„Be Live“: kaip vėjo jėgaines pastatyti laiku?

Vėjo jėgainių parkų statyba yra sudėtingas inžinerinis uždavinys. Jėgainių bokštai į dangų stiebiasi šimtus metrų, jų pamatų betonavimui vienu metu reikia apie 100 betonvežių, o per 60 m ilgio sparno dalių gabenimui tenka perdaryti kelius. Daugybei statybos procesų suvaldyti reikia profesionalų, kurie privalo tilpti į griežtus darbų atlikimo grafikus.
Sudėtingų statybų valdymui ir statinio statybos techninei priežiūrai vėjo jėgainių statybos projektuose, užsakovas dažniausiai samdo vieną įmonę. Tai Užsakovui padeda laiku pasiekti tikslus, užtikrinant sprendinių atitikimą techninei dokumentacijai, statybos vyksta greičiau ir tvariau.
Paruošiamiesiems darbas dveji metai
Kompleksinio statybų konsultavimo bendrovės Be Live ir statybų valdymo, bei statinio statybos techninės priežiūros paslaugas teikiančios įmonės Be Constructive specialistai atkreipia dėmesį, kad vėjo jėgainių statybų grafikas sudaromas pagal jėgainių montavimo datas. Taip yra, nes šias didžiules iki 200 m aukščio siekiančias konstrukcijas gali montuoti tik specializuotos kompanijos, turinčios tam tinkamą įrangą ir patyrusių profesionalų komandas. Tokias įmones Europoje galima suskaičiuoti ant rankos pirštų ir darbų grafikai su jomis turi būti derinami iš anksto.
Anot specialistų, prieš pradedant statyti vėjo jėgainių parką, reikėtų įvertinti, kad apie dvejus metus gali užtrukti poveikio aplinkai vertinimas, vėliau vėjo jėgainės projektuojamos, imamasi inžinerinių tinklų ir kelių įrengimo. Atsižvelgiant į Lietuvos klimato sąlygas, keliai pertvarkomi taip, kad tiktų dešimtis tonų sveriančių jėgainių dalių pristatymui ir nepertraukiamam medžiagų tiekimui į statybos aikštelę. Dažnai iššūkiu tampa sklypo pritaikymas sunkiasvorės technikos darbui. Tam, kad transporto priemonės neklimptų nutiestuose laikinuose keliuose, o dešimčių metrų skersmens jėgainių pamatų duobės nevirstų tvenkiniais, yra būtinas vandens drenavimas.
Šalyje neturime didžiosioms vėjų jėgainėms statyti tinkamų kranų, jie dažniausiai nuomojami iš Vokietijos ir Austrijos įmonių. Reikiami kranai unikalūs tuo, kad jų keliamoji galia yra 600 t, gali kelti konstrukcijas į beveik 200 m aukštį.
Nesuvaldžius proceso šešių nulių nuostoliai
Patys didžiausi Lietuvos įmonėms patikimi darbai yra vėjo jėgainės pamato įrengimas. Po armatūros tinklų rišimo ruošiamasi betonavimo darbams. Nenutraukiamas pamato betonavimas gali užtrukti visą dieną, pasakoja Šarūnas Survila, Be Live Plėtros skyriaus vadovas.
Penkių vėjo jėgainių parkų statybas Lietuvoje valdžiusios statybų konsultavimo bendrovės Be Live praktika rodo, kad arčiausiai regione esantis betono mazgas visą tuo metu gaminamą betoną gali tiekti vos vienam jėgainės pamatui. Šiam darbui pasitelkiami visi regione esantys betonvežiai, pvz., per 16 valandų privalantys įvykdyti 99-is reisus.
.jpg/HLP_8044(1)__374x250.jpg)
Anot Š. Survilos, darbai turi būti atliekami itin tiksliai ir atsižvelgiant į aplinkos ir kitus veiksnius, pvz., atliekant betonavimo darbų techninę priežiūrą svarbu suvaldyti stingstančio betono temperatūrą. Šilumos perteklius gali turėti neigiamos įtakos konstrukcijos laikomajai galiai ir ilgaamžiškumui, todėl pamato konstrukcijoje gali tekti įrengti net cirkuliacinę vėsinimo sistemą.
Nesuvaldžius betono stingimo proceso arba padarius kitų esminių klaidų vieno pamato perdarymo kaina galėtų siekti šešių nulių zoną, perspėja ne vieną dešimtį vėjo jėgainių statybas valdžiusios Be Live Plėtros skyriaus vadovas.
Populiarėja naujas pasirinkimas
Taip pat itin sudėtingi darbai yra vėjo jėgainių stiebų dalių ir sparnų montavimas, didelių gabaritų detalių, kurių ilgis siekia iki 65 m, transportavimas į statybvietę ir elektros įrangos derinimas.
Gabenant sparnų dalis tenka patraukti kelio ženklus, kai kur tenka rekonstruoti žiedines sankryžas, įrengti laikinus apvažiavimus, asfaltuoti sankryžas. Prieš gabenant vėjo jėgainių sparnus atliekamas bandomasis važiavimas.
embedgallery::https://foto.vz.lt/embed/1776?placement=
Vėliau, kaip Telšių vėjo jėgainių parko atveju, 65 m ir 12 m ilgio komponentai sujungiami į vieną per 77 m ilgio jėgainės sparną. Kiekviena jėgainė yra subalansuojama, tad jai tinka tik konkrečiai parinkti sparnai, kurie negali būti montuojami kitose.
Vėjo jėgainių vystytojai gali rinktis vieną iš trijų kelių: valdyti visą statybos procesą patys, dalį specifinių procesų patikėti išorės tiekėjams arba rinktis vieną statybų valdymo, konsultavimo ir statinio statybų techninės priežiūros paslaugas teikiančią bendrovę. Pastarasis kelias Lietuvoje dabar sparčiai populiarėja, nes padeda užtikrinti atliktų darbų kokybę, realiu laiku stebėti grafiką, o kartu ir tilpti į numatytus biudžetus, sako Š. Survila.
Apie Be Live
Be Live yra sparčiai auganti kompleksinio statybų konsultavimo bendrovė. Statybų valdymo ir statinio statybos techninės priežiūros paslaugose specializuojasi jos seserinė įmonė Be Constructive. Bendrovių darbų portfelyje yra net penki vėjo jėgainių parkai, kurių bendra instaliuotoji galia yra 131,7 MW, juose sukasi 41 vėjo jėgainė. Ankščiau su Baltic Engineers prekės ženklu veikusi įmonė jau įgyvendino per 500 įvairių pastatų projektavimo ir statybų valdymų projektų, tarp kurių Dovistos gamykla, Ikea prekybos centrai Vilniuje ir Rygoje, Aprangos grupės administracinis ir logistikos centras ir daugelis kitų projektų.
Šiemet Be Live valdytas Continental Automotive Lithuania gamyklos plėtros projektas buvo įvertintas geriausiai Skaitmeninės statybos konkurso gamybinių pastatų kategorijoje. Dabar įmonė padeda įgyvendinti energetiškai nepriklausomo BOD Group inovacijų centrą, kartu su užsakovu ruošiasi ESCO Lifesciences medicininės įrangos gamyklos statyboms, kurią įmonė ir suprojektavo.
Įdomūs faktai apie vieną iš vėjo elektrinių parkų, E energija grupės valdomą 69,3 MW vėjo elektrinių parką, kuriame Be Live dalyvavo kaip techninis prižiūrėtojas.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti