Diena su „Ruptelos“ vadovu: globalios įmonės link

Publikuota: 2015-10-09
Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ generalinis direktorius ir savininkas: „Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ generalinis direktorius ir savininkas: „Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą.“ Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
 

„Man be galo svarbu įsiklausyti, ką sako darbuotojai. Taip pat man labai svarbu, kad darbuotojams čia būtų patogu ir jauku“, – kalba Andrius Rupšys, UAB „Ruptela“ vadovas ir savininkas. Darbuotojų patogumui čia įrengti sporto, maldų kambariai, erdvė dirbančiųjų mažiesiems. Daug laisvų darbo vietų: sparčiai augusi įmonė sustoti neketina. Nuolatinių pokyčių aplinkoje vietos randama tradicijoms. Daug jų gimė iš darbuotojų pasiūlymų.

Jei kas manęs paprašytų vienu žodžiu apibūdinti „Ruptelą“, pirmas į galvą atėjęs žodis būtų juokas. Pradžioje dar svarsčiau, kad gal tik diena tokia pasitaikė. Na, tokia, su linksmumo priepuoliais.

Bet ne, negali būti.

Šmaikštus žodis vis pertraukia susirinkimus ir susitikimus. Mudviem besikalbant su vadovu kažkas užsikvatoja gretimam kabinete. Žinoma, tądien gimtadienio proga vykusi juoko joga bendrą įspūdį dar patirštino.

Tik nereikia apsigauti: „Ruptela“ dirba rimtai. Transporto stebėjimo sistemas kurianti ir gaminanti įmonė į greičiausiai augančiųjų sąrašus įtraukta ne kartą. Ji buvo ir tarp „Verslo žinių“ renkamų „Gazelių“ – sparčiausiai augančių šalies smulkiųjų ir vidutinių įmonių, ir „Deloitte“ sudaromame greičiausiai augančių Vidurio Europos technologijų bendrovių sąrašuose.

Šiemet „Ruptelą“ jau galima rasti ir didžiausių mūsų šalies bendrovių sąraše „TOP1000“.

Su p. Rupšiu tądien susitinkame apie 10 val. ryto. Itin griežtai darbo valandų bendrovėje nesilaikoma. Tiesa, dėl laiko skirtumo ryte anksčiau į darbą atskuba pardavėjai, dirbantys su Azijos šalimis. Gerokai vėliau ateina tie, kurių prižiūrimos rinkos yra Lotynų Amerikoje. Budėjimo rėžimu visą parą dirba techninės pagalbos skyriaus darbuotojai.

Ir vaikams

„Ruptela“ įsikūrusi sostinės Perkūnkiemio rajone esančio biurų pastato trijuose aukštuose.

„Gal ir būtų gerai visiems susėsti viename aukšte. Tik abejoju, ar rastume tokį didelį biurą. Kita vertus, yra privalumų: dar niekada tiek nelaipiojome laiptais. Darbuotojai net pasiūlė, kad rytais vertėtų taip sureguliuoti liftus, kad aukščiau šešto aukšto nekeltų. Daugiau pasportuotume“, – juokiasi p. Rupšys.

Iki pirmo dienos susirinkimo turime pusvalandį, tad leidžiamės pasižvalgyti po bendrovės biurą.

„Personalo skyrius mums itin svarbus, – ranka kabineto link moja vadovas. – Šiam skyriui padedant pas mus ateina darbuotojai. Čia bene labiausiai rūpinamasi žmonėmis ir organizacijos kultūra.“

Viename iš greta esančių kabinetų kaip tik vyksta rytinis susirinkimas pagal „Lean“ metodiką. Ši praktika rytiniams susirinkimams pradėta naudoti prieš pusmetį. Į tokį susirinkimą 10,30 val. rinksis ir visi vadovai generalinio direktoriaus kabinete. Į šį kaip tik ir užsukame.

„Prieš porą savaičių šventėme bendrovės gimtadienį. Darbuotojai padovanojo šį gongą. Sakė, kad barkštelėjęs per jį patrauksiu visų dėmesį, kai diskusijos per daug įsiplieks. Tik nelabai naudojam, nes jei rimtai barkšteli, visame pastate girdėti“, – šypsosi p. Rupšys ir rodydamas į savo darbo stalą patikina, kad nelabai jis jam reikalingas, nes dieną vis tiek niekas nemato vadovo už jo įsitaisiusio.

Traukiam toliau per bendrovės biurą. Greta generalinio direktoriaus įsikūrusi verslo procesų vadovė.

„Ji atsakinga...“, – akimirkai greta kabineto stabtelėjęs prityla p. Rupšys.

„... už tai, kad įmonėje būtų tvarka“, – ataidi iš kabineto kolegės papildymas. Ir vėl visi krizenam, traukdami biuro virtuvės link.

Virtuvės įkurdintos visuose aukštuose. Kartą per savaitę darbuotojai gali užsisakyti kokių nori produktų. Tam tikrą sumą produktams skiria bendrovė.

„Tik pastebėjom, kad ne patį sveikiausią maistą darbuotojai užsisako. Galvojame, kad reikėtų mums surengti paskaitas apie sveiką mitybą“, – planais dalijasi „Ruptelos“ vadovas.

Greta finansų skyriaus durų kabančiame lape surašyta už ką kuris darbuotojas atsakingas. Šalia padėtas stalčiukas, kuriame paliekamos sąskaitos.

„Skyriaus darbuotojai suskaičiavo, kad dėl šių smulkmenų sutaupo apie 20% darbo laiko, nes interesantai juos gerokai mažiau blaško“, – nurodo p. Rupšys.

Greta – vaikų kambarys. Visos dienos darbuotojų mažieji čia neleidžia. Tačiau, jei tėvams reikia trumpam užsukti į biurą, o palikti vaikų nėra kur ir kam, šie turi savo erdvę biure.

„Aš pats esu trijų vaikų tėtis. Tad ir maniškiai čia laikas nuo laiko pasiaučia. Apskritai, mūsų kolektyvas labai jaunas – vidurkis 28 metai. Kol kas dažniau sveikiname darbuotojus su vestuvėmis, nei susilaukus atžalų“, – šypsosi p. Rupšys.

Po visą pasaulį

Viename aukšte įsikūrę vien tik bendrovės pardavimų specialistai. Pasak p. Rupšio, šiame aukšte kalbama 15-ka kalbų, darbuotojai nuolat keliauja.

„Netrukus 6 kolegas išleisime į Dubajų. Dabar yra su klientais dirbančių mūsų pardavėjų Filipinuose, Malaizijoje. Pernai buvo momentas, kai mūsų žmonės vienu metu dirbo 4-iuose žemynuose, 8-iose valstybėse“, – skaičiuoja p. Rupšys.

Šiame aukšte įkurdintas ir maldų kambarys.

„Juo naudojasi mūsų darbuotojai, kurie išpažįsta islamą. Pradžioje jie pasiimdavo archyvo raktą iš buhalterijos ir melsdavosi ten. Kai sužinojau, taip nesmagu pasidarė. Man norisi, kad visi darbuotojai jaustųsi patogiai ir nevaržytų savęs“, – maldų kambario atsiradimo istoriją pasakoja p. Rupšys.

Pasak vadovo, įdarbinti žmones, kilusius iš svečių šalių bendrovei labai pasiteisino. Pirmiausia todėl, kad jie su galimais klientais bendrauja gimtąja kalba, tad daug mažesnė nesusikalbėjimų tikimybė. Antra priežastis – šie darbuotojai puikiai išmano gimtinės kultūrą, mentalitetą. Tad jiems nepalyginti lengviau rasti ryšį su tautiečiais, nei vieną ar kitą kalbą išmokusiam lietuviui.

Įdarbins daugiau

Dar viename aukšte įsikūrę „Ruptelos“ programuotojai, įrenginius kuriantys ir tobulinantys specialistai, tiekėjai. Yra čia ir nedidelė laboratorija, kurioje kuriami ir testuojami įrenginiai. Šie gaminami Kaune esančiame bendrovės gamybos skyriuje.

„Įsirengėme ir sporto kambarį balansiniams pratimams. Kvietėme lektorių, kuris mokė darbuotojus. Tiesa, naudojasi juo žmonės ne itin daug. Gal mes čia su tuo sportu šiek tiek per daug užsimojome“, – šypsosi p. Rupšys.

Visame biure matyti nemažai laisvų darbo vietų.

Vadovas sako, kad biuras specialiai yra didesnis, nei reikia šiuo metu. Sparčiai augusi bendrovė lėtinti temptų neketina, tad laisvos darbo vietos numatytos būsimiems darbuotojams.

Apsukę ratą, grįžtame į vadovo kabinetą. Čia kas rytą susibėga „Ruptelos“ skyrių vadovai į pagal „Lean“ metodiką organizuojamus susirinkimus.

„Lean“ pradėjome diegti prieš gerą pusmetį. Pasikvietėme konsultantę, kuri mums papasakojo, kaip „Lean“ padėtų bei kokių problemų gali kilti“, – pasakoja p. Rupšys.

Ši metodika bendrovėje diegiama mažais žingsneliais. Bene pirmasis ir buvo kasdieniai susirinkimai.

„Susirinkimų kultūros mums apskritai trūko ir „Lean“ labai padėjo, nes susirinkimai trumpi, struktūruoti, jie vyksta greitai ir nelieka laiko ilgoms diskusijoms, aiškinimuisi“, – naudą vertina p. Rupšys.

Atsiskaito darbuotojams

Iš karto po šio, skubame į dar vieną susirinkimą. Pasak p. Rupšio, jame susiburia neformali bendrovės valdyba. Pagrindinis tądien spręstas klausimas – ketvirčio rezultatų ir ateities planų pristatymas darbuotojams.

Kitokios, t. y. formalios, valdybos „Rupteloje“ kol kas ir nėra. Bendrovės vadovas sako, kad būta minčių ją formuoti. Tačiau sparčiai augančioje ir nuolat besikeičiančioje bendrovėje vis atsiranda skubesnių darbų.

„Jau kokius trejus metus vadovai kas ketvirtį atsiskaito darbuotojams. Ši praktika gimė iš vieno mano pokalbio su kolega ir ji labai pasiteisino“, – jau vėliau, susirinkimui pasibaigus pasakoja p. Rupšys.

Taigi, tęsia jis, prieš kelerius metus, kai bendrovėje tedirbo gal kiek daugiau nei 20 darbuotojų, vadovas sulaukė klausimo iš vieno programuotojo: „Kur eina „Ruptela“?

„Aš apstulbau. Kaip tai, kur eina? – sakau. – Na, pasikalbam su pardavimų vadovu apie pardavimus, su kitais skyrių vadovais apie jų planus, ir judam pirmyn. Tu juk žinai, ką tau daryti? O jis: na, jei suprasčiau, kur link eina įmonė, matyčiau bendrą vaizdą, žinočiau tikslus, galėčiau pagal juos geriau pritaikyti savo darbą“, – tuometinį pokalbį atpasakoja p. Rupšys.

Šie darbuotojo žodžiai, sako vadovas, jam buvę it šaltas dušas.

„Pirma kilusi mintis, kad nesąmonė tai kažkokia. Bet pasiklausinėjau kitų ir visi man sakė tą patį. Kad jiems labai įdomu žinoti, ką daro kiti skyriai, kas planuojama, kaip atrodys bendrovė po metų kitų. Supratau, kad žmonėms žinoti svarbu“, – kalba p. Rupšys.

Pradžioje jis prezentacijas visiems darbuotojams rengė pats. Tačiau įmonei plečiantis, vienam vadovui pasidarė keblu atsiskaityti už visus skyrius. Tada kilo mintis, kad tą turėtų daryti visų skyrių vadovai.

Taip gimė tradicija kiekvieną ketvirtį susirinkti visiems draugėn, skirti bendram reikalų aptarimui bent 2-3 valandas, atsakyti į kylančius klausimus.

„Vieni darbuotojai sako, kad prezentacijos trunka per ilgai, kiti, – kad galėtume kalbėti dar išsamiau. Tačiau nėra tokių, kurie sakytų, kad jų visai nereikia“, – kalba p. Rupšys.

Anot jo, ši praktika labai padeda didinti darbuotojų įsitraukimą, vadovai ir darbuotojai jaučiasi esantys tikslų šeimininkai.

„Apskritai, man labai svarbu įsiklausyti į tai, ką sako darbuotojai. Iš to pas mus yra atsiradęs ne vienas reikšmingas pokytis. Be to, esu tikras, kad vadovas, nesvarbu, funkcinis ar įmonės, yra viena vertus lyderis, kita vertus, darbuotojo pagalbininkas. Todėl vadovai privalo atsiskaityti darbuotojams“, – įsitikinęs p. Rupšys.

Beje, dar viena bendrovės tradicija – mėnesio pradžioje pasveikinti tuos, kurie šventė gimtadienius praėjusį mėnesį. Koks siurprizas laukia sukaktuvininkų, nežino niekas. Šventę rengia kolegos ir kas kartą ji būna tikras netikėtumas. Artėjant ketvirtai kylame sveikinti gimusiųjų rugsėjį.

Viename aukšte susibūrę darbuotojai sukaktuvininkus pasveikina asmeniškai, o tada visus pakviečia į tądien surengtą juoko jogą. Jei manote, kad pralinksminti žmones – nelengva, galiu šią jūsų nuomonę paneigti. Krizenimas, kvatojimas, kikenimas, prunkštimas laikas nuo laiko pertraukiami „Oi, nebegaliu!” bent pusvalandį iš „Ruptelos“ ritosi per visą pastatą.

Mokytis vadovauti

Aprimę, tačiau vis dar plačiai šypsodami, grįžtame į vadovo kabinetą.

„Taip, jei kalbėtume apie ketvirtadienį, tai buvo visiškai tradicinė mano diena. Išskyrus gimtadienio šventę“, – tęsia p. Rupšys.

Kitą dieną jo ir kolegų laukia vadovų mokymai. Mat bendrovei plečiantis, daug vadovų išaugo viduje. Kai kurie pasamdyti iš šalies. Yra tokių, kuriems vadovavimo patirties stinga.

„Žmonės nežino, ir tai normalu. Jei paskiri vadovauti, privalai darbuotoją išmokyti tai daryti. Mokymus mes laikome savo pareiga. Kol vadovų buvo keli ar keliolika, susitvarkydavome. Dabar jų tiek, kad prireikė sistemingų mokymų“, – pažymi p. Rupšys.

Jis pripažįsta, kad nuolatinė bendrovės kaita ir augimas nebuvo lengvi ir pačiam p. Rupšiui.

„Dar prieš gerus 1,5 metų maniau, kad daug ką žinau, daugelyje sričių laikiau save ekspertu. Jaučiausi galintis tiesiog nurodyti: daryk taip, daryk anaip. Lūžis įvyko, kai prireikė daugiau aukšto lygio vadovų. Tada aiškiai pamačiau, kad ir tie, kurie užaugo viduje, ir tie, kurie atėjo iš kitų įmonių, savo sritis neretai išmano kur kas geriau už mane. Kai kuriais atvejais visa mano darbo patirtis trumpesnė, nei funkcinių vadovų darbo stažas tam tikroje srityje. Tad kaip jiems vadovauti?“ – klausimą kelia p. Rupšys.

„Ruptelos“ savininkas sako supratęs, kad jam pačiam būtina augti kaip lyderiui. Drauge ir pasitikėti savo darbuotojais, juos įgalinti, sukurti sąlygas veikti. Tad į vadovų mokymus įtraukta ir koučingo programa.

„Jei žmogus turi reikiamas kompetencijas, taigi žino ir gali, jam tereikia padėti rasti atsakymus. Todėl mokomės vesti ir koučingo pokalbius“, – sprendimą grindžia p. Rupšys.

Pasaulinės rinkos dalies

Pats jis sako esąs atsakingas už bendrovės strateginius tikslus. Tai apyvartos tikslai, klientų pasitenkinimo, darbuotojų įsitraukimo rodikliai.

„Įmonė keičiasi nuolat. Pokyčiai – nelengvas dalykas, tačiau jie – vienintelis būdas gyventi. Po krizės visi ėmė kalbėti, kad išorės veiksniai keičiasi taip greitai, jog nebeįmanoma planuoti. Mes įsikūrėme per krizę, tad normaliai planuojame. Nesakau, kad prisitaikome greitai. Galėtume dar greičiau“, – kalba p. Rupšys.

Pasak jo, anksčiau dirbta labiau susitelkus į trumpalaikę perspektyvą. Tačiau pastebėta, kad dabar priimami sprendimai lemia, kaip „Ruptela“ atrodys po 10 ir daugiau metų.

„Suformulavome ilgalaikę strategiją ir keliame sau tikslą po dešimtmečio savo sektoriuje būti išskirtiniai. Mes siūlysime klientui unikalią vertę per kuriamus produktus, paslaugas. Mūsų tikslas – tapti globalia kompanija. Dabar esame tarptautinė įmonė, tačiau dar ne globali. Norime smarkiai augti ir atsiriekti pasaulinės rinkos dalį. Turime imti dirbti su gerokai didesniais klientais, taigi privalome didinti savo meistriškumą. Mes tam turime visą potencialą“, – įsitikinęs p. Rupšys.

Iš greta esančio personalo kabineto vėl ataidi juokas.

„Sėkmė neužsibūna ten, kur nesijuokiama.“

Andrew Carnegie (1835-1919), Amerikos pramonininkas

FOTOGALERIJA Diena su "Ruptelos" vadovu (16 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO VALDYMO savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Tyrimas: 3 dažniausios melagystės, kurias kandidatai nurodo CV 1

Sakoma, kad kare visos priemonės pateisinamos. Ieškantieji darbo šią taktiką taiko praktiškai – nesibodi...

Vadyba
2020.01.25
Kaip iš darbuotojo vertinimo pokalbio gauti daugiau naudos Premium

Darbuotojų veiklos vertinimo pokalbis yra šansas vadovui įkvėpti veikti, argumentuotai pristatyti įmonės...

Vadyba
2020.01.24
Į korupcijos skandalą įsivėlusiam „Wells Fargo“ vadovui uždrausta užsiimti bankine veikla

Johnui Stumpfui, buvusiam vieno didžiausių JAV bankų „Wells Fargo“ CEO, visam gyvenimui uždrausta dalyvauti...

Vadyba
2020.01.24
Paskirtas naujas „Ermi Group“ vadovas

Povilas Šulys paskirtas UAB „Ermi Group” generaliniu direktoriumi. Jis keičia Eveliną Černienę, šias pareigas...

Vadyba
2020.01.23
Problemos mokykloje įkvepia imtis verslo: idėja gimė vos per 12 valandų Verslo tribūna

Pasirinkus tinkamą metodiką išsigryninti sau priimtiną verslo idėją galima vos per 12 valandų, sako...

Vadyba
2020.01.23
Davose brėžia naujas taisykles verslui: iš esmės keičiasi CEO prioritetai Premium

Geros žinios viso pasaulio darbuotojams – jūs ką tik įgijote „akcininkų“ statusą. Jūsų vadovai pasirašė viešą...

Vadyba
2020.01.23
Atkalbinėta nuo verslo regione, galvoja nebent, ką dar nauja sukurti Premium 1

Smulkus prekybos ar paslaugų verslas regione gali būti augantis ir ne tik regioninis. Ypač jeigu viskas...

Gazelė
2020.01.22
„Delta“ darbuotojų premijoms skyrė 1,6 mlrd. USD

JAV oro linijos „Delta Air Lines“ džiaugiasi įspūdingais pernykščiais finansiniais rezultatais. Kompanija...

Vadyba
2020.01.22
Naujasis Vilniaus universiteto rektorius - prof. Rimvydas Petrauskas

Naujuoju Vilniaus universiteto (VU) rektoriumi išrinktas prof. dr. Rimvydas Petrauskas. Jis pakeis prof. dr.

Vadyba
2020.01.22
„Swedbank“ patirtis: darbdaviui apsimoka skatinti lyčių lygybę Premium 5

Pasaulinės darbo rinkos tendencijos skelbia, kad 2020-aisiais geidžiamiausi specialistai ir vadovai bus...

Vadyba
2020.01.22
Darbdavio įvaizdis be pompastikos – žada tiesiog normalų darbą Premium 1

Laikais, kai įmonės pasiryžusios patenkinti net keisčiausias darbuotojų užgaidas, yra bendrovių, kurios...

Vadyba
2020.01.22
Nurodymus „iš viršaus“ pakeitė partnerystės siekis Verslo tribūna

Praėjusių metų gegužę pradėta Vilniaus savivaldybės administracijos reforma nebuvo tradicinė. Šį kartą čia...

Statyba ir NT
2020.01.21
Skelbiama „Amber Grid“ vadovo atranka

Valstybės valdoma energetikos grupė „Epso-G“ paskelbė naujo dujų perdavimo bendrovės „Amber Grid“ vadovo...

Vadyba
2020.01.21
Paskirtas naujas „Litcargus“ vadovas

Antžeminės orlaivių priežiūros ir keleivių aptarnavimo paslaugas Vilniaus ir Kauno oro uostuose teikiančiai...

Vadyba
2020.01.21
„Facebook“ darbui Londone pasamdys 1.000 specialistų

„Facebook“ plečia komandą Jungtinėje Karalystėje. Šįmet  Londono biure planuojama pasamdyti apie 1.000...

Vadyba
2020.01.21
Traukiasi BBC vadovas T. Hallas

Didžiosios Britanijos visuomeninio transliuotojo BBC generalinis direktorius Tony Hallas pirmadienį...

Vadyba
2020.01.21
Prieš Davosą įspėja: pasaulis kapitalizmo nelaiko sočios ateities garantu 1

Šiuolaikinis kapitalizmas daro daugiau žalos negu kuria naudos. Taip mano 56% pasaulinėje apklausoje „Edelman...

Vadyba
2020.01.20
Vatikano vadovybėje – pirmoji moteris

Pirmą kartą istorijoje į vieną iš postų Vatikano vadovybėje paskirta moteris. Popiežiaus Pranciškaus...

Vadyba
2020.01.20
„Kino pavasario“ vadovybėje – pokyčiai

Keičiasi tarptautinio Vilniaus kino festivalio „Kino pavasaris“ vadovybė. Vykdomojo festivalio direktoriaus...

Vadyba
2020.01.20
„Sodra“ paskelbė 100 daugiausia uždirbančių profesijų atlyginimus Premium 5

Labiausiai 2019 m. padidėjo gydytojų ir tarnautojų atlyginimai, rodo „Sodros“ duomenys. Skaičius reikėtų...

Finansai
2020.01.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau