KAM pristatė karinių miestelių projektus: trijose teritorijose – 71.000 kv. m pastatų

Publikuota: 2018-10-30

Nuo 2023 m. maždaug pustrečio tūkstančio Lietuvos karių įsikurs 3 naujuose kariniuose miesteliuose, kurie bus išvystyti partnerystės su privačiu sektoriumi būdu. Krašto apsaugos ministerija (KAM) antradienį šį projektą pristatė verslo atstovams.

VŽ rašė, kad KAM planuoja didžiausią iki šiol Lietuvoje vykdytą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektą: privataus partnerio lėšomis pastatyti 3 karinius miestelius Vilniaus ir Šilalės rajonuose bei Šiaulių mieste.

Pastačius miestelius per keliolika metų valstybė kasmet partneriui mokėtų fiksuotą sumą už projekto įgyvendinimą ir priežiūrą. KAM skaičiuoja, kad viso projekto vertė dabartinėmis kainomis siekia 165 mln. Eur.

Giedrimas Jeglinskas, krašto apsaugos viceministras, pristatydamas projektą Centrinės projektų valdymo agentūros antradienį organizuotame renginyje, akcentavo, jog ministerija nori kokybiškų ir ilgalaikių sprendimų.

„Mums svarbu pajėgumas kariams. Mūsų kariuomenės pajėgumas tiesiogiai sąlygoja atgrasymą. Tai mūsų stiprybės simbolis. Kalbame apie ilgaamžius projektus, modernius sprendimus – tai ir inžineriniai sprendimai, ir energetiniai, ir finansiniai. Visame tame norime normalių, gerų, modernių sprendimų, su kuriais galėtume dirbti, kuriais, galų gale, galėtume didžiuotis“, – susirinkusiems verslo atstovams, potencialiems partneriams kalbėjo p. Jeglinskas.

Pasak jo, dėl šios priežasties KAM siekia tikros, o ne formalios partnerystės su verslu.

„Kontrakto dydis puslapiais yra gal 150, dar 500 lapų yra priedai. Jei mes susivyniosime į juos ir bandysime daužyti kontraktais vieni kitus... Tai nėra tai, ko mes norime pasiekti“, – dėstė p. Jeglinskas.

„Manau, mes galime nueiti nuo vien tik teismais ir teisiniais argumentais pagrįstų santykių prie tikros partnerystės, kur visi suprantame vieni kitų interesą ir sugebame žingsniais eiti vieni link kitų, o ne laikytis savo“, – teigė jis.

Politika, palūkanos

Pristatydamas projektą, krašto apsaugos viceministras paminėjo ir politinės rizikos aspektą. Pasak jo, potencialūs partneriai gali būti ramūs, kad valstybės dėmesys gynybai neturėtų sumažėti.

„Kaip buvęs finansų sektoriaus žmogus galiu pasakyti, kad politinę riziką gali apskaičiuoti, bet ją suvaldyti labai sudėtinga. Bet yra būdų, kaip galime ją valdyti. Ką galiu iš savo pusės pasakyti: dėmesys saugumui yra ir bus, jis niekur nedings. Mes matome ir Rusijos elgesio, kad dėmesys saugumui išliks“, – sakė p. Jeglinskas.

Anot jo, svarbu turėti omenyje beveik visų didžiųjų partijų pasirašytą susitarimą dėl siekio paskirti 2,5% nuo šalies bendrojo vidaus produkto gynybai.

Kitas svarbus aspektas, kalbant apie politinę riziką, pasak p. Jeglinsko, yra gynybai numatytų lėšų paskirstymas: iki 2022–2023 m. Lietuva užbaigs didžiuosius dabar vykdomus karinės technikos pirkimus, todėl tuo metu jau turės pakankamai lėšų šiam projektui.

„Paskutinis dalykas – šiais nulinių ir neiginių palūkanų laikais, kai AAA reitingą turinčios šalys skolinasi su neigiamomis palūkanomis, tai yra unikali investavimo galimybė. Tiek užsieniečiams, tiek lietuviams“, – kalbėjo p. Jeglinskas.

Jo teigimu, šis projektas turėtų būti ypač patrauklus tuo metu, kai ekonomikos perspektyvos yra neaiškios.

Projektai ne vienodi

Nors bendra informacija apie projektą jau buvo skelbta, potencialiems partneriams KAM pateikė daugiau detalių apie pačius miestelius.

Kaip nurodoma ministerijos parengtoje prezentacijoje, trys kariniai miesteliai bus panašūs, tačiau kiek skirsis.

10 ha sklype Pajūrio kaime, Šilalės rajone, turėtų įsikurti iki 769 karių, ten numatyta pastatyti 22.000 kv. m pastatų. Šiaulių mieste esantis sklypas kiek mažesnis – 8 ha, tačiau jame siekiama apgyvendinti daugiau karių – 802. Numatomas pastatų plotas – 24.000 kv. m.

Vilniaus rajone, prie pietinės miesto ribos esančioje Rokantiškių gyvenvietėje, planuojamas karinis miestelis bus didžiausias – 17 ha teritorijoje turėtų įsikurti iki 1.088 karių, tam numatoma pastatyti 25.000 kv. m pastatų.

Kiekviename miestelyje numatyta pastatyti apie 10.800 kv. m ploto administracinės ir specialiosios paskirties pastatų: tai kareivinės, valgykla, štabas, medicinos, kontrolės punktai ir kita.

Vilniaus ir Šilalės rajonuose suplanuota 4.000 kv. m ploto sporto patalpų ir aikščių, o Šiaulių rajone – 3.000 kv. m ploto sporto salių, kompleksų. Vilniaus ir Šilalės rajonuose taip pat numatyta statyti po stadioną.

Techninės paskirties pastatų kiekviename miestelyje numatyta po maždaug 7.200 kv. m: tai sandėliai, garažai, degalinė, plovykla, pastogė technikai, parkavimo aikštelė, tvora ir kita.

Kiekviename miestelyje turėtų būti apie 200 automobilių stovėjimo vietų, rikiuotės, technikos aikštės.

Šilalės rajone šiuo metu kuriama laikinoji karinio dalinio infrastruktūra, kuri turės veikti tuo metu, kai projekto partneris užsiims infrastruktūros statyba. Šiame sklype taip pat numatyta rekonstruoti keletą dabar jame esančių statinių – garažus ir sporto salę. Be to, teritorija jau bus aptverta KAM lėšomis.

Tuo metu Vilniaus rajone ir Šiauliuose teritorijos aptvėrimu turės pasirūpinti partneris.

Vyks dalimis

Pagal numatomas projekto sąlygas, projektas truks 15 metų. Privatus partneris turės suprojektuoti ir pastatyti visą infrastruktūrą per pirmuosius 2,5 metų. Dar 12,5 metų partneris teiks paslaugas: administravimo, inžinerinių sistemų priežiūros, teritorijos ir patalpų valymo ir priežiūros.

Skaičiuojant partnerio įsipareigojimus, numatomos ir investicijos į pastatų renovaciją sutarties metu. Pasibaigus projektui, infrastruktūra bus perduota KAM.

Planuojama, kad po poros savaičių projektas bus patvirtintas Vyriausybės nutarimu. Gruodžio viduryje KAM atstovai žada paskelbti konkurso sąlygas dalyvių pastaboms, o sausio viduryje – patį konkursą.

Siekiama sutartį su partneriu ar jų konsorciumu pasirašyti 2021 m. pradžioje, o infrastruktūrą naudoti pradėti 2023 m. Projektą sudaro trys dalys – partneriai gali imtis vieno, dviejų, arba visų trijų miestelių.

Pasak p. Jeglinsko, pradinėje stadijoje kiekvienam miesteliui bus atrinktą ne daugiau 5 dalyvių, su kuriais bus tęsiamos derybos.

Projekto partneriai bus atrenkami pagal ekonominio naudingumo kriterijus. Tarp kvalifikacinių reikalavimų – ir galėjimas dirbti su slapta informacija.

Didžiausias projektas

Pradinės investicijos į infrastruktūrą, kurias atliks privatūs partneriai, sieks apie 92 mln. Eur be PVM – po maždaug 30 mln. Eur vienam projektui. Tačiau tai sudaro tik apie pusę visos projekto vertės. Per 13 metų nuo paslaugų teikimo pradžios valstybė privatiems partneriams numato sumokėti iki 165 mln. Eur su PVM, skaičiuojant grynąja dabartine verte.

Palyginti, ligi šiol didžiausias įgyvendinamas VPSP projektas yra Policijos komisariato ir areštinės Vilniuje – jo vertė siekia 56 mln. Eur. Jį aplenks, jei pirkimas įvyks, kiek kitaip – koncesijos būdu – vykdomas nacionalinio stadiono komplekso projektas, kurio didžiausia planuojama vertė siekia 73,1 mln. Eur. Nemažai didelių VPSP projektų buvo nutraukti arba atšaukti.

Tolesni planai

Rokantiškių kaime prie sostinės turėtų įsikurti vienas iš esamų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ batalionų, Šiaulių mieste – Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Šilalės rajono Pajūrio miestelyje – „Žemaitijos“ Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas.

Pasak p. Jeglinsko, prie Vilniaus KAM turi ne vieną, o du sklypus. Greta planuojamo miestelio esančioje teritorijoje ateityje ketinama perkelti kariuomenės štabus iš įvairių vietų sostinėje.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Ruošiasi sutvarkyti neasfaltuotą gatvę Vilniaus Šnipiškėse

Vilniaus miesto savivaldybė ruošiasi sutvarkyti Šnipiškėse esančią Krokuvos gatvę, kurios dalis vis dar...

Statyba ir NT
2019.07.16
Kaunas už 14,3 mln. Eur žada statyti lengvosios atletikos maniežą 5

Kauno savivaldybė paskelbė architektūrinį konkursą 14,3 mln. Eur vertės lengvosios atletikos maniežui...

Statyba ir NT
2019.07.16
Prabangaus būsto ypatumai Lietuvoje: ieškoma aktyviai, bet nelabai yra iš ko rinktis Premium

Itin prabangaus būsto rinkoje pasiūla nepasiveja paklausos dėl išaugusių šiuolaikinių pirkėjų reikalavimų.

Statyba ir NT
2019.07.16
„Inreal“: nepaisant rekordinės biurų plėtros, neužimto ploto nėra daug

Nors šiemet ir ateinančius kelerius metus Vilniaus biurų rinkoje numatoma itin sparti plėtra, kol kas plotų...

Statyba ir NT
2019.07.16
Šiemet prasidės Palangos oro uosto rekonstrukcija

Šių metų pabaigoje planuojama pradėti Palangos oro uosto rekonstrukciją, po kurios bus perplanuotos pastato...

Varžytinėse ir aukcionuose pardavė turto už 51 mln. Eur

Pirmąjį šių metų pusmetį varžytinėse ir aukcionuose buvo parduota turto beveik 20% daugiau nei tuo pačiu metu...

Statyba ir NT
2019.07.16
Augantys rezultatai – vertę kuriančios strategijos pergalė prieš akcijų pasiutpolkes Verslo tribūna 1

Namų apdailos prekių mažmeninių prekybininkų teigimu šio rinkos sektoriaus aktualijos verčia ieškoti naujų...

Marijampolės LEZ valdymo bendrovės akcijos areštuotos Premium 7

Teismo nutartimi 49% UAB Marijampolės laisvosios ekonominės zonos valdymo bendrovės akcijų lieka areštuotos.

Pramonė
2019.07.16
Bendrovei „Sostinės gatvės“ iškelta bankroto byla 2

Kelių ir gatvių tiesimo, priežiūros bei remonto UAB „Sostinės gatvės“ paskelbtas bankrotas ir paskirtas...

Statyba ir NT
2019.07.15
Prekybos, pramonės ir amatų rūmai galės nemokamai naudotis valstybės turtu

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje veikiantys Prekybos, pramonės ir amatų rūmai,...

Statyba ir NT
2019.07.15
Už parduotą valstybės turtą gavo beveik 17 mln. Eur

VĮ Turto bankas, valdanti ir prižiūrinti valstybės nekilnojamąjį turtą (NT), per pirmąjį šių metų pusmetį...

Statyba ir NT
2019.07.15
Kiek skolintis būstui yra protinga Premium 56

Būsto įperkamumui viršijant rekordus, o palūkanoms dar ilgai žadant būti rekordiškai žemoms, gyventojams gali...

Rinkos
2019.07.15
Viešbučio „Best Western“ valdytoja ginčija „k18B“ statybas 36

Vilniaus viešbučio „Best Western“ pastato valdytoja ginčija šalia jo, Konstitucijos prospekte, statomo biurų...

Statyba ir NT
2019.07.15
„Conrestos“ prekės ženklo pokyčiai – evoliucija į naują, visapusiškai modernų etapą Verslo tribūna 7

Šiemet dešimtmetį mininti generalinės rangos bendrovė, atnaujinusi savo prekės ženklą, teigia, kad pokyčiai...

Statyba ir NT
2019.07.15
Kad prievolė nuomotis patalpas netaptų priedanga melžti valstybę  1

Seimas praėjusią savaitę priėmė Valstybės ir savivaldybių turto valdymo ir kitų susijusių įstatymų pataisas,...

Finansai
2019.07.15
Per dešimtmetį aktyviausia būsto rinka kol kas nerodo išsikvėpimo ženklų  Premium 16

Pirmasis šių metų pusmetis Lietuvos būsto rinkoje buvo aktyviausias nuo pat 2007 m. – niekada po to per...

Statyba ir NT
2019.07.15
Molėtuose po trejų metų turėtų iškilti baseinas

Molėtų valdžia ketina iki 2022 m. mieste pastatyti baseiną. Skaičiuojama, kad jis kainuos 3,84 mln. Eur, o...

Statyba ir NT
2019.07.14
Kaune rekonstruojant gatvę ruošiamasi taikyti žemės paėmimo procedūrą 1

Nepavykus susitarti su namų savininkais dėl turto pardavimo, Kauno savivaldybė ruošiasi inicijuoti žemės...

Statyba ir NT
2019.07.14
„Inhus Group“ ikimokestinio pelno šuolis – 65% Premium 2

Statybinių konstrukcijų gamybos bei montavimo įmonių grupė „Inhus Group“ pernai apyvartą išaugino 29,7%,...

Statyba ir NT
2019.07.14
Kėdainiai imasi daugiabučių kvartalo atnaujinimo  1

Kėdainių rajono savivaldybės administracija ieško, kas už 830.000 Eur sutvarkytų daugiabučių namų kvartalo...

Statyba ir NT
2019.07.14

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau