Viešas nepatikimų įmonių sąrašas: kaip į jį nepapulti 2020-aisiais?

Publikuota: 2019-12-04
Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ Mokesčių paslaugų projektų vadovė, advokatė Agnė Petkevičiūtė.
Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ Mokesčių paslaugų projektų vadovė, advokatė Agnė Petkevičiūtė.

Nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašas Lietuvoje rengiamas nuo šių metų sausio, įsigaliojus Mokesčių administravimo įstatymo (MAĮ) pakeitimams, skirtiems kovai su šešėliu. Jame – jau 47 įvairaus profilio bendrovės, kurių pavadinimus viešai skelbia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Tačiau viešumo dėmė – dar ne viskas. Šios įmonės nebegali dalyvauti viešųjų pirkimų konkursuose ar gauti paramos, tikėtina, joms brangs ir banko paskolos, o ateityje tokių padarinių sąrašas gali tik ilgėti. Vis tik, mokesčių ekspertai sako, kad verslas gėdos lentos išvengti gali ir pataria, ką padaryti pirmiausia.

Profesinių paslaugų bendrovės „EY“ Mokesčių paslaugų projektų vadovė, advokatė Agnė Petkevičiūtė komentuoja, kad nepatikimu mokesčių mokėtoju galima tapti ne tik padarius mokestinius pažeidimus (kai mokestinio patikrinimo metu priskaičiuojama daugiau kaip 15 tūkst. eurų mokesčio ir skiriama bauda), bet ir administracinius nusižengimus (kai skiriama daugiau nei 1,5 tūkst. eurų bauda arba už tą patį nusižengimą baudžiama pakartotinai). Dėl tokių nuobaudų į VMI nepatikimųjų sąrašą įmonė gali būti įtraukta, atitinkamai, trejiems arba vieneriems metams.

„Įvertinus tai, kad nepatikimumo etiketę mokesčių mokėtojui gali užtraukti net 52 Administracinių nusižengimų kodekse numatyti pažeidimai, o protokolus už šiuos nusižengimus turi teisę surašyti ne tik mokesčių administratorius, bet ir Valstybinė darbo inspekcija, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ir policija, rizika tapti nepatikimu mokesčių mokėtoju – nemaža“, – pastebi advokatė.

A. Petkevičiūtė primena, kad mokesčių administratorius, vertindamas mokesčių mokėtojų patikimumą, atsižvelgia tik į tuos pažeidimus, kurie padaryti nuo 2019 m. pradžios. Tad laikotarpis, kurio klaidos turėtų būti ištaisytos, dar nėra ilgas.

„Matome intensyvų mokesčių administratoriaus darbą ir naudojimąsi Administracinių nusižengimo registro duomenimis, todėl užmerkti akis prieš žinomus pažeidimus tiesiog neapsimoka. Kitu atveju, kuo ilgiau bus delsiama, tuo sunkiau bus suvaldyti kylančias rizikas“, – pataria „EY“ Mokesčių paslaugų projektų vadovė.

Geriau pasiruošti padės mokesčių peržiūra

Gerai, jeigu įmonė žino, kokius pažeidimus įvykdė ir dar gali juos ištaisyti. Tačiau gali būti ir taip, kad apie padarytus nusižengimus įmonė dar nenutuokia. Netikslūs pelno mokesčio arba PVM skaičiavimai, ne laiku teikiami dokumentai mokesčių administratoriui ir kiti pažeidimai gali suduoti skaudų smūgį įmonės reputacijai.

„Tokiems atvejams eliminuoti, „EY“ rekomenduoja atlikti specifinės apimties mokesčių peržiūrą, orientuojantis į tuos mokestinius pažeidimus, kurie lemia patikimo mokesčių mokėtojo statuso praradimą. Siekiant sumažinti administracinių nusižengimų riziką, galima pasinaudoti kitose valstybėse plačiai žinoma rizikų valdymo paslauga“, – sako A. Petkevičiūtė.

Jos teigimu, prarasti patikimo mokesčių mokėtojo vardą taip pat galima ir dėl Užimtumo įstatymo pažeidimų, taigi verta pasitikrinti, ar įmonėje tvarkingi darbo santykius įforminantys ir susiję dokumentai.

„Pasitikrinti, ar padaryti pažeidimai gali lemti įmonės nepatikimumą, galima ir „EY“ komandos sukurtame Atitikimo minimaliems patikimo mokesčių mokėtojo kriterijams vedlyje. Jame pateikiamos šios pažeidimų grupės – mokestiniai ir administraciniai nusižengimai ir Užimtumo įstatymo pažeidimai. Patikimo mokesčių mokėtojo statusą galima prarasti padarius ir kai kurias Baudžiamajame kodekse nurodytas veikas – jas taip pat galima įsivertinti minėtame vedlyje,“ – pažymi A. Petkevičiūtė.

Stambesniam verslui rizikos didesnės

Natūralu, kad nurodytą 15 tūkst. eurų vertės mokesčio nepriemoką mokesčių administratoriui daug lengviau aptikti didelių ir vidutinių bendrovių veikloje. Taigi, anot „EY“ atstovės, mokestinių pažeidimų padarymas stambesniam verslui gali būti žymiai skaudesnis.

Taip pat diskutuotina, ar visi patikimo mokesčių mokėtojo statuso atėmimą lemiantys parinkti administraciniai nusižengimai tikrai objektyvūs.

„Pavyzdžiui, buhalterinę apskaitą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimas arba komercinės ar ūkinės veiklos tvarkos pažeidimas – be galo plačios sąvokos. Kaip minėta, protokolus turi teisę surašyti ne tik VMI. Tad kyla klausimas, ar tikrai visi pažeidimai, už kuriuos įmonė gali būti įtraukta į nepatikimųjų sąrašą, yra proporcingi verslo atžvilgiu“, – komentuoja ji.

A. Petkevičiūtė pabrėžia, kad turėtų būti svarstomas MAĮ pakeitimas diferencijuojant mokestinės nepriemokos, kuri užtraukia nepatikimo mokesčių mokėtojo statusą, sumą priklausomai nuo mokesčių mokėtojo dydžio. Taip pat iš MAĮ nustatyto sąrašo turėtų būti išbraukti kai kurie administraciniai nusižengimai. Verslas, deja, neturi efektyvaus įrankio kaip, nustačius pažeidimą, būtų galima išvengti patekimo į nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašą. Belieka tik ginčyti institucijų sprendimus, o tai nėra nei trumpas, nei pigus procesas.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Viešas nepatikimų įmonių sąrašas: kaip į jį nepapulti 2020-aisiais? Verslo tribūna

Nepatikimų mokesčių mokėtojų sąrašas Lietuvoje rengiamas nuo šių metų sausio, įsigaliojus Mokesčių...

Kaip SAF-T reikalavimus iš naštos paversti nauda?  Verslo tribūna

Valstybinės mokesčių inspekcijos mokestinių patikrinimų praktika pastaraisiais metais Lietuvoje sparčiai...

Norite kaupti pensiją savo darbuotojams? Nepamirškite šių namų darbų Verslo tribūna

Šiandien darbo rinka darosi vis išrankesnė. Norint išlaikyti sėkmingus vadovus ir kvalifikuotus specialistus...

Verta suklusti, jei jūsų darbo sutartyse įtrauktas nekonkuravimo draudimas Verslo tribūna

Darbo kodekse nustatyta, kad darbdavys už ribojimą dirbti kitam darbdaviui (pvz. konkurentui) savarankiškai...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau