KAM pristatė karinių miestelių projektus: trijose teritorijose – 71.000 kv. m pastatų

Publikuota: 2018-10-30

Nuo 2023 m. maždaug pustrečio tūkstančio Lietuvos karių įsikurs 3 naujuose kariniuose miesteliuose, kurie bus išvystyti partnerystės su privačiu sektoriumi būdu. Krašto apsaugos ministerija (KAM) antradienį šį projektą pristatė verslo atstovams.

VŽ rašė, kad KAM planuoja didžiausią iki šiol Lietuvoje vykdytą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektą: privataus partnerio lėšomis pastatyti 3 karinius miestelius Vilniaus ir Šilalės rajonuose bei Šiaulių mieste.

Pastačius miestelius per keliolika metų valstybė kasmet partneriui mokėtų fiksuotą sumą už projekto įgyvendinimą ir priežiūrą. KAM skaičiuoja, kad viso projekto vertė dabartinėmis kainomis siekia 165 mln. Eur.

Giedrimas Jeglinskas, krašto apsaugos viceministras, pristatydamas projektą Centrinės projektų valdymo agentūros antradienį organizuotame renginyje, akcentavo, jog ministerija nori kokybiškų ir ilgalaikių sprendimų.

„Mums svarbu pajėgumas kariams. Mūsų kariuomenės pajėgumas tiesiogiai sąlygoja atgrasymą. Tai mūsų stiprybės simbolis. Kalbame apie ilgaamžius projektus, modernius sprendimus – tai ir inžineriniai sprendimai, ir energetiniai, ir finansiniai. Visame tame norime normalių, gerų, modernių sprendimų, su kuriais galėtume dirbti, kuriais, galų gale, galėtume didžiuotis“, – susirinkusiems verslo atstovams, potencialiems partneriams kalbėjo p. Jeglinskas.

Pasak jo, dėl šios priežasties KAM siekia tikros, o ne formalios partnerystės su verslu.

„Kontrakto dydis puslapiais yra gal 150, dar 500 lapų yra priedai. Jei mes susivyniosime į juos ir bandysime daužyti kontraktais vieni kitus... Tai nėra tai, ko mes norime pasiekti“, – dėstė p. Jeglinskas.

„Manau, mes galime nueiti nuo vien tik teismais ir teisiniais argumentais pagrįstų santykių prie tikros partnerystės, kur visi suprantame vieni kitų interesą ir sugebame žingsniais eiti vieni link kitų, o ne laikytis savo“, – teigė jis.

Politika, palūkanos

Pristatydamas projektą, krašto apsaugos viceministras paminėjo ir politinės rizikos aspektą. Pasak jo, potencialūs partneriai gali būti ramūs, kad valstybės dėmesys gynybai neturėtų sumažėti.

„Kaip buvęs finansų sektoriaus žmogus galiu pasakyti, kad politinę riziką gali apskaičiuoti, bet ją suvaldyti labai sudėtinga. Bet yra būdų, kaip galime ją valdyti. Ką galiu iš savo pusės pasakyti: dėmesys saugumui yra ir bus, jis niekur nedings. Mes matome ir Rusijos elgesio, kad dėmesys saugumui išliks“, – sakė p. Jeglinskas.

Anot jo, svarbu turėti omenyje beveik visų didžiųjų partijų pasirašytą susitarimą dėl siekio paskirti 2,5% nuo šalies bendrojo vidaus produkto gynybai.

Kitas svarbus aspektas, kalbant apie politinę riziką, pasak p. Jeglinsko, yra gynybai numatytų lėšų paskirstymas: iki 2022–2023 m. Lietuva užbaigs didžiuosius dabar vykdomus karinės technikos pirkimus, todėl tuo metu jau turės pakankamai lėšų šiam projektui.

„Paskutinis dalykas – šiais nulinių ir neiginių palūkanų laikais, kai AAA reitingą turinčios šalys skolinasi su neigiamomis palūkanomis, tai yra unikali investavimo galimybė. Tiek užsieniečiams, tiek lietuviams“, – kalbėjo p. Jeglinskas.

Jo teigimu, šis projektas turėtų būti ypač patrauklus tuo metu, kai ekonomikos perspektyvos yra neaiškios.

Projektai ne vienodi

Nors bendra informacija apie projektą jau buvo skelbta, potencialiems partneriams KAM pateikė daugiau detalių apie pačius miestelius.

Kaip nurodoma ministerijos parengtoje prezentacijoje, trys kariniai miesteliai bus panašūs, tačiau kiek skirsis.

10 ha sklype Pajūrio kaime, Šilalės rajone, turėtų įsikurti iki 769 karių, ten numatyta pastatyti 22.000 kv. m pastatų. Šiaulių mieste esantis sklypas kiek mažesnis – 8 ha, tačiau jame siekiama apgyvendinti daugiau karių – 802. Numatomas pastatų plotas – 24.000 kv. m.

Vilniaus rajone, prie pietinės miesto ribos esančioje Rokantiškių gyvenvietėje, planuojamas karinis miestelis bus didžiausias – 17 ha teritorijoje turėtų įsikurti iki 1.088 karių, tam numatoma pastatyti 25.000 kv. m pastatų.

Kiekviename miestelyje numatyta pastatyti apie 10.800 kv. m ploto administracinės ir specialiosios paskirties pastatų: tai kareivinės, valgykla, štabas, medicinos, kontrolės punktai ir kita.

Vilniaus ir Šilalės rajonuose suplanuota 4.000 kv. m ploto sporto patalpų ir aikščių, o Šiaulių rajone – 3.000 kv. m ploto sporto salių, kompleksų. Vilniaus ir Šilalės rajonuose taip pat numatyta statyti po stadioną.

Techninės paskirties pastatų kiekviename miestelyje numatyta po maždaug 7.200 kv. m: tai sandėliai, garažai, degalinė, plovykla, pastogė technikai, parkavimo aikštelė, tvora ir kita.

Kiekviename miestelyje turėtų būti apie 200 automobilių stovėjimo vietų, rikiuotės, technikos aikštės.

Šilalės rajone šiuo metu kuriama laikinoji karinio dalinio infrastruktūra, kuri turės veikti tuo metu, kai projekto partneris užsiims infrastruktūros statyba. Šiame sklype taip pat numatyta rekonstruoti keletą dabar jame esančių statinių – garažus ir sporto salę. Be to, teritorija jau bus aptverta KAM lėšomis.

Tuo metu Vilniaus rajone ir Šiauliuose teritorijos aptvėrimu turės pasirūpinti partneris.

Vyks dalimis

Pagal numatomas projekto sąlygas, projektas truks 15 metų. Privatus partneris turės suprojektuoti ir pastatyti visą infrastruktūrą per pirmuosius 2,5 metų. Dar 12,5 metų partneris teiks paslaugas: administravimo, inžinerinių sistemų priežiūros, teritorijos ir patalpų valymo ir priežiūros.

Skaičiuojant partnerio įsipareigojimus, numatomos ir investicijos į pastatų renovaciją sutarties metu. Pasibaigus projektui, infrastruktūra bus perduota KAM.

Planuojama, kad po poros savaičių projektas bus patvirtintas Vyriausybės nutarimu. Gruodžio viduryje KAM atstovai žada paskelbti konkurso sąlygas dalyvių pastaboms, o sausio viduryje – patį konkursą.

Siekiama sutartį su partneriu ar jų konsorciumu pasirašyti 2021 m. pradžioje, o infrastruktūrą naudoti pradėti 2023 m. Projektą sudaro trys dalys – partneriai gali imtis vieno, dviejų, arba visų trijų miestelių.

Pasak p. Jeglinsko, pradinėje stadijoje kiekvienam miesteliui bus atrinktą ne daugiau 5 dalyvių, su kuriais bus tęsiamos derybos.

Projekto partneriai bus atrenkami pagal ekonominio naudingumo kriterijus. Tarp kvalifikacinių reikalavimų – ir galėjimas dirbti su slapta informacija.

Didžiausias projektas

Pradinės investicijos į infrastruktūrą, kurias atliks privatūs partneriai, sieks apie 92 mln. Eur be PVM – po maždaug 30 mln. Eur vienam projektui. Tačiau tai sudaro tik apie pusę visos projekto vertės. Per 13 metų nuo paslaugų teikimo pradžios valstybė privatiems partneriams numato sumokėti iki 165 mln. Eur su PVM, skaičiuojant grynąja dabartine verte.

Palyginti, ligi šiol didžiausias įgyvendinamas VPSP projektas yra Policijos komisariato ir areštinės Vilniuje – jo vertė siekia 56 mln. Eur. Jį aplenks, jei pirkimas įvyks, kiek kitaip – koncesijos būdu – vykdomas nacionalinio stadiono komplekso projektas, kurio didžiausia planuojama vertė siekia 73,1 mln. Eur. Nemažai didelių VPSP projektų buvo nutraukti arba atšaukti.

Tolesni planai

Rokantiškių kaime prie sostinės turėtų įsikurti vienas iš esamų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ batalionų, Šiaulių mieste – Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Šilalės rajono Pajūrio miestelyje – „Žemaitijos“ Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas.

Pasak p. Jeglinsko, prie Vilniaus KAM turi ne vieną, o du sklypus. Greta planuojamo miestelio esančioje teritorijoje ateityje ketinama perkelti kariuomenės štabus iš įvairių vietų sostinėje.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Newsec“ į NT finansavimo platformą „Rontgen“ investavo 50.150 Eur 2

Nekilnojamojo turto (NT) paslaugų UAB „Resolution Holdings“, Lietuvoje veikianti „Newsec“ prekės ženklu,...

„Eika“ pernai pardavė 6% daugiau butų, planuoja investuoti 59 mln. Eur 4

Pernai investicijas dvigubinusi nekilnojamojo turto ir statybos įmonių grupė „Eika“, šiemet investuos dar...

„Capella Baltica“ investicijas Klaipėdos LEZ didina iki 13 mln. Eur 1

Ispanijos kapitalo baltymų maisto pramonei gamintoja UAB „Capella Baltica“ skelbia didinanti investicijų...

Pramonė
08:34
Naujasis Turto banko vadovas – apie kryptį, užsitęsusius bei naujus projektus 6

Naujasis valstybės nekilnojamąjį turtą centralizuojančio Turto banko vadovas Mindaugas Sinkevičius sako, jog...

Statyba ir NT
2019.01.15
Pataisos dėl tarnybinių butų kuria naujas privilegijas, sako prezidentės patarėjas 1

Seimo praėjusią savaitę priimtos pataisos dėl tarnybinių butų pardavimo lengvatinėmis sąlygomis kuria naujas...

Statyba ir NT
2019.01.15
Vilniaus „Akropolio“ atnaujinimo užsakymą gavo „Mitnija“

Pusės Vilniaus prekybos ir pramogų centro „Akropolio“ ploto atnaujinimą atliks koncernui „,MG Baltic“...

Statyba ir NT
2019.01.15
Apklausa: būsto kainų korekcijos tikisi tik 10% gyventojų 18

Gyventojų lūkesčiai dėl būsto kainų pokyčių nesikeičia – dauguma ir toliau galvoja, kad gyvenamasis...

Statyba ir NT
2019.01.15
Klaipėdos uosto krantines rekonstruos „Tilsta“ ir „Fegda“ 1

Dvi Klaipėdos uosto krantines už daugiau kaip 28 mln. Eur rekonstruos Vilniaus statybos bendrovė „Tilsta“,...

Statyba ir NT
2019.01.14
Vilniaus savivaldybė nutraukia sutartį su „Litcon“ dėl 4 modulinių darželių 12

Vilniaus miesto savivaldybė skelbia nutraukianti sutartį su bendrove „Litcon“ dėl keturių modulinių vaikų...

Statyba ir NT
2019.01.14
Išrinktas nugalėtojas Jūrininkų sveikatos priežiūros centro architektūriniame konkurse 2

VšĮ Jūrininkų sveikatos priežiūros centro pastato projekto architektūrinį konkursą laimėjo MB „Mes...

Statyba ir NT
2019.01.14
„Realco“ Vilniuje pernai pardavė 391 butą

Koncernui „Icor“ priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Realco“ pernai Vilniuje pardavė...

Statyba ir NT
2019.01.14
„Hanner“ skelbia apie parduotų butų rekordą 17

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Hanner“ skaičiuoja pernai Vilniuje pardavusi daugiausia butų tarp...

Statyba ir NT
2019.01.14
Neleistinos automobilių stovėjimo aikštelės prie „Megos“ gali būti išardytos 10

Be leidimo ir neaišku, kieno įrengtos dvi beveik 1.400 kvadratinių metrų ploto transporto stovėjimo aikštelės...

Statyba ir NT
2019.01.14
Investicijos Kaune – nuo LEZ link greitkelių Premium 1

Kauno laisvosios ekonominės zonos (LEZ) pernykštis investicijų augimas prilygo sprogimui, todėl manoma, kad...

Statyba ir NT
2019.01.14
Vietoj turėtos žemės gyventojai galės prašyti kompensacijos mišku 1

Seimas leido daliai žmonių pakeisti savo valią ir prašyti už miestuose valstybės išperkamą jų turėtą žemę...

Statyba ir NT
2019.01.13
Leista skolintis varžytynių pirkiniams 6

Seimas pakoregavo Civilinį kodeksą ir leido skolintis pirkiniui, įsigyjamam varžytinėse jį įkeičiant.

Statyba ir NT
2019.01.11
Kelių priežiūrai daugiau lėšų kol kas nebus 3

Kelių priežiūros finansavimo nuo 2020 metų Seimas kol kas nusiteikęs nedidinti. 

Transportas
2019.01.11
„Urbanistika“ nesustabdė Lietuvos bendrojo plano koncepcijos rengimo

Lietuvos bendrojo plano koncepcijos rengimas nebus stabdomas, nusprendė Lietuvos apeliacinis teismas, sausio...

Statyba ir NT
2019.01.11
Vilniaus Paupyje – dar vienas konversijos projektas: nori investuoti 50 mln. Eur Premium 10

Nekilnojamojo turto (NT) bendrovė sostinės senamiestyje, vadinamajame Paupyje, buvusioje „Vilniaus kailių“...

Statyba ir NT
2019.01.11
Vilniaus butų rinkos aktyvumas pasivijo 2007-uosius 15

2018 m. Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) rinkai buvo palyginti ramūs – pardavimo sandoriais perleista vos...

Statyba ir NT
2019.01.11

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau