Pirma diena darbe: kad ji netaptų paskutinė

Tarptautinėse ir stambiose įmonėse dažnai yra naudojama naujų darbuotojų adaptavimo sistema, leidžianti ne tik jiems kuo greičiau pasijusti kolektyvo dalimi, bet ir suteikianti informacijos į klausimus, paprastai kylančius naujoje darbovietėje. Smulkesnis verslas tokių formalizuotų programų neturi. Nelabai jos ir reikalingos, nes čia bendravimas būna kur kas laisvesnis, sprendimai priimami greičiau, o kas neaišku, pasiklausiama kolegų ar vadovo.
Vis dėlto bet kurioje įmonėje, nesvarbu, kiek žmonių dirbtų, privalu pasirūpinti nauju darbuotoju, kad šis nesijaustų be dėmesio. Ir vien parodyti jam darbo vietos, išvardinti darbus, kuriuos turės daryti, ir apibrėžti rezultatus, kurių iš jo tikimasi, tikrai neužtenka.
Ne per dieną
Praktika rodo, kad naujam darbuotojui, kol jis pradeda dirbti visu pajėgumu ir naujame darbe jaustis laisvai, reikia nuolatinio palaikymo bei dėmesio. Laiko – irgi.
„Manau, tam reikia gero pusmečio. Čia tuo atveju, kai naujas darbuotojas jaučia visų kolegų palaikymą ir norą jam padėti. Jau vien susipažinti su visa įmonės informacija reikia laiko. O ją suteikti naujokui – kiekvieno vadovo pareiga“, - pasakoja Tadas Vitkevičius, UAB „Vilduja“, užsiimančios gamtinių dujų prietaisų gamyba ir prekyba, direktorius.
Kalbėdamas apie informaciją, jis turi omeny ne tik įmonės darbo specifiką, finansinius duomenis ir planus, tačiau supažindinimą su klientais, verslo partneriais, žinoma, ir pačios produkcijos privalumais, jos gamybos niuansais.
„Dalyvaujame daugelyje tarptautinių parodų, dažnai vykstame į užsienį pas partnerius. Paprastai kaskart pasiimame kokį darbuotoją, o jei yra naujas žmogus, jį stengiamės temptis visur“, - šypteli p. Vitkevičius.
Tokia sistema pasiteisino, nes įmonėje darbuotojų kaitos beveik nėra – tie, kas ateina, paprastai čia jau ir pasilieka. Pašnekovas įsitikinęs, kad smulkioms įmonėms, kur visi vienas į kitą kreipiasi vardu, formalizuota naujokų adaptacijos programa nėra būtina – kur kas svarbiau sudaryti sąlygas, kad naujokai iš karto gautų visus atsakymus į kilusius klausimus.
„Mes su sūnumi Andriumi, kuris yra komercijos direktorius, dirbame viename kabinete. Durys visuomet atviros, tad bet kuris darbuotojas gali ateiti ir pasitarti“, - sako „Vildujos“ vadovas.
Paaiškėja dirbant
Birutė Lekavičiūtė, UAB „Skinta“, valdančios po 3 floristikos parduotuves Telšiuose ir Mažeikiuose, sako, kad kiekvienas naujas darbuotojas su įmonės veikla susipažįsta dirbdamas su turinčiu daugiau patirties darbuotoju.
„Floristika yra amatas. O jo gali išmokti tik dirbdamas kartu su meistru – tik taip gali gauti įgūdžių, perprasti stilistiką. Todėl visada naudoju formulę – kad naujas žmogus dirbtų šalia“, - aiškina pašnekovė.
Kartu dirbant ne tik atsakoma į visus naujoko klausimus, supažindama su darbo specifika, kuri daugeliui iš pirmo žvilgsnio atrodo romantiška, nors netrunka paaiškėta, kad tai yra gana sunkus darbas, bet ir galima pamatyti naujo darbuotojo gebėjimus ir požiūrį į darbą.
Jei paaiškėja, kad nėra abipusio susikalbėjimo ar žmogus nerodo noro mokytis, augti, tada paprastai keliai su tokiu darbuotoju išsiskiria.
Kad išvengtų stovyklų
„Mes naujus darbuotojus sunkiai įsileidžiame, bet dar sunkiau juos išleidžiame“, - nusijuokia Viktoras Zaubidovas, UAB „Terra Sport“ direktorius.
Sostinės įmonė šiemet atidarė laisvalaikio reikmenų parduotuvę ir Klaipėdoje. Kad ten būtų atrinkti tinkamiausi žmonės, buvo įdarbinta ir personalo vadovė.
„Nors kol kas esame palyginti nedidelė bendrovė, tačiau žadame stipriai plėstis. Todėl personalo vadovės paslaugų mums reikės nuolat. Be to, ji padeda ir naujiems žmonėms kuo greičiau perprasti įmonės specifiką“, - aiškina p. Zaubidovas.
Nuspręsta, kad kol parduotuvės veikla Klaipėdoje įsibėgės, kaskart vis kitas darbuotojas atvyksta padirbėti į Vilnių. Vilniečiai irgi važiuoja pas klaipėdiškius.
„Vadinu tai savotiškais „studentiškais-kultūriniais mainais“. Toks susipažinimas iš arčiau neleis susiformuoti skirtingoms stovykloms abiejuose miestuose“, - nurodo pašnekovas.
Verslininkai teigia, kad esminis dalykas, ką privalo padaryti vadovas – nepalikti naujo žmogaus ne dėmesio. Antraip šis gali pasijausti nereikalingas ir įmonėje neužsibūti.