Šią savaitę svarbu (5)

Publikuota: 2018-01-28
Praėjusiais metais ekonomika Lietuvoje ūgtelėjo 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Praėjusiais metais ekonomika Lietuvoje ūgtelėjo 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Statistikai paskelbs Lietuvos 2017-ųjų bendrąjį vidaus produktą, įsigalios nutarimas dėl Kuršių nerijoje griautinų nelegalių pastatų, Vašingtonas skelbs sankcijų Rusijai išplėtimą, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Kongrese skaitys metinę kalbą.

Lietuva sužinos, kiek paaugo pernai

Antradienį Lietuvos statistikos departamentas surengs metinę spaudos konferenciją, kurioje departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė pristatys 2017 m. pagrindinius šalies ekonominius ir socialinius rodiklius. Svarbiausias jų – koks pernai buvo bendrasis vidaus produktas (BVP) ir kiek jis per metus paaugo. Prieš kelis mėnesius Finansų ministerija ir Lietuvos bankas prognozavo, kad 2017 m. BVP paaugs apie 3,6%, o 2018 m – 2,9%. Komercinių bankų ekspertai atitarė, kad pernykštis ūkio augimas gali siekti apie 3,6-3,8%. Tad tikimasi, kad maždaug tokio 2017-ųjų BVP augimo rodiklio ir verta tikėtis. Ekonomikos augimui daugiausiai įtakos turės eksporto augimas. Pernai jis siekė apie 12%. Antradienį bus paskelbtas tik pirmasis praėjusių metų BVP įvertis, antrasis, patikslintasis, paaiškės kovo 1 d. Tačiau jis jau paprastai nelabai skiriasi nuo pirmojo įverčio. Finansų ministerija prognozuoja, kad 2019 ir 2020 m. ūkis padidės atitinkamai 2,5 ir 2,4%. Tad jau pastebima BVP augimo lėtėjimo tendencija. Kartu antradienį bus paskelbti ir naujausi metinės infliacijos rodikliai. Skaičiuojama, kad pernai visos kainos vidutiniškai padidėjo daugiau kaip 3%, tačiau mažmeninės prekybos prekių ir paslaugų rinkoje kainų augimas buvo bent keliais procentiniais punktais didesnis.

Grius pastatai-nelegalai?

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį įsigalioja pernai lapkritį priimtas Vyriausybės nutarimas dėl Kuršių nerijoje esančių nelegalių pastatų. Tuomet Vyriausybė konstatavo, kad tarp skirtingų institucijų nepavyko suderinti Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo plano korekcijų. Todėl planavimo procedūros nuo š. m. vasario 1 d. nutraukiamos. „Teritorijų planavimo sąlygas išdavusioms institucijoms nesuderinus KNNP tvarkymo plano sprendinių iki 2018 m. vasario 1 d., nutraukti šio plano teritorijų planavimo procesą“, – parašyta kabineto nutarime. Tai reiškia, kad lieka galioti visi priimti teismų sprendimai dėl nelegalių statinių šiame parke nugriovimo. Pernai rudens pradžioje Vyriausybė buvo pavedusi institucijoms suderinti KNNP tvarkymo plano korekcijas, bet to nepavyko laiku padaryti. Šių dokumentų rengimas iškasė karo kirvį tarp Valstybės saugomų teritorijų tarnybos ir Kultūros paveldo departamento. Jos viena kitą kaltino viršijus kompetencijos ribas ir atsisakius suderinti parengtus planavimo dokumentus. Suderinti pozicijų ir pasiekti kompromiso dėl nelegaliomis pripažintų statybų institucijoms nepavyko net ir įsikišus Vyriausybei. Todėl konstatuota, kad KNNP tvarkymo planas negali būti teikiamas tvirtinti. Nutraukus KNNP plano korekcijų derinimą liko galioti 2012 m. patvirtintas planas, taip pat ir visi teismo sprendimai dėl nelegalių statinių griovimo. Pagal patvirtintąjį KNNP tvarkymo planą buvo numatyta nugriauti penkis objektus, kuriuos iš viso sudaro devyni pastatai. Jų savininkai grasina teismais dėl dešimtis milijonų eurų galinčių siekti kompensacijų.

Gimsta naujos sankcijos Rusijai

N\nuotrauka::2 right

Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė savaitės pradžioje turėtų paskelbti apie išplėstas sankcijas Rusijai – paaiškės, kuriems Kremliui artimiems asmenims ir įmonėms bus taikomi nauji amerikiečių valdžios apribojimai. Išplėstos sankcijos bus taikomos Rusijai už jos įtariamą kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų kampaniją. Maskva šiuos įtarimus neigia. Sankcijas Rusijai Vašingtonas, taip pat ir Europos Sąjunga, jau taiko dėl Krymo aneksijos ir karo kurstymo Ukrainos rytuose. Įstatymą, kuriuo Rusijai tvirtinamos naujos sankcijos, JAV Kongresas patvirtino dar pernai rugpjūtį, tačiau iki šiol vyko pasirengimas jo įgyvendinimui. Kartu įstatymu įtvirtinamos sankcijos Iranui ir Šiaurės Korėjai. Skelbta, kad š. m. vasario pradžios JAV Iždo departamentas turi pateikti Kongresui ataskaitą apie Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimus oligarchus ir įmones – ši ataskaita taps pagrindu tolesniems Vašingtono veiksmams. Ataskaita pasirodys jau šiomis dienomis, o vėliau laukiama ir konkrečios datos, nuo kada įsigalios išplėstos sankcijos. Galimas naujų sankcijų mastas kelia nerimą įtakingiems Rusijos atstovams. Didžiausią poveikį turėtų Rusijos valstybinių bankų atribojimas nuo tarptautinės „Swift“ mokėjimų sistemos. Ši priemonė vadinama „atomine“. Rusijos prezidento atstovas patvirtino, kad Kremliui kelia nerimą Vašingtono intencijos, ir patikino, kad Maskvos reakcija būtų grindžiama „abipusiškumo principu“.

Trumpas tars žodį Kongresui ir pasauliui

nuotrauka::3 left

Antradienį vakare vietos laiku (kai Lietuvoje jau bus trečiadienio ankstyvas rytas) Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas skaitys savo pirmąjį metinį pranešimą Kongrese. Tai bus jau antra svarbi p. Trumpo kalba per pastarąją savaitę – praėjusį penktadienį JAV prezidentas pasisakė Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume. Tačiau skirtingai nuo Davoso kalbos metinis pranešimas bus labiau skirtas amerikiečių auditorijai, „vidiniam vartojimui“. Tad greičiausiai pranešime bus daugiausiai dėmesio skirta ekonomikos skatinimui, galimiems mokesčių pakeitimams, planuojamoms socialinės sferos pertvarkoms, migracijos pažabojimui, darbo vietų kūrimui ir kitiems JAV piliečiams jautriems dalykams. Kita vertus, šūkis „Amerika pirmiausia“, kuriuo vadovaujasi p. Trumpas, tiesiogiai koreliuoja ne tik su vidaus, bet ir su užsienio politika, pvz., laisvos prekybos su kitomis pasaulio valstybėmis principais ar protekcionizmu bei kova su globalizacija. Todėl neatmetama, kad metiniame pranešime bus paliestos ir kai kurios užsienio politikos aktualijos. Tiesa, amerikiečių pastarosios apklausos rodo, kad jų ne itin populiaraus prezidento vykdoma politika neturi jokios įtakos jų kasdieniam gyvenimui, todėl net 53% apklaustųjų, CBS televizijos atliktos apklausos duomenimis, netiki, kad ir metiniame pranešime išsakytos idėjos ką nors pakeis.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

FED. Šeštadienį baigiasi Janet Yellen kadencija Jungtinių Amerikos Valstijų centrinio banko FED vadovo pareigose. Ją pakeis ligšiolinis FED valdybos narys Jerome‘as Powellas.

BREXIT. Britų Lordų rūmai savaitės viduryje svarstys vadinamąjį „Brexit“ įstatymą. Prognozuojama, kad proeuropietiškai nusiteikę Rūmai priims daug pataisų, kurioms nepritaria Theresos May vadovaujama vyriausybė. Tokių pataisų priėmimas Lordų rūmuose reikš, kad Bendruomenių rūmai bus priversti grįžti prie šio sudėtingo įstatymo projekto ir svarstyti jį iš naujo.

GRUZIJA. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis su oficialiu vizitu lankosi Gruzijoje. Pirmadienį ir antradienį numatyti jo susitikimai su Gruzijos prezidentu Giorgijumi Margvelašviliu, parlamento pirmininku Iraklijumi Kobakidze ir ministru pirmininku Giorgijumi Kvirikašviliu. Taip pat p. Skvernelis susitiks su Gruzijos ekonomikos ir plėtros ministru, Europos Sąjungos stebėsenos misijos atstovais, lankysis perkeltųjų iš Rusijos okupuotų teritorijų asmenų gyvenvietėje.

FINTECH. Pirmadienį Lietuvos banko, Finansų ministerijos ir „Investuok Lietuvoje“ atstovai bus pranešti naujausi finansinių technologijų „FinTech“ plėtros Lietuvoje rezultatai, taip pat naujos veiklos aplinką gerinančios ir konkurenciją finansų sektoriuje didinančios iniciatyvos. O antradienį ir trečiadienį Paryžiuje vyks tarptautinis „FinTech“ forumas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos valdžios atstovai.

INVESTICIJOS. „Investuok Lietuvoje“ antradienį paskelbs 2017 m. pritrauktas tiesiogines užsienio investicijas, projektus, sukurtas darbo vietas ir kapitalą.

EUROBIUDŽETAS. Trijų Baltijos šalių finansų ir užsienio reikalų ministerijų atstovai trečiadienį ir ketvirtadienį Rygoje surengs preliminarias konsultacijas dėl naujos Europos Sąjungos finansinės perspektyvos 2021-2027 m. ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos planų dėl to, kiek šio biudžetinio periodo metu joms turėtų atitekti asignavimų iš ES fondų. Šių metų viduryje ES valstybės pradės konkrečias derybas dėl naujos finansinės perspektyvos.

LRT. Ketvirtadienį antrą posėdį rengia Seimo laikinoji komisija, turinti iki birželio ištirti nacionalinio transliuotojo LRT veiklą.

REGLAMENTAS. Antradienį Lietuvos pramonininkų konfederacija pradeda 2018 m. mokymų ciklą aktualiausiais klausimais, kuriuos kelia įmonių įvairių sričių specialistai. Pirmieji šiemet mokymai vadinsis „Kaip užtikrinti personalo duomenų apsaugą pagal ES Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą“.

KONFERENCIJA. Ketvirtadienį „Litexpo“ parodų centre vyks konferencija „Idėja Lietuvai“. Joje dalyvaus ekonomistai Nerijus Mačiulis, Gitanas Nausėda, Žygimantas Mauricas, politikas Vytautas Landsbergis, istorikas Alfredas Bumblauskas ir kiti.

TURIZMAS. Savaitės pradžioje baigiasi terminas, per kurį kompanija „Travelonline Baltics“ turi pateikti Valstybiniam turizmo departamentui duomenis apie parduotas keliones. Jeigu tai nebus pateikta, ši turizmo kompanija praras veiklos licenciją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Rosneft“ tampa antrąją Rusijos užsienio reikalų ministerija

Pernai spalį, pačiame politinės krizės, susidariusios dėl Irako Kurdistano siekio kurti nepriklausomą...

Verslo aplinka
2018.04.22
Tūkstančiai vengrų protestuoja prieš Viktoro Orbano valdžią

Tūkstančiai vengrų šeštadienį išėjo į gatves protestuodami prieš žiniasklaidos laisvių ribojimą.

Verslo aplinka
2018.04.22
Lietuva – 33-a pasaulyje pagal įvairių svaigalų įperkamumą 1

Liuksemburgo, Bahamų ir Šveicarijos gyventojams gali lengviausiai įpirkti cigaretes, alkoholį ir įvairius...

Verslo aplinka
2018.04.22
VMI jau grąžino 30,5 mln. Eur pajamų mokesčio permokų

Likus kiek daugiau nei savaiteI iki pajamų ir turto deklaravimo pabaigos, Valstybinė mokesčių inspekcija...

Finansai
2018.04.22
Skvernelis krentančių „valstiečių“ reitingų nedramatizuoja ir įvardija priežastį

Premjeras Saulius Skvernelis sumažėjusius Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos reitingus vertina ramiai.

Verslo aplinka
2018.04.21
Armėnijos premjeras siekia dialogo su masinių protestų lyderiu

Naujasis Armėnijos premjeras Serzhas Sarksyanas šeštadienį pareiškė apie būtinybę nedelsiant pradėti dialogą...

Verslo aplinka
2018.04.21
Ispanai tapo turtingesni už Italijos gyventojus 15

Tarptautinio valiutos fondo duomenys rodo, kad ispanai pagal bendrąjį vidaus produktą vienam gyventojui,...

Verslo aplinka
2018.04.21
Tyrimas: populiariausi politikai išlieka prezidentė, Kauno meras ir premjeras 3

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir ministras pirmininkas Saulius Skvernelis...

Verslo aplinka
2018.04.21
Šiaurės Korėja žada stabdyti branduolinius bandymus ir uždaryti poligoną 1

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas paskelbė, kad sustabdė raketų bandymus ir uždarys branduolinių bandymų...

Verslo aplinka
2018.04.21
„Vilmorus“: pasitikėjimas Seimu, Vyriausybe ir partijomis – itin žemas

Lietuvos gyventojai tradiciškai labiausiai pasitiki ugniagesiais gelbėtojais, policija ir kariuomene, o...

Verslo aplinka
2018.04.21
Apklausa: konservatorių atotrūkis nuo „valstiečių“ padidėjo 13

Populiariausia partija šalyje išlieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD),...

Verslo aplinka
2018.04.21
Privačios mokyklos: išgelbės ar sukurs atskirtį 8

Tomas mokosi privačioje mokykloje. Galbūt todėl jis turi daug žinių apie šiuolaikinį pasaulį. Jis moka tris...

Verslo klasė
2018.04.21
JAV demokratai teismui skundžia Trumpo komandą, Rusiją ir „WikiLeaks“ 4

JAV demokratai pateikė skundą teismui dėl Rusijos kišimosi į JAV prezidento rinkimus. Jie kaltina Rusiją,...

Verslo aplinka
2018.04.20
Prie Seimo susitiko kanapių entuziastai ir priešininkai 4

Penktadienį Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo, į Kanapių kultūros dieną susirinko keli šimtai kanapių...

Verslo aplinka
2018.04.20
Papildomi 100 mln. Eur medikams nepakeis įsisenėjusių sistemos bėdų Premium 1

Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad nuo gegužės 1-osios medicinos darbuotojų atlyginimai didės 20%.

Verslo aplinka
2018.04.20
Palygino dvi Lietuvas: pirmoje daugiau gerovės, antroje – gyventojų, bet jų mažėja 9

Statistikos departamentas pirmąkart pateikė statistinius rodiklius pagal du regionus – Sostinės bei Vidurio...

Finansai
2018.04.20
Verslas giria studijų ir profesinio mokymo priėmimo prioritetus 1

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) paskelbė skaičius, į kokias specialybes ir kiek pirmakursių šiemet...

Verslo aplinka
2018.04.20
Seimo komitetas baigė tyrimą dėl neleistinos įtakos, prašo išslaptinti medžiagą 3

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) baigė tyrimą dėl interesų grupių įtakos politiniams...

Verslo aplinka
2018.04.20
Miškų urėdijai suformuoti akcininko lūkesčiai – be grąžos rodiklių Premium 2

VĮ Valstybinei miškų urėdijai (VMU) perduotame akcininko lūkesčių laiške vienas svarbiausių veiklos...

Agroverslas
2018.04.20
Merkel ir Macronas neranda bendros kalbos dėl euro zonos reformų

Vokietijos ir Prancūzijos idėjos, kaip sutvirtinti euro zoną, yra skirtingos, tačiau Paryžius ir Berlynas...

Verslo aplinka
2018.04.20

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau