Eksportuosime į Kiniją: pasirūpinkime prekių ženklų apsauga

Publikuota: 2018-11-22

Lietuvos ir Kinijos verslo santykiai pastaraisiais metais tampa vis glaudesni, daugėja į šią šalį eksportuojamos lietuviškos produkcijos ir Kinijos rinkoje registruojamų lietuviškų prekių ženklų. Tačiau į šią rinką kelią prasiskynę Lietuvos verslo atstovai perspėja – plėtra į Kiniją stipriai skiriasi nuo  į Vakarų rinkas.

Valstybinio patentų biuro duomenimis, nuo 2011 iki 2016 m. pabaigos Kinijoje Lietuvos verslininkai užregistravo beveik 100 prekių ženklų, o vien 2016 m. šių registracijų buvo 30. VšĮ „Versli Lietuva“ skelbia, kad 2017 m. prekių apyvarta tarp Kinijos ir Lietuvos augo 20,5% ir viršijo 1 mlrd. Eur, o Lietuvos prekių eksporto į Kiniją vertė išaugo iki 180 mln. Eur.

Nors skaičiai rodo sėkmingą Lietuvos eksportą į Kiniją, tačiau verslininkai atskleidžia, kad ne viskas taip paprasta, kaip gali atrodyti. Kinijos rinka – didžiulė ir skiriasi nuo įprastų Lietuvos verslo eksporto krypčių.

Pirma registracija, tada eksportas

UAB „MV GROUP Asset Management“ su Kinija bendradarbiauja 7 m., o penkis eksportuojamos produkcijos prekių ženklus užregistravo dar 2008 m. Bendrovė į Kiniją eksportuoja lietuvišką putojantį vyną, brendį, trauktines.

Į Kinijos rinką 2014 m. įžengusi UAB „Birštono mineraliniai vandenys ir Ko“ šalyje yra užregistravusi du mineralinio vandens prekių ženklus „Akvilė“ ir „Birutė“. Anot Rolando Sturlio, „Birštono mineraliniai vandenys ir Ko“ verslo plėtros direktoriaus, pirmiausia buvo užregistruoti prekių ženklai ir tik tada pradėta realiai eksportuoti produkciją.

„Prekių ženklų registravimas Kinijoje stipriai pakito per pastaruosius 10 m., anuomet intelektinės nuosavybės Kinijoje beveik nebuvo. Dabar šioje šalyje gerokai pažangesnė intelektinės nuosavybės apsauga, tačiau klasifikavimas ir skirstymas skiriasi nuo vakarietiškos sistemos. Kinijoje intelektinę nuosavybę registruoti reikia atskirai. Terminai, kurie reikalingi norint gauti prekinio ženklo apsaugą, taip pat ilgesni, kartais tai gali užtrukti iki metų ir ilgiau“, – pasakoja R. Sturlis.

Kristina Sakavičienė, „MV GROUP“ Korporatyvinių reikalų skyriaus vadovė, paaiškina, kad Kinijoje prekių ženklai registruojami Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Tarptautiniame biure, kur tam tikro prekių ženklo apsauga įsigalioja kiekvienoje pateiktoje paraiškoje įregistruoti prekių ženklą pasirinktoje valstybėje (Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklų registracijos protokolo narėje). Specialistė priduria, jog registracija yra būtina siekiant saugoti savo prekes ir prekių ženklus rinkose, į kurias įmonė plečiasi.

Pažintis su rinka ir partneriais

Prieš žengiant į Kinijos rinką svarbu ne tik užregistruoti prekių ženklus. Pasak K. Sakavičienės, būtina susipažinti ir su vietinio verslo specifika, sprendimų priėmimo procesais organizacijose, įmonių kultūra.

„Esminis pasiruošimo kriterijus – ištyrinėta rinka, – teigia K. Sakavičienė. – Svarbu ne tik tiksliai žinoti, ko norima ir siekiama, bet ir ko galima iš tos rinkos tikėtis. Kinija – geografiškai ir kultūriškai nuo Lietuvos nutolusi šalis, o visi verslo procesai čia vyksta visai kitaip nei Vakarų šalyse. Didelę reikšmę verslo sėkmei Kinijoje turi vietinės kultūros išmanymas ir kalbos mokėjimas. Norint gero rezultato svarbu su partneriais ir perkeltine, ir tiesiogine prasme kalbėtis kinų kalba, parodyti savo žinias ir dėmesį šaliai bei jos žmonėms.“

K. Sakavičienė pabrėžia ir patikimų partnerių svarbą: „Rinka didelė, kompanijų yra daug ir įvairių, tad, natūralu, kad patirčių taip pat gali būti tiek teigiamų, tiek ir neigiamų. Išsami potencialių partnerių analizė leis bent didžiąja dalimi išvengti „bandytojų“ t. y. įmonių, kurios dar pačios nežino, su kokiais produktais nori ir gali dirbti, todėl bando viską iš eilės. Tokiu atveju rezultatai galimi labai įvairūs ir nebūtinai geri.“

Susiradus potencialius partnerius specialistė pataria gerai išanalizuoti organizacinę įmonės struktūrą ir žinoti, kas yra pagrindinis jos kontaktinis asmuo, mat Kinijos organizacijose sprendimus dažniausiai priima vienas konkretus žmogus.

Išmoktos pamokos

„Birštono mineraliniai vandenys ir Ko“, prieš pradėdami eksportą į Kinijos rinką, dalyvavo keliose parodose – „Canton“ Guangdžou mieste bei SIAL parodoje Šanchajuje.

„Vienoje iš parodų radome partnerius, kurie davė startą veiklai šioje rinkoje – pradėjome eksportuoti savo produkciją. Tačiau norint perprasti Kinijos rinką vien tik nuvažiuoti į parodą neužtenka. Tai sudėtinga rinka, joje įsitvirtinti ir augti sunku, ypač maisto sektoriuje, kur konkurencija milžiniška. Vis dar bandome atrasti sėkmės receptą, kuris padėtų kinams pamilti lietuviškus vandenis“, – atskleidžia R. Sturlis.

Kad tas sėkmės receptas būtų atrastas greičiau, K. Sakavičienė rekomenduoja turėti vietinį atstovą, mokantį kalbą ir suprantantį kinų kultūrą, verslo specifiką: „Tokio žmogaus turėjimas labai praverčia, nes ryšiai, asmeninis dėmesys ir kontaktas yra labai svarbus, o kartais net kertinis kalbant apie sprendimų priėmimą, procesų greitį, galutinį rezultatą. Einant mums įprastu, europietišku keliu, nemokant kalbos ir nesuprantant šalies specifikos, visas procesas gali užtrukti neprognozuojamai ilgai. Verslui tai reiškia dideles sąnaudas ir nuostolius.“

Vis dėlto, K. Sakavičienė priduria, kad įžengus į bet kokią naują rinką svarbu suprasti, jog itin greito rezultato nebus, o ypač tokioje didelėje rinkoje kaip Kinija: „Šioje rinkoje reikia nuosekliai dirbti ne vienerius metus, tinkamai pasirinkti ryšius, partnerius. Svarbu nusiteikti ne tik daug investuoti, bet kartais ir daug prarasti. Žinoma, negalima nustoti ieškoti ir mokytis, kol galiausiai nusišypsos sėkmė.“

Mantas Agentas, UAB „Mantinga“ generalinio direktoriaus pavaduotojas pardavimams ir rinkodarai, kalbėdamas apie išmoktas pamokas akcentuoja, kad prekių ženklų registracija yra būtina sąlyga pradedant eksportą į Kiniją.

„Pradėjus eksportą be prekės ženklų registracijos išlieka didelė rizika vėliau susidurti su nesklandumais. Pasitaiko atvejų, kai norint užregistruoti paaiškėja, jog toks prekių ženklas jau yra registre kaip kažkieno nuosavybė, – aiškina M. Agentas. – Pripažinkime, kad dėl skirtingų įstatymų, teisinės sistemos, kalbos šioje šalyje rasti teisybę būtų sudėtinga. Registravimo mokestis yra sąlyginai nedidelis palyginant su problemomis, kurios gali iškilti neregistravus prekių ženklo. Prieš pradėdami veiklą kitoje šalyje mes visuomet atliekame „namų darbus“. Prieš pradėdami eksportą į Kiniją pirmiausia registravome prekių ženklą ir nedideliais žingsneliais pradėjome bendradarbiavimą, kurį sėkmingai tęsiame iki šiol. Prekių ženklo registravimas truko apie mėnesį –labai džiaugiamės operatyvumu. Tikėtina, kad prie šios sėkmės prisidėjo Lietuvos patentų biuro darbuotojų ir mūsų partnerių Kinijoje pagalba, kuri labai svarbi esant kalbos barjerui.“

„Mantinga“ į Kiniją eksportuoja didelę dalį gaminamų produktų asortimento. Šios šalies parduotuvių lentynose galima rasti fasuotų „Mantinga“ prancūziškų duonelių, prancūziškų batonų (baguette) su česnakinio sviesto įdaru ir indeliuose fasuotų populiariųjų varškinių spurgyčių su įdaru. Šių gaminių pakuotės žymimos lietuviško prekės ženklo „Mantinga“ logotipu. Kinijos rinkai gaminami ir nefasuoti gaminiai – sviestiniai kruasanai, saldūs pyragėliai, duona ir pikantiški gaminiai, kuriuos galima rasti Kinijos prekybos tinklų šviežiai kepamų gaminių skyriuje. „Mantinga“ savo produkciją eksportuoja į 35 šalis. 

Straipsnį inicijuoja Valstybinis patentų biuras įgyvendindamas bendradarbiavimo su Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba sutartį.

FOTOGALERIJA : (16 nuotr.)

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą PREKYBOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kai atlyginimus kelti darosi sunku, darbuotojus vilioja kitaip: „Maximos“, H&M, „Lidl“ sprendimai Premium 2

Prekybos sektoriuje atlyginimai vieni mažesnių, todėl pritraukti ir išlaikyti darbuotojus nėra lengva.

Restoranų ir kavinių apyvarta šiemet augo 19% 1

Maitinimo ir gėrimų teikimo įmonių apyvarta be PVM 2018 m. sausio - spalio mėnesį sudarė 623,4 mln. Eur. Tai...

Vokietijos konkurencijos prievaizdai imasi „Amazon“ 4

Vokietijos konkurencijos sargai pradėjo tirti JAV e. komercijos milžinės „Amazon“ veiklą. Vokiečiai įtaria,...

Technologijos
2018.11.29
Raseinių valdžia ieškos privataus administratoriaus rekonstruotam turgui Premium

Raseinių rajono valdžia ieško privačios įmonės, kuri apsiimtų administruoti šiuo metu rekonstruojamą Raseinių...

Metinė infliacija pagal SVKI lapkritį sudarė 2,4% 4

Pagal su kitomis ES valstybėmis narėmis metodologiškai suderintą vartotojų kainų indeksą (SVMI) apskaičiuota...

Prekių ženklų eksporto kryptis lemia procesų greitis ir paprastumas Rėmėjo turinys

Nors pagrindinės Lietuvos prekybos partnerės yra Europos Sąjungos (ES) šalys ir didžioji dalis eksportuojamų...

Rinkodara
2018.11.29
„Maxima“ steigia didmeninės prekybos įmonę 4

2019 m. pradžioje „Maxima grupė“ įsteigs naują bendrovę „Maxima International Sourcing“. Ji teiks agentavimo...

Pašto ir kurjerių įmonių pajamos sumažėjo 21% 3

2018 m. trečiąjį ketvirtį pašto ir pasiuntinių įmonių pardavimo pajamos (be PVM) sudarė 28 mln. Eur to meto...

G. Surplio vizija dėl maisto kuponų: tai bus madinga 5

Apsipirkti mažoje parduotuvėje su maisto kuponu taps madinga, įsitikinęs žemės ūkio ministras. Giedrius...

TOP20 didžiausių darbdavių algos: užmokestį kelia prekybos tinklai 9

Tarp didžiųjų darbdavių atlyginimus augina ne tik valstybinės įstaigos. Apie keliamas algas praneša ir...

Vadyba
2018.11.29
Transporto įmonių pajamos išaugo 17% 3

Transporto ir sandėliavimo įmonių pardavimo pajamos be PVM 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 2,9 mlrd. Eur to...

Transportas
2018.11.29
Pirmame etape „Barbora“ turės du maistomatus, startuoja netrukus Premium 11

Elektroninės prekybos parduotuvė „Barbora“ investuoja į naują internetu užsakytų prekių pristatymo būdą –...

E. parduotuvių galimybės: pristatymo kainos Lietuvoje 23,18% mažesnės 3

Skubių siuntų, pristatomų per 1–2 darbo dienas, kaina Lietuvoje sudaro 8,76 Eur – 23% pigiau nei pasaulinis...

Apgyvendinimo įmonių pajamos augo 15%

Apgyvendinimo įmonių pardavimo pajamos 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 99 mln. Eur to meto kainomis ir,...

Paslaugų sektoriuje pajamas sparčiausiai augino kelionių agentūros 1

Paslaugų įmonių pardavimo pajamos be PVM 2018 m. trečiąjį ketvirtį sudarė 2,9 mlrd. Eur to meto kainomis ir,...

Prekybininkų darbo laikas per šventes: per Kalėdas didieji nedirbs

Didieji prekybos tinklai „Maxima“, „Norfa“, „Lidl“, „Iki“ ir „Rimi“ kalėdinių švenčių sezoną numatę dirbti...

Stiprinama maisto kontrolė: slapti pirkėjai ir didesnės baudos

Vyriausybė trečiadienį pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlymams vykdyti slaptus kontrolinius maisto...

Agroverslas
2018.11.28
6 mėnesių atlyginimų rezervą Lietuvoje turi 11% gyventojų 1

SEB banko tyrimo duomenimis, be santaupų šiuo metu Lietuvoje gyvena 16% apklaustų gyventojų – 13 procentinių...

Finansai
2018.11.28
„Alibaba“ viceprezidentas: ateityje valdžia bus gamintojo rankose

Labai tikėtina, kad ateityje neliks įprasto prekybos modelio, o vartotojai bendraus tiesiogiai su...

Mažmenininkų apyvarta augo 7,3%

2018 m. spalį, palyginti su 2017 m. tuo pačiu mėnesiu, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, mažmeninės...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau