Kas tai? Veiklos sukaktis

Gyvenimas su užsidegimu – kaip pradėjus verslą prieš 20 metų

Publikuota: 2018-11-28
UAB „Mantinga“ gaminami prancūziški sviestiniai rageliai šiandien eksportuojami į... kruasanų šalį –Prancūziją.
UAB „Mantinga“ gaminami prancūziški sviestiniai rageliai šiandien eksportuojami į... kruasanų šalį –Prancūziją.

Šios bendrovės veikla prieš 20 m. prasidėjo šaldytų duonos gaminių importu iš Prancūzijos, o šiandien jau ji eksportuoja savo pagamintus sviestinius raguolius į šią kruasanų šalį: „Atidavėme skolą prancūzams. Skola atiduota sviestinių kruasanų valiuta.“ Tai tradicinės duonininkystės stereotipus mūsų šalyje sugriovusios UAB „Mantinga“ istorija.

Klemencas Agentas, įmonės įkūrėjas, siela ir vadovas, prisimena, kad prieš du dešimtmečius jo idėją, kuri turėjo pakeisti duonininkystės istoriją šalyje – gaminti šaldytą duoną, – daug kas pašaipiai vadino „duonos akmenimis“ ir tik vienetai tikėjo tokio verslo ateitimi. Tačiau, nepaisydama kritikų ir pesimistų, tradicinės duonininkystės stereotipus „Mantinga“ griovė sparčiai ir sklandžiai. Šiandien 3 gamyklas valdanti „Mantinga“ gamina daugiau kaip 1.000 įvairių gaminių – 34.000 t per metus, kurių daugiau kaip 65% eksportuoja į 35 šalis. Kasmet smaližiams iškeliauja apie 160 naujų gaminių, tačiau technologai laboratorijose jų sukuria apie 500–600 – tiek gaminių išragauja „Mantingos“ komanda, sprendžianti apie tolesnį produkto gyvavimą.

nuotrauka::1 right

Krizė išprovokavo gamybą

Idėja į Lietuvą atvežti šaldytus duonos gaminius ir pyragėlius K. Agentui gimė lankantis užsienyje. Jį sužavėjo tai, kad degalinėse galima įsigyti šviežių, šiltų bandelių, tad nusprendė tokius gaminius atsivežti į Lietuvą. Tada teko priimti nelengvą sprendimą – atsisakyti kitų jo vystomų verslų ir imtis naujo šeimos verslo. Prieš 20 m. šaldytų produktų technologija Lietuvoje buvo naujovė. Vyravo nuomonė, kad šviežias gaminys yra tik tas, kurio tešla sumaišoma ir iš karto iškepama. Buvo sunku įsivaizduoti, kad šaldytas produktas gali būti šviežias, tačiau K. Agentas tikėjo šio verslo idėja ir ėmėsi ją įgyvendinti.

Pirmieji „Mantingos“ žingsniai buvo 1998 m., kai technologiškai kepimui paruoštus užšaldytus duonos ir pyrago gaminius K. Agentas pradėjo importuoti iš Prancūzijos. Tačiau prasidėjus Rusijos krizei, kurios pasekmės užgulė ir Lietuvą, importuojami gaminiai pirkėjams tapo per brangūs. Ėmė suktis mintis pirmą šaldytų gaminių gamyklą statytis Lietuvoje – 1999 m. Marijampolėje prasidėjo pirmosios 550 m2 „Mantingos“ gamyklos statyba, o 2000 m. čia pagaminta pirmoji produkcija, kurią pradėta eksportuoti.

Šiandien jau trijose „Mantingos“ gamyklose, kurių plotas apie 60.000 m2, kepamos bandelės, pyragėliai, pyragai, keksiukai, batonai, duonos gaminiai, smaližių simpatijas užkariavusios spurgos „Donuts“, taip pat gaminami pikantiški užkandžiai, sumuštiniai, šaldyta tešla, picos. Visus įmonės gaminamus produktus vienija trys stichijos ir šūkis: „Karštis. Šaltis. Meilė“. O daugeliui šeimininkių mielas ir pasiteisinęs teiginys: „Su „Mantinga“ kiekvienas gali būti kepėjas!“.

...tapk – kuo gali

Naujo Lietuvoje verslo kūrėjo viena iš mėgstamiausių frazių: „Būk – kuo esi, tapk – kuo gali“. Klemencas nuo mažų dienų verslavo: vaikas pinigų užsidirbdavo augindamas triušius, balandžius, vasaromis dirbdamas krovėju ūkinių prekių parduotuvėje. Studijuodamas Veterinarijos akademijoje veisė kailinius žvėrelius, po to augino daržoves. Mokykloje atsiskleidė ir jo meniniai gebėjimai: su tėčiu, kuris buvo įkūręs Kapsuko (taip anuomet vadinosi Marijampolė) miesto cirką ir atlikdavo ten akrobatinius triukus, rengė pasirodymus, jis daugkartinis „Dainų dainelės“ finalo dalyvis, su klasės draugais mokykloje sukūrė vokalinį instrumentinį ansamblį.

Matyt, naujam verslui Lietuvoje atsirasti padėjo ir tai, kad verslo kelią Klemencas grindžia kertine mintimi: „Nemąstyk iki lubų, mąstyk iki dangaus. Reikia būti svajotoju, nes tik per svajonę randi kelius į savo tikslą.“ Tačiau jis atkreipia dėmesį, kad daugelis padebesiais skrajoja, pilis ant smėlio stato, tačiau niekada taip ir nesiryžta įgyvendinti savo svajonių. Todėl pabrėžia: „Būtina visuomet save kontroliuoti. Ne tik svajoti iki dangaus, bet ir žengti pirmąjį žingsnį.“

Mąstymas iki dangaus – viena iš jo ir jo sukurtos „Mantingos“ stiprybių. Tačiau tikrąja verslo sėkme Klemencas įvardija strategišką žmonių parinkimą: „Pats vienas negali pasiekti tikslo, tam reikia vienodai mąstančios komandos. Sėkmingas verslas – nuoseklus ir ilgalaikis tikslo siekimas. Versle – kaip daugiavaikėje šeimoje: tėvai vieni neužaugina savo atžalų. Vaikai augina vaikus, t. y. broliai seserys prižiūri vieni kitus.“ Todėl kalbant apie verslą pabrėžiama, kad tai ne vien tik gamykla ar kepykla, tai yra daugiau kaip 1.500 darbuotojų „Mantingos“ šeima, kurioje svarbus kiekvienas šeimos narys, nes jis – savo srities profesionalas.

Prisimindamas pirmuosius žingsnius Klemencas kartoja: „Norint pasiekti rezultato reikia tikėti, būti idėjos fanatiku ir tuo tikėjimu degti. Nors praėjo jau dvidešimt metų, aš gyvenu su tokiu pačiu užsidegimu kaip ir tuomet, kai pradėjau verslą. Mano energija ir meilė šiam produktui tik auga.“

nuotrauka::2 left

Aromatą skleidžia 35 šalyse

Per du veiklos dešimtmečius „Mantingos“ gaminiai tapo populiarūs ne tik Lietuvoje, bet ir užsienio šalyse. Šiandien įmonės produkcija eksportuojama į 35 pasaulio valstybes, tolimiausios iš jų JAV, Kinija, Singapūras, Japonija, Azerbaidžanas, Afrikos šalys. „Mantingoje“ juokaujama, kad Marijampolėje sukurti produktai aromatą skleidžia visame pasaulyje. Kompanijos gaminių galima rasti prekybos centruose, viešbučiuose, restoranuose, kavinėse, degalinėse, mokyklose.

Įsitvirtinti užsienio rinkose padeda aktyvus dalyvavimas parodose, čia gauti įvertinimai. Pvz., 2015 m. buvo atidaryta trečioji gamykla ir jau po poros metų joje sukurti gaminiai – „Duo kruasanai su įdarais“ – tarptautinėje parodoje „PLMA 2017“ gavo geriausio naujo eksportuojamo produkto įvertinimą. Šiandien net 10 „Mantingos“ sukurtų gaminių įvertinti medaliai – 6 aukso ir 4 sidabro.

„Mantingos“ apdovanojimų sąraše gausu ir nacionalinių, ir tarptautinių įvertinimų. Įmonė turi „Lietuvos metų gaminio“, „Lietuvos eksporto prizo“, „Inovatyvios įmonės“, „Sėkmingai dirbančios įmonės“ ir daugelį kitų įvertinimų.

Siekdama atitikti aukščiausius kokybės reikalavimus bei siekdama tarptautinės plėtros, įmonė yra nuolat audituojama ir sertifikuojama pagal tarptautinius kokybės standartus – iš viso turi 7 sertifikatus. Pirmasis kokybės valdymo sistemos standartas ISO 9001 ir aplinkosaugos vadybos sistemos standartas ISO 14001 įdiegtas dar 2004 m, o 2005 m. – maisto saugos sistema pagal tarptautinius BRC (British Retail Consortium, Britų mažmenininkų konsorciumas) standartus, kuris kasmet atnaujinamas. 2007 m. „Mantinga“ buvo vienintelė duonos gamintoja Lietuvoje, gavusi aukščiausio (A lygio) BRC standartą.

Miestas, valstybė, pasaulis

Rašant „Mantingos“ dviejų dešimčių istoriją akcentuojama, kad kompaniją į sėkmę ant nugaros neša penki drambliai, kurių vardai: Šeima, Mantingiečiai, Miestas, Lietuva ir Pasaulis. Šie penki drambliai – graži metafora, atskleidžianti, kuo gyvena ir kvėpuoja „Mantinga“.

Gimusiai kompanijai vardą davė du brangūs Klemencui žmonės – sūnaus Manto ir dukros Ingridos vardų derinys.

Apie mantingiečius jau kalbėjome. O štai būdama socialiai atsakinga, judėdama pirmyn „Mantinga“ siekia ne tik tobulėti, bet suteikti galimybę tobulėti kitiems, dalintis ne tik patirtimi, bet ir gražiomis akimirkomis. Todėl 2004 m. įmonė įkūrė krepšinio klubą „Sūduva–Mantinga“, o norint kuo stipriau įsitraukti į bendruomenės gyvenimą bei prisidėti sprendžiant socialines problemas 2007 m. įsteigtas ir aktyviai veikia labdaros ir paramos fondas. Pagrindinis ir svarbiausias fondo tikslas ? padėti Marijampolės apskrities socialiai remtiniems asmenims, teikti paramą švietimo, socialinėms įstaigoms, ištiesti pagalbos ranką vargstantiems, remti kultūros bei sporto renginius.

O pasaulyje Lietuvos vardą „Mantinga“ garsina aromatą skleidžiančiais šviežutėliais gaminiais.

FOTOGALERIJA Gyvenimas su užsidegimu – kaip pradėjus verslą prieš 20 metų (5 nuotr.)

Gauk nemokamą PRAMONĖS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Ignitis gamyba“ nukėlė baterijos Kauno HE projektą

„Ignitis gamyba“ nutraukia pirkimą, skirtą energijos kaupiklio Kauno Algirdo Brazausko hidroelektrinėje...

Pramonė
2019.11.22
Lietuvos pramonės produkcijos vertė spalį augo 1

Per dešimtį šių metų mėnesių, sausį-spalį, visa Lietuvos pramonės produkcijos vertė sudarė 19,4 mln. Eur ir...

Pramonė
2019.11.22
„Auga group“ įžengė į JAV rinką 3

Ekologiškų produktų gamintoja „AUGA group“ įžengė į JAV rinką – bendrovės produkcija pradėta prekiauti...

Pramonė
2019.11.22
Bankrutavusios „Geotermos“ turtas parduodamas už 5,95 mln. Eur

Bankrutavusios Klaipėdos šilumos gamybos įmonės „Geoterma“ administratorius paskelbė įmonės turto varžytines.

Pramonė
2019.11.22
Sunkiai įtikėtini plastiko pakuočių perdirbimo rekordai Premium 1

Lietuva plastiko pakuočių perdirba daugiausia iš visų ES valstybių, rodo oficiali statistika. Ekspertai šia...

Verslo aplinka
2019.11.22
Automobilių pramonės koncernai į Lietuvą pritraukė „Leesys – Leipzig Electronic Systems“ Premium 1

Viena didžiausių Vokietijos elektronikos komponentų verslo kompanijų „Leesys – Leipzig Electronic Systems...

Pramonė
2019.11.22
Premjero patarėja žemės ūkio klausimais tapo L. Počikovska 1

Premjero Sauliaus Skvernelio patarėjų komandą trečiadienį papildė buvusi žemės ūkio viceministrė ir ministro...

Verslo aplinka
2019.11.21
Saulės jėgainės ant stogo norintys gyventojai užvertė verslą užsakymais Premium

Kurį laiką į saulės energiją labiau investuodavo entuziastai, norintys pagelbėti pasauliui, o,...

Gazelė
2019.11.21
Rusijos vicepremjeras: „Nord Stream 2“ pradės veikti 2020-ųjų viduryje

Rusijos antrasis eksporto dujotiekis per Baltijos jūrą iki Vokietijos „Nord Stream 2“ pradės veikti 2020 metų...

Pramonė
2019.11.21
Saudo Arabija Vakarų bankus paliko IPO proceso nuošalyje

Saudo Arabija, pasirinkdama bankus platintojus vykdomam savo naftos milžinės „Saudi Aramco“ viešam akcijų...

Rinkos
2019.11.21
Prancūzai ateina su 200 mln. Eur kapšu ir inovacijomis šilumos sektoriuje Premium 2

„Idex“ yra prancūzų bendrovė, veikianti atsinaujinančios energetikos srityje. Kaip rašė VŽ, Vokietijos...

Pramonė
2019.11.21
„Agaras“ gamybos atliekas paverčia šiluma ir elektra Verslo tribūna

Pasaulyje vykstant diskusijoms dėl klimato kaitos ir aplinkos tausojimo UAB „Agaras“, siekdama mažinti įmonės...

Išmani Lietuva
2019.11.21
„Roshen“ nestabdys Klaipėdoje fabriko, kurs parduotuvėlių tinklą

Ukrainos konditerijos koncernas „Roshen“ nesiruošia stabdyti fabriko Klaipėdoje, nors Europos Sąjungoje...

Pramonė
2019.11.21
Gautas leidimas statyti oro skaidymo dujų gamyklą 3

Po beveik metus trukusių pasiruošimo darbų vienai didžiausių pasaulyje dujų gamybos įmonių grupei „Linde”...

Pramonė
2019.11.21
Lietuvos lazerių įmonės žengia gilyn į pramonės sektorių Premium 2

Pastarosiomis dienomis kelios Lietuvos lazerių bendrovės pranešė apie bebaigiamus pramoninių inovacijų...

Technologijos
2019.11.21
„Pack Klaipėda“: vietoj uždarymo – derybos su automobilių gamintoju Premium 1

Lietuviško kapitalo UAB „Pack Klaipėda“, gaminanti vienkartinius indus maistui iš ekstruduotojo putų...

Pramonė
2019.11.21
Alyvuogių krizė: rekordinis derlius sutirpdė kainas Premium 1

Alyvuogių augintojai ir perdirbėjai kalba apie sektoriaus krizę – dėl rekordiškai didelio derliaus Europoje...

Pramonė
2019.11.21
„Ignitis grupės“ pajamos trečiąjį ketvirtį augo 29% 2

„Ignitis grupės“ pajamos šių metų III ketv. išaugo 29% iki 1,162 mlrd. Eur, kai 2018 m. tuo pačiu laikotarpiu...

Pramonė
2019.11.20
Perteklinis vartojimas: ekonomistai siūlo išeitį Premium

Pasaulyje stiprėja jaunimo inicijuotas judėjimas, nukreiptas prieš perteklinį vartojimą, ir vis svarbiau...

Pramonė
2019.11.20
Paims šimtamilijonines paskolas „Independence“ nuomai ir išpirkimui 1

Vyriausybė sutiko suteikti valstybės garantiją už 135,5 mln. Eur Šiaurės investicijų banko (ŠIB) paskolą...

Verslo aplinka
2019.11.20

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau