Mobiliųjų programėlių valdytojus ragina registruotis, artėja milijoninės baudos

Publikuota: 2017-10-17
Visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje  ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis  pardavėjui ar paslaugos teikėjui.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis pardavėjui ar paslaugos teikėjui. Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Įvairioms prekėms ar paslaugoms parduoti naudojamų mobiliųjų aplikacijų savininkai turėtų nepamiršti šiuo metu galiojančios pareigos registruotis Valstybinėje duomenų apsaugos inspekcijoje (VDAI) kaip asmens duomenų valdytojai, sako teisininkai.

Pasak jų, registruojantis atlikti namų darbai pravers prisitaikant prie 2018 m. gegužę įsigaliosiančių naujų, gerokai griežtesnių duomenų apsaugos reikalavimų.

Sparčiai tobulėjant mobiliosioms technologijoms, dauguma prekybininkų ar paslaugų teikėjų savo vartotojams sudaro galimybę prekes ar paslaugas įsigyti naudojant mobiliąsias aplikacijas.

Egzistuoja mobiliosios programėlės, teikiančios vartotojams vežimo ar automobilių nuomos paslaugas, leidžiančios virtualiai apsipirkti vaistinėse, maisto parduotuvėse, restoranuose ar kavinėse, taip pat užsakyti prekių pristatymą, ir t.t.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Programėlės renka asmens duomenis

Goda Sukackaitė, advokatų profesinės bendrijos „Triniti LT“ asocijuota teisininkė, ragina tokių mobiliųjų programėlių valdytojus nepamiršti, jog pagal dabartinius įstatymus jie privalo registruotis VDAI.

Mat iš esmės visas mobiliąsias programėles vienija vienas ir tas pats principas – vartotojas, norėdamas pasinaudoti konkrečia paslauga, privalo registracijoje ar kitokiu būdu mobiliojoje programėlėje pateikti savo asmens duomenis pardavėjui ar paslaugos teikėjui.

„Visi duomenų valdytojai, automatiniu būdu tvarkantys asmens duomenis, turi registruotis VDAI ir laikytis Asmens duomenų apsaugos įstatyme numatytų reikalavimų, kitaip gali sulaukti nemalonumų. Pagal dabartinius įstatymus, už pažeidimus asmenimis gresia bauda nuo 150 iki 580 Eur, o įmonių vadovams – nuo 300 iki 1.150 Eur, už pakartotinį pažeidimą asmenims gresia 550–1.200 Eur dydžio bauda, o įmonių vadovams – nuo 1.100 – 3.000 Eur“, – perspėja teisininkė.

Ji primena, kad tam tikrais atvejais pagal dabartinę tvarką duomenų valdytojui gali būti privaloma atlikti duomenų tvarkymo veiksmų patikrinimą, t.y. išankstinę patikrą.

Išankstinė patikra yra privaloma tiems mobiliosios programėlės valdytojams, kurie renka ypatingus asmens duomenis, pvz., duomenis, susijusius su vartotojo sveikata, rasine kilme, politiniais ar filosofiniais įsitikinimais ir kita.

„VDAI tokiais atvejais per du mėnesinius privalo atlikti duomenų valdytojo vertinimą ir įsitikinti, ar duomenų valdytojas duomenis tvarkys teisėtai, įgyvendins tinkamas organizacinės ir techninės asmens duomenų saugumo priemonės, nepažeidinės teisės aktų ir duomenų subjektų – vartotojų – teisių“, – dėsto p. Sukackaitė.

2018 m. verslo laukia iššūkiai

Teisininkė ragina mobiliųjų aplikacijų valdytojus įsivertinti situaciją dėl duomenų apsaugos jau dabar, nes 2018 m. gegužės 25 d. įsigaliosiančiame ES Bendrajame duomenų apsaugos reglamente nustatyta dar daugiau sugriežtintų pareigų duomenų valdytojams ir duomenų tvarkytojams, kurias bus privalu užtikrinti visiems, nenorintiems sulaukti tūkstantinių ar milijoninių baudų, kurios tam tikrais atvejais gali reikšti net verslo pabaigą.

Pasak p. Sukackaitės, įsigaliojus naujajam reglamentui, dabartinės pareigos tvarkantiems duomenis automatiniu būdu privalomai registruotis VDAI nebeliks. Nepaisant to, užsiregistruoti VDAI jau dabar programėlių valdytojams yra naudinga ir rengiantis dirbti pagal naujus, gegužę įsigaliosiančius reikalavimus.

„Juk tam, kad šiuo metu tvarkingai užsiregistruotumėte VDAI, pirmiausiai reikia įsivertinti savo duomenų tvarkymo veiklą, t.y. kokius duomenis renkate, kokiu tikslu, kaip renkate, kur tie duomenys vaikšto ir pan. Kitaip tariant, reikia atlikti įmonėje tvarkomų duomenų auditą, be to, kartu turite įvertinti įmonėje naudojamas ir jūsų duomenų tvarkymo veikloje reikalingas technines ir organizacines duomenų tvarkymo priemones. Tam tikrais atvejais, jeigu prieš duomenų tvarkymą reikalinga atlikti išankstinę patikrą, priežiūros institucija ateis pas jus ir „pabaksnos pirštu“, nurodydama, kas yra negerai, ką reikėtų pakeisti, reglamentuoti ar įsidiegti. Tai jau savaime yra naudinga reglamento įsigaliojimo kontekste“, – aiškina teisininkė.

Anot jos, siekiant atitikti naujojo reglamento reikalavimus, bet kuriuo atveju reikės atlikti tiek savo dokumentacijos, tiek naudojamų priemonių auditą.

„Kuo anksčiau pradėsite tą daryti, tuo tvirčiau jausitės dėl duomenų tvarkymo teisėtumo jūsų veikloje. Reglamente išlieka beveik visi reikalavimai, numatyti dabartiniame duomenų apsaugos įstatyme, ir jeigu jau dabar atitinkate šį įstatymą, VDAI keliamus reikalavimus duomenų valdytojams ir tvarkytojams, esate įdiegę atitinkamas technines ir organizacines saugumo priemones, tai reiškia, bent jau dalinę atitiktį ir naujojo reglamento reikalavimams“, – teigia p. Sukackaitė.

Grės milžiniškos baudos

2018 m. gegužės 25 d. įsigaliosiantis Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas žada iššūkių ne tik programėlių valdytojoms, bet ir daugumai Lietuvos įmonių bei organizacijų.

VŽ rašė, kad vykdyti minėto reglamento reikalavimus privalės kiekviena organizacija, turinti duomenų, leidžiančių identifikuoti asmenį. Už pažeidimus grės didžiulės baudos – jos gali siekti 2–4% metinės apyvartos ir sudaryti dešimtis milijonų eurų.

Asmens duomenimis laikoma bet kokia informacija apie fizinį asmenį: vardas, telefonas, adresas, buvimo vieta, pajamos, pomėgiai, pirkimo įpročiai, IP adresas, sveikatos informacija, nuotraukos, kliento numeris ir kt. Tad minėtas reglamentas aktualus visoms įmonėms, kurios turi klientų duomenų bazes, taiko tiesioginę rinkodarą (pvz., siunčia naujienlaiškius), atlieka savo patalpų vaizdo stebėjimą, tvarko savo darbuotojų ar kitų organizacijų perduotus duomenis ir pan.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Prekyba“
„Senukai“ Kaune į įvažiuojamosios prekybos erdvę investavo 760.000 Eur

Baltijos šalyse veikiantis statybos, remonto ir buities prekių parduotuvių tinklas „Kesko Senukai“ investuoja...

Prekyba
11:40
„Stiprūs kartu“ pamokos: draudimai pernelyg lengvai apeinami Premium

Paramos iniciatyvai „Stiprūs kartu“ tenka ginti teises į savo prekės ženklą, nes Registrų centre neseniai...

Rinkodara
11:04
„Eurovizija“ su Monika Liu prie ekranų sutraukė per milijoną žiūrovų

Tarptautinį „Eurovizijos“ konkursą, kuriame šiemet Lietuvai atstovavo Monika Liu, buvo įsijungę daugiau nei...

Rinkodara
10:09
Abipusė meilė „eBay“: kaip 12.500 pardavėjų iš Lietuvos parduoda 147 mln. pirkėjų Premium 2

E. prekybos platformoje „eBay“ yra per 12.500 aktyvių pardavėjų iš Lietuvos, o kas 10 sekundžių iš jų...

Gazelė
09:01
„Iki“ padeda spręsti aktualiausias elektromobilių įkrovimo problemas Verslo tribūna 6

Vien šiemet šalia prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių atsiras 40 elektromobilių įkrovimo stotelių, kuriose...

Prekyba
06:00
Prekybininkams ir tiekėjams – nauja darbų lavina: pokyčiai konkurencijos teisėje koreguos sutartis Premium

Europos Komisija (EK) patvirtino naujas taisykles, taikomas vertikaliesiems susitarimams, kurios pakeis...

Prekyba
05:45
Nuteisti be teismo: teisės ir komunikacijos iššūkiai karo padiktuotoje naujojoje realybėje Premium

Tiek teisininkams, tiek komunikacijos specialistams naujų iššūkių atneša šiandienė situacija – Lietuvoje...

Rinkodara
2022.05.16
„Kesko Senukai“ traukiasi iš verslo Baltarusijoje

Su Rusija visus verslo santykius karo pradžioje nutraukę „Kesko Senukai“ sustabdė veiklą Baltarusijoje ir...

Prekyba
2022.05.16
„McDonald‘s“ parduoda verslą Rusijoje

Greitojo maisto restoranų „McDonald‘s“ valdytoja pirmadienį pranešė siekianti parduoti savo verslą Rusijoje.

Prekyba
2022.05.16
Mažmeninė prekyba Kinijoje per metus susitraukė 11,1%

Kinijos nacionalinio statistikos biuro (NBS) pirmadienį paskelbti duomenys parodė, kad mažmeninės prekybos...

Prekyba
2022.05.16
Ko galima pasimokyti iš „Vinted“ duomenų apsaugos istorijos Premium

Lietuviško kapitalo naudotų drabužių mainų ir prekybos platformai „Vinted“ Lenkijos konkurencijos ir...

Prekyba
2022.05.16
Teisė ir komunikacija: kur riba tarp nuobodų ir klounų Premium

Nors sprendžiant komunikacijos klausimus, ypač krizinėse situacijose, teisininkams ir viešųjų ryšių...

Rinkodara
2022.05.15
Nepaisydama draudimo, Indija galės eksportuoti kviečių į šalis, kuriose trūksta maisto 2

Indija sekmadienį pareiškė, kad nepaisydama apribojimų, apie kuriuos paskelbė prieš dvi dienas, vyriausybės...

Pramonė
2022.05.15
„Peek&Cloppenburg“: augant lojalių klientų skaičiui, dairomės vietų naujoms parduotuvėms Premium

Vokietijos drabužių ir aksesuarų prekybos bendrovė „Peek&Cloppenburg“, pernai Lietuvoje pardavusi prekių už...

Prekyba
2022.05.14
Teismas pritaria, kad Gariūnų žemės nuomą galima nutraukti, turgavietės valdytojos ginklų nesudeda Premium 2

Dar vienas nepalankus teismo sprendimas valstybinės svarbos statuso netekusioms Vilniaus Gariūnų turgavietės...

Statyba ir NT
2022.05.14
„Zara“ Jungtinėje Karalystėje apmokestino internetu pirktų prekių grąžinimą 2

Greitosios mados milžinė „Zara“ tapo naujausiu drabužių mažmenininku Jungtinėje Karalystėje (JK)...

Verslo aplinka
2022.05.14
Dešimtys tūkstančių potencialių vartotojų: parduotuvėse daugėja slavakalbių Premium

Ekonomistų vertinimu, drabužių ir avalynės pardavėjai gali planuoti didesnes apyvartas ne tik dėl to, kad po...

Prekyba
2022.05.13
Baltarusiškas klonas „Bela-cola“ ruošiasi Rusijoje pakeisti „Coca-Colą“ Premium 1

Nuo vasario pabaigos Minsko gaiviųjų gėrimų gamykla 50% padidino gaiviųjų gėrimų tiekimą Rusijai ir tikisi...

Pramonė
2022.05.12
„Shell“ parduoda mažmeninės prekybos verslą Rusijoje „Lukoil“

Jungtinės Karalystės energetikos milžinė „Shell“ pasirašė susitarimą parduoti mažmeninės prekybos verslą...

Prekyba
2022.05.12
Vilniaus Rotušės valdytojas: trečias konkursas parodė, kad nuomininko teks ieškoti, kai stabilizuosis geopolitinė situacija Premium

261 kv. m patalpos Rotušės pastate, kuriame anksčiau veikė restoranas „Žuvinė“, jau daugiau kaip metus...

Prekyba
2022.05.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku