Apdirbamosios gamybos spurtas gruodį – augo 35,3%

Per 2021 m. sausiogruodžio mėnesius visa pramonės produkcija sudarė 28,4 mlrd. Eur to meto kainomis ir, palyginti su tuo pačiu 2020 m. laikotarpiu, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 20% palyginamosiomis kainomis.
Papildyta I. Genytės-Pikčienės komentaru
Apdirbamosios gamybos parduotos produkcijos vertė per metus ūgtelėjo 21%, o be rafinuotų naftos produktų pakilo 19,8%.
Per metus (2021 m. gruodį, palyginti su 2020 m. gruodžiu) visos gamintojų parduotos pramonės produkcijos kainos padidėjo 16,3%, neįskaitant rafinuotų naftos produktų 13,2%.
Indrė Genytė-Pikčienė, UAB INVL Asset Management vyriausioji ekonomistė, atkreipia dėmesį, kad produkciją augino beveik visos pramonės šakos. Reikšmingą proveržį pernai pademonstravo chemijos pramonė, o tiksliau testavimo komponentų ir reagentų vakcinoms gamintojai. Tik gėrimų, maisto produktų gamyba bei spausdinimo ir įrašytų laikmenų tiražavimo veikla tenkinosi vienaženkliu produkcijos augimu. Visų kitų pramonės šakų rezultatai kilo dviženkliais tempais. Odos ir tekstilės, elektros įrangos, metalo gaminių produkcijos apimtys per metus išaugo penktadaliu, kompiuterinių, elektroninių ir optinių gaminių, medienos, baldų ir pagrindinių metalų apie 30%, transporto priemonių ir chemijos pramonės produkcija buvo daugiau nei 40% didesnė nei prieš metus.
Šie rezultatai, anot jos, palieka dar didesnį įspūdį žinant, kokiomis sudėtingomis aplinkybėmis įmonėms pernai teko veikti. Pandemijos rizikos, karantinų paaštrintas darbuotojų stygius, dviženkliais tempais besipučiančios darbo sąnaudos, medžiagų ir žaliavų trūkumas ir kainų fejerverkai tarptautinėse rinkose tik dalis viso paveikslo.
Neramina tai, kad šis nepalankių aplinkybių šleifas driekiasi ir į šiuos metus, o Lietuvos gamintojai praktiškai remiasi į gamybos galimybių lubas. Apie tai byloja rekordinėse aukštumose strigęs gamybos pajėgumų panaudojimo lygis, chroniškas kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas ir žemesnis, nei kitose jaunesnėse ES narėse, investicijų į mašinas ir įrengimus lygis. Norint išlaikyti aukštesnį plėtros tempą, būtina didinti gamybos pajėgumus investuojant, atnaujinant įrengimus, efektyvinant procesus, keliant našumą, pabrėžia ekonomistė.
Sėkmingas gruodis
2021 m. gruodį visos pramonės produkcijos vertė sudarė 2,9 mlrd. Eur to meto kainomis ir, palyginti su lapkričiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 6,2% palyginamosiomis kainomis.
Statistikos departamento duomenimis, paskutinį 2021 m. mėnesį apdirbamosios gamybos įmonių parduotos produkcijos vertė buvo 35,3% didesnė negu 2020 m. gruodžio mėnesį, o neskaičiuojant rafinuotų naftos produktų pardavimai ūgtelėjo 25,8%.
Gamintojų parduotos pramonės produkcijos kainos 2021 m. gruodį, palyginti su lapkričiu, padidėjo 0,4%, o neįskaitant rafinuotų naftos produktų 1,7%.
Gruodį išaugo pagrindinių vaistų pramonės gaminių ir farmacinių preparatų gamybos produkcija 86,4%, rafinuotų naftos produktų gamybos 17,8%, chemikalų ir chemijos produktų 13,3%, drabužių siuvimo produkcija 12,5%.
2022-ieji, panašu, bus šiek tiek kitokie nei pernai. Jau vien įspūdinga palyginamoji bazė slopins pramonės augimo skaitinę išraišką. 2022 m. perspektyvas papildomai niaukia įsisiūbavusi energetikos krizė, kurios poveikis nėra vien tiesioginis. Per gamybos ir logistikos sąnaudas šis energijos nešėjų šokas veikia kone visas tarpinio vartojimo prekių kainas, tad pirminis infliacijos impulsas taip greitai nenuges, prognozuoja I. Genytė-Pikčienė.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Pramonė
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti