Ilgėja būtinasis stažas senatvės pensijai gauti

Nuo 2018-ųjų prasidės dešimtmetį truksiantis būtinojo senatvės pensijos stažo ilginimo procesas kasmet jis pailgės pusmečiu, kol galų gale pasieks 35 m. vietoje dabar esančių 30-ties.
Ateinantį pirmadienį įsigalios dar pernai vasarą Seimo priimtas įstatymas, numatantis būtinasis senatvės pensijos stažo ilginimo procesą. Be to, nuo tos pačios 2018 m. sausio 1 d. nustoja galioti prieš 15 metų priimtas įstatymas dėl išankstinio išėjimo į senatvės pensiją. Tačiau tai nereiškia, kad nebebus galima išeiti išankstinės senatvės pensijos.
Pagal įsigaliojantį naująjį darbo stažo senatvės pensijai gauti įstatymą kitąmet toks būtinasis stažas pailgės pusmečiu ir bus 30 m. ir 6 mėn. Šis dydis svarbus skaičiuojant bendrąją pensijos dalį, nes skaičiuojamas įgyto ir būtinojo stažo santykis.
Nuo šiol kasmet iki 2027-ųjų būtinasis senatvės pensijos stažas ilgės po 6 mėn., kol pasieks 35 m. Minimalaus stažo trukmė 15 m. nesikeičia.
Būtinasis stažas pradedamas ilginti atsižvelgiant į tai, kad jau kurį laiką vyksta tolygus senatvės pensijos amžiaus didinimas 2026-aisiais jis turi pasiekti 65 m.
Pasak Mindaugo Sinkevičiaus, Sodros direktoriaus, pagal nuo 2018-ųjų įsigaliosiančią naująją pensijų skaičiavimo tvarką, žmonėms bus aiškiau, kokią pensiją jie gaus priklausomai nuo darbo stažo ir gauto darbo užmokesčio: Kad žmonėms būtų aiškiau, liks bendroji dalis, priklausanti nuo darbo stažo, antroji dalis nuo įmokų. Turintiems privalomą darbo stažą, kita dalis bus skaičiuojama taškais. Maksimalus taškų skaičius bus 5, taško vertė 3,27 Eur. Už 12 mėnesinių vidutinių atlyginimų žmogus gaus vieną tašką, jei gaus daugiau uždarbio daugiau taškų.
Visi pensininkai nuo šio sausio sulauks indeksuotų ir 7% didesnių pensijų. Po gegužės, pagal naująjį įstatymą perskaičiavus visas pensijas, didžioji jų dalis dar padidės, ypač tiems, kurie turi neįvertinto darbo stažo, arba tiems, kurių darbo stažas viršija 30 m. Už kiekvienus metus tokiems žmonėms prie pensijos prisidės po 0,8 Eur, tad, jei žmogus turi 40 metų darbo stažą, jo pensija papildomai padidės 8 Eur, prieš pusantros savaitės spaudos konferencijoje aiškino p. Sinkevičius.
Sodra primena, kad teisę į senatvės pensiją įgyja tik tie žmonės, kurie sukaupia minimalųjį draudimo stažą. Draudimo stažo metai skaičiuojami ne tik pagal darbo laikotarpį, bet ir pagal sumokėtų įmokų vertę. Vieni metai stažo įgyjami, jei per metus sumokėtų socialinio draudimo įmokų vertė yra ne mažesnė negu būtų sumokėta nuo 12 minimalių mėnesio algų (MMA) kitąmet tai bus nuo 4.800 Eur (12 x 400 Eur).
Sulig 2018-aisiais nustos galioti 2003 m. priimtas įstatymas dėl išankstinio išėjimo į pensiją, kuris suteikia galimybę žmonėms, turintiems būtinąjį stažą, išeiti į pensiją prieš penkerius ar mažiau metų iki jiems sukaks įstatymo numatytas išėjimo į pensiją amžius. Tačiau tai nereiškia, kad nustoja galioti ir atitinkama tvarka nors atskiro įstatymo nebelieka, tokia teisė įrašyta į kitus liekančius galioti įstatymus.
Išankstinio išėjimo į pensiją tvarka nesikeičia. Tačiau Sodra primena, kad pasinaudojęs tokia teise asmuo gaus iki 24% sumažintą (priklausomai nuo to, prieš kiek laiko išeina) senatvės pensijos išmoką. Ji nepadidėja net ir sulaukus įstatymo numatytojo išėjimo į pensiją amžiaus.
Dabar Lietuvoje yra apie 670.000 senatvės pensiją gaunančių asmenų, iš jų kiek daugiau kaip 7.000 yra išėję išankstinės senatvės pensijos.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti