2025-01-15 09:42

Nacionalinio stadiono komplekso pauzė: Vilnius vis atsakinėja į EK klausimus

Valdas Benkunskas, Vilniaus meras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Valdas Benkunskas, Vilniaus meras. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Vilniaus miesto savivaldybė vis derina koncesijos sutarties pakeitimus su Europos Komisija (EK) ir tikisi, kad galutinės išvados, ar valstybės parama projektui yra teisėta pagalba, sulauks šį pusmetį.

Pasak Valdo Benkunsko, Vilniaus mero, šiuo metu su EK vis dar vyksta išankstinio derinimo (angl. pre-notification) etapas. Atsakius į visus Komisijos klausimus apie sutarties pakeitimus bei gavus jos leidimą oficialiai būtų kreipiamasi dėl jų patvirtinimo (angl. notification), rašo naujienų agentūra BNS.

Mero teigimu, išvadą, ar koncesijos sutartimi suteikiama teisėta valstybės pagalba, Briuselis turėtų priimti per du mėnesius nuo oficialaus kreipimosi.

Atsakyti tikisi iki kovo pabaigos

„Jis (išankstinio derinimo procesas – BNS) juda į pabaigą. Didžioji dalis klausimų jau yra uždaryti ir atsakyti. Manau, kad šių metų pirmąjį ketvirtį mes jau tikrai turėsime galutinę baigiamąją stadiją. Bent jau tikiuosi, kad iki šio ketvirčio pabaigos mes jau būsime finiše. Negaliu pasakyti, ar tikrai būsime jau gavę notifikaciją, bet, kad užsidarę tą klausimų-atsakymų sesiją, tai, manau, tikrai“, – BNS sakė V. Benkunskas.

Meras nenorėjo spėlioti, kada būtų galima sulaukti galutinio EK sprendimo, leisiančio atnaujinti daugiafunkcio komplekso statybas, tačiau neatmetė, kad tai galėtų įvykti anksčiau nei birželį. Anot jo, notifikacijos etapas, kuriame Komisija priimtų galutinį sprendimą, būtų tik formalumas. 

EK Spaudos tarnyba BNS teigė, jog Briuselis dirba su Lietuvos institucijomis dėl valstybės paramos kompleksui sąlygų. 

„Paprastai bendravimo su valstybe trukmė priklauso nuo įvairių veiksnių, pavyzdžiui, pateiktos informacijos kokybės ir laiko, valstybės pagalbos priemonių ir jos pakeitimų kompleksiškumo“, – komentare BNS teigė Komisija. 

Neleido pradėti anksčiau

Dialogas tarp Lietuvos bei EK dėl koncesijos sutarties pakeitimų vyksta nuo 2024 m. kovo – netrukus po to, kai pirmąkart buvo patvirtinti sutarties pakeitimai. Mero teigimu, Komisijai reikia paaiškinti infliacijos bei karo Ukrainoje įtaką išaugusiai projekto kainai.

„Mums norėtųsi greičiau ir atrodė, kad greičiau mes išsispręsime. Bet šiuo atveju EK daro savo darbą, nelabai mes čia kuo galime procesą greitinti. Bet, kai gauname klausimus, mūsų pusė tikrai atsako operatyviai ir greitai“, – tikino sostinės meras.

Anot mero, vasarą savivaldybė prašė EK pradėti patvirtinimo procedūrą, kol dar atsakinėjama į klausimus, tam, jog pradėtų galioti dviejų mėnesių terminas.

„Jų atsakymas buvo ne“, – aiškino meras.  

Jo teigimu, derinimą su Briuseliu komplikavo rudenį vykęs naujos EK sudėties formavimas, užtrukę nesutarimai su VPT, taip pat dalies politikų vieši pareiškimai apie galimai korupcinius sostinės valdžios veiksmus keičiant koncesijos sutartį. 

„Komisija, aišku, mato ir viešąją erdvę, ir tas spekuliacijas, ir melus, kuriuos viešojoje erdvėje suinteresuoti asmenys yra paskleidę. Mes turime įdėti jėgų, kad paneigtume mitus arba melus“, – teigė V. Benkunskas.

Kontekstas

„Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ netiesiogiai priklauso fondui „BaltCap Infrastructure Fund“. 

Sulaukus EK sprendimo, kaip numatyta Vilniaus miesto tarybos sprendime, įsigalios sutartas indeksavimas, o „Venetus Capital“, kuriai priklauso koncesijos bendrovė, akcijas per numatytą laiką fondas privalės perleisti naujam savininkui. Šiuo metu sutarta, kad tai bus verslininko Arvydo Avulio grupė „Hanner“.

Miesto taryba pirmą kartą sutarties kainos indeksavimui pritarė 2024 m. vasario pabaigoje, o VPT savo pirmąją išvadą pateikė balandį. Paskutinis indeksacijos variantas suderintas rugpjūčio pabaigoje.

Kaip skelbta, projektui skirta speciali bendrovė „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“ prašymą dėl darbų kainos indeksavimo pateikė 2023 m. spalį. Tuo metu buvo sustabdytos teritorijoje pradėtos objekto statybos.

VŽ primena, kad statybos darbų kaina iš viso indeksuojama 39,49%. Tai grindžiama dviem sutarties sąlygomis: anksčiau sutartu rizikos pasiskirstymu bei nenumatytomis aplinkybėmis. Koncesininkas – prisiima 15,43% pabrangimą, o institucijos – 24,06%.

Po indeksavimo galutinė projekto kaina, įskaitant operavimo kaštus, savivaldybei ir ministerijai mažėja nuo 156 mln. Eur iki 155,15 mln. Eur (su PVM).

Dėl indeksacijos vyko keli derybų etapai tarp Vilniaus miesto savivaldybės, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir specialios projekto bendrovės „Vilniaus daugiafunkcis kompleksas“. Išsamiau apie tai skaitykite čia

Galiausiai sutarus dėl indeksavimo, EK turėjo pasisakyti, ar valstybės pagalba šiam projektui yra teisėta.

Savivaldybės vizualizacija.
Savivaldybės vizualizacija.

VERSLO TRIBŪNA

RĖMIMAS
52795
130817
52791