Ukraina atrėmė puolimus trijose gyvenvietėse, D. Kuleba ragina taikyti Rusijai daugiau sankcijų

Publikuota: 2022-07-20
Atnaujinta 2022-07-20 22:01
  • Iki šios dienos Ukrainos gynėjai išlaisvino daugiau kaip 1.000 šalies kaimų ir miestų, tačiau dar reikia atkovoti per 2.500, teigia Ukrainos gynybos ministras.
  • JAV apkaltino Rusiją planuojant aneksuoti papildomų Ukrainos teritorijų – užimtas Chersono ir Zaporižios sričių dalis, taip pat visą Donecko ir Luhansko sričių teritoriją.
  • Rusija praneša, kad Ukraina dar kartą apšaudė jiems svarbų Antonovskio tiltą, eismas juo šiandien sunkiasvoriui transportui uždarytas.
  • V. Putinas sako, kad nemato Ukrainos noro įgyvendinti preliminarų taikos susitarimą, kuris, anot jo, buvo „praktiškai pasiektas“ kovo mėnesį.

Antradienio įvykius galite rasti čia

[infogram id="c6b4996f-df62-4472-bea5-e38c34432bad" prefix="RH1" format="interactive" title="2022-07-19 Numanoma Ukrainos teritorijos kontrolė isw"]

22:00 Baigiame pildyti trečiadienio naujienų juostą

Naujausias žinias pranešime ketvirtadienį 7 val. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

21:44 Ukrainos žvalgyba: Libanas nepriėmė ukrainietiškų grūdų

Ukrainos žvalgybos duomenimis, liepos 13 d. Rusijos laivai „Matros Koshka“ ir „Matros Pozhynich“ su 54 t vogtų ukrainietiškų grūdų planavo įplaukti į Beiruto uostą, tačiau Libano valdžia uždraudė laivams ten išsikrauti, todėl jie buvo nukreipti į Latakijos ir Tartuso uostus Sirijoje.

Iš ten, ukrainiečių manymu, grūdai bus gabenami į Vidurinius Rytus ir Šiaurės Afriką.

20:45 JAV: Donbase vyksta žūtbūtinis karas

Donbaso regionas Ukrainoje dar nėra „pralaimėtas“ Rusijos pajėgoms, pareiškė generolas Markas Milley, Jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas.

„Esmė ta, kad kaina yra labai didelė, laimėjimai labai maži, Luhansko, Donbaso regione vyksta žūtbūtinis karas, – sakė M. Milley. – Atsakydamas į jūsų klausimą, ar Donbasas pralaimėtas? Ne, jis dar nėra pralaimėtas. Ukrainiečiai verčia rusus mokėti už kiekvieną įgytą teritorijos centimetrą.“

Anot jo, po 90 dienų trukusios kampanijos, kurią Rusija surengė siekdama sutelkti dėmesį į Donbaso regiono užkariavimą, Rusijos pajėgos įgijo „labai, labai mažai“ teritorijos. Tačiau jis pažymėjo, kad karas yra labai intensyvus.

„Jis labai intensyvus, daug smurto – dešimtys tūkstančių artilerijos sviedinių kas 24 valandas, daug aukų abiejose pusėse, daug sugriautų kaimų ir taip toliau“, – kalbėjo generolas, kurį citavo CNN.

20:21 O. Arestovyčius: Ukraina pradės kontrpuolimą, kai visiškai išseks Rusija

Oleksijus Arestovyčius, Ukrainos prezidento patarėjas, atsakydamas į klausimą, kodėl Ukrainos ginkluotosios pajėgos nepradeda kontrpuolimo dabar, pasakė, jog kariai laukia, kol rusai visiškai išseks.

„Mūsų užduotis – išsekinti priešą. Rusijos kariuomenė turi prarasti galimybę pulti. Kai grupuotė praranda gebėjimą pulti, ji praranda gebėjimą kontratakuoti, rengti veiksmingas atsakomąsias atakas į mūsų kontrpuolimą“, – sakė jis, skelbia „Unian“.

19:52 Generalinis štabas: atremti puolimai trimis kryptimis

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas savo vakaro informacijoje skelbia, kad atrėmė rusų puolimą Hryhorivkos, Spirnės ir  Novoselivkos Druhos rajonuose.

Tačiau kitose fronto vietose situacija išlieka sudėtinga, vyksta aršūs mūšiai, apšaudyti Sumų, Charkivo, Mykolajivo regionai.

Pranešama, kad rusai bando įsitvirtinti Kramatorsko ir Bachmuto gyvenvietėse, tačiau didesnės pažangos nepadaryta nei iš Ukrainos, nei iš Rusijos pusės.

19:24 O. Zelenska prašė JAV siųsti oro gynybos sistemas Ukrainai

Trečiadienį Vašingtone, kreipdamasi į JAV Kongresą, Olena Zelenska, Ukrainos pirmoji ponia, paprašė JAV atsiųsti jos šaliai oro gynybos sistemų.

„Deja, karas nesibaigė, teroras tęsiasi, ir aš kreipiuosi į jus visus, vardu tų, kurie žuvo, vardu tų žmonių, kurie neteko rankų ir kojų, vardu tų, kurie dar gyvi ir sveiki, ir tų, kurie laukia savo šeimų grįžtančių iš fronto. Prašau to, ko niekada nenorėčiau prašyti, prašau ginklų“, – sakė ji įstatymų leidėjams, skelbia CNN.

Ukrainos pirmoji ponia toliau sakė, kad ji, kaip ir daugelis Ukrainos motinų, trokšta normalumo jausmo ir norėtų savo vaikams suteikti vilties dėl ateities. Ji taip pat padėkojo JAV už visą pagalbą, kurią šalis jau atsiuntė Ukrainai.

Ukrainos pirmoji ponia antradienį Baltuosiuose rūmuose susitiko su Jill Biden, JAV pirmąja ponia. Pasak Baltųjų rūmų, pirmosios ponios turėjo „aptarti tolesnę JAV paramą Ukrainos vyriausybei ir jos žmonėms, kai jie gina savo demokratiją ir susidoroja su dideliais Rusijos karo padariniais žmonėms, kurie bus jaučiami dar daugelį metų“.

Nancy Pelosi, JAV Atstovų rūmų pirmininkė, Olena Zelenska, Ukrainos pirmoji ponia. Saulo Suebo (AFP / „Scanpix“) nuotr.
Nancy Pelosi, JAV Atstovų rūmų pirmininkė, Olena Zelenska, Ukrainos pirmoji ponia. Saulo Suebo (AFP / „Scanpix“) nuotr.

18:47 D. Kuleba ragina taikyti Rusijai daugiau sankcijų ir paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai

Kyjivas trečiadienį paragino savo sąjungininkus taikyti Rusijai daugiau sankcijų ir paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai, Maskva pareiškus, kad jos kariniai tikslai kaimyninėje šalyje plečiasi.

„Rusijos užsienio reikalų ministras, prisipažindamas, kad svajoja užgrobti daugiau Ukrainos žemių, įrodo, jog Rusija atmeta diplomatiją ir koncentruojasi į karą bei terorą“, – sakoma Dmytro Kulebos, Ukrainos užsienio reikalų ministro, pareiškime socialinėje žiniasklaidoje.

„Rusai nori kraujo, o ne derybų. Raginu visus partnerius sustiprinti sankcijų spaudimą Rusijai ir paspartinti ginklų tiekimą Ukrainai“, – pridūrė jis.

Išsamiau apie S. Lavrovo pareiškimus skaitykite čia.

18:32 ES ambasadoriai patvirtino septintąjį sankcijų paketą

Europos Sąjungos (ES) ambasadoriai patvirtino septintąjį sankcijų Rusijai paketą, į kurį įtrauktas draudimas importuoti auksą iš Rusijos ir banko „Sberbank“ turto įšaldymas, praneša Arnoldas Pranckevičius, Lietuvos ambasadorius ES.

17:54 S. Haidajus: Rusija nekontroliuoja viso Luhansko

Rusijos pajėgoms vis dar nepavyko visiškai užimti Luhansko srities, sako Serhijus Haidajus, gubernatorius.

„Rusai meluoja, kad visa Luhansko sritis jau okupuota, todėl, bijodami kontrpuolimo, stengiasi greitai surengti rinkimus be pasirinkimo, nes tai leis jiems paskelbti, kad Ukraina užpuolė Rusiją, ir paskelbti visuotinę mobilizaciją“, – sakė gubernatorius, kurį citavo „Unian“.

S. Haidajus pridūrė, kad dvi regiono gyvenvietės tebėra ginamos ir ukrainiečių rankose, tačiau jų neįvardijo.

17:41 Lietuva Ukrainai papildomai perduoda šarvuotų transporterių, amunicijos

Lietuva artimiausiu metu suteiks prieš Rusiją kariaujančiai Ukrainai papildomą karinę paramą: šarvuotus transporterius M113 ir M577 bei rezervo rengimui reikalingą amuniciją, trečiadienį pranešė Krašto apsaugos ministerija (KAM).

Plačiau skaitykite čia.

17:17 Turkija tikisi, kad susitarimas dėl grūdų eksporto bus pasirašytas

Recepas Tayyipas Erdoganas, Turkijos prezidentas, trečiadienį pareiškė, kad vis dar tikisi šią savaitę priimti Rusiją ir Ukrainą deryboms dėl pasaulinės maisto krizės, kurią sukėlė užblokuoti Juodosios jūros grūdai, sušvelninimo.

Jis tai sakė jau po Vladimiro Putino, Rusijos vadovo, teiginių, kad Maskva palengvins kelią Ukrainos grūdų eksportui tik tuo atveju, jei Vakarai panaikins sankcijas pačios agresorės tiekiamiems grūdams.

„Praėjusią savaitę Stambule įvykusiame techniniame susitikime buvo susitarta dėl pagrindinių principų, kaip šis procesas vyks JT rėmuose. Šią savaitę norime, kad šis memorandumas taptų rašytiniu tekstu. Tikimės, kad planas bus pradėtas įgyvendinti artimiausiomis dienomis“, – kalbėjo R. T. Erdoganas po susitikimo su V. Putinu Teherane.

Nei Rusija, nei Ukraina oficialiai nepatvirtino savo dalyvavimo siūlomame antrajame Stambulo derybų raunde. R. T. Erdoganas taip pat nepranešė, kada jis galėtų įvykti.

16:54 Rusija nenori atnaujinti taikos derybų

Rusija atmetė idėją atnaujinti taikos derybas su Ukraina, kaltindama ją, kad ji nenusipelnė „rimto rimtų žmonių dėmesio“.

Sergejus Lavrovas, rusų užsienio reikalų ministras, pareiškė, kad ankstesnis posėdis įrodė, jog Ukraina neturi „noro ką nors rimtai aptarti“, praneša „The Guardian“.

Jis pridūrė, kad šalys bandė surengti derybas prieš kelis mėnesius, tačiau balandį jos sustojo, o šioje situacijoje derybos neturėtų jokios prasmės ir įtakos.

VŽ primena, kad po Kyjivo srities atkovojimo ir Bučos bei kitų suniokotų gyvenviečių atskleidimo, Ukraina nutraukė derybas, kuriose dalyvavo abiejų šalių deleguoti pareigūnai. 

Volodymyras Zelenskis, prezidentas, kelissyk minėjo, jog neatmeta susitikimo galimybės su Vladimiru Putinu, Rusijos vadovu, visgi, jo teigimu, Kyjivas nesutiks su jokiais taikos pasiūlymais, kurie reikštų teritorijų Rusijai perdavimą.

16:28 Ukrainos skolos mokėjimai atidėti iki 2023 m.

Ukrainos oficialių kreditorių grupė, kuriai priklauso šešios iš septynių Didžiojo septyneto (G 7) šalių, susitarė atidėti Ukrainos skolos mokėjimus iki 2024 m.

Savo ruožtu kreditorių grupės nariai, kaip oficialūs dvišaliai Ukrainos kreditoriai, nusprendė nuo 2022 m. rugpjūčio 1 d. iki 2023 m. pabaigos paskelbti moratoriumą skolos aptarnavimui su galimybe jį pratęsti dar vieneriems metams.

„Raginame visus kitus oficialius dvišalius kreditorius skubiai susitarti su Ukraina dėl skolos aptarnavimo sustabdymo“, – teigiama Vokietijos finansų ministerijos interneto svetainėje paskelbtame pareiškime.

16:13 JAV Ukrainai atsiųs dar 4 HIMARS

JAV Ukrainai atsiųs dar keturias didelio judrumo artilerijos raketų sistemas (HIMARS), kurios bus įtrauktos į kitą saugumo pagalbos paketą, apie kurį bus oficialiai paskelbta vėliau šią savaitę, trečiadienį pareiškė Lloydas Ostinas, JAV gynybos sekretorius.

„Vėliau šią savaitę paskelbsime kitą prezidentinės pagalbos Ukrainai paketą, kuriame bus ginklų, šaudmenų ir įrangos. Į jį bus įtrauktos dar keturios HIMARS, pažangiosios raketų sistemos, kurias ukrainiečiai taip efektyviai naudoja ir kurios padarė tokį skirtumą mūšio lauke“, – sakė L. Austinas, kurį citavo CNN.

15:52 Chersone išdegė 230 ha kviečių ir 10 ha miško

Pastarosiomis dienomis Chersono srityje dviejuose rajonuose dėl apšaudymo sudegė daugiau kaip 230 ha kviečių ir 10 ha miško.

„Chersono sritis vėl dega, dėl priešo apšaudymo dega laukai ir miškai, iš visur matyti dūmai, Rusijos kariai tyčia naikina pasėlius. Okupantai tyčia neleidžia gelbėtojams ar vietos gyventojams gesinti gaisrų. Vien per pastarąsias kelias dienas Beryslavo ir Geničeskio rajonuose sudegė daugiau kaip 230 ha kviečių, prie Oleškos miesto ugnis nuniokojo apie 10 ha miško“, – rašoma Chersono srities policijos pranešime, kuriuo rėmėsi „Ukrinform“.

15:46 Iš Rusijos į Ukrainą sugrąžinti 46 neteisėtai išvežti vaikai

46 vaikai, kurie neteisėtai buvo išvežti į Rusiją, jau grąžinti į Ukrainą, sako Darja Gerasimčiuk, Ukrainos prezidento patarėja vaiko teisių ir vaikų reabilitacijos klausimais

Ji pabrėžė, kad neturint vaikų vardinių sąrašų , neįmanoma pradėti visų išvežtųjų paieškos operacijų.

„Pirmasis etapas – turime nustatyti vaikų tapatybę. Tai darome visais įmanomais būdais. Patikėkite, tai yra visų įmanomų duomenų bazių derinimas: ir medicinos srityje, ir socialinėje srityje, ir švietimo srityje, siekiant surinkti kuo daugiau duomenų apie vaiką, kuris yra paskelbtas tremtiniu ar perkeltuoju“, – teigė D. Gerasimčiuk.

Be to, pasak jos, kadangi Ukraina negali patekti nei į laikinai okupuotas teritorijas, nei į Rusijos teritoriją, paieškos operacijas vykdo tarptautinės organizacijos, turinčios atitinkamus įgaliojimus.

15:08 S. Lavrovas: Vakarų ginklai keičia Rusijos tikslus

Jei Ukraina gaus tolimojo nuotolio ginklų iš Vakarų šalių, pasikeis geografinės Rusijos karių „specialiosios operacijos“ (taip Rusija vadina savo sukeltą karą Ukrainoje) užduotys, pareiškė Sergejus Lavrovas, Rusijos užsienio reikalų ministras.

Anot jo, pagrindinės užduotys „demilitarizuoti“ ir „denacifikuoti“ Ukrainą išlieka, tačiau dabar tikslas yra ne tik Donbasas, bet ir šalies pietūs.

„Dabar geografija yra kitokia. Tai toli gražu ne tik Donecko liaudies respublika ir Luhansko liaudies respublika (taip Rusija vadina apsišaukėliškas jos sugalvotas teritorijas – VŽ), tai taip pat Chersono sritis, Zaporižios sritis ir daugybė kitų teritorijų, ir šis procesas tęsiasi, tęsiasi nuosekliai ir atkakliai“, – pridūrė Rusijos diplomatijos vadovas, kurį citavo valstybinė žiniasklaida „RIA Novosti“.

Jis pažymėjo, kad Vakarams tiekiant tolimojo nuotolio ginkluotę Ukrainai, Rusijos tikslas „išlaisvinti“ Ukrainą vis tęsis tolyn nuo dabartinės fronto linijos.

„Nes mes negalime leisti, kad ta Ukrainos dalis, kurią kontroliuos Volodymyras Zelenskis (Ukrainos prezidentas – VŽ) ar kas nors, kas jį pakeis, turėtų ginklų, kurie kels tiesioginę grėsmę mūsų teritorijai ir nepriklausomybę paskelbusių respublikų teritorijai, tiems, kurie nori ateitį spręsti patys“, – užbaigė jis.

14:44 Siekiant susekti kolaborantus, uždaromas Mykolajivas

Mykolajivo miestas bus laikinai uždarytas, kad būtų galima suimti rusų kolaborantus, sako Vitalijus Kimas, srities gubernatorius.

Anot jo, valdžios institucijos šiuo metu tvarko duomenis apie įtariamų kolaborantų ir išdavikų veiklą, dėl to miestas bus uždarytas vienai ar dviem savaitėms, t. y. niekas negalės nei atvykti, nei išvykti iš Mykolajivo.

14:30 V. Putinas tikina, kad dujas tieks, bet su savomis sąlygomis

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, pareiškė, kad Rusija vykdys savo įsipareigojimus tiekti gamtines dujas Europai, tačiau įspėjo, kad srautai dujotiekiu „Nord Stream“ netrukus gali būti apriboti, jei sankcijos neleis atlikti papildomos jo dalių techninės priežiūros.

Daugiau apie tai rašoma čia.

14:27 EK ragina dujų vartojimą sumažinti 15%

Europos Komisija trečiadienį paragino Europos Sąjungos šalis 15% sumažinti gamtinių dujų vartojimą ateinančios žiemos mėnesiais, kad būtų galima apsisaugoti nuo Rusijos „šantažo“ trikdant energijos išteklių tiekimą.

Išsamiau skaitykite čia.

13:56 V. Putinas: Vakarai turi panaikinti apribojimus rusiškų grūdų eksportui

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė, kad Vakarai turi panaikinti rusiškų grūdų eksporto apribojimus.

„Mes padėsime eksportuoti ukrainietiškus grūdus, tačiau remiamės tuo, kad taip pat bus panaikinti visi apribojimai, susiję su galimu rusiškų grūdų eksportu“, – sakė V. Putinas žurnalistams Teherane po derybų su Irano ir Turkijos prezidentais.

Rusijos karinė intervencija smarkiai sutrikdė kviečių ir kitų javų gabenimą iš Ukrainos, vienos didžiausių šių produktų eksportuotojų pasaulyje, todėl nuogąstaujama dėl maisto stygiaus, galinčio ypač skaudžiai paveikti neturtingas valstybes.

„Kaip žinote, galima sakyti, amerikiečiai faktiškai panaikino apribojimus rusiškų trąšų tiekimui pasaulio rinkoms, – sakė V. Putinas. – Jei jie nuoširdžiai nori pagerinti padėtį pasaulio rinkose, tikiuosi, tas pats nutiks ir su rusiškų grūdų tiekimu eksportui.“

13:50 S. Šoigu nurodė slopinti Ukrainos ugnį okupuotose teritorijose 

Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu įsakė Rusijos pajėgoms numušti daugiau Ukrainos bepiločių orlaivių, veikiančių pasienio regionuose, ir sustabdyti Ukrainos apšaudymą teritorijose, kurių kontrolę ji prarado. Apie tai pranešė Rusijos gynybos ministerija.

13:27 Charkive žuvo prie transporto stotelės buvę žmonės

Charkovo srities administracijos vadovas Olehas Sinehubovas patikslino informaciją apie rytinį Charkivo apšaudymą ir aukas.

„Per rytinį Charkivo apšaudymą iš daugkartinio raketų paleidimo įrenginių žuvo 3 žmonės, įskaitant 13 metų berniuką. 15-metė žuvusiojo sesuo buvo sužeista. Į ligoninę taip pat paguldyta 72 metų moteris“, – „Telegram“ kanale parašė O. Sinehubovas.

Jis pabrėžė, kad šie žmonės buvo šalia viešojo transporto stotelės.

13:02 Ukrainiečiai išžvalgė išlaisvintą Gyvačių salą

Išlaisvintoje Gyvačių saloje atlikti salos teritorijos ir požeminių įtvirtinimų tyrimo ir žvalgybos darbai, taip pat išminavimo inžineriniai darbai, iškelta Ukrainos vėliava, „Telegram“ kanale pranešė Ukrainos Gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba.

Pranešime pažymima, kad saloje buvo rasta ir paimta priešo ginklų ir įrangos pavyzdžių. Tai valdymo ir kontrolės sistemos, bepiločiai orlaiviai „Orlan-10“, nešiojamosios oro gynybos sistemos, granatsvaidžiai, liepsnosvaidžiai, šaulių ginklai, kovinių veiksmų žurnalai, Rusijos karių asmens dokumentai ir elektroninės duomenų laikmenos.

12:50 Vyriausybinė komisija: Rusijos tranzitas į Kaliningradą – pagal 2019–2021 metų vidurkį

Susisiekimo ministerija, Muitinės departamentas ir bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“, kontroliuodami sankcionuotų Rusijos prekių tranzitą per Lietuvą į Kaliningradą, jo apimtis šiemet turėtų skaičiuoti pagal geležinkeliais 2019–2021 metais pervežtų prekių vidurkį.

Tokias rekomendacijas vyriausybinė tarptautinių sankcijų koordinavimo komisija institucijoms pateikė antradienį aptarusi Europos Komisijos liepos 13 dieną išleistas gaires dėl Rusijos tranzito į Kaliningradą per ES teritoriją, pranešė Vyriausybė. Plačiau skaitykite čia. 

12:34 „Roskomnadzor“ imasi priemonių prieš „Wikipedia“

Rusijos ryšių priežiūros tarnyba pranešė, kad imasi priemonių prieš internetinę enciklopediją „Wikipedia“ valdantį fondą „Wikimedia Foundation“ už Rusijos įstatymų pažeidimus, susijusius su karu Ukrainoje.

„Roskomnadzor“ pranešime teigiama, kad iš „Wikipedios“ vis dar nepašalinta „uždrausta medžiaga, įskaitant klastotes apie specialios karinės operacijos eigą Ukrainos teritorijoje“, ir kad paieškos sistemos bus naudojamos siekiant informuoti vartotojus, kad „Vikimedia“ pažeidė Rusijos įstatymus.

Birželio 13 d. „Wikimedia Foundation“ apskundė Maskvos teismo sprendimą, kuriuo jam buvo skirta 5 mln. RUB (91.000 USD) bauda už tai, kad atsisakė pašalinti straipsnius apie karą Ukrainoje, įskaitant straipsnius „Rusijos invazija į Ukrainą“, „Karo nusikaltimai Rusijos invazijos į Ukrainą metu“, „Žudynės Bučoje“.

12:29 G. Nausėda: reikia toliau griežtinti ES sankcijas Rusijai

Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad Rusijai tęsiant karą Ukrainoje būtina ir toliau griežtinti sankcijas agresorei, didinti jų poveikį Rusijos ekonomikai, finansų sektoriui, karo pramonės pajėgumams ir atriboti Rusiją nuo pasaulinių tiekimo grandinių bei technologinės pažangos.

„Sankcijos turi būti skausmingos, efektyvios ir neapeinamos“, – teigė prezidentas, trečiadienį susitikęs su Europos Komisijos nare Mairead McGuiness, atsakinga už finansines paslaugas, finansinį stabilumą, kapitalo rinkų sąjungą ir sankcijų įgyvendinimą, pranešė Prezidentūra.  

Prezidentas su eurokomisare aptarė ekonominę situaciją Europoje, ES sankcijų poveikį Rusijai ir jos bendrininkei Baltarusijai, sankcijų įgyvendinimo efektyvumą ir jų įgyvendinimo tobulinimą.

12:14 Rusams teko uždaryti Antonovskio tiltą sunkiasvorėms transporto priemonėms

Okupacinės Chersono srities vadovas Volodymyras Saldo trečiadienio rytą uždarė Antonovskio tiltą krovininiam eismui, tačiau uždarymą pavadino „laikinu apribojimu“, kad būtų galima atlikti remonto darbus.

Lengviesiems automobiliams vis dar leidžiama važiuoti daugiau nei kilometro ilgio tiltu, teigė V. Saldo socialinėje žiniasklaidoje paskelbtame „skubiame kreipimesi“.

Vietos pareigūnai Rusijos naujienų agentūrai RIA sakė, kad Ukraina apie 4 val. ryto smogė į tiltą 12 sviedinių iš „Himars“ sistemų.

„Jei smūgiai tęsis, tiltas gali sugriūti“, – TASS citavo Rusijos primestos administracijos vadovo pavaduotoją.

Antonovskio tiltas – vienas tik iš dviejų kelių per Dniprą, kuriuo Rusija gali aprūpinti savo pajėgas arba atitraukti jas iš teritorijos, kurią okupavo į vakarus nuo upės

Pastarosiomis dienomis šis tiltas tapo pagrindiniu Ukrainos pajėgų taikiniu, Kyjivas, bandydamas jį sunaikinti, naudoja JAV tiekiamas HIMARS sistemas.

11:04 Ukraina pateiks prašymą dėl užsienio skolos atidėjimo

Trečiadienį Ukrainos finansų ministerija prašys privačių užsienio kreditorių sutikti su skolos atidėjimu. Apie tai praneša „Financial Times“, remdamasis su šiuo klausimu susipažinusiais šaltiniais.

Ukraina planuoja žengti pirmąjį žingsnį restruktūrizuodama savo užsienio skolą, nes vyriausybė siekia sutaupyti pinigų užsitęsusiam karui su Rusija.

Kaip pranešė Ukrainos leidinys „Ekonomičeskaja pravda“, ministrų kabinetas pasirašė prašymą paskelbti dvejų metų moratoriumą 3 mlrd. USD vertės neapmokėtų euroobligacijų grąžinimui. Termino pakeitimas prilygtų Ukrainos įsipareigojimų nevykdymui.

10:44 Per Charkivo apšaudymą žuvo trys žmonės

Charkivo mieste per šio ryto apšaudymą žuvo trys žmonės, savo „Telegram“ kanale pranešė Charkivo regiono administracijos vadovas Olehas Sinegubovas.

„Deja, šį rytą okupantams apšaudant Charkivo Saltivskio rajoną, žuvo 3 žmonės – 13 metų berniukas, vyras ir moteris. Buvo sužeista 72 metų moteris“, – rašė jis.

10:26 Lietuva ratifikavo Suomijos ir Švedijos narystę NATO

Seimas patvirtino protokolus dėl Suomijos ir Švedijos narystės NATO. Lietuva tapo 16-ąja iš 30-ties Aljanso valstybių, ratifikavusių naujų narių priėmimą. Plačiau skaitykite čia.

10:09 Pranešama, kad Ukraina dar kartą apšaudė rusams svarbų Antonovskio tiltą 

Rusijos naujienų agentūra „Tass“, remdamasi Rusijos instancijomis, praneša, kad Ukraina antrą dieną iš eilės apšaudė Antonovskio tiltą Rusijos kontroliuojamame pietiniame Chersono regione. Tiltas smarkiai apgadintas ir šiandien greičiausiai bus uždarytas eismui.

10:02 V. Putinui teko palaukti R. T. Erdogano 

Nors anksčiau Vladimiras Putinas versdavo užsienio šalių vadovus jo laukti, šįkart jam pačiam teko lukterėti Turkijos prezidento. 

09:58 JK: Rusijos puolimo Donbase laimėjimai – minimalūs

Jungtinės Karalystės (JK) Gynybos ministerijos atnaujintame žvalgybos pranešime teigiama, kad Rusijos puolimas Ukrainos Donbaso regione ir toliau duoda tik minimalius rezultatus.

Jame taip pat sakoma, kad Antonovskio tiltas per Dnipro upę, kuriam smogė Ukrainos pajėgos, tikriausiai vis dar gali būti naudojamas, tačiau tai labai pažeidžiama vieta Rusijos pajėgoms.

„Tai vienas tik iš dviejų kelių per Dniprą, kuriuo Rusija gali aprūpinti savo pajėgas arba atitraukti jas iš teritorijos, kurią okupavo į vakarus nuo upės“, – teigia JK Gynybos ministerija.  

Ministerija pridūrė, kad persikėlimo per Dniprą kontrolė gali tapti pagrindiniu veiksniu, lemiančiu kovų regione baigtį.

09:44 Sirija nutraukė diplomatinius santykius su Ukraina

Sirija trečiadienį paskelbė nutraukianti diplomatinius santykius su Ukraina, palaikydama savo artimą sąjungininkę Rusiją, ir pareiškė, kad tai yra atsakas į atitinkamą Kyjivo žingsnį.

„Sirijos Arabų Respublika nusprendė nutraukti diplomatinius santykius su Ukraina, vadovaudamasi abipusiškumo principu ir atsakydama į Ukrainos vyriausybės sprendimą“, – valstybinei naujienų agentūrai SANA sakė vienas neįvardytas Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas.

Ukraina jau praeito mėnesio pabaigoje paskelbė nutraukianti santykius su Damasku, kai Sirija pripažino Rusijos remiamus prokremliškų separatistų įkurtas „liaudies respublikas“ Ukrainos rytinėse Donecko ir Luhansko srityse.

09:39 Ukraina skelbia naujausius Rusijos nuostolius

Per pastarąją parą Ukraina nukovė dar 200 Rusijos karių, o nuo invazijos pradžios – maždaug 38.750 žmonių, skelbia Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas.

Pasak jo, per pastarąją parą taip pat sunaikinti devyni tankai, 13 šarvuočių, penkios artilerijos sistemos, du daugkartinio raketų paleidimo įrenginiai, vienas orlaivis, 10 operatyvinio taktinio lygio dronų ir aštuonios transporto priemonės.

09:21 V. Putinas sako, kad nemato Ukrainos noro įgyvendinti preliminarų taikos susitarimą  

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Maskva nemato jokio Ukrainos noro vykdyti sąlygas, kurias jis pavadino preliminariu taikos susitarimu, dėl kurio susitarta kovo mėnesį.

V. Putinas, kalbėdamas žurnalistams po vizito Irane, sakė, kad Saudo Arabija ir Jungtiniai Arabų Emyratai siūlo tarpininkauti tarp Rusijos ir Ukrainos, į kurią Maskvos pajėgos įsiveržė vasario pabaigoje.

Paklaustas apie galimą susitikimą su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu, V. Putinas sakė, kad Kyjivas nesilaikė preliminaraus taikos susitarimo, kuris, pasak jo, buvo „praktiškai pasiektas“ kovo mėnesį.

„Galutinis rezultatas, žinoma, priklauso nuo susitariančiųjų šalių noro įgyvendinti pasiektus susitarimus. Šiandien matome, kad Kijevo valdžia tokio noro neturi“, – sakė V. Putinas.

Ukrainos reakcijos į V. Putino teiginius kol kas nebuvo.

09:10 Ukraina prašo daugiau vakarietiškų salvinės raketų ugnies sistemų

Ukrainos gynybos ministras antradienį paprašė Vakarų šalių smarkiai padidinti tiksliai nutaikomų salvinės raketų ugnies sistemų ir vadino šiuos ginklus „iš pagrindų keičiančiais padėtį“ bei atveriančiais galimybę surengti kontrpuolimą prieš įsiveržusias Rusijos pajėgas.

Pasak Oleksijaus Reznikovo, vien sustabdyti Rusijai, kad neužgrobtų daugiau teritorijų, reikia dar mažiausiai 50 HIMARS, o veiksmingam kontrpuolimui surengti reikėtų mažiausiai 100 HIMARS ir kitų daugkartinio raketų paleidimo sistemų.  

„Tokiu atveju tai būtų iš esmės padėtį mūšio lauke keičiantis veiksnys“, – sakė ministras.

Jis taip pat dar kartą paprašė perduoti toliau – 100–150 km – nuskriejančių raketų, kad būtų sugriautos Rusijos dalinių aprūpinimo grandinės. Plačiau skaitykite čia.

08:42 Į Nikopolį rusai paleido per 30 raketų

Rusijos pajėgos paleido daugiau kaip 30 raketų „Grad“ į Nikopolio gyvenamąjį kvartalą, žuvo du žmonės. Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė Dniepropetrovsko srities administracijos vadovas Valentinas Rezničenka.

„Preliminariai žuvo du žmonės, devyni buvo sužeisti. Šeši sužeistieji, įskaitant keturis vaikus, yra ligoninėje. Jauniausiam nukentėjusiajam – tik treji metai! (...) Per apšaudymą visiškai sunaikinti trys privatūs namai ir keliolika apgriauta“, – sakė jis.

08:04 A. Jarmakas: svarbu užbaigti karą iki žiemos   

Ukrainai svarbu užbaigti karą su Rusija iki žiemos, teigia Ukrainos prezidento biuro vadovas Andrijus Jermakas.

Pasak jo, jei tai nebus padaryta, rusai turės pakankamai laiko įsitvirtinti ir atkurti stipresnę gynybą.

„Jie mus į tai (tokią situaciją – VŽ) tempia. Mums labai svarbu nesuteikti jiems tokios galimybės“, – pabrėžė A. Jermakas.

Pasak A. Jermako, pagrindinis Ukrainos tikslas yra tik okupantų nugalėjimas, tačiau tam kariuomenei reikia pakankamai ginklų ir įrangos.

07:58 JAV Senato komitetas pritarė Suomijos ir Švedijos narystei NATO

JAV Senatas antradienį atliko pirmąjį žingsnį ruošiantis pritarti Suomijos ir Švedijos stojimo į NATO planams, abiem pagrindinėms partijoms remiant Aljanso plėtrą po Rusijos invazijos į Ukrainą.

Visos 30 dabartinių NATO narių turi ratifikuoti planus priimti į Aljansą dvi Šiaurės šalis, bet Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas šią savaitę vėl pagrasino įšaldyti jų stojimą, nors jam pritarė per birželio pabaigoje Madride įvykusį NATO viršūnių susitikimą.

Senato užsienio ryšių komitetas beveik vienbalsiai patvirtino rezoliuciją Suomijos ir Švedijos stojimui į NATO ratifikuoti. Tikėtina, kad visos sudėties Senatas patvirtins šį dokumentą artimiausiomis savaitėmis.

07:49 Balandžio mėnesio EK išaiškinimas draudė sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningradą

Balandžio viduryje Europos Komisijos (EK) pateiktame sankcijų išaiškinime sankcionuotų prekių tranzitas į Kaliningradą buvo draudžiamas, remdamasis su situacija susipažinusiu šaltiniu rašo portalas delfi.lt.

„Balandžio 14 dienos EK Lietuvai pateiktame išaiškinime buvo aiškiai konstatuota, kad sankcionuotų prekių gabenimas per ES šalių teritoriją tranzitu yra draudžiamas bei žadama gaires pateikti netrukus“, – portalas cituoja šaltinį.

Portalo žiniomis, balandžio mėnesio išaiškinime buvo rašoma: „Todėl prekių, patenkančių į priemonių taikymo sritį, tranzitas tarp Kaliningrado ir žemyninės Rusijos per Europos Sąjungos šalis nares taip pat yra draudžiamas“.

07:47 ES šalims narėms siūlys nuo kito mėnesio dujų vartojimą susimažinti 15%

Europos Sąjunga ketina pasiūlyti valstybėms narėms nuo kito mėnesio savanoriškai 15% sumažinti gamtinių dujų vartojimą, baiminantis, kad Rusija gali visiškai sustabdyti jų tiekimą, praneša „Bloomberg“.

Šis tikslas bus įtrauktas į reglamentą, lydintį paklausos mažinimo planą, kurį Europos Komisija (EK) turėtų pristatyti trečiadienį. Plačiau skaitykite čia

07:03 Ukrainos gynybos ministras: reikia išlaisvinti per 2.500 miestų ir kaimų

Iki šios dienos Ukrainos gynėjai išlaisvino daugiau kaip 1.000 šalies kaimų ir miestų, tačiau dar reikia atkovoti per 2.500.

Tokius skaičius Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas pateikė per Atlanto tarybos surengtą diskusiją.

„Jau išlaisvinome daugiau kaip tūkstantį miestų ir kaimų, kuriuos priešai užėmė (karo) pradžioje. Turime išlaisvinti dar daugiau kaip 2.500 mažų kaimų ir miestų“, – sakė jis.

Ministras pabrėžė, kad užgrobtų teritorijų deokupacijos greitis priklauso nuo to, kaip sparčiai bus gaunami ginklai.

„Rusiją neabejotinai galima nugalėti. Ukraina jau parodė, kaip tai galima padaryti, ir dabar viskas priklauso nuo to, kiek laisvasis pasaulis pasirengęs mus paremti. Jei laiku gausime pakankamai ginklų, išlaisvinsime savo kraštą“, – teigė O. Reznikovas.

06:57 V. Putinas pagyrė „naudingą“ susitikimą su Irano ir Turkijos prezidentais

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pagyrė antradienį įvykusias derybas su Irano ir Turkijos vadovais, kalbėdamas po trišalio pasitarimo dėl konflikto Sirijoje, aptemdyto Maskvos karinės intervencijos Ukrainoje.

V. Putinas sakė, kad susitikimas Teherane padėčiai Sirijoje aptarti buvo „iš tikrųjų naudingas ir gana turiningas“. Pasak jo, diskusijos vyko „dalykiškai ir konstruktyviai“.

Kremliaus vadovas pridūrė, kad kartu su Turkijos ir Irano lyderiais priėmė bendrą deklaraciją ir įsipareigojo stiprinti bendradarbiavimą, siekiant „normalizuoti“ padėtį Sirijoje.

06:45 JAV kaltina Rusiją siekiant aneksuoti papildomų Ukrainos teritorijų

Jungtinės Valstijos antradienį apkaltino Rusiją planuojant aneksuoti papildomų Ukrainos teritorijų.

„Rusija atlieka pasiruošimus aneksuoti savo kontroliuojamą Ukrainos teritoriją, tiesiogiai pažeisdama Ukrainos suverenitetą“, – žurnalistams sakė Nacionalinio saugumo tarybos atstovas Johnas Kirby.

„Rusija pradeda plėtoti, galima sakyti, tam tikrą aneksijos vadovėlį, labai panašų į mūsų matytą 2014 metais“, kai Maskva įsiveržė į Krymą ir galiausiai jį aneksavo, pridūrė J. Kirby.

„Jau dabar Rusija skiria neteisėtus marionetinius pareigūnus savo kontroliuojamose Ukrainos teritorijose“, – kalbėjo atstovas.

Pasak J. Kirby, Rusija planuoja organizuoti „suklastotus referendumus“ savo pajėgų užimtose teritorijose. Šie balsavimai gali įvykti jau rugsėjį.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“
Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

Cirkas su pinigais Juodkrantėje: pastatus griauti reikia, bet iškeldinti gyventojų negali Premium

Teismui prieš daugiau nei dešimtmetį įpareigojus nugriauti du nelegalius vadinamuosius jachtininkų viešbučius...

Latvijos vadovas siūlo panaikinti Rusijos agresiją remiančių užsieniečių leidimus gyventi 6

Latvijos prezidentas Egilas Levitas mano, kad Rusijos agresiją palaikantiems asmenims Latvijoje iki šiol...

Verslo aplinka
2022.08.13
Ukraina ir Rusija apkaltino viena kitą smūgiais Zaporižios AE

Ukraina ir Rusija šeštadienį viena kitą apkaltino smūgiais Ukrainos pietryčiuose esančiai Zaporižios atominei...

Verslo aplinka
2022.08.13
Maskva: Rusija ir JAV derasi dėl JAV krepšinio žvaigždės iškeitimo į „mirties pirklį“

JAV ir Rusija svarsto galimą apsikeitimą kaliniais, kurį vykdant pagarsėjęs rusų ginklų prekeivis būtų...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nusekus Reinui iš dalies stabdoma laivyba

Reino upės vanduo penktadienį nuseko žemiau ribos, svarbios vertinant upės tinkamumą laivybai, pranešė...

Verslo aplinka
2022.08.13
Oderyje dėl numanomos cheminės taršos „visur“ matomos nugaišusios žuvys

Per Lenkiją ir Vokietiją tekančios Oderio upės, kurią lenkai vadina Odra, pakrantes nuklojus tūkstančiams...

Verslo aplinka
2022.08.13
Dėl nepilnamečių seksualinio išnaudojimo kunigas J. Kusas pašalintas iš dvasininkų luomo

Telšių vyskupas Algirdas Jurevičius už nepilnamečių tvirkinimą ir seksualinį išnaudojimą iš dvasininkų luomo...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per užpuolimą subadytas rašytojas S. Rushdie prijungtas prie kvėpavimo aparato

Britų rašytojas Salmanas Rushdie, dėl savo kūrybos sulaukęs Irano grasinimų jį nužudyti ir priverstas...

Verslo aplinka
2022.08.13
Nauji ūkio subjektai: kokių veiklų renkamasi mažiau

Šių metų antrąjį ketvirtį įregistruoti 3.659 nauji ūkio subjektai, kai tuo pačiu laikotarpiu 2021-aisiais –...

Gazelė
2022.08.13
COVID-19 statistika: 1.482 nauji atvejai, vienas žmogus mirė

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1.482 nauji COVID-19 atvejai, vienas žmogus mirė, rodo šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Per reidą D. Trumpo namuose paimta „visiškai slaptų“ dokumentų

FTB agentai per reidą buvusio prezidento Donaldo Trumpo rezidencijoje Floridoje paėmė dokumentų su žyma...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estija išsiuntė vizų režimą pažeidusius Rusijos žurnalistus

Estijos policija vėlai penktadienį išlaipino iš traukinio ir sulaikė du vizų režimą pažeidusius Rusijos...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasitraukus vyriausiajai epidemiologei, A. Dulkys svarstys šios pareigybės likimą

Pasitraukus vyriausiajai šalies epidemiologei, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketina svarstyti...

Verslo aplinka
2022.08.13
Pasienyje su Baltarusija į Lietuvą neįleistas 61 neteisėtas migrantas

Lietuvos pasieniečiai prie sienos su Baltarusija per pastarąją parą apgręžė 61 neteisėtą migrantą, šeštadienį...

Verslo aplinka
2022.08.13
Estijai uždraudus atvykti rusams, Lietuva vertina šį sprendimą, pasisako už ES ribojimus 2

Estijai uždraudus į šalį atvykti Šengeno vizas gavusiems rusams, Lietuva teigia vertinantį tokį kaimynės...

Verslo aplinka
2022.08.13
Rusijos BVP antrąjį ketvirtį susitraukė 4% 2

Rusijos ekonomika 2022 m. antrąjį ketvirtį, t. y. pirmą pilną ketvirtį po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą,...

Verslo aplinka
2022.08.12
V. Landsbergis užsikrėtė koronavirusu 1

Pirmasis faktinis Lietuvos vadovas atkūrus nepriklausomybę Vytautas Landsbergis užsikrėtė koronavirusu.

Verslo aplinka
2022.08.12
Iranas užsiminė galįs sutikti su pasiūlytu kompromisu dėl branduolinės sutarties

Iranas gali sutikti su Vienoje parengtu galutiniu kompromisiniu pasiūlymu, turinčiu išgelbėti 2015 metų...

Verslo aplinka
2022.08.12
Kinija pasipiktino – galimas poveikis prekių logistikai dar tik spėliojamas Premium 2

Kol nėra žinomas tikslios Kinijos pareiškimo nutraukti bendradarbiavimą su Lietuvos Susisiekimo ministerija...

Logistika
2022.08.12
Baltarusijoje stabdoma lietuviškos Pelesos mokyklos veikla

Baltarusijos priešgaisrinės apsaugos inspekcijos pareigūnams nustačius galimų pažeidimų pristabdyta...

Verslo aplinka
2022.08.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku