Šią savaitę svarbu (5)

Publikuota: 2018-01-28
Praėjusiais metais ekonomika Lietuvoje ūgtelėjo 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Praėjusiais metais ekonomika Lietuvoje ūgtelėjo 3,5-4%. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Statistikai paskelbs Lietuvos 2017-ųjų bendrąjį vidaus produktą, įsigalios nutarimas dėl Kuršių nerijoje griautinų nelegalių pastatų, Vašingtonas skelbs sankcijų Rusijai išplėtimą, Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Kongrese skaitys metinę kalbą.

Lietuva sužinos, kiek paaugo pernai

Antradienį Lietuvos statistikos departamentas surengs metinę spaudos konferenciją, kurioje departamento generalinė direktorė Vilija Lapėnienė pristatys 2017 m. pagrindinius šalies ekonominius ir socialinius rodiklius. Svarbiausias jų – koks pernai buvo bendrasis vidaus produktas (BVP) ir kiek jis per metus paaugo. Prieš kelis mėnesius Finansų ministerija ir Lietuvos bankas prognozavo, kad 2017 m. BVP paaugs apie 3,6%, o 2018 m – 2,9%. Komercinių bankų ekspertai atitarė, kad pernykštis ūkio augimas gali siekti apie 3,6-3,8%. Tad tikimasi, kad maždaug tokio 2017-ųjų BVP augimo rodiklio ir verta tikėtis. Ekonomikos augimui daugiausiai įtakos turės eksporto augimas. Pernai jis siekė apie 12%. Antradienį bus paskelbtas tik pirmasis praėjusių metų BVP įvertis, antrasis, patikslintasis, paaiškės kovo 1 d. Tačiau jis jau paprastai nelabai skiriasi nuo pirmojo įverčio. Finansų ministerija prognozuoja, kad 2019 ir 2020 m. ūkis padidės atitinkamai 2,5 ir 2,4%. Tad jau pastebima BVP augimo lėtėjimo tendencija. Kartu antradienį bus paskelbti ir naujausi metinės infliacijos rodikliai. Skaičiuojama, kad pernai visos kainos vidutiniškai padidėjo daugiau kaip 3%, tačiau mažmeninės prekybos prekių ir paslaugų rinkoje kainų augimas buvo bent keliais procentiniais punktais didesnis.

Grius pastatai-nelegalai?

nuotrauka::1 left

Ketvirtadienį įsigalioja pernai lapkritį priimtas Vyriausybės nutarimas dėl Kuršių nerijoje esančių nelegalių pastatų. Tuomet Vyriausybė konstatavo, kad tarp skirtingų institucijų nepavyko suderinti Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) tvarkymo plano korekcijų. Todėl planavimo procedūros nuo š. m. vasario 1 d. nutraukiamos. „Teritorijų planavimo sąlygas išdavusioms institucijoms nesuderinus KNNP tvarkymo plano sprendinių iki 2018 m. vasario 1 d., nutraukti šio plano teritorijų planavimo procesą“, – parašyta kabineto nutarime. Tai reiškia, kad lieka galioti visi priimti teismų sprendimai dėl nelegalių statinių šiame parke nugriovimo. Pernai rudens pradžioje Vyriausybė buvo pavedusi institucijoms suderinti KNNP tvarkymo plano korekcijas, bet to nepavyko laiku padaryti. Šių dokumentų rengimas iškasė karo kirvį tarp Valstybės saugomų teritorijų tarnybos ir Kultūros paveldo departamento. Jos viena kitą kaltino viršijus kompetencijos ribas ir atsisakius suderinti parengtus planavimo dokumentus. Suderinti pozicijų ir pasiekti kompromiso dėl nelegaliomis pripažintų statybų institucijoms nepavyko net ir įsikišus Vyriausybei. Todėl konstatuota, kad KNNP tvarkymo planas negali būti teikiamas tvirtinti. Nutraukus KNNP plano korekcijų derinimą liko galioti 2012 m. patvirtintas planas, taip pat ir visi teismo sprendimai dėl nelegalių statinių griovimo. Pagal patvirtintąjį KNNP tvarkymo planą buvo numatyta nugriauti penkis objektus, kuriuos iš viso sudaro devyni pastatai. Jų savininkai grasina teismais dėl dešimtis milijonų eurų galinčių siekti kompensacijų.

Gimsta naujos sankcijos Rusijai

N\nuotrauka::2 right

Jungtinių Amerikos Valstijų vyriausybė savaitės pradžioje turėtų paskelbti apie išplėstas sankcijas Rusijai – paaiškės, kuriems Kremliui artimiems asmenims ir įmonėms bus taikomi nauji amerikiečių valdžios apribojimai. Išplėstos sankcijos bus taikomos Rusijai už jos įtariamą kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimų kampaniją. Maskva šiuos įtarimus neigia. Sankcijas Rusijai Vašingtonas, taip pat ir Europos Sąjunga, jau taiko dėl Krymo aneksijos ir karo kurstymo Ukrainos rytuose. Įstatymą, kuriuo Rusijai tvirtinamos naujos sankcijos, JAV Kongresas patvirtino dar pernai rugpjūtį, tačiau iki šiol vyko pasirengimas jo įgyvendinimui. Kartu įstatymu įtvirtinamos sankcijos Iranui ir Šiaurės Korėjai. Skelbta, kad š. m. vasario pradžios JAV Iždo departamentas turi pateikti Kongresui ataskaitą apie Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimus oligarchus ir įmones – ši ataskaita taps pagrindu tolesniems Vašingtono veiksmams. Ataskaita pasirodys jau šiomis dienomis, o vėliau laukiama ir konkrečios datos, nuo kada įsigalios išplėstos sankcijos. Galimas naujų sankcijų mastas kelia nerimą įtakingiems Rusijos atstovams. Didžiausią poveikį turėtų Rusijos valstybinių bankų atribojimas nuo tarptautinės „Swift“ mokėjimų sistemos. Ši priemonė vadinama „atomine“. Rusijos prezidento atstovas patvirtino, kad Kremliui kelia nerimą Vašingtono intencijos, ir patikino, kad Maskvos reakcija būtų grindžiama „abipusiškumo principu“.

Trumpas tars žodį Kongresui ir pasauliui

nuotrauka::3 left

Antradienį vakare vietos laiku (kai Lietuvoje jau bus trečiadienio ankstyvas rytas) Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas skaitys savo pirmąjį metinį pranešimą Kongrese. Tai bus jau antra svarbi p. Trumpo kalba per pastarąją savaitę – praėjusį penktadienį JAV prezidentas pasisakė Davose vykusiame Pasaulio ekonomikos forume. Tačiau skirtingai nuo Davoso kalbos metinis pranešimas bus labiau skirtas amerikiečių auditorijai, „vidiniam vartojimui“. Tad greičiausiai pranešime bus daugiausiai dėmesio skirta ekonomikos skatinimui, galimiems mokesčių pakeitimams, planuojamoms socialinės sferos pertvarkoms, migracijos pažabojimui, darbo vietų kūrimui ir kitiems JAV piliečiams jautriems dalykams. Kita vertus, šūkis „Amerika pirmiausia“, kuriuo vadovaujasi p. Trumpas, tiesiogiai koreliuoja ne tik su vidaus, bet ir su užsienio politika, pvz., laisvos prekybos su kitomis pasaulio valstybėmis principais ar protekcionizmu bei kova su globalizacija. Todėl neatmetama, kad metiniame pranešime bus paliestos ir kai kurios užsienio politikos aktualijos. Tiesa, amerikiečių pastarosios apklausos rodo, kad jų ne itin populiaraus prezidento vykdoma politika neturi jokios įtakos jų kasdieniam gyvenimui, todėl net 53% apklaustųjų, CBS televizijos atliktos apklausos duomenimis, netiki, kad ir metiniame pranešime išsakytos idėjos ką nors pakeis.

Dar apie kai kuriuos numatomus svarbesnius savaitės įvykius trumpai:

FED. Šeštadienį baigiasi Janet Yellen kadencija Jungtinių Amerikos Valstijų centrinio banko FED vadovo pareigose. Ją pakeis ligšiolinis FED valdybos narys Jerome‘as Powellas.

BREXIT. Britų Lordų rūmai savaitės viduryje svarstys vadinamąjį „Brexit“ įstatymą. Prognozuojama, kad proeuropietiškai nusiteikę Rūmai priims daug pataisų, kurioms nepritaria Theresos May vadovaujama vyriausybė. Tokių pataisų priėmimas Lordų rūmuose reikš, kad Bendruomenių rūmai bus priversti grįžti prie šio sudėtingo įstatymo projekto ir svarstyti jį iš naujo.

GRUZIJA. Lietuvos premjeras Saulius Skvernelis su oficialiu vizitu lankosi Gruzijoje. Pirmadienį ir antradienį numatyti jo susitikimai su Gruzijos prezidentu Giorgijumi Margvelašviliu, parlamento pirmininku Iraklijumi Kobakidze ir ministru pirmininku Giorgijumi Kvirikašviliu. Taip pat p. Skvernelis susitiks su Gruzijos ekonomikos ir plėtros ministru, Europos Sąjungos stebėsenos misijos atstovais, lankysis perkeltųjų iš Rusijos okupuotų teritorijų asmenų gyvenvietėje.

FINTECH. Pirmadienį Lietuvos banko, Finansų ministerijos ir „Investuok Lietuvoje“ atstovai bus pranešti naujausi finansinių technologijų „FinTech“ plėtros Lietuvoje rezultatai, taip pat naujos veiklos aplinką gerinančios ir konkurenciją finansų sektoriuje didinančios iniciatyvos. O antradienį ir trečiadienį Paryžiuje vyks tarptautinis „FinTech“ forumas, kuriame dalyvaus ir Lietuvos valdžios atstovai.

INVESTICIJOS. „Investuok Lietuvoje“ antradienį paskelbs 2017 m. pritrauktas tiesiogines užsienio investicijas, projektus, sukurtas darbo vietas ir kapitalą.

EUROBIUDŽETAS. Trijų Baltijos šalių finansų ir užsienio reikalų ministerijų atstovai trečiadienį ir ketvirtadienį Rygoje surengs preliminarias konsultacijas dėl naujos Europos Sąjungos finansinės perspektyvos 2021-2027 m. ir Lietuvos, Latvijos bei Estijos planų dėl to, kiek šio biudžetinio periodo metu joms turėtų atitekti asignavimų iš ES fondų. Šių metų viduryje ES valstybės pradės konkrečias derybas dėl naujos finansinės perspektyvos.

LRT. Ketvirtadienį antrą posėdį rengia Seimo laikinoji komisija, turinti iki birželio ištirti nacionalinio transliuotojo LRT veiklą.

REGLAMENTAS. Antradienį Lietuvos pramonininkų konfederacija pradeda 2018 m. mokymų ciklą aktualiausiais klausimais, kuriuos kelia įmonių įvairių sričių specialistai. Pirmieji šiemet mokymai vadinsis „Kaip užtikrinti personalo duomenų apsaugą pagal ES Bendrąjį duomenų apsaugos reglamentą“.

KONFERENCIJA. Ketvirtadienį „Litexpo“ parodų centre vyks konferencija „Idėja Lietuvai“. Joje dalyvaus ekonomistai Nerijus Mačiulis, Gitanas Nausėda, Žygimantas Mauricas, politikas Vytautas Landsbergis, istorikas Alfredas Bumblauskas ir kiti.

TURIZMAS. Savaitės pradžioje baigiasi terminas, per kurį kompanija „Travelonline Baltics“ turi pateikti Valstybiniam turizmo departamentui duomenis apie parduotas keliones. Jeigu tai nebus pateikta, ši turizmo kompanija praras veiklos licenciją.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Siūloma nustatyti prievolę VRK nariams turėti teisę dirbti su slapta informacija

Siekiant užkirsti kelią galimam Rusijos kišimuisi į prezidento rinkimus, siūloma nustatyti prievolę...

Verslo aplinka
2018.07.21
Baltieji rūmai nepritaria referendumo Rytų Ukrainoje idėjai 14

Baltieji Rūmai penktadienį atmetė Rusijos prezidento Vladimiro Putino pasiūlytą idėją, esą Rytų Ukrainos...

Verslo aplinka
2018.07.21
Pinigų kas mėnesį susitaupo kas antras šalies gyventojas, populiariausia investicija - NT 5

Per dvejus metus uždirbančiųjų per 900 Eur dalis išaugo daugiau nei dešimtadaliu, užmokesčio augimo tikimasi...

Verslo aplinka
2018.07.21
Trumpas ir Juodkalnija: kaip griūva NATO pamatai Premium 3

Donaldo Trumpo, JAV prezidento, požiūris į mažąsias valstybes sąjungininkes kelia grėsmę NATO ateičiai bei...

Verslo aplinka
2018.07.21
Pasitikėjimas Šimašiumi – mažiausias per kadenciją

Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi pasiekė žemiausią vietą per visą jo kadenciją, rodo šeštadienį dienraščio...

Verslo aplinka
2018.07.21
Konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai...

Verslo aplinka
2018.07.21
JAV prezidentui užkliuvo FED politika 10

Donaldo Trumpo socialinio tinklo „Twitter“ paskyros turinys vėl aidi plačiai ir garsiai. JAV prezidentas...

Verslo aplinka
2018.07.20
Darbdavio laimei ir nelaimei, šiandien kandidatas yra klientas 5

Laikai, kai darbdaviai Lietuvoje galėjo neskubėdami pasirinkti patraukliausią kandidatą ir jaustis...

Vadyba
2018.07.20
Telšiuose formuojasi nauja valdančioji dauguma, meras lieka nuošaly

Telšių rajono savivaldybės taryboje formuojasi nauja valdančioji koalicija – jos susibūrimo atveju Darbo...

Verslo aplinka
2018.07.20
Rokiškio verslininkai: turime dvi problemas – emigraciją į užsienį ir emigraciją į Vilnių 20

Pusiaukelėje tarp Vilniaus ir Rygos įsikūrusio Rokiškio Nepriklausomybės aikštėje penktadienio popietę žmonių...

Verslo aplinka
2018.07.20
Valdantieji rengiasi išsipūsti iki daugumos Premium 1

Pastaruosius metus formalios daugumos Seime neturintys valdantieji rudenį gali vėl turėti daugiau kaip pusę...

Verslo aplinka
2018.07.20
Alytuje atleisti vicemerai 

Alytaus miesto savivaldybės taryba iš pareigų atleido vicemerus Valę Gibienę ir Tautvydą Tamulevičių.

Verslo aplinka
2018.07.20
Trumpas gina „Google“: 4,34 mlrd. Eur bauda  – Europos pasinaudojimas JAV 13

JAV prezidentas Donaldas Trumpas sukritikavo ES konkurencijos prižiūrėtojus dėl technologijų milžinei...

Technologijos
2018.07.20
„Bloomberg“: Putinas pareiškė pasiūlęs Trumpui sandorį dėl Ukrainos 33

Vladimiras Putinas, Rusijos prezidentas, ketvirtadienį savo šalies ambasadoriams esą nurodė, kad per...

Verslo aplinka
2018.07.20
Kyšininkavę advokatas ir bankroto administratorius nuteisti lygtinai 6

Šiandien Vilniaus apygardos teismas dėl kyšininkavimo pripažino kaltais bankroto administratorių Liną...

Verslo aplinka
2018.07.19
Europa vėl įvertino „Brexit“ procesą: aiškumo nepadaugėjo Premium 3

Europos Komisija (EK) įspėjo, kad įstrigusios derybos dėl „Brexit“ gali nulemti, jog Jungtinė Karalystė (JK)...

Verslo aplinka
2018.07.19
Trumpas vėl keičia nuomonę: dėl kišimosi į JAV rinkimus apkaltino Putiną 38

Donaldas Trumpas, JAV prezidentas, trečiadienį dar kartą sumaišė kortas dėl savo nuomonės, ar Rusija kišosi į...

Verslo aplinka
2018.07.19
ES kyla į kovą prieš Vengriją dėl migracijos politikos 21

Europos Komisija (EK) ketvirtadienį paskelbė suaktyvinti teisinę kovą prieš Vengriją dėl šios atsisakymo...

Verslo aplinka
2018.07.19
FNTT ir prokurorai perdavė teismui „Metrail“ bylą

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) kartu su Vilniaus apygardos prokuratūra baigė tyrimą ir teismui...

Verslo aplinka
2018.07.19
Panevėžio mero patarėja lieka nušalinta nuo pareigų

Teisėsaugos įtarimų sulaukusi Panevėžio miesto mero patarėja Gintarė Maskoliūnienė lieka nušalinta nuo...

Verslo aplinka
2018.07.19

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau