Švietimo ministerijai pavaldžių įstaigų auditas atskleidė neefektyvumo ir nepotizmo atvejų

Publikuota: 2019-04-03
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Susisiekimo ministras Rokas Masiulis. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Rokas Masiulis, susisiekimo ministras, trečiadienį pranešė, kad auditoriai baigė Švietimo ministerijai pavaldžių įstaigų patikrinimą, o jo metu nustatyta „labai negerų dalykų“.

Auditas buvo inicijuotas per mokytojų streiką, žadant iš neefektyviai naudojamų įstaigų lėšų surasti papildomų išteklių pedagogų algoms didinti.

Tuo metu p. Masiulis laikinai vadovavo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM).

„Mokytojai buvo teisūs. Sulaukiu vis daugiau klausimų, ar padarytas žadėtas švietimo sistemos pavaldžių įstaigų viešųjų pirkimų auditas. Taip, auditas baigtas – rezultatai perduoti ŠMSM prieš porą dienų“, – feisbuke parašė p. Masiulis.

Vėliau žurnalistams komentuodamas audito rezultatus p. Masiulis sakė, kad daugeliu atvejų nustatytas pirkimas iš vieno šaltinio, daugiau kaip 90% pirkimų buvo vykdomi be konkurso.

„Patikrino vieną atvejį, vienas tiekėjas be konkurso laimi vienoje įstaigoje jau kelintus metus. Jo akcininkai per 2 metus dividendais išsiėmė apie 4 mln. Eur. Jeigu ta įstaiga teikia paslaugas tik valstybiniam sektoriui, tai tikrai verta susimąstyti, kas čia per konkursai ir kaip gali būti tokie dideli pelnai“, – kalbėjo p. Masiulis.

Klausiamas, kokia tai įstaiga, ministras teigė detalių sakyti negalintis, informacija perduota ŠMSM, Specialiųjų tyrimų tarnybai ir Viešųjų pirkimų tarnybai.

„Kita vyraujanti dalis – tai pirkimai iš darbuotojų. Turime net tokių atvejų, kuomet darbuotojas dirba įstaigoje, įstaiga perka paslaugas, jas teikia tas pats darbuotojas, kuriam pagal darbo sutartį priklauso tuos darbus daryti. Tai susidaro toks vaizdas, kad sukurtas bendras voratinklis, kur viešųjų pirkimų pinigai pasidalinami tarp savų“, – kalbėjo p. Masiulis.

Jis taip pat pažymėjo nekaltinantis visų švietimo sektoriaus darbuotojų. Anot ministro, didžiausia kaltė tenka „ilgamečiams vadovams, kurie tą sistemą toleravo, palaikė ir ji liko egzistuoti iki dabar“.

Pasak p. Masiulio, auditoriai tikrino 2016–2018 metus. Per audituotą laikotarpį viešiesiems pirkimams čia skirta daugiau nei 100 mln. Eur.

„Galiu pasakyti apibendrintai, kad mokytojai buvo teisūs. Situacija tikrai nėra tokia, kokią mes tikėjomės rasti. Net visa ko matę auditoriai buvo nustebę“, – sakė ministras.

Jo teigimu, audito metu nustatytų pažeidimų sąrašas yra labai ilgas, o situacija švietimo sektoriuje – netoleruotina.

„Vyrauja neskelbiami pirkimai, vieno tiekėjo protegavimas, tiekėjai už laimėtus pirkimus įstaigoms atsilygina „parama“, masiškai naudojama schema „perkame paslaugas iš savų darbuotojų“, kurių tiesioginės pareigos yra tokios pačios, kaip ir pirkimo objektas, pirkimo galutinė suma procedūrų metu išauga kelis kartus ir t.t.“, – tvirtino R. Masiulis.

Anot ministro, sistema organizuota taip, kad „visi viešieji pirkimai liktų tarp savų“.

„Suskaldoma į mažus pirkimus, kad būtų galima lengviau visa tai daryti. Iš tikrųjų paėmus kiekvieną sumą, ji gal nėra didelė – nuo kelių šimtų eurų iki kelių šimtų tūkstančių. Milijoninių pirkimų nėra daug“, – sakė p. Masiulis.

Jis taip pat teigė negalintis įvardinti, kokia galimai padaryta žala valstybei, nes radus sisteminius pažeidimus informacija iškart buvo perduota tarnyboms.

R. Monkevičius: daugelį dalykų jau esame išsprendę

Algirdas Monkevičius, švietimo ministras, trečiadienį pranešė pašalinęs didelę dalį pavaldžiose įstaigose audito metu nustatytų trūkumų ir patvirtino dėl pažeidimų neketinantis atleisti nė vieno žmogaus.

„Daugelį dalykų mes jau esame išsprendę“, – žurnalistams Vyriausybėje sakė ministras.

Jis teigė paprašęs auditorių informuoti, „jeigu reikėtų spręsti dėl bet kokio personalijos fakto“.

„To man iki šiol nieks nepateikė“, – kalbėjo p. Monkevičius.

Auditas pernai buvo inicijuotas per mokytojų streiką, žadant iš neefektyviai naudojamų įstaigų lėšų surasti papildomų išteklių pedagogų algoms didinti.

Tuo metu Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai (ŠMSM) laikinai vadovavo susisiekimo ministras p. Masiulis, pareiškęs, jog audito metu nustatyti pažeidimai yra netoleruotini.

Ponas Monkevičius teigė, jog reagavo jau į preliminarias audito išvadas, ir sausio pabaigoje buvo duoti nurodymai ministerijos padaliniams „parengti procedūras, kad būtų išvengta bet kokio neskaidrumo viešuosiuose pirkimuose“.

„Aš manau, kad ministerija jau nuo vasario mėnesio turėjo naujas teisines sąlygas ir priežiūrą, kad tokių dalykų nebūtų“, – sakė ministras.

Kaip dažniausią problemą p. Monkevičius įvardijo pirkimus iš vieno šaltinio, nors sakė, kad „kai kur tokie dalykai nėra rimti pažeidimai“, nors ir jų turėtų nelikti.

„Pirkimas iš vieno šaltinio. Iš tikrųjų to neturi būti. Šie negeri dalykai iš tikrųjų kelia daug abejonių. Tik kai kur tokie dalykai nėra rimti pažeidimai. Pavyzdžiui, Nacionalinis egzaminų centras mokytojų apgyvendinimui pirko iš vieno šaltinio – Lietuvių namų bendrabučio. Bet aš manau, kad ateityje neturėtų būtį abejonių, negali būti pažeistos pirkimų procedūros“, – kalbėjo p. Monkevičius.

Švietimo, mokslo ir sporto ministras tvirtino prašęs „žaibiškai informuoti, jei reikėtų reaguoti nedelsiant sprendžiant personalinį klausimą dėl pažeidimo“, ir jis gavo „apibendrintas pastabas, kuriose konkrečių dalykų nėra“.

„Daugelis dalykų savaime spręsis reorganizuojant įstaigas, atnaujinant valdymą, atnaujinant administravimą“, – aiškino p. Monkevičius.

Audito metu tikrintos 17 ŠMSM pavaldžių įstaigų. Viešųjų pirkimų patikrinimą atliko Susisiekimo ministerijos auditoriai.

Laimintys darbuotojai ir nepotizmas

Per patikrinimą nustatyta, kad ministerija ir jai pavaldžios 9 įstaigos per 2016–2018 m. su 69 savo esamais, buvusiais ar kitų susijusių institucijų darbuotojais sudarė sandorių už daugiau nei 304.000 Eur, rašoma BNS turimoje audito išvadoje.

Pavaldžios įstaigos atliko daug konkurenciją galbūt ribojusių neskelbiamų pirkimų, dažnai institucijos prekes ir paslaugas įsigydavo iš vieno konkretaus tiekėjo, o viešuosius pirkimus atlikę darbuotojai neturėdavo tinkamos kompetencijos.

Dėl dviejų tyrimo metu paaiškėjusių epizodų siūloma kreiptis į teisėsaugą.

Audito išvadoje teigiama, kad įstaigos nesugebėdavo įvertinti pirkimų apimčių, vertės ir turimų išteklių, todėl įsigijimai vykdyti ne pagal poreikį, o gautas lėšas, kurias siekta maksimaliai įsisavinti.

„(...) šių institucijų vidaus kontrolė viešųjų pirkimų srityje vertinama patenkinamai arba silpnai“, – rašoma dokumente.

Auditoriai taip pat konstatuoja, kad jiems nebuvo sudarytos tinkamos sąlygos – įstaigos teikė neišsamius, fragmentuotus, kai kada nepatikimus duomenis, kurių nebuvo įmanoma panaudoti atliekant patikrinimą.

Visos įstaigos tyrimo laikotarpiu 2016–2018 m. kartu atliko beveik 17.500 pirkimų už 103,6 mln. Eur.

Didžiausios vertės sandorius su pačios įstaigos darbuotojais sudarė Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras – už maždaug 60.500 Eur.

Šiame centre vyriausiuoju dailininku dirbantis Albertas Broga sudarė sutarčių už maždaug 20.000 Eur, iš jo perkant meninių leidinių apipavidalinimo paslaugas.

Auditoriai nustatė, kad kai kada per vieną dieną buvo pasirašoma ir paslaugų teikimo sutartis, ir jų priėmimo–perdavimo aktas.

„Darytina prielaida, kas paslaugų teikėjas p. Broga galimai buvo atrinktas ir paslaugas teikė iš anksto, o pirkimo procedūros atliekamos vėliau, jau po faktiškai suteiktų paslaugų“, – teigiama pažymoje.

„Netgi yra rizika, kad pirkimo procedūros dėl autorinių sutarčių yra vykdomos jau faktiškai išleidus leidinį“, – rašoma dokumente.

Patikrinimo metu nustatyta, jog Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras įsigydavo paslaugų ir iš kitos savo darbuotojos Laimos Gelčiūtės.

Tuo metu Nacionalinis egzaminų centras už 78.000 Eur sudarė sutarčių su penkiais dabartiniais darbuotojais, dviem buvusiais darbuotojais ir keturiais susijusiose įstaigose dirbančiais žmonėmis.

Auditorių duomenimis, egzaminų centras iš darbuotojų Gitanos Kontrimaitės-Muzikevičienės, Rūtos Krasnovaitės, Ramutės Skripkienės, Raimundo Lenartavičiaus ir Daivos Bigelienės pirko egzaminų užduočių ir mokymo testų recenzavimo, redagavimo ir informacinės sistemos tobulinimo paslaugas.

Trečia daugiausiai lėšų sutartims su savo darbuotojais išleidusi įstaiga yra Ugdymo plėtotės centras. Ši įstaiga pasirašė sutarčių su dabartiniais šešiais savo darbuotojais ir 15 buvusių darbuotojų už daugiau nei 53.000 Eur.

Neskelbiami pirkimai, parama iš laimėtojų

Audito metu nustatyta, kad maždaug devyni iš dešimt įsigijimų įstaigose vykdyti neskelbiamų pirkimų būdu dėl mažos jų vertės.

Pagal vertę tokio pobūdžio pirkimai sudarė penktadalį visos 2016 – 2018 įsigijimams skirtos sumos.

Patikrinimą atlikę specialistai konstatuoja, jog neskelbiami pirkimai vyko „neužtikrinant konkurencijos, nesant aiškių atrankos kriterijų, nors rinkoje yra daugiau alternatyvų“.

„Tai sąlygoja neskaidrių pirkimų riziką bei riziką, kad įsigyjamos prekės ar paslaugos bus perkamos ne mažiausia kaina arba nebus ekonomiškai naudingiausios įstaigai“, – rašoma ataskaitoje.

Daugiausiai neskelbiamų viešųjų pirkimų atliko Mokslo ir enciklopedijų leidybos centras bei Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras – atitinkamai 96 ir 95% visų jų atliktų pirkimų.

Auditoriai taip pat nustatė, kad kai kada įstaigos gauna paramą iš viešuosius pirkimus laiminčių įmonių. 2016 – 2019 metais paramą iš viso gavo dešimt institucijų, jos vertė sudaro 2,1 mln. Eur.

Vien Nacionalinio vėžio institutas gavo daugiau nei 1,8 mln. Eur paramos. 19 institutui paramą suteikusių įmonių yra laimėjusios įstaigos viešuosius pirkimus.

Audito ataskaitoje pabrėžiama, kad Švietimo ministerija ir pačios įstaigos nėra nustačiusios tvarkos, reglamentuojančios paramos skyrimą ir naudojimą.

„Potencialūs tiekėjai galimai paramos pavidalu bando paveikti institucijų organizuojamų viešųjų pirkimų rezultatus“, – teigiama dokumente.

Į teisėsaugą – dėl dviejų įmonių

Auditoriai pasiūlė perduoti teisėsaugai ištirti informaciją, susijusią su medicinos įrangą tiekiančia įmone „Tradintek“, dominuojančia Švietimo ministerijai pavaldaus Nacionalinio vėžio instituto (NVI) pirkimuose.

Tiriamu laikotarpiu institutas su „Tradintek“ sudarė sutarčių už daugiau nei 10 mln. Eur.

Patikrinimą atlikę specialistai nustatė įtartinus įmonės sandorius su vėžio institutu – kai kada „Tradintek“ dalyvavo pirkimuose viena.

Anot auditorių, įstaigoje dominavo praktika, kai įvairių įrenginių dalių, remonto darbų ar techninės priežiūros paslaugų įsigijimui buvo organizuojami vienkartiniai, mažos vertės pirkimai, apklausiant tik „Tradintek“.

Ataskaitoje pateikiamas ir kitas pavyzdys – 2017 m. vykdytas medicininės įrangos priežiūros ir remonto paslaugų pirkimas buvo suskaidytas net į smulkias 333 dalis. O sutartys sudarytos tik 26 atvejais – visais jais su „Tradintek“.

2018 m. Nacionalinis vėžio institutas pirko tūrinės dozimetrijos sistemą. Atviro konkurso pirkimo paraiškoje buvo nurodoma, kad maksimali planuojama sudaryti sutarties vertė siekia beveik 80.000 Eur. Šiame pirkime dalyvavo tik „Tradintek“, pasiūlyme pateikęs identišką kainą.

„Galima daryti išvadą, kad NVI proteguoja vieną tiekėją tiek konkrečios įrangos įsigijimui, tiek jos priežiūrai“, – rašoma dokumente.

Audito metu taip pat gauta informacija, kad vienas „Tradintek“ darbuotojas dirba Vėžio institute, o iš įmonės sąskaitos galėjo būti gryninamos didelės pinigų sumos po to, kai perkančiosios organizacijos, įskaitant institutą, atsiskaitydavo pagal viešųjų pirkimų sandorius.

„Įvertinus vidaus audito metu gautą informaciją tikslinga perduoti teisėsaugai ištirti informaciją dėl UAB „Tradintek“ galimų finansinių ir korupcinių pažeidimų“, – teigiama išvadoje.

Auditoriai taip pat sako, kad buvusios švietimo ministrės Jurgitos Petrauskienės vyro vadovaujama „Ecotour“ galėjo suteikti neteisėtas konsultacines paslaugas dviem įstaigoms. Kai kurios šios konsultacijos susijusios su kitų įmonių kurta informacine sistema „Labbis“.

„Suteiktos paslaugos galimai yra intervencija į informacinę sistemą „Labbis“, todėl yra rizika“, kad siekiant atnaujinti turimą programinę įrangą gali paaiškėti, kad dėl kitos organizacijos atliktų neteisėtų veiksmų reikės pirkti naują informacinę sistemą“, – rašoma pažymoje.

„Rekomenduotina perduoti informaciją teisėsaugos institucijoms dėl teiktų galimai neteisėtų verslo informacijos valdymo ir kitos informacinės sistemos priežiūros, tobulinimo ir konsultavimo paslaugų įvertinti ir taikyti tolesnius kontrolės veiksmus“, – teigiama joje.

Audito metu nustatyta, kad „Ecotour“ švietimo sistemoje laimėjo septynis viešuosius pirkimus už beveik 70.000 Eur. Įmonės būstinė buvo registruota ministrės p. Petrauskienės bute.

NEC beveik kas trečias — giminė

Audito metu taip pat nustatytas įstaigose esantis nepotizmo lygis.

Daugiausiai giminių santykinai dirba Nacionaliniame egzaminų centre – 27,08% visų darbuotojų yra susiję giminystės ryšiais.

Didesnis nei 10% nepotizmo lygis yra Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, Nacionaliniame vėžio institute, Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centre, Vilniaus lietuvių namuose, Švietimo informacinių technologijų centre.

“Visiškai normalu, jog sistemoje ar net įstaigoje dirba sutuoktiniai, vaikai, anūkai, tetos, pusbroliai ir pan. (...) Esminis klausimas – kaip yra valdomos šios rizikos?“, – rašoma ataskaitoje.

Patikrinimo metu taip pat nustatytas atvejis, kai Lietuvos vaikų ir jaunimo centro vadovas Valdas Jankauskas „turistavo“ valstybės sąskaita.

Tyrimo duomenimis, p. Jankauskas 2017 m. vyko šešių dienų komandiruotei į Peru skaityti pranešimo konferencijoje ir su centro tautiniu šokių ansambliu „Ugnelė“ atstovauti Lietuvai.

Įstaiga apmokėjo jo bilietą į abi puses, su grįžimu į Lietuvą po 16 dienų. Remiantis feisbuke esančia informacija nustatyta, jog p. Jankauskas dešimt dienų „aktyviai turistavo“ ir atostogavo Peru su „Ugnelės“ vadove Alma Kernyte. Ji yra p. Jankausko žmona.

Audito metu taip pat nustatyta, kad p. Jankauskas buvo paskyręs save Lietuvos vaikų ir jaunimo centrui priklausančios įstaigos „Jaunimo slėnis“ valdybos pirmininku ir nustatęs sau 1.210 Eur atlyginimą per mėnesį.

Kitą audito dalį, susijusią su funkcijų vykdymo efektyvumu, vykdė Švietimo ministerijos auditoriai.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Kinijos tikslas – pralenkti Holivudą

JAV mažėjant pajamoms už Holivudo filmus – dėl piratavimo ir tokių turinio platformų kaip „Netflix“ arba...

Laisvalaikis
2019.11.11
Miškų urėdijos direktoriumi paskirtas V. Kaubrė

Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika Valstybinių miškų urėdijos direktoriumi paskyrė beveik prieš mėnesį...

Verslo aplinka
2019.11.11
G. Nausėda pasirašė „šnipų mainų“ įstatymą

Prezidentas Gitanas Nausėda pasirašė Seimo praėjusią savaitę patvirtintą Baudžiamojo kodekso pataisą, kuri...

Verslo aplinka
2019.11.11
Viešas laiškas nuo akcinės bendrovės Lietuvos pašto nepriklausomų buvusios valdybos narių 1

Pranešame, kad šiandien, lapkričio 11 d., AB Lietuvos pašto nepriklausomi buvusios Valdybos nariai informavo...

Verslo aplinka
2019.11.11
Darbo tęsti nesutinkanti Lietuvos pašto valdyba: reikalaujami sprendimai būtų žalingi 7

Jaroslavo Narkevičiaus, susisiekimo ministro, atleisti Lietuvos pašto valdybos nariai nesutinka tęsti darbo,...

„Sodra“ savarankiškai dirbančius ragina susimokėti skolas, nesumokėjus ketina išieškoti

„Sodra“ išsiuntė raginimus sumokėti įmokas 16.000 gyventojų, kurie 2018 m. vykdė savarankišką veiklą,...

Verslo aplinka
2019.11.11
Šūviai Honkonge ženklina didesnės įtampos etapo pradžią

Lapkričio 11 d. policijos pareigūnas Honkonge šovė į protestuotoją ir jį sunkiai sužeidė. Protesto akcijos...

2019.11.11
Siūlomas bankų mokestis diskriminacinis ir prieštarauja Konstitucijai 1

Seimo praėjusią savaitę priimtas svarstyti valdančiųjų siūlymas nuo kitų metų apmokestinti didesnį kaip 300...

Finansai
2019.11.11
Teisme liudijęs „MG Baltic“ teisininkas: R. Kurlianskis nebuvo viceprezidentas

Koncerno „MG Baltic“ teisininkas ir buvęs valdybos narys Romanas Raulynaitis pirmadienį teisme liudijo, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Valdantieji po truputį atsitraukia dėl NT mokesčio  2

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis bando ieškoti Seimo...

Verslo aplinka
2019.11.11
VRM ir PAGD už 16,6 mln. Eur perka automobilius su gelbėjimo įranga

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD) ir Vidaus reikalų ministerija (VRM) už 16,6 mln.

Verslo aplinka
2019.11.11
Ispanijos rinkimų rezultatai išeities iš politinės aklavietės nežada

Valdančioji Socialistų partija laimėjo Ispanijos parlamento rinkimus, bet negavo pakankamai mandatų, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
„Jaguar“: po nauju žvėries kailiu plaka ta pati širdis Verslo tribūna

Miesto visureigis – toks yra naujasis „jaguaro“ pavidalas. Tiems, kas mano, kad kartu su elegantiško sedano...

Verslo aplinka
2019.11.11
„Brexit“ kampanija atvėrė Pandoros skrynią – kas laukia Lietuvos rinkėjų 1

2016 m. Jungtinėje Karalystėje vykęs „Brexit“ referendumas paliko net ne pėdsaką, o gilų randą Europos bei...

Verslo aplinka
2019.11.11
Nors kreditai kainuoja juokingai mažai, skolos didinti negalime  Premium

Lietuvos valstybės skola siekia apie trečdalį bendrojo vidaus produkto (BVP) ir pastaraisiais metais po...

Verslo aplinka
2019.11.11
Nusilpus kronai, norvegų partneriai spaudžia dėl mažesnių kainų Premium

Susilpnėjusi Norvegijos krona kol kas nepakirto Lietuvos eksporto į šią rinką. Tačiau verslininkai sako, kad...

Verslo aplinka
2019.11.11
Vilniuje buvo evakuotas „Impuls“ sporto klubas

Sekmadienį buvo evakuotas Vilniuje, Kareivių g., esantis sporto klubas „Impuls“.

Verslo aplinka
2019.11.10
Graikijos masalas investuotojams – mokesčių rojus

Graikija, bandydama išbristi iš užsitęsusios ekonominės krizės, meta iššūkį Londonui, Monakui ir...

Laisvalaikis
2019.11.10
Apsispręskime, kiek atliekų mums reikia: daugiau ar mažiau 2

Šių metų rudenį pavadinčiau simptomišku ne tik elektronikos įrangos gamintojams ir importuotojams, bet ir...

Verslo aplinka
2019.11.10
Rengiamasi rekonstruoti „Via Baltica“ ruožą iki Lenkijos sienos 3

Kelių direkcija rengiasi maždaug 300 mln. vertės „Via Baltica“ atkarpos nuo Marijampolės iki sienos su...

Verslo aplinka
2019.11.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau