Agroverslo įmonės „Timac AGRO“ sėkmės dešimtmetis patvirtina kintantį požiūrį į tvarų ūkininkavimą

Šiomis dienomis savo veiklos dešimtmetį mini daugeliui pažangiai ūkininkaujančių šalies žemdirbių gerai žinoma agroverslo įmonė Timac AGRO, Lietuvos rinkai tiekianti pačias moderniausias pasaulyje sukurtas mokslo inovacijas, skirtas gerinti dirvožemį ir stimuliuoti augalų augimą. Tad šios įmonės produktų pardavimus šiandien galima prilyginti lakmuso popierėliui, atskleidžiančiam, kokiame etape Europos žaliojo kurso link šiuo metu yra mūsų žemės ūkio augalininkystės sektorius.
Sintetinius chemikalus keičia jūros organika
Naujausios kartos trąšomis ir augalų biostimuliantais prekiaujanti UAB Timac AGRO Lietuva priklauso tarptautinei įmonių grupei Roullier, turinčiai beveik šimtą gamybos padalinių ir atstovybes 131 šalyje. Tokie didžiuliai mastai neturėtų stebinti turint omenyje, kad Roullier yra įsteigusi pasaulyje vieną didžiausių ir moderniausių privatų mokslo tyrimų centrą, kuriame dirba beveik pusė tūkstančio mokslininkų ekspertų, kuriančių inovatyvius produktus ir technologijas.
Šios tarptautinės komandos kuriamų naujos kartos žemės ūkiui skirtų produktų pagrindas iš jūros gaunamos organinės kilmės žaliavos prie nepalankių augimo sąlygų gebantys prisitaikyti dumbliai, kurių veikliosios medžiagos panaudojamos kuriant augimo stimuliantus žemės ūkio kultūroms, bei vėžiagyvių liekanos. Iš pastarųjų gaminamos lengvai skylančios trąšos dirvožemio būklei gerinti.
nuotrauka::1 right
Europa neatsitiktinai pasirinko Žaliąjį kursą bei užsibrėžė iki 2050 tųjų tapti pirmuoju pasaulyje neutralaus poveikio klimatui žemynu. Era, kai į dirvožemį buvo beriami besaikiai kiekiai cheminių medžiagų, baigėsi. Visi turime suvokti, kad rūpinimasis dirvožemio tvarumu, vandens ištekliais privalo būti neatsiejamos derliaus dedamosios. Tad ir ieškoma inovatyvių būdų, kaip sužadinti žemės ūkio augalų energines galias ir optimizuoti trąšų kiekius, kad būtų sustabdyti dirvožemio dykumėjimo procesai, vandens išteklių tarša, bet kartu didėtų žemdirbių pajamos, pasakoja Timac AGRO Lietuva generalinis direktorius Arūnas Jusas, pastebintis, kad augant pasaulio gyventojų populiacijai, kokybiško maisto poreikis taip pat pastebimai augs.
Pasak pašnekovo, ši įmonė savo prekes klientams siūlo ne naudodamasi marketingo gudrybėmis ar puošniais lankstinukais, o betarpiškai su žemdirbiais bendraudama, tardamasi, diskutuodama ir drauge skaičiuodama. Šiuo metu į šalies ūkius kiekvieną rytą išrieda 33 mūsų įmonės konsultantai. Ir tai ženklas, kad šalies augalininkystės sektorius eina progreso keliu, kad ūkininkai pageidauja pažangių technologijų ir geba jas diegti, teigia A. Jusas.
Ūkininkai nusiteikę pokyčiams
Timac AGRO Lietuva vadovo žodžiams antrina ir Kėdainių r. ūkininkas Remigijus Gružas, 270 ha plote ūkininkaujantis jau daugiau nei 20 metų. Augalininkystės ūkyje naudojame daug labai įvairių produktų, o siūlomi Timac AGRO Lietuva nėra iš pigiųjų. Tad vietoj jų būtų galima efekto siekti beriant didelius kiekius salietros. Tačiau terminai tvarus ūkininkavimas ir inovacijos šiandien svarbūs ne tik mokslininkams, kaip buvo dar visai neseniai, bet ir ūkininkams. Mes suprantame, kas yra tvarus ūkininkavimas ir norime taikyti tokias technologijas, kurios šį tvarumą garantuotų, kalba R. Gružas, atkreipiantis dėmesį, kad daugelis Lietuvos ūkininkų su ES parama yra įsigiję labai modernios žemės ūkio technikos, tačiau ne visada išnaudoja jos galimybes. Tarkime, mums į dirvą įterpti Timac AGRO Lietuva įsigytas startines trąšas buvo labai paprasta. Bėrėme jas kartu su žieminių kviečių ir rapsų sėklomis, kadangi sėjamoji yra su specialia trąšadėže. Tiesiog akyse sėkmingai startavę žiemkenčiai tikrai pranoko lūkesčius, džiaugiasi ūkininkas.
Telšių rajone mišrų ūkį vystantis Arūnas Usis su Timac AGRO Lietuva bendradarbiauja nuo pat šios įmonės įkūrimo susikūrimo 2010 taisiais.
Tai, ką siūlo ši įmonė, yra ateities produktai. Pabandėme ir patiko, žemaitiškai trumpai komentuoja pašnekovas, dirbantis 1000 ha mišriame šeimos ūkyje.
A.Usio nuomone, tokius organinės kilmės produktus šiuo metu turėtų rinktis visi ūkininkai, kuriems nepriimtinas perdėtai intensyvus ūkininkavimas vien trumpuoju periodu, netaikant sėjomainų, alinant dirvožemį, teršiant aplinką ir negalvojant apie tai, kas liks ateinančioms kartoms. Šiuo metu, kai akcentuojamas Europos žaliasis kursas, kai užsibrėžtas tikslas žemės ūkyje mažinti pesticidų kiekius, tokie produktai, kokius siūlo Timac AGRO Lietuva, bus neabejotinai gera alternatyva, prognozuoja A. Usis, pats šiais organinės kilmės produktais sėkmingai tręšiantis galvijų pašarams auginamus kukurūzus, taip pat žieminius kviečius bei rapsus, kurių derliai džiugina.
Tvariai ir atsakingai teigia siekiantis ūkininkautis ir Vilkaviškio r. ūkininkas Gražvydas Damidavičius. Šiais metais prie gauto derliaus ne tik kokybiški Timac AGRO Lietuva produktai, bet ir pati gamta prisidėjo. Tad net prastesniuose plotuose kūliau 8 t/ha žieminių kviečių, 4 t/ha rapsų, 4,5 t/ha žirnių. Būtinai šiuos produktus naudosiu ir kitais metais. Ir ne tik aplinkosauginiais, bet ir ekonominiais tikslais, nes kai naudoji pavienius mikroelementus, perki vario, jei šis nepadeda, perki cinko ir t.t. O kai naudoji vieną produktą, labai lengva įvertinti jo ekonominį efektą, teigia Suvalkijos krašto ūkininkas.
G. Damidavičiaus nuomone, visuomenėje susiformavusi klaidinga nuomonė, esą žiemos laikotarpiu, jei tik nelaiko gyvulių, ūkininkai gali sau leisti atostogauti iš tiesų ūkininkas turi nuolat tobulėti, ieškoti informacijos, dalyvauti seminaruose, nes visa tai plečia akiratį ir keičia požiūrį į patį ūkininkavimą.
Galutinį verdiktą taria Lietuvos mokslininkai
Įmonės Timac AGRO Lietuva produktų vadovė, agrarinių mokslų daktarė Skirmantė Balnytė Rusė teigia, kad įmonei pažangiai dirbančių šalies ūkininkų lūkesčiai yra puikiai žinomi žmonės atviri naujovėms, tačiau nori būti tikri, kad jos nenuvils lūkesčių. Todėl įmonė aktyviai bendradarbiauja su žemės ūkio srityje dirbančiomis Lietuvos mokslo institucijomis, užsako joms atlikti konkrečių produktų tyrimus. Taip pat mokslininkų prašoma pateikti šių produktų naudojimo rekomendacijas Lietuvos sąlygomis.
Kalbinta Lietuvos agrarinių ir miškų mokslo centro Vokės filialo mokslininkė habil. dr. Liudmila Tripolskaja pasakoja, kad sertifikuotiems, užsienio šalyse lauko sąlygomis jau išbandytiems produktams analogiškas ištyrimas ir Lietuvoje yra labai naudingas, nes skirtingose šalyse skiriasi klimatas, dirvožemis, sėjamų kultūrų veislės. Todėl ir tais atvejais, kai prognozuojamas teigiamas produkto poveikis, tyrimas atsako į klausimą, kokia šio poveikio reikšmė.
Šiais metais tyrėme biologiškai aktyvių Timac AGRO Lietuva produktų įtaką bulvių derliui ir gumbų kokybei. Vieni šių produktų skatina šaknų augimą ankstyvose vystymosi stadijose, kiti didina fotosintezę, darančią įtaką gumbų derliui. Kuo aktyvesnė fotosintezė, tuo daugiau sausųjų medžiagų augalas sukaupia, todėl galima tikėtis didesnio produkcijos derliaus. Aiškinomės, vieną ar du kartus tikslinga augančias bulves šiais preparatais purkšti. Analogiški tyrimai atliekami ir su grūdiniais augalais. Ūkininkams labai svarbu ne tik turėti galimybę rinkoje įsigyti efektyvių trąšų ar kitokių reikalingų produktų, bet ir žinoti tikslią technologiją, kaip šias medžiagas naudoti. Todėl įmonės Timac AGRO Lietuva veiklos modelis tikrai yra sveikintinas, reziumuoja habil. dr. L. Tripolskaja.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti