Patvirtinti BDAR reikalavimus įdiegiantys Lietuvos įstatymai

Publikuota: 2018-06-30
Prašymai sutikimo dėl asmens duomenų panaudojimo internetinėse svetainėse. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Prašymai sutikimo dėl asmens duomenų panaudojimo internetinėse svetainėse. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Nors jau prieš daugiau kaip mėnesį visoje Europos Sąjungoje įsigaliojo naujus reikalavimus duomenų apsaugos srityje įvedantis ir dideles baudas už jų nesilaikymą nustatantis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR), Seimas tik dabar pakeitė Lietuvos įstatymus, susijusius su duomenų apsauga.

Šeštadienį parlamentarai balsavo, kad būtų patvirtintos pataisos Asmens duomenų teisinės apsaugos bei kituose įstatymuose. Už tai, kad į juos būtų inkorporuoti BDAR nustatomi reikalavimai, balsavo 99, prieš nebuvo nei vieno, susilaikė 3 parlamentarai.

BDAR visoje ES, taigi, ir Lietuvoje, įsigaliojo jau š. m. gegužės 25 d. Tai tiesioginio taikymo europietiškas teisės aktas, tačiau prie jo turi būti priderinti ir kai kurie nacionaliniai įstatymai.

Vyriausybė tik gegužės pabaigoje pateikė Seimui visus būtinus projektus, dar daugiau kaip mėnesį parlamente vyko diskusijos dėl jų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras, aiškino, kad naujieji įstatymai „yra skirti ne kartoti tą patį, kas yra surašyta tiesioginio taikymo BDAR, bet labiau tam, kad būtų galima tinkamai įgyvendinti šio Reglamento reikalavimus“. Šie įstatymai sustiprina Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos (VDAI) bei Žurnalistų etikos inspektoriaus nepriklausomumą, taip pat patikslina šių bei kitų įstaigų, atsakingų už asmens duomenų tvarkymo priežiūrą, įgaliojimus, pvz., „kokiais tikslais ir kokius duomenis turi teisę tvarkyti Vyriausioji rinkimų komisija ir kokius juos galės skelbti savo interneto svetainėje.

Tęsinys po grafiku

[infogram id=“95e7a727-aecd-4526-be5f-39e095124747“ prefix=“vjL“ format=“interactive“ title=“bdar“]

Ta pačia proga p. Jankevičius dar sykį ramino, kad už BDAR įdiegimą Lietuvoje atsakingos institucijos, pirmiausia – VDAI visą šį pusmetį bus ne Reglamentą pažeidusiųjų griežtos baudėjos, bet patarėjos, kaip geriau įgyvendinti naująjį teisės aktą.

„Tuo VDAI bei kitos institucijos dabar ir užsiima“, – kalbėjo teisingumo ministras.

Prieš dvejus metus ES institucijų patvirtintame, bet tik dabar įsigaliojusiame BDAR numatyta, kad pažeidus jo nuostatas dėl duomenų apsaugos griežtesnio reglamentavimo, gali būti skiriamos administracinės baudos, kurios verslo įmonėms gali siekti iki 2–4% ankstesnių metinės apyvartos, arba net iki 10–20 mln. Eur.

Tačiau primenama, kad tokios gigantiškos baudos „būtų skiriamos tik už šiurkščius, piktybinius BDAR pažeidimus ar jau anksčiau galiojusių reikalavimų nesilaikymą“. Numatytos ir kitos, kur kas švelnesnės poveikio priemonės – nurodymai dėl pažeidimų ištaisymo, įspėjimai, papeikimai, taip pat laikinas arba galutinis draudimas tvarkyti duomenis ir kt.

Seimo priimtieji įstatymai įsigalios liepos viduryje.

[infogram id=“dc4fbcc4-777a-45b6-bebb-5dcec1b6b4d7“ prefix=“uac“ format=“interactive“ title=“Paslaugos:: draudimas BDAR bauydos“]

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Verslo aplinka“

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku