Logistikos inovacijos – nauda visiems tiekimo grandinės dalyviams

Reklama publikuota: 2019-10-30
„Rivonos“ generalinis direktorius, „Norfos“ įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis.
svg svg
„Rivonos“ generalinis direktorius, „Norfos“ įmonių grupės savininkas Dainius Dundulis.

Logistikos procesų tobulinimas nebe pirmi metai yra ta sritis, kuriai pagrindinis „Norfos“ įmonių grupės akcininkas Dainius Dundulis dėmesio skiria labai daug. Pagrindinis tikslas, anot jo, yra efektyvumo didinimas, tačiau gerai sustyguota prekybos tinklo logistika atneša ir daugiau naudos.

Šiuo metu, anot p. Dundulio, grupės viduje kaip tik plėtojama nauja logistikos organizavimo idėja, kuri, jo įsitikinimu, turėtų reikšti didelį postūmį verslui. Tiesa, apie ją viešai kalbėti pašnekovas dar kol kas nelinkęs, tačiau mielai dalijasi reikšmingais patobulinimais, kurie prigijo ir pasiteisino su kaupu.

Prekės skirstomos automatizuotai

Vienas jų – prieš porą metų sandėliuose įdiegta konvejerinė prekių rūšiavimo sistema, vadinamasis „sorteris.“ Sistema automatiškai identifikuoja skirtingas prekes, jas išrūšiuoja ir nukreipia į paskirties tašką. Nors potencialios skirstymo sistemos galimybės dar nėra pilnai išnaudojamos, privalumai, anot p. Dundulio, akivaizdūs.

„Jau porą metų dirbame su „sorteriu“ ir pirminė euforija dėl naujos sistemos pasibaigusi, tačiau iki šiol labai ja didžiuojamės. Esame pirmieji mažmenininkai Baltijos regione, įsidiegę tokį dalyką“, – tikina „Norfos“ įmonių grupės savininkas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Specialiai automatiniam prekių rūšiavimui bendrovė pastatė atskirą 5000 kv. m. sandėlį. Jame rūšiuojami ir kiekvienam prekybos centrui „Norfa“ pagal poreikius nukreipiami greit gendantys maisto produktai, alkoholiniai gėrimai, vaisvandeniai, ilgo galiojimo bakalėjos prekės, kai kurie vaisiai ir daržovės.  Su „sorteriu“ dirbama tik 8 darbo valandas per dieną, per šį laiką spėjama išrūšiuoti net 65 proc. prekių. Šis kiekis po truputį didinamas, tačiau šimtu procentų automatizuoti prekių skirstymą nerealu: dalis „Norfos“ prekybos tinklui skirtų prekių sandėliuojamos kitose patalpose, o dalis dėl savo fizinių savybių tiesiog netinka automatinei sistemai.

Didžiausia „sorterio“ suteikta nauda – efektyvumas: prekės išrūšiuojamos žymiai greičiau, nei rankomis. Atitinkamai trumpėja ir logistikos grandinė: prekes į sandėlius galima atvežti vėliau, praeina mažiau laiko nuo prekės pagaminimo iki jos patekimo į parduotuvę. „Sorterio“ dėka atvežtas prekes tą pačią dieną galima ir išvežti, tad mažėja sandėliavimo ploto poreikis. Ne mažiau svarbu tai, kad sandėlio darbuotojams kur kas palengvėja darbas.

Už šią rūšiavimo liniją, bendrovei kainavusią apie 5,5 mln. Eur., 2017 m. „Norfos“ įmonių grupei priklausanti UAB „Rivona“ gavo Lietuvos logistikos asociacijos apdovanojimą, skiriamą už inovatyvumu ir unikalumu pasižyminčius logistikos projektus.

Palanku ir tiekėjams

„Sorteris“ keičia ir santykius su tiekėjais – šiuo metu diegiama nauja prekių priėmimo sistema. Jos esmė – tiekėjai, pristatantys prekes į „Rivonos“ sandėlius, visą padėklo sudėtį užkoduoja barkode. Šis priėmimo metu nuskaitomas ir automatiškai patenka į apskaitos sistemą. Kai prekės iš paletės fiziškai patenka į „sorterį“, jos taip pat automatiškai sulyginamos su turimais duomenimis sistemoje. Jei aptinkama nesutapimų, apie tai iškart informuojamas tiekėjas.

Ponas Dundulis teigia, kad jau pusė „Norfos“ tiekėjų prisitaikė prie naujovių ir tikina, kad sistema jiems taipogi atneša naudos. Svarbiausias jų – prekių pristatymas užima mažiau laiko, nes krovinio nebereikia vietoje tikrinti.

„Praktiškai mūsų tiekėjams, vežantiems prekes, tai reiškia, jog atvykę jie tik išsikrauna paletes ir gali išvažiuoti. Sutaupomas maždaug pusvalandis – gal neatrodo labai daug, tačiau padauginkite jį iš metų ir gausite tikrai daug valandų, per kurias sunkvežimis gali dirbti kitur“, – aiškina pašnekovas.

Tiesa, naudojant „sorterį“ labai svarbus ir itin tikslus terminų laikymasis – pasak p. Dundulio, darbo kultūra ir tiekėjų disciplina privalo pereiti į kitą lygį. „Tačiau „Norfos“ tiekėjai yra gana disciplinuoti. Kartais išgirstame, kad reikalaujame nerealių dalykų, tačiau praėjus kuriam laikui tie patys partneriai pasidžiaugia, kad sugebėjome išsireikalauti iš jų – nes kai daugiau tvarkos, lengviau dirbti ne tik mums, bet ir jiems patiems.“

Tausoja gamtą

UAB „Rivona“ valdo beveik 75 000 kv. m. sandėlius, įsikūrusius Kėdainių pašonėje. Apie pusę visų krovinių čia suvežama pačios bendrovės autotransportu – „Rivona“ turi 100 vilkikų parką, aprūpinantį „Norfos“ parduotuves. Pašnekovas pabrėžia, kad tušti sunkvežimiai niekada nevažinėja – grįždami į sandėlius, jie surenka prekes iš tiekėjų. „Nebent važiuoja iš Kėdainių – čia jau nebeieškome, ką pasikrauti“, – šypsosi jis. 

Taip, anot p. Dundulio, taupomas ne tik laikas, pinigai, bet ir mažiau važinėjant tausojama gamta. Visi „Rivonos“ sunkvežimiai produktus gabena plastmasinėse daugkartinėse pakuotėse, o popierinės panaudotos pakuotės bei celofanas surenkamas ir parvežamas atgal į sandėlį, kur supresuojamas ir atiduodamas perdirbti.

Ryškų gamtosaugos aspektą turi ir šįmet kompanijos įgyvendinta logistikos inovacija, susijusi ne su sandėliais, o su specialiu autotransportu. Iš bendrovės mėsos perdirbimo padalinio, kurio produkcija skirta tik „Norfos“ parduotuvėms, šviežia mėsa pakraunama į specialias mašinas su nuimamomis priekabomis. Skerdykloje pilnai pakrautas sunkvežimis atveža mėsą iki Vilniaus, čia viena priekabų patogiai perkabinama prie kito automobilio ir po parduotuves prekes išvežioja jau dvi mašinos. Tokių sunkvežimių komplektų bendrovė turi keturis.

„Nebereikia atvežtos mėsos Vilniuje perkrauti į mažesnes mašinas, tad sutaupome laiko ir kuro, automobiliai mažiau teršia aplinką, nes tiesiog mažiau važinėja. Esu įsitikinęs, kad Lietuvoje be mūsų niekas nedaro panašių dalykų“, – sako p. Dundulis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

„Norfa“: kuo didesnis gyventojų užimtumas, tuo mažiau lieka laiko gaminti namuose Verslo tribūna 1

Kulinarijos centrus ne tik didžiųjų miestų, bet ir regionuose veikiančiose parduotuvėse įdiegusi „Norfa“...

D. Dundulis: išmoktos praeitos krizės pamokos šiemet labai pravers Verslo tribūna

Sparčiai augant elektros ir dujų kainoms, „Norfos mažmena“ tikisi, kad per daugiau nei dešimtmetį padaryti...

„Norfos“ ir D. Praspaliausko tandemas: skirtingos auditorijos atveria galimybes kurti Verslo tribūna 1

Mažmeninės prekybos tinklo „Norfa“ sprendimas bendradarbiauti su vienu sėkmingiausių Lietuvos virtuvės šefų...

D. Dundulis: per šias Kalėdas parduotuvių lentynos bus tiesiog kitokios Verslo tribūna 2

Šventinės antys, egzotiniai vaisiai, kulinarijos ar konditerijos gaminiai ir žaislai – įprastas Kalėdų...

„Norfa“ įtiko pirkėjams – fiksuojamas šviežių daržovių pardavimų šuolis Verslo tribūna

Pertvarkyta šviežių daržovių bei vaisių užsakymo sistema „Norfos“ parduotuvėse jau pradeda nešti rezultatus.

D. Dundulis: dirbti per nuotolį sudėtinga ne tik mažmenoje, bet ir viešajame sektoriuje Verslo tribūna 1

Pandemijai ir toliau demonstruojant savo galią, nuotolinis darbas daugeliui organizacijų tampa išeitimi, kaip...

Galimybių paso atbaidytiems pirkėjams – specialūs „Norfa“ pasiūlymai Verslo tribūna 8

Reikalavimas didesnėse nei 1.500 kv. m. ploto parduotuvėse pateikti galimybių pasą greitai atbaidė dalį...

Nešvaistyti išteklių: „Norfos“ sprendimai leidžia sunaudoti kelis kartus mažiau energijos Verslo tribūna 8

Nepaisant vis karštesnių vasarų ir net vykdomos plėtros, „Norfos“ prekybos tinklus valdanti „Norfos mažmena“...

„Norfa“ rekordinę vasarą fiksuoja ne tik apyvarta, bet ir prekių svoriu Verslo tribūna 1

Itin karšta vasara „Norfai“ šiemet atsispindėjo ne tik išaugusioje apyvartoje, bet ir itin padidėjusiuose...

D. Dundulis: mažesni tiekėjai į prekybos tinklus turi belstis drąsiai Verslo tribūna

Patekti į didžiuosius prekybos tinklus – ne vieno smulkaus verslininko svajonė, kuri kartais atrodo labai...

Nuo kasininkės iki regiono vadovės: karjeros patirtis „Norfoje“ Verslo tribūna

Mažmeninė prekyba atveria labai reikšmingas karjeros galimybes, o ir kasininko darbas, nors kartais...

„Norfa“ neriasi iš seno rūbo – projektuojamos naujos parduotuvės Verslo tribūna 5

Atnaujinant „Norfos“ parduotuvių tinklą, jau projektuojami ir visiškai nauji pastatai, kurie iškils šalia kai...

Darbuotojų atlyginimų rikiuotėje kovą išsiveržė „Norfa“ Verslo tribūna 2

Iš maisto ir kasdienių prekių prekybos įmonių, pati didžiausia atlyginimo mediana fiksuota bendrovėje „Norfos...

Skiepijimas įsivažiuoja: „Rivona“ padalinyje Kėdainiuose jau paskiepyta kone trečdalis darbuotojų Verslo tribūna

Prie skiepijimo nuo COVID-19 bangos vis aktyviau jungiasi ir verslas. Bendrovės „Rivona“ centriniame...

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku