Diena su „Ruptelos“ vadovu: globalios įmonės link

Publikuota: 2015-10-09
Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ generalinis direktorius ir savininkas: „Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ generalinis direktorius ir savininkas: „Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

„Man be galo svarbu įsiklausyti, ką sako darbuotojai. Taip pat man labai svarbu, kad darbuotojams čia būtų patogu ir jauku“, – kalba Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ vadovas ir savininkas. Darbuotojų patogumui čia įrengti sporto, maldų kambariai, erdvė dirbančiųjų mažiesiems. Daug laisvų darbo vietų: sparčiai augusi įmonė sustoti neketina. Nuolatinių pokyčių aplinkoje vietos randama tradicijoms. Daug jų gimė iš darbuotojų pasiūlymų.

Jei kas manęs paprašytų vienu žodžiu apibūdinti „Ruptelą“, pirmas į galvą atėjęs žodis būtų juokas. Pradžioje dar svarsčiau, kad gal tik diena tokia pasitaikė. Na, tokia, su linksmumo priepuoliais.

Bet ne, negali būti.

Šmaikštus žodis vis pertraukia susirinkimus ir susitikimus. Mudviem besikalbant su vadovu kažkas užsikvatoja gretimam kabinete. Žinoma, tądien gimtadienio proga vykusi juoko joga bendrą įspūdį dar patirštino.

Tik nereikia apsigauti: „Ruptela“ dirba rimtai. Transporto stebėjimo sistemas kurianti ir gaminanti įmonė į greičiausiai augančiųjų sąrašus įtraukta ne kartą. Ji buvo ir tarp „Verslo žinių“ renkamų „Gazelių“ – sparčiausiai augančių šalies smulkiųjų ir vidutinių įmonių, ir „Deloitte“ sudaromame greičiausiai augančių Vidurio Europos technologijų bendrovių sąrašuose.

Šiemet „Ruptelą“ jau galima rasti ir didžiausių mūsų šalies bendrovių sąraše „TOP1000“.

Su p. Rupšiu tądien susitinkame apie 10 val. ryto. Itin griežtai darbo valandų bendrovėje nesilaikoma. Tiesa, dėl laiko skirtumo ryte anksčiau į darbą atskuba pardavėjai, dirbantys su Azijos šalimis. Gerokai vėliau ateina tie, kurių prižiūrimos rinkos yra Lotynų Amerikoje. Budėjimo rėžimu visą parą dirba techninės pagalbos skyriaus darbuotojai.

Ir vaikams

„Ruptela“ įsikūrusi sostinės Perkūnkiemio rajone esančio biurų pastato trijuose aukštuose.

„Gal ir būtų gerai visiems susėsti viename aukšte. Tik abejoju, ar rastume tokį didelį biurą. Kita vertus, yra privalumų: dar niekada tiek nelaipiojome laiptais. Darbuotojai net pasiūlė, kad rytais vertėtų taip sureguliuoti liftus, kad aukščiau šešto aukšto nekeltų. Daugiau pasportuotume“, – juokiasi p. Rupšys.

Iki pirmo dienos susirinkimo turime pusvalandį, tad leidžiamės pasižvalgyti po bendrovės biurą.

„Personalo skyrius mums itin svarbus, – ranka kabineto link moja vadovas. – Šiam skyriui padedant pas mus ateina darbuotojai. Čia bene labiausiai rūpinamasi žmonėmis ir organizacijos kultūra.“

Viename iš greta esančių kabinetų kaip tik vyksta rytinis susirinkimas pagal „Lean“ metodiką. Ši praktika rytiniams susirinkimams pradėta naudoti prieš pusmetį. Į tokį susirinkimą 10,30 val. rinksis ir visi vadovai generalinio direktoriaus kabinete. Į šį kaip tik ir užsukame.

„Prieš porą savaičių šventėme bendrovės gimtadienį. Darbuotojai padovanojo šį gongą. Sakė, kad barkštelėjęs per jį patrauksiu visų dėmesį, kai diskusijos per daug įsiplieks. Tik nelabai naudojam, nes jei rimtai barkšteli, visame pastate girdėti“, – šypsosi p. Rupšys ir rodydamas į savo darbo stalą patikina, kad nelabai jis jam reikalingas, nes dieną vis tiek niekas nemato vadovo už jo įsitaisiusio.

Traukiam toliau per bendrovės biurą. Greta generalinio direktoriaus įsikūrusi verslo procesų vadovė.

„Ji atsakinga...“, – akimirkai greta kabineto stabtelėjęs prityla p. Rupšys.

„... už tai, kad įmonėje būtų tvarka“, – ataidi iš kabineto kolegės papildymas. Ir vėl visi krizenam, traukdami biuro virtuvės link.

Virtuvės įkurdintos visuose aukštuose. Kartą per savaitę darbuotojai gali užsisakyti kokių nori produktų. Tam tikrą sumą produktams skiria bendrovė.

„Tik pastebėjom, kad ne patį sveikiausią maistą darbuotojai užsisako. Galvojame, kad reikėtų mums surengti paskaitas apie sveiką mitybą“, – planais dalijasi „Ruptelos“ vadovas.

Greta finansų skyriaus durų kabančiame lape surašyta už ką kuris darbuotojas atsakingas. Šalia padėtas stalčiukas, kuriame paliekamos sąskaitos.

„Skyriaus darbuotojai suskaičiavo, kad dėl šių smulkmenų sutaupo apie 20% darbo laiko, nes interesantai juos gerokai mažiau blaško“, – nurodo p. Rupšys.

Greta – vaikų kambarys. Visos dienos darbuotojų mažieji čia neleidžia. Tačiau, jei tėvams reikia trumpam užsukti į biurą, o palikti vaikų nėra kur ir kam, šie turi savo erdvę biure.

„Aš pats esu trijų vaikų tėtis. Tad ir maniškiai čia laikas nuo laiko pasiaučia. Apskritai, mūsų kolektyvas labai jaunas – vidurkis 28 metai. Kol kas dažniau sveikiname darbuotojus su vestuvėmis, nei susilaukus atžalų“, – šypsosi p. Rupšys.

Po visą pasaulį

Viename aukšte įsikūrę vien tik bendrovės pardavimų specialistai. Pasak p. Rupšio, šiame aukšte kalbama 15-ka kalbų, darbuotojai nuolat keliauja.

„Netrukus 6 kolegas išleisime į Dubajų. Dabar yra su klientais dirbančių mūsų pardavėjų Filipinuose, Malaizijoje. Pernai buvo momentas, kai mūsų žmonės vienu metu dirbo 4-iuose žemynuose, 8-iose valstybėse“, – skaičiuoja p. Rupšys.

Šiame aukšte įkurdintas ir maldų kambarys.

„Juo naudojasi mūsų darbuotojai, kurie išpažįsta islamą. Pradžioje jie pasiimdavo archyvo raktą iš buhalterijos ir melsdavosi ten. Kai sužinojau, taip nesmagu pasidarė. Man norisi, kad visi darbuotojai jaustųsi patogiai ir nevaržytų savęs“, – maldų kambario atsiradimo istoriją pasakoja p. Rupšys.

Pasak vadovo, įdarbinti žmones, kilusius iš svečių šalių bendrovei labai pasiteisino. Pirmiausia todėl, kad jie su galimais klientais bendrauja gimtąja kalba, tad daug mažesnė nesusikalbėjimų tikimybė. Antra priežastis – šie darbuotojai puikiai išmano gimtinės kultūrą, mentalitetą. Tad jiems nepalyginti lengviau rasti ryšį su tautiečiais, nei vieną ar kitą kalbą išmokusiam lietuviui.

Įdarbins daugiau

Dar viename aukšte įsikūrę „Ruptelos“ programuotojai, įrenginius kuriantys ir tobulinantys specialistai, tiekėjai. Yra čia ir nedidelė laboratorija, kurioje kuriami ir testuojami įrenginiai. Šie gaminami Kaune esančiame bendrovės gamybos skyriuje.

„Įsirengėme ir sporto kambarį balansiniams pratimams. Kvietėme lektorių, kuris mokė darbuotojus. Tiesa, naudojasi juo žmonės ne itin daug. Gal mes čia su tuo sportu šiek tiek per daug užsimojome“, – šypsosi p. Rupšys.

Visame biure matyti nemažai laisvų darbo vietų.

Vadovas sako, kad biuras specialiai yra didesnis, nei reikia šiuo metu. Sparčiai augusi bendrovė lėtinti temptų neketina, tad laisvos darbo vietos numatytos būsimiems darbuotojams.

Apsukę ratą, grįžtame į vadovo kabinetą. Čia kas rytą susibėga „Ruptelos“ skyrių vadovai į pagal „Lean“ metodiką organizuojamus susirinkimus.

„Lean“ pradėjome diegti prieš gerą pusmetį. Pasikvietėme konsultantę, kuri mums papasakojo, kaip „Lean“ padėtų bei kokių problemų gali kilti“, – pasakoja p. Rupšys.

Ši metodika bendrovėje diegiama mažais žingsneliais. Bene pirmasis ir buvo kasdieniai susirinkimai.

„Susirinkimų kultūros mums apskritai trūko ir „Lean“ labai padėjo, nes susirinkimai trumpi, struktūruoti, jie vyksta greitai ir nelieka laiko ilgoms diskusijoms, aiškinimuisi“, – naudą vertina p. Rupšys.

Atsiskaito darbuotojams

Iš karto po šio, skubame į dar vieną susirinkimą. Pasak p. Rupšio, jame susiburia neformali bendrovės valdyba. Pagrindinis tądien spręstas klausimas – ketvirčio rezultatų ir ateities planų pristatymas darbuotojams.

Kitokios, t. y. formalios, valdybos „Rupteloje“ kol kas ir nėra. Bendrovės vadovas sako, kad būta minčių ją formuoti. Tačiau sparčiai augančioje ir nuolat besikeičiančioje bendrovėje vis atsiranda skubesnių darbų.

„Jau kokius trejus metus vadovai kas ketvirtį atsiskaito darbuotojams. Ši praktika gimė iš vieno mano pokalbio su kolega ir ji labai pasiteisino“, – jau vėliau, susirinkimui pasibaigus pasakoja p. Rupšys.

Taigi, tęsia jis, prieš kelerius metus, kai bendrovėje tedirbo gal kiek daugiau nei 20 darbuotojų, vadovas sulaukė klausimo iš vieno programuotojo: „Kur eina „Ruptela“?

„Aš apstulbau. Kaip tai, kur eina? – sakau. – Na, pasikalbam su pardavimų vadovu apie pardavimus, su kitais skyrių vadovais apie jų planus, ir judam pirmyn. Tu juk žinai, ką tau daryti? O jis: na, jei suprasčiau, kur link eina įmonė, matyčiau bendrą vaizdą, žinočiau tikslus, galėčiau pagal juos geriau pritaikyti savo darbą“, – tuometinį pokalbį atpasakoja p. Rupšys.

Šie darbuotojo žodžiai, sako vadovas, jam buvę it šaltas dušas.

„Pirma kilusi mintis, kad nesąmonė tai kažkokia. Bet pasiklausinėjau kitų ir visi man sakė tą patį. Kad jiems labai įdomu žinoti, ką daro kiti skyriai, kas planuojama, kaip atrodys bendrovė po metų kitų. Supratau, kad žmonėms žinoti svarbu“, – kalba p. Rupšys.

Pradžioje jis prezentacijas visiems darbuotojams rengė pats. Tačiau įmonei plečiantis, vienam vadovui pasidarė keblu atsiskaityti už visus skyrius. Tada kilo mintis, kad tą turėtų daryti visų skyrių vadovai.

Taip gimė tradicija kiekvieną ketvirtį susirinkti visiems draugėn, skirti bendram reikalų aptarimui bent 2-3 valandas, atsakyti į kylančius klausimus.

„Vieni darbuotojai sako, kad prezentacijos trunka per ilgai, kiti, – kad galėtume kalbėti dar išsamiau. Tačiau nėra tokių, kurie sakytų, kad jų visai nereikia“, – kalba p. Rupšys.

Anot jo, ši praktika labai padeda didinti darbuotojų įsitraukimą, vadovai ir darbuotojai jaučiasi esantys tikslų šeimininkai.

„Apskritai, man labai svarbu įsiklausyti į tai, ką sako darbuotojai. Iš to pas mus yra atsiradęs ne vienas reikšmingas pokytis. Be to, esu tikras, kad vadovas, nesvarbu, funkcinis ar įmonės, yra viena vertus lyderis, kita vertus, darbuotojo pagalbininkas. Todėl vadovai privalo atsiskaityti darbuotojams“, – įsitikinęs p. Rupšys.

Beje, dar viena bendrovės tradicija – mėnesio pradžioje pasveikinti tuos, kurie šventė gimtadienius praėjusį mėnesį. Koks siurprizas laukia sukaktuvininkų, nežino niekas. Šventę rengia kolegos ir kas kartą ji būna tikras netikėtumas. Artėjant ketvirtai kylame sveikinti gimusiųjų rugsėjį.

Viename aukšte susibūrę darbuotojai sukaktuvininkus pasveikina asmeniškai, o tada visus pakviečia į tądien surengtą juoko jogą. Jei manote, kad pralinksminti žmones – nelengva, galiu šią jūsų nuomonę paneigti. Krizenimas, kvatojimas, kikenimas, prunkštimas laikas nuo laiko pertraukiami „Oi, nebegaliu!” bent pusvalandį iš „Ruptelos“ ritosi per visą pastatą.

Mokytis vadovauti

Aprimę, tačiau vis dar plačiai šypsodami, grįžtame į vadovo kabinetą.

„Taip, jei kalbėtume apie ketvirtadienį, tai buvo visiškai tradicinė mano diena. Išskyrus gimtadienio šventę“, – tęsia p. Rupšys.

Kitą dieną jo ir kolegų laukia vadovų mokymai. Mat bendrovei plečiantis, daug vadovų išaugo viduje. Kai kurie pasamdyti iš šalies. Yra tokių, kuriems vadovavimo patirties stinga.

„Žmonės nežino, ir tai normalu. Jei paskiri vadovauti, privalai darbuotoją išmokyti tai daryti. Mokymus mes laikome savo pareiga. Kol vadovų buvo keli ar keliolika, susitvarkydavome. Dabar jų tiek, kad prireikė sistemingų mokymų“, – pažymi p. Rupšys.

Jis pripažįsta, kad nuolatinė bendrovės kaita ir augimas nebuvo lengvi ir pačiam p. Rupšiui.

„Dar prieš gerus 1,5 metų maniau, kad daug ką žinau, daugelyje sričių laikiau save ekspertu. Jaučiausi galintis tiesiog nurodyti: daryk taip, daryk anaip. Lūžis įvyko, kai prireikė daugiau aukšto lygio vadovų. Tada aiškiai pamačiau, kad ir tie, kurie užaugo viduje, ir tie, kurie atėjo iš kitų įmonių, savo sritis neretai išmano kur kas geriau už mane. Kai kuriais atvejais visa mano darbo patirtis trumpesnė, nei funkcinių vadovų darbo stažas tam tikroje srityje. Tad kaip jiems vadovauti?“ – klausimą kelia p. Rupšys.

„Ruptelos“ savininkas sako supratęs, kad jam pačiam būtina augti kaip lyderiui. Drauge ir pasitikėti savo darbuotojais, juos įgalinti, sukurti sąlygas veikti. Tad į vadovų mokymus įtraukta ir koučingo programa.

„Jei žmogus turi reikiamas kompetencijas, taigi žino ir gali, jam tereikia padėti rasti atsakymus. Todėl mokomės vesti ir koučingo pokalbius“, – sprendimą grindžia p. Rupšys.

Pasaulinės rinkos dalies

Pats jis sako esąs atsakingas už bendrovės strateginius tikslus. Tai apyvartos tikslai, klientų pasitenkinimo, darbuotojų įsitraukimo rodikliai.

„Įmonė keičiasi nuolat. Pokyčiai – nelengvas dalykas, tačiau jie – vienintelis būdas gyventi. Po krizės visi ėmė kalbėti, kad išorės veiksniai keičiasi taip greitai, jog nebeįmanoma planuoti. Mes įsikūrėme per krizę, tad normaliai planuojame. Nesakau, kad prisitaikome greitai. Galėtume dar greičiau“, – kalba p. Rupšys.

Pasak jo, anksčiau dirbta labiau susitelkus į trumpalaikę perspektyvą. Tačiau pastebėta, kad dabar priimami sprendimai lemia, kaip „Ruptela“ atrodys po 10 ir daugiau metų.

„Suformulavome ilgalaikę strategiją ir keliame sau tikslą po dešimtmečio savo sektoriuje būti išskirtiniai. Mes siūlysime klientui unikalią vertę per kuriamus produktus, paslaugas. Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą“, – įsitikinęs p. Rupšys.

Iš greta esančio personalo kabineto vėl ataidi juokas.

„Sėkmė neužsibūna ten, kur nesijuokiama.“

Andrew Carnegie (1835-1919), Amerikos pramonininkas

FOTOGALERIJA Diena su "Ruptelos" vadovu (16 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Ką iš tiesų reiškia, kai „CEO postą palieka šalių sutarimu“ Premium

Juokaujama, kad dažniausiai žmonės meluoja tada, kai pasirašydami sutartį varnele patvirtina: „Perskaičiau ir...

Vadyba
2019.12.13
Atlyginimai „Norfos“ prekybos tinkle – vieni didžiausių Verslo tribūna 3

Šių metų spalį vidutinio darbo užmokesčio mediana „Norfos mažmenoje“ pasiekė 1.039 Eur ir kilstelėjo šį...

Švedijos „Telia“ vadovybėje pirmą kartą dirbs lietuvė 2

Eglė Gudelytė-Harvey, buvusi „Telia Lietuvos“ teisės reikalų vadovė, šiuo metu Briuselyje vadovaujanti „Telia...

Vadyba
2019.12.11
Valstybės kontrolė: Vyriausybė nuslepia nepadarytus darbus Premium 6

Valstybės kontrolė (VK) atliko strateginio planavimo ir biudžeto formavimo sistemos pertvarkos vertinimą ir...

Finansai
2019.12.10
Užklupus krizei, vadovai pamiršta patį svarbiausią dalyką Premium

Krizė ištinka visus, kurie jos neplanuoja. Tačiau reta bendrovė gali pasigirti be jokių padarinių įveikusi...

Vadyba
2019.12.09
Vadovas be kabineto: kas iš to išlošia

Kuo smulkesnė įmonė, tuo darbuotojams trumpesnis kelias iki vadovo. Neretai net eiti niekur nereikia – įmonės...

Gazelė
2019.12.08
2019 metų CEO A. Markauskas: reikia nustoti manipuliuoti Premium 1

„Verslo žinių“ 2019-ųjų Metų CEO buvo išrinktas UAB „Thermo Fisher Scientific Baltic“ generalinis direktorius...

Verslo klasė
2019.12.08
Kaip švęsti darbuotojų nesėkmes ir žudyti „zombius“ Premium

Kai nieko nedarai, galimybė suklysti sumažėja iki nulio. Imantis naujovių, nesėkmės galimybė visada išlieka,...

Vadyba
2019.12.07
„Microsoft“ Japonijoje išbandė 4 darbo dienų savaitę 1

Vis daugiau įmonių išbando trumpesnės darbo savaitės strategiją. Dirbti keturias darbo vienas per savaitę...

Vadyba
2019.12.07
10 finansiškai neskausmingų būdų padėkoti darbuotojui Premium

Vienas paprasčiausių būdų pakelti darbuotojo laimės, savivertės ir motyvacijos lygį – jam padėkoti. Tačiau,...

Vadyba
2019.12.06
Statybų srityje dirbanti Guoda moksleiviams siuntė svarbią žinutę: netikėkite, jei kas nors mano, kad jūs kažko negalit Verslo tribūna

Ar jauna šviesiaplaukė gali sėkmingai vadovauti statybų projektams?  Tarp statybų srityje dirbančių šeimos...

Vadyba
2019.12.06
„DB Schenker“ centralizavo įmonių valdymą Baltijos šalyse Premium

Vokietijos geležinkeliams priklausanti transporto ir logistikos grupė Baltijos šalyse įvykdė vadovybės...

Smulkios kalėdinės dovanos gali virsti interesų konfliktais Premium

Didesnės ar mažesnės dovanos viešojo ir privataus sektoriaus klientams, suinteresuotiems asmenims gali virsti...

Finansai
2019.12.05
„Euroapotheca“ turi naują vadovą ir valdybą

Šiaurės Europos ir Baltijos šalių regione veikiantis vaistinių tinklas „Euroapotheca“ suformavo naują...

Vadyba
2019.12.04
Pasikeitimai Civilinės aviacijos asociacijos valdyboje

Civilinės aviacijos asociacija (CAVIA), vienijanti aviacijos pramonės atstovus, išrinko naują valdybos...

Vadyba
2019.12.04
Pinigų talentų idėjoms visada bus, bet ar bus talentų Premium 1

Pastaraisiais metais verslas vis dažniau kalba apie socialinę atsakomybę, tvarias investicijas ir būtinybę iš...

Vadyba
2019.12.04
Vilniečius ir miesto svečius kviečia į mugę: po kalėdine egle – moksleivių kurtų verslų produkcija Verslo tribūna

Šį šeštadienį, gruodžio 7-ąją, Vilniaus rotušėje susirinks daugiau nei 250 dar mokyklose verslus kuriančių...

Vadyba
2019.12.03
Darbdavio įvaizdis: kaip galima matuoti investicijų grąžą

Kokią patirtį darbdaviai kuria esamiems, kaip apie tą patirtį geba papasakoti galimiems darbuotojams ir yra...

Vadyba
2019.12.03
Berlyno lietuviai perprato, kaip ten geriausiai ieškoti verslo partnerių Premium

Vis daugiau lietuvių verslą kuria Berlyne, nes šis miestas – vienas patraukliausių tiek startuoliams, tiek...

Gazelė
2019.12.03
Chaosas rimsta: kokių atlyginimo pokyčių tikėtis 2020-aisiais Premium 2

Šalies atlyginimų rinka išlieka chaotiška, bet pastebima ir teigiamų poslinkių. Įmonės vis profesionaliau...

Vadyba
2019.12.02

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau