Naujas Darbo kodeksas: kada ir kaip galima atleisti darbuotoją

Publikuota: 2016-09-15
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.

Pagal naują Darbo kodeksą (DK) darbuotoją galima bus atleisti ir dėl to, kad jis nepasiekė numatytų rezultatų, tačiau atleisti darbuotoją iš viso be išeitinių, dėl darbuotojo kaltės, bus sunkiau.

Seimas atmetė Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto, todėl naujasis Darbo kodeksas įsigalios nuo 2017 m. sausio 1 d.

Dr. Nerijus Kasiliauskas, advokatų kontoros „Triniti“ asocijuotas partneris, pažymi, jog kai kuriais atvejais darbuotoją bus atleisti sunkiau. Dabar galiojantis DK numato, jog darbdavys turi teisę nutraukti darbo sutartį prieš tai neįspėjęs darbuotojo tokiu atveju, jeigu darbuotojas nerūpestingai atlieka darbo pareigas ar kitaip pažeidžia darbo drausmę. Tačiau prieš atleidimą darbuotojas per paskutinius 12 mėnesių turėjo būti jau kartą įspėtas, jam pritaikytos drausminės nuobaudos.

Be įspėjimo šiuo metu atleisti iš darbo galima ir vos vieną kartą, tačiau šiurkščiai pažeidus darbo pareigas. Atleidžiant darbuotoją dėl jo paties kaltės, išeitinė išmoka nepriklauso.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Visus Darbo kodekso pakeitimus, su susijusiomis dokumentų formomis ir advokatų paruoštais išaiškinimais, rasite VŽ su partneriais pristatytame interaktyviame Darbo teisės vadove verslui.

Pagal naują DK, anot „Triniti“ asocijuoto partnerio, darbuotoją dėl jo kaltės bus galima atleisti tik tuomet, kai jis per paskutinius 12 mėnesių padarys antrą iš eilės tokį pat darbo pareigų pažeidimą.

Tačiau net ir tokiu atveju reikalaujama, kad darbdavys prieš tai įspėtų darbuotoją, jog dėl dar vieno tokio paties nusižengimo gali netekti darbo ir paprašyti darbuotojo pasiaiškinimo.

Be darbuotojo kaltės

Darbuotoją iš darbo galima atleisti ir be jo kaltės. Tokiu atveju darbdavys gali nutraukti neterminuotą darbo sutartį su darbuotoju tik dėl svarbių priežasčių.

Svarbi priežastis gali būti darbuotojo kvalifikacija, profesiniai sugebėjimai, elgesys darbe, o taip pat ekonominės, technologinės sąlygos, įmonės pertvarka.

Dėl pastarųjų priežasčių, anot „Triniti“ asocijuoto partnerio, galima nutraukti ir terminuotą darbo sutartį, tačiau tik laikantis įspėjimui taikomų terminų.

„Naujame DK daug plačiau aptariama, kokios priežastys yra pakankamos atleisti darbuotoją iš darbo. Pavyzdžiui, darbdavys gali darbo sutartį nutraukti tada, kai darbuotojo atliekama darbo funkcija tampa pertekline arba darbuotojas nepasiekia sutartų darbo rezultatų pagal rezultatų gerinimo planą, kuris taip pat yra naujovė šiame kodekse“, – atkreipia dėmesį teisininkas.

Įspėjimo terminai

Trumpėja ir įspėjimo apie atleidimą terminas. Darbuotoją užteks įspėti prieš 1 mėnesį (šiuo metu bendras įspėjimo terminas yra 2 mėnesiai), o dirbančius trumpiau nei vienerius metus – vos prieš dvi savaites.

„Darbuotojus, kurie augina vaiką iki 14 metų, bei darbuotojus, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus yra likę mažiau kaip 5 metai, reikės įspėti prieš du mėnesius, o darbuotojus, kuriems iki įstatymų nustatyto senatvės pensijos amžiaus liko mažiau kaip 2 m. – prieš tris mėnesius“, – teigia p. Kasiliauskas. Šiuo metu šioms grupėms taikomas 4 mėnesių įspėjimo terminas.

Išeitinės išmokos

Sumažės ir išeitinės išmokos. Naujasis kodeksas numato, jog atleidžiamam darbuotojui reikės išmokėti dviejų jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinę išmoką. Jeigu darbo santykiai tęsis trumpiau negu vienerius metus – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoką.

Darbuotojui papildomai priklausys ir ilgalaikio darbo išmoka iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo.

„Dar vasarą priimtais įstatymo pakeitimais nustatyta, kad atleidžiamiems darbuotojams, vienoje vietoje dirbusiems 5–10 metų, iš specialaus fondo bus mokama vienos atleidžiamo darbuotojo vidutinės algos dydžio išeitinė išmoka, 10–20 metų – dviejų atlyginimų, daugiau negu 20 metų – trijų atlyginimų dydžio išmokos“, – teigia p. Kasiliauskas.

Ši išmoka bus skiriama iš Ilgalaikio darbo išmokų fondo, jei tarp atleidžiamo asmens ir darbdavio per trijų mėnesių laikotarpį po atleidimo nebus sudaroma nauja darbo sutartis.

Tačiau išmokos iš šio fondo negali viršyti 2 minimalių mėnesių algų. Vadinasi, šiuo metu vieno mėnesio išmoka negalės viršyti 760 Eur.

infogr.am::ef9cf886-d2ad-413f-ac79-c0660c46a74d

infogr.am::d33139c4-faa5-4787-a96d-f15bf5a0cc1f

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku