienį užtikrino susitarimą su Izraeliu, kad vanduo, maistas ir vaistai būtų įleisti į Gazos Ruožą, tačiau penktadienį, kaip buvo tikėtasi, pagalba į regioną negalės patekti, nes dar nesusitarta dėl tiekimo tikrinimo tvarkos.

Pasak aukšto rango JT pareigūno, Izraelis pareikalavo, kad JT tikrintų į Gazą įvežamą pagalbą, siekdamos užtikrinti, kad „Hamas“ jos nepanaudotų kariniams tikslams. Diskusijose daugiausia dėmesio skiriama pagalbos judėjimui iš Egipto į Gazos Ruožą per Rafos perėjimo punktą prie pietinės anklavo sienos, rašo „Financial times“.

Be to, JT pareigūnai nori užtikrinti nuolatinį pagalbos srautą, o ne vienkartinį 20 sunkvežimių pristatymą. Prieš karą, pasak JT pareigūno, kasdien į Gazos Ruožą iš Egipto įvažiuodavo apie 450 sunkvežimių. Šiuo metu į Gazą pasirengę įvažiuoti apie 100 JT agentūrų ir kitų donorų sunkvežimių, teigia su tuo susipažinę asmenys.

JT taip pat paprašė Egipto padėti evakuoti kai kuriuos sergančius ir sužeistus žmones, teigia vienas iš su diplomatinėmis pastangomis susipažinusių asmenų.

11:58 JT pabėgėlių reikalų vadovas: Gazos Ruožo gyventojams karas yra pražūtingas

Filippo Grandi, JT pabėgėlių reikalų vadovas, sako, kad karinių veiksmų eskalavimas yra katastrofiškas Gazos gyventojams. 

„Galiu tvirtai pasakyti, kad bet koks tolesnis karinių veiksmų eskalavimas ar net jų tęsimas bus tiesiog katastrofiškas Gazos Ruožo gyventojams“, – žurnalistams Japonijoje sakė Filippo Grandi.

11:50 Izraelio ginkluotosios pajėgos teigia pasirengusios atremti husių atakas

Danielis Hagari, Izraelio ginkluotųjų pajėgų atstovas spaudai, sako, kad Izraelio kariuomenė yra pasirengusi apsisaugoti nuo galimų Irano remiamų husių grupuočių atakų. JAV karinis jūrų laivynas vakar perėmė kelias raketas ir dronus, paleistus iš Jemeno į Izraelį.

„Tai rodo JAV gynybinius pajėgumus ir jų gebėjimą įvertinti regiono vaizdą“, – sako D. Hagari, pažymėdamas glaudžius IDF santykius su JAV centrine vadovybe.

„Izraelis turi vieną geriausių pasaulyje oro gynybos sistemų ir yra pasirengęs tokioms grėsmėms“, – priduria jis.

Kalbėdamas apie Izraelio oro antskrydžius Gazos Ruože, D. Hagari sako, kad Izraelio karinės oro pajėgos veikia tokiu tempu, kokio nebuvo dešimtmečius.

11:25 Izraelis patvirtino nepaprastąsias taisykles, kurios gali sudaryti sąlygas uždaryti „Al Jazeera“ biurus

Izraelio vyriausybė patvirtino taisykles, kurios leis laikinai išjungti užsienio naujienų kanalus nepaprastosios padėties metu, pavyzdžiui, per dabartinį karą su teroristine grupuote „Hamas“, jei ji manys, kad kanalas kenkia nacionaliniam saugumui.

Šlomo Karhi, Izraelio susisiekimo ministras, vadovavo iniciatyvai priimti šias taisykles, kad būtų uždarytas naujienų kanalas „Al Jazeera“, kuris, jo teigimu, kenkia nacionaliniam saugumui.

Taisyklės galioja atgaline data, o tai reiškia, kad nuo karo pradžios Kataro tinklo transliuotomis laidomis dabar galima remtis priimant sprendimą uždaryti griežtai palestiniečių interesus palaikantį vietinį naujienų kanalą.

„Izraelis kariauja sausumoje, ore, jūroje ir viešosios diplomatijos fronte. Jokiu būdu neleisime transliuoti laidų, kurios kenkia valstybės saugumui... „Al Jazeera“ laidos ir reportažai kursto prieš Izraelį, padeda „Hamas“, ISIS ir teroristinėms organizacijoms vykdyti jų propagandą ir skatina smurtą prieš Izraelį“, – sako Š. Karhi.

Pagal naująsias taisykles ryšių ministras, pritarus gynybos ministrui, galės nurodyti televizijos paslaugų teikėjams nutraukti atitinkamo naujienų kanalo transliacijas, uždaryti jo biurus Izraelyje, konfiskuoti jo įrangą ir uždaryti jo interneto svetainę arba apriboti prieigą prie jos, priklausomai nuo serverio buvimo vietos.

Sprendimą turi patvirtinti saugumo kabinetas, jis turi būti pagrįstas saugumo institucijos teisine nuomone, kad žiniasklaidos priemonė iš tiesų kenkia nacionaliniam saugumui, ir jį turi peržiūrėti apygardos teismas.

Toks sprendimas galioja 30 dienų, tačiau gali būti pratęstas papildomiems 30 dienų laikotarpiams. Nepaprastosios padėties taisyklės galios tris mėnesius arba tol, kol vyriausybė oficialiai nutrauks konkrečią nepaprastąją padėtį.

11:17 Izraelio valdžios institucijos patvirtino, kad Vakarų Krante suimtas „Hamas“ atstovas spaudai

Izraelio valdžios institucijų duomenimis, Hasanas Yousefas, „Hamas“ atstovas spaudai, buvo suimtas ketvirtadienį per reidus, kuriuos Izraelis surengė Vakarų Krante.

H. Yousefas buvo suimtas „įtariant, kad veikė „Hamas“ vardu“, penktadienį CNN pranešė Izraelio saugumo agentūra „Shin Bet“.  

H. Yousefas yra vienas iš svarbiausių palestiniečių politinių veikėjų, oficialus „Hamas“ atstovas Vakarų Krante ir Palestinos įstatymų leidžiamosios tarybos narys.  

Hassan Yousef. „Scanpix“ nuotr.
Hassan Yousef. „Scanpix“ nuotr.

11:03 Įtampa Viduriniuose Rytuose naudinga rusams

Liepsnojant įtampai Viduriniuose Rytuose, analitikai pabrėžia, kad JAV diplomatinės pastangos bandant užkirsti kelią konfliktui išsiplėsti džiugina Amerikos priešininkes. Anot ekspertų, Kinijai ir Rusijai naudinga, kad JAV dalina dėmesį tarp Izraelio ir Ukrainos. Europa taip pat turi dėl ko nerimauti.

„Kremlius Izraelio ir „Hamas“ karą mato kaip galimybę pakenkti Vakarams ir atitraukti jų dėmesį. Kinija tokias pastangas tik sveikina“, – savo analizėje konstatuoja „The Economist“.

Daugiau skaitykite čia. 

10:50 Ch. Michelis: Egiptui reikia paramos priimant pabėgėlius iš Gazos Ruožo

Charles'is Michelis, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas, pranešė šeštadienį apsilankysiantis Egipte ir paraginsiantis paremti šalį, kuriai gali tekti priimti dešimtis tūkstančių palestiniečių, bėgančių iš Izraelio bombarduojamo Gazos Ruožo.

„Egiptui reikia paramos, tad paremkime Egiptą“, – ketvirtadienį sakė Ch. Michelis, atvykęs į Vašingtoną dalyvauti penktadienį vyksiančiame susitikime su Joe Bidenu, JAV prezidentu, ir Ursula von der Leyen, Europos Komisijos pirmininke.

Jis pridūrė, kad per savaitgalio vizitą susitiks su Abdel Fattahu al Sisi, Egipto prezidentu.

Be to, Ch. Michelis A. F. al Sisi kvietimu dalyvaus konferencijoje apie dabartinius įvykius Artimuosiuose Rytuose, Palestiniečių teritorijas ir taikos procesą, sakė jo atstovė spaudai. Ji pridūrė, kad kartu su EVT pirmininku į Egiptą vyks Josepas Borrellis, Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas.

U. von der Leyen anksčiau šią savaitę Tiranoje paskelbė, kad Briuselis atidarys humanitarinį oro koridorių į Gazos Ruožą.

Ch. Michelis išreiškė tvirtą paramą Izraelyje trečiadienį apsilankiusiam J. Bidenui, kuris teigė gavęs Kairo sutikimą praleisti apie 20 sunkvežimių su humanitarine pagalba. EVT pirmininkas pakartojo, kad ES remia Izraelio teisę gintis pagal tarptautinę teisę.

Ilgai laukta humanitarinė pagalba Gazos Ruože įstrigusiems palestiniečiams turėtų būti pradėta teikti penktadienį, ketvirtadienį pranešė Egipto žiniasklaida.

Ch. Michelis pabrėžė, kad galimas pabėgėlių antplūdis į Egiptą yra iššūkis, ir išreiškė viltį, kad penktadienį Vašingtone vyksiančiame susitikime šiuo klausimu bus pasikeista svarbia informacija.

Paklaustas, ar Europa šiuo klausimu yra vieninga, jis atsakė teigiamai. Pasak jo, vieningą poziciją Europos lyderiai išreiškė per antradienį vakare surengtą vaizdo konferenciją.

„Mes palaikome Izraelį“, – kalbėjo U. von der Leyen ketvirtadienį sakydama kalbą Vašingtone įsikūrusiame strateginių studijų centre „Hudson Institute“. Ji pakartojo, kad šalis turi teisę gintis po „Hamas“ spalio 7 dieną įvykdyto išpuolio.

10:27 Rafos perėjos keliai remontuojami

Vienintelis kelias į Gazą, kurį ketinama vėl atidaryti, yra apgadintas bombų ir pavojingas.

Egipto ekskavatorininkai bando sutvarkyti Rafos perėją ir tikisi, kad 20 pagalbos sunkvežimių galės įvažiuoti galbūt jau šiandien.

Izraelis pareiškė, kad sutiks, jog per perėją keliautų tik maistas, vanduo ir vaistai. Beviltiškai reikalingi degalai ligoninėms ir vandens filtravimo sistemos nėra susitarimo dalis.

Kaire kalbėjęs Antonio Guterresas, JT generalinis sekretorius, teigė, kad įvežamos prekės palengvins, jo žodžiais tariant, didžiulį žmonių skausmą ir kančias.

Tačiau pagalbos agentūros sako, kad reikia daug daugiau ir nuolatinės pagalbos.

10:00 Kinija bendradarbiaus su Rusija, siekdamos atkurti taiką

Kinija ir Rusija „laikosi tos pačios pozicijos Palestinos klausimu“, penktadienį pareiškė Zhai Jun, Kinijos specialusis pasiuntinys Vidurinių Rytų klausimais, ketvirtadienį Katare susitikęs su savo kolega iš Rusijos.

„Kinija ir Rusija laikosi tos pačios pozicijos Palestinos klausimu, ir Kinija yra pasirengusi palaikyti ryšius ir koordinuoti veiksmus su Rusijos Federacija, kad kuo greičiau atvėsintų padėtį“, – sakė Z. Jun.

Kinija kaip konflikto priežastis mato, „kad nebuvo užtikrintos Palestinos žmonių teisėtos nacionalinės teisės“, pranešė CCTV.

Jis taip pat sakė, kad Kinija yra pasirengusi bendradarbiauti su Rusija, kad „atliktų teigiamą vaidmenį“ atnaujinant abiejų šalių taikos derybas, ir pridūrė, kad Pekinui „skauda širdį dėl didelio civilių aukų skaičiaus“.

„Rusijos Federacija yra pasirengusi bendradarbiauti su Kinija, kad būtų skatinama kuo greičiau nutraukti ugnį bei sudarytos sąlygos greitai grįžti į teisingą kelią sprendžiant Palestinos klausimą“, – sakė jo kolega iš Rusijos Michailas Bogdanovas, praneša CCTV.

09:41 Izraelis naktį smogė objektams Libane 

Izraelio kariuomenė teigia, kad naktį smogė „Hezbollah“ objektams ir Libane nukovė teroristinės organizacijos vieną iš svarbių lyderių. Puolimas vykdytas atsakant į vakarykštį raketų apšaudymą šiaurės Izraelyje.

Atskirai IDF pranešė, kad per bepiločio lėktuvo smūgį buvo nukautas teroristų kovotojas, rašo „The Times of Israel“.

Daugiau informacijos apie teroristų agentą nepateikiama.

09:22 Rafos perėja intensyviai bombarduojama, tai gali apsunkinti pagalbos vežimą

Jau šiandien gali būti atidarytas labai svarbus pagalbos koridorius tarp Egipto ir pietinės Gazos Ruožo dalies – Rafos pasienio perėja, per kurią į Gazos Ruožą gali patekti labai reikalingų produktų.

Tačiau Mohsenas Sarhanas, Egipto maisto banko vadovas, BBC sakė, kad pagalbos pristatymas gali būti apsunkintas, jei Rafos perėjimo punktas ir toliau bus intensyviai bombarduojamas.

„Tai, kas trukdo mums patekti į Gazos Ruožą, yra Izraelio kariuomenės vykdomas visos Gazos Ruožo dalies bombardavimas. Pasienyje stovime jau aštuonias dienas, o bombos krenta kiekvieną minutę. Jie bombardavo net dykvietę, kurioje nėra nei gyvūnų, nei žmonių“, – sakė jis BBC laidai „Newsday“.

08:42 Izraelio kariuomenė naktį atakavo daugiau kaip šimtą taikinių

Izraelio gynybos pajėgos paskelbė atnaujintą pranešimą X, kuriame rašoma: „Naktį naikintuvai atakavo daugiau kaip šimtą Gazos Ruožo teroristinių organizacijų operatyvinių taikinių, sunaikino tunelių šachtas, amunicijos sandėlius ir dešimtis operatyvinių būstinių. Per atakas IDF ir „Shin Bet“ likvidavo teroristą, kuris priklausė teroristinės organizacijos „Hamas“ karinėms jūrų pajėgoms, teroristas dalyvavo žudikiškose teroristinėse operacijose Gazos Ruože.“

IDF teigė, kad „buvo sužlugdytas teroristų būrys, susijęs su teroristinės organizacijos oro pajėgomis, planavęs paleisti raketas į lėktuvą“.

08:30 Vokietijos URM paskelbė apie 50 mln. Eur pagalbą Gazos Ruožo civiliams gyventojams

Annalena Baerbock, Vokietijos užsienio reikalų ministrė, ketvirtadienį, per pirmąjį kelionės po Artimuosius Rytus etapą, paskelbė apie 50 mln. Eur paramą Gazos Ruožo civiliams gyventojams.

Ji pridūrė, kad Vokietija taip pat ruošiasi į apsuptą anklavą siųsti medikų komandas, sakoma jos ministerijos pranešime. Pasak ministrės, kelionės tikslas – išreikšti tvirtą solidarumą ir padėti užtikrinti palestiniečiams galimybę gauti pagalbą.

Apie pagalbos paketą ji paskelbė Jordanijoje – tai pirmasis jos kelionės po regioną, kurios metu ji taip pat aplankys Libaną ir Izraelį, etapas.

„Mūsų žinia yra aiški, – sakė ji spaudos konferencijoje Amane kartu su Aymanu Safadi, Jordanijos užsienio reikalų ministru. – Mes neapleidžiame nekaltų palestiniečių motinų, tėvų ir vaikų.“

Prieš išvykdama A. Baerbock pabrėžė Izraelio teisę gintis nuo „Hamas“ ir apkaltino kovotojų grupuotę, kad Gazos Ruožo civiliai gyventojai kare naudojami kaip skydas.

08:10 Izraelis evakuoja miestą prie Libano sienos


Izraelio gynybos ministerija praneša, kad Izraelis evakuos gyventojus iš Kirjat Šmonos miestelio prie sienos su Libanu. Spalio 7 d. „Hamas“ užpuolus Izraelį suintensyvėjo ir atakos iš Libano teritorijos.

08:02 Palestinos prezidentas atsisakė kalbėtis su J. Bidenu telefonu

Mahmoudas Abbasas, Palestinos savivaldos prezidentas, atsisakė paskambinti JAV prezidentui Joe Bidenui, kuris trečiadienį lankėsi Izraelyje, praneša visuomeninis transliuotojas „The Kan“.

„The Kan“ remdamasis neįvardytu palestiniečių šaltiniu Ramaloje teigia, kad J. Bideno administracijos pareigūnai bandė surengti lyderių pokalbį telefonu, tačiau M. Abbasas prašymą atmetė.

Nepaisant to, JAV ir Palestinos savivaldos komandos palaikė ryšius, nors M. Abbasas piktinosi Vašingtono parama Izraeliui kare su „Hamas“, taip pat atšaukė numatomą susitikimą su J. Bidenu ir arabų šalių vadovais aukščiausiojo lygio susitikime Jordanijoje šios savaitės pradžioje.

07:36 Izraelio ir „Hamas“ karas skatina nacionalistines nuotaikas Kinijos socialinėje žiniasklaidoje

Izraelio karas su palestiniečių kovotojų grupuote „Hamas“ sukėlė aršias diskusijas griežtai kontroliuojamoje Kinijos socialinėje žiniasklaidoje, įvarydamas pleištą tarp tų, kurie remia Izraelio teisę imtis atsakomųjų veiksmų, ir įvairių palestiniečius palaikančių nuomonių, įskaitant antisemitines pažiūras.

Daugelis Kinijos gyventojų atidžiai stebi įvykius Artimuosiuose Rytuose ir skelbia savo nuomonę internete, rašo CNN. Dėl įsisiūbavusio konflikto nuomonės populiarioje platformoje „Weibo“ pasidalijo panašiai, kaip ir už Kinijos ribų, o pranešimai apie Izraelio ir „Hamas“ karą nuolat patenka į populiariausiųjų sąrašus ir sulaukia šimtų milijonų peržiūrų.

Tačiau nors yra daug Izraeliui palankių pranešimų, vis dažniau kritikuojami jo veiksmai ir daugėja kraštutinių, antisemitinių pažiūrų, kurioms plisti leido galingi Kinijos interneto cenzoriai.
Yuval Waks, Izraelio ambasados Pekine misijos vadovo pavaduotojas, sakė, kad Kinijoje vyrauja „labai antiizraelietiškos ir daugeliu atvejų antisemitinės nuotaikos“.

„Esame susirūpinę, kad tai sukurs nuodingą atmosferą ir sukels kritinį pavojų Kinijoje gyvenantiems izraeliečiams ir žydams“, – sakė J. Waksas. 

Praėjusią savaitę Pekine užsienio pilietis peiliu sužalojo Izraelio ambasados diplomatą, nors įtariamojo, 53 metų verslininko, motyvai vis dar tiriami.

06:54 J. Bidenas žada neleisti laimėti „Hamas“ ir V. Putinui

Joe Bidenas, JAV prezidentas, ketvirtadienį sakydamas kalbą tautai iš Ovaliojo kabineto pareiškė, kad „Hamas“ ir Rusija siekia sunaikinti demokratijas, ir pabrėžė, kad pagalba Ukrainai ir Izraeliui yra gyvybiškai svarbus amerikiečių interesas.

J. Bidenas savo kalboje teigė, kad islamistų kovotojų grupuotė „Hamas“ ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas kelia skirtingas grėsmes, bet turi vieną bendrą bruožą: abu nori visiškai sunaikinti kaimyninę demokratinę šalį.

„Negalime ir neleisime laimėti tokiems teroristams kaip „Hamas“ ir tokiems tironams kaip Putinas. Atsisakau leisti, kad taip nutiktų“, – kalbėjo jis.

JAV vadovas nurodė, kad penktadienį prašys Kongreso patvirtinti didžiulį finansavimą Ukrainai ir Izraeliui, ir teigė, kad tai yra investicija į Jungtinių Valstijų, kaip pasaulinės lyderės, ateitį.

„Tai protinga investicija, kuri duos naudos amerikiečių saugumui ištisoms kartoms, – sakė 80-metis demokratas. – Amerikos lyderystė yra tai, kas sutelkia pasaulį. Amerikos aljansai saugo mus, Ameriką. Dėl amerikietiškų vertybių esame partneriai, su kuriais kitos šalys nori bendradarbiauti. Amerika yra švyturys pasauliui. Vis dar. Vis dar.“

J. Bidenas, šią savaitę su solidarumo vizitu lankęsis Izraelyje, ruošdamasis perrinkimo kampanijai 2024-ųjų rinkimuose nori įtikinti nuo karo pavargusius rinkėjus ir griežtosios linijos respublikonus, kad ši pagalba naudinga ir pačioms Jungtinėms Valstijoms.

Teigiama, kad Baltieji rūmai rengia didžiulį prašymą Kongresui skirti 100 mlrd. USD (94,5 mlrd. Eur) paketą, į kurį būtų įtrauktas finansavimas Izraeliui kare su „Hamas“ ir Ukrainai kovoje su Rusijos invazija.

Susiedamas du už vandenyno vykstančius konfliktus, J. Bidenas siekia įtikinti, kad jie yra dalis didesnės kovos dėl pasaulio tvarkos formavimo ir amerikiečių apsaugos namuose.

06:35 ES didina saugumo parengtį siekdama apsisaugoti nuo terorizmo augant įtampai Izraelyje

Padidėjus saugumo įtampai po Molotovo kokteilio Berlyno sinagogoje ir Belgijoje bei Prancūzijoje įtariamų islamo ekstremistų įvykdytų žudynių, ES siekia atkurti ramybę savo teritorijoje.

Ispanija, kuri šiuo metu pirmininkauja ES, suaktyvino krizių mechanizmą, kad paspartintų sprendimų priėmimą ir koordinavimą tarp 27 šalių narių institucijų ir pagrindinių partnerių, tokių kaip Jungtinės Tautos ar JAV.

Pareigūnai iš visos ES išreiškė susirūpinimą dėl didėjančių antisemitinių išpuolių, radikalėjimo internete, ekstremistų naudojamų šifruotų pranešimų siuntimo paslaugų ir poreikio paspartinti žmonių, galinčių kelti pavojų visuomenei, deportaciją.

Tačiau raginimai didinti saugumą visame pasaulyje kelia didelį nerimą, nes aptariami sprendimai gali pakenkti laisvam judėjimui ir teisei burtis Europoje.

Italija įveda patikrinimus pasienyje, siekdama atremti galimą įtampos padidėjimą dėl Izraelio ir „Hamas“ karo. Danija ir Švedija taip pat yra susirūpinusios dėl terorizmo grėsmės. Prancūzija ketina vykdyti patikrinimus pasienyje bent iki 2024 m. gegužės.

Belgijoje, Prancūzijoje ir Vokietijoje buvo pasitelkta daugiau policijos.

52795
130817
52791