Kritikai sako, kad naujas žiniasklaidos rėmimo modelis gali padidinti politikų įtaką

Publikuota: 2020-01-21
Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Dalis žurnalistų ir politikų sako, kad beveik metus rengtas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis gali padidinti nederamą politikų įtaką žiniasklaidai.

Seimo Kultūros komiteto pirmininko Ramūno Karbauskio vadovaujamos darbo grupės parengtas pataisas įsteigti naują Žiniasklaidos rėmimo fondą ir nustatyti naują lėšų skirstymo modelį kritikuoja Kultūros periodinių leidinių asociacija, Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žiniasklaidos tautinių bendrijų kalbomis asociacija.

„Mano požiūriu, šiame etape įvyko daugiau galių perskirstymas tarp suinteresuotų grupių, jis yra nesubalansuotas ir yra kultūros nenaudai“, – antradienį per spaudos konferenciją sakė Kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovė Monika Krikštopaitytė.

Didžiuosius naujienų portalus vienijanti Interneto žiniasklaidos asociacija laikosi kitos pozicijos – ji teigia, kad saugiklių nuo politikų įtakos pakanka, ir teisingu vadina sprendimą apriboti dalį papildomos paramos iš biudžeto finansuojamam nacionaliniam transliuotojui.

Įžvelgia pavadėlį žiniasklaidai

Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius atkreipė dėmesį, kad Visuomenės informavimo įstatyme siūloma įrašyti, jog „valstybės politiką visuomenės informavimo srityje formuoja ir jos įgyvendinimą koordinuoja Vyriausybės įgaliota institucija“, tai yra Kultūros ministerija.

„Man, kaip žurnalistų bendruomenės atstovui, kelia nerimą, kad demokratinėje šalyje visuomenės informavimo politiką ir formuoja, ir įgyvendina tik viena institucija. Ir tai nėra demokratinio susitarimo sukurta institucija, o vykdomosios valdžios konkreti ministerija“, – sakė D. Radzevičius.

„Valstybė Vyriausybės lygmenyje galbūt gali formuoti tam tikrą politiką, bet kištis į žiniasklaidos gyvenimą ir net daugeliu atvejų į išlikimą politinei institucijai per didesnius ar mažesnius mechanizmus – gaires, dokumentus, fondo direktoriaus paskyrimą ir panašius dalykus – mano galva, yra negarbingas elgesys, žinant, kaip sudėtingai šiandien, labai dažnai nuo fondo pinigų priklausomai, gyvena ir kultūros žiniasklaida, ir regioninė, mažieji prodiuseriai“, – teigė jis.

Parengtose pataisose, kurias planuojama svarstyti ketvirtadienio plenariniame Seimo posėdyje, numatyta, jog naujo Žiniasklaidos rėmimo fondo steigėjas ir vienintelis jo dalininkas yra valstybė, tai yra, jos įgaliota Kultūros ministerija.

Fondą valdytų senatas ir taryba. Valstybės paramos lėšas žiniasklaidai skirstytų taryba, o keturis iš 11 jos narių skirtų bei veiklą prižiūrėtų senatas. Į šią savo atstovus deleguotų įvairios tarybos ir Lietuvos teisininkų draugija.

Dabar valstybės paramą skirstančio Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo dalininkai yra apie 20 įvairių visuomeninių organizacijų. Paramą skirsto septynių narių taryba.

„Realiai norima padaryti žiniasklaidą (laikoma) ant pavadėlio. Gaus paramą tie, kurie sutiks būti vedžiojami už pavadėlio“, – tokias permainas įvertino Seimo opozicijos lyderis socialdemokratas Julius Sabatauskas.

D. Radzevičius beprecedenčiu vadino pasiūlymą ne tik uždrausti nacionaliniam transliuotojui pretenduoti į minėtą paramą, bet ir metus skelbti už paramos lėšas kitų kūrėjų sukurtus produktus.

„Įstatymu numatoma cenzūra. Nacionaliniam transliuotojui uždraudžiama skleisti informaciją“, – antradienį per spaudos konferenciją teigė J. Sabatauskas.

Jis yra registravęs siūlymą pertvarkyti dabartinį Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondą, o naujo nesteigti.

Fondas tiesiog per mažas

M. Krikštopaitytė atkreipė dėmesį, kad rengiant naują žiniasklaidos rėmimo modelį beveik nekalbėta apie tai, kokį turinį valstybė turėtų remti.

„Daugiausia kalbėta, kas kiek atstovaus, aš daug kartų siūliau kalbėti apie turinį“, – teigė ji.

Kultūros periodinių leidinių asociacijos vadovė pabrėžė, kad remdama žiniasklaidą valstybė turi siekti kokybiško jos turinio, o dabar to įstatyme nėra.

D. Radzevičiaus teigimu, darbo grupė iš esmės pritarė Kultūros ministerijos parengtam pataisų projektui, sprendimai priimti dažniausiai vieno balso persvara, net neieškojus kompromisų.

Spaudos, radijo ir televizijos fondo tarybos pirmininkė Vaiva Žukienė priminė, kad dabartinis fondas yra atskaitingas Seimui ir jis įsteigtas ne patiems dalininkams sugalvojus, bet fondą įteisinus Visuomenės informavimo įstatyme.

„Fondui septyneri metai nėra pridėta nė vieno euro“, – priminė ji.

Dabar per metus valstybė žiniasklaidai remti skiria 2,5 mln. Eur.

Lietuvos žurnalistų draugijos pirmininkė Viktorija Petrošienė savo ruožtu atkreipė dėmesį, kad per tuos metus smarkiai brango leidybos kaštai.

Pasak V. Žukienės, leidėjų nepasitenkinimas dabartinio fondo veikla kilo būtent dėl to, kad valstybės parama per maža, kultūrinė žiniasklaida vos išgyvena.

„Suteikiant realų finansavimą, manau, kad tikrai nebūtų jokio poreikio steigti šitą fondą“, – sakė ji.

Dėmesys ne tik kultūros, bet ir komercinei žiniasklaidai

Oponentų spaudos konferencijoje apsilankęs Kultūros ministerijos atstovas Deividas Velkas teigė, kad naujas žiniasklaidos paramos modelis rengtas kaip bendras žiniasklaidos modelis – ir kultūrinės, ir komercinės žiniasklaidos.

„Mes suprantame, kad ne pačius geriausius laikus išgyvena ne tik kultūrine žiniasklaida, bet ir komercinė žiniasklaida. Tą tvarumą modelio turime keisti iš esmės“, – sakė jis.

Anot jo, nepaisant to, naujas modelis išsaugo dvi pagrindines prioritetines kryptis – kultūrinės žiniasklaidos ir regioninės žiniasklaidos.

Projekte numatyta, kad Žiniasklaidos rėmimo fondas paramą skirstys pagal šias programas: kultūros ir meno, regionų informacinio skatinimo, medijų ir informacinio raštingumo, šviečiamųjų ir mokslo populiarinimo, Lietuvos tautinių bendrijų (projektai tautinių bendrijų kalbomis), lietuvių išeivijos (diasporos).

Taip pat įdėtas saugiklis, kad kultūros periodinių leidinių srities projektams turi būti skiriama ne mažiau kaip 25% fondo lėšų, regionų informacinio skatinimo programai – ne mažiau kaip 35%.

D. Velkas teigė, kad pakeisti Kultūros ministerijos statusą fonde ragino Valstybės kontrolė.

„Sprendimų priėmimas dėl finansavimo yra visiškai atsietas nuo bendrai finansinės kontrolės, ką turėtų užtikrinti Kultūros ministerijos skiriamas fondo vadovas“, – aiškino jis.

Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas Arnas Marcinkus BNS atmetė nuogąstavimus dėl galimo paramos žiniasklaidai politizavimo.

„Mano supratimu, politinės įtakos čia nėra ir nelabai gali būti. Fondo steigėjas yra Kultūros ministerija, bet jis samdo ekspertus, jis turi tarybą, turi senatą, kurie sudaryti iš skirtingų organizacijų, skirtingų žmonių ir jie patys sau atstovauja. Kultūros ministerija yra tik tas organas, kuris skiria finansavimą“, – sakė jis.

„Šiuo momentu Spaudos, radijo ir televizijos fonde pinigus skiria Kultūros ministerija, bet ji neturi jokios įtakos, kaip jie išleidžiami. (...) Logiška, kad tas, kas skirsto pinigus, turi turėti bent jau formalų pagrindą žinoti, kas vyksta su tais pinigais, gauti ir matyti ataskaitas“, – aiškino A. Marcinkus.

Jis taip pat teigė, kad projekte teisingai nuo paramos atribota LRT, nes nacionalinis transliuotojas turi savo biudžetą, kuris kasmet didėja.

„Vien LRT biudžetas šiemet padidėjo 4 mln. Eur, o visai kitai žiniasklaidai skiriama 2,5 mln. Eur. Kur čia yra cenzūra?“ – kalbėjo Interneto žiniasklaidos asociacijos vadovas.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
Socialiniai tinklai 2020: stebinantis „TikTok“ fenomenas 2

Socialiniai tinklai – neatsiejama daugelio mūsų kasdienybės dalis. Skaičiuojama, kad jais naudojasi daugiau...

Rinkodara
2020.02.23
„Paysera“ dar neįvykdė pažado neteikti paslaugų piratų svetainei „Filmai.in“ 11

Po Lietuvos banko Priežiūros tarnybos kreipimosi, Lietuvos mokėjimų bendrovė „Paysera“ pranešė stabdanti...

Rinkodara
2020.02.19
„Eurovizijos“ atrankos finalą žiūrėjo kas ketvirtas šalies gyventojas

Šeštadienį Žalgirio arenoje Kaune vykusį „Eurovizijos“ nacionalinės atrankos „Pabandom iš naujo!“ finalą bent...

Rinkodara
2020.02.18
„Tamro“ pasirinko naujus komunikacijos planavimo partnerius 1

Vaistų mažmeninė įmonė „Tamro Lietuva“, valdanti mažmeninės prekybos prekės ženklą „Benu“, žiniasklaidos...

Rinkodara
2020.02.17
D. Runkevičius: jei turinys neatneša pardavimų, jis – beveik bevertis Premium

Kiekvieną dieną tūkstančiai naujienų portalų bei šimtai tūkstančių žmonių socialinėje medijoje kalba...

Rinkodara
2020.02.16
Kiekvienas „LinkedIn“ komunikuojantis darbuotojas įmonei kuria 2.080 Eur metinę sklaidos vertę 5

Jau įžengėme į trečiąjį šio amžiaus dešimtmetį, o „LinkedIn“ vis dar yra vieta organiniam pasiekiamumui —...

Rinkodara
2020.02.15
Influencerių reklamos žymėjimas: pliusų daugiau nei minusų

Vartotojų teisių apsaugos tarnyba vykdo tolimesnę influencerių stebėseną, tačiau dar neskuba skirti baudų,...

Rinkodara
2020.02.15
T. Ramanauskas: „Bendro šalies įvaizdžio prasme neturime nieko per visus 30 metų“ Premium 6

Bandoma atversti naują šalies įvaizdžio lapą – reklamos agentūra „New! su partneriais kurs dešimtmečio...

Rinkodara
2020.02.14
„Metų interviu“ titulą už ES investicijų analizę pelnė „Verslo žinių“ žurnalistas J. Gapšys 1

Ketvirtadienį Vilniuje Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko konkurso „ES investicijų efektyvumas...

Rinkodara
2020.02.13
Dirbtinis intelektas atskleidė aiškiausiai kalbančius TV žinių vedėjus

Kalbą tekstu paverčiantis dirbtinis intelektas nustatė, kurie šalies TV žinių vedėjai kalba aiškiausiai.

Rinkodara
2020.02.12
KOMAA valdybos pirmininkė: sprendžiame egzistencinius klausimus

Komunikacijos ir reklamos agentūrų asociacija KOMAA sprendžia egzistencinę dilemą, nebeveikia ir jos...

Rinkodara
2020.02.11
„Achemos grupė“ uždaro dar dvi bendroves

Koncernas „Achemos grupė“ tęsia veiklų gryninimo procesą ir atsisako nepagrindinių veiklų. Šiandien pradedama...

Rinkodara
2020.02.10
Reklamos rinkos pūliniai – mažiausios kainos konkursai Premium 1

Reklamos agentūros laviruoja tarp vis dažniau rengiamų ir smulkesnių konkursų bei teigia, kad mažiausios...

Rinkodara
2020.02.10
„Alfa.lt“ vyr. redaktoriaus pavaduotojais tapo A. Račas ir R. Terleckas 7

Naujienų portalas „Alfa.lt“ turi du naujus vyr. redaktoriaus pavaduotojus: nuo šio sausio prisijungė Artūras...

Rinkodara
2020.02.07
TV3 žiniasklaidos grupei Latvijoje vadovaus M. Rakauskas

Nuo kovo mėnesio naujuoju SIA „All Media Latvia“ generaliniu direktoriumi paskirtas Mindaugas Rakauskas. Jis...

Rinkodara
2020.02.07
LNK registruoja naują prekės ženklą – juo keis vieną iš kanalų

LNK grupė, jungianti 5 televizijos kanalus – LNK, BTV, TV1, „Info TV, „Liuks!“ ir interneto portalą „lnk.lt“,...

Rinkodara
2020.02.06
„Delfi“ registruoja atnaujintą prekės ženklą 1

20-ties metų veiklos sukaktį minintis portalas „Delfi“ Valstybiniam patentų biurui pateikė registruoti kitos...

Rinkodara
2020.02.04
W. Buffettas nebetiki laikraščiais: parduoda visą verslą 1

Investavimo ikona tapęs JAV investuotojas Warrenas Buffettas, daug metų supirkinėjęs spausdintų leidinių...

Rinkos
2020.02.03
LiMA pakeitė komunikacijos partnerius

Rinkodaros ir komunikacijos specialistus vienijančios Lietuvos marketingo asociacijos (LiMA) komunikacija nuo...

Rinkodara
2020.02.03

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau