KAM pristatė karinių miestelių projektus: trijose teritorijose – 71.000 kv. m pastatų

Publikuota: 2018-10-30

Nuo 2023 m. maždaug pustrečio tūkstančio Lietuvos karių įsikurs 3 naujuose kariniuose miesteliuose, kurie bus išvystyti partnerystės su privačiu sektoriumi būdu. Krašto apsaugos ministerija (KAM) antradienį šį projektą pristatė verslo atstovams.

VŽ rašė, kad KAM planuoja didžiausią iki šiol Lietuvoje vykdytą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektą: privataus partnerio lėšomis pastatyti 3 karinius miestelius Vilniaus ir Šilalės rajonuose bei Šiaulių mieste.

Pastačius miestelius per keliolika metų valstybė kasmet partneriui mokėtų fiksuotą sumą už projekto įgyvendinimą ir priežiūrą. KAM skaičiuoja, kad viso projekto vertė dabartinėmis kainomis siekia 165 mln. Eur.

Giedrimas Jeglinskas, krašto apsaugos viceministras, pristatydamas projektą Centrinės projektų valdymo agentūros antradienį organizuotame renginyje, akcentavo, jog ministerija nori kokybiškų ir ilgalaikių sprendimų.

„Mums svarbu pajėgumas kariams. Mūsų kariuomenės pajėgumas tiesiogiai sąlygoja atgrasymą. Tai mūsų stiprybės simbolis. Kalbame apie ilgaamžius projektus, modernius sprendimus – tai ir inžineriniai sprendimai, ir energetiniai, ir finansiniai. Visame tame norime normalių, gerų, modernių sprendimų, su kuriais galėtume dirbti, kuriais, galų gale, galėtume didžiuotis“, – susirinkusiems verslo atstovams, potencialiems partneriams kalbėjo p. Jeglinskas.

Pasak jo, dėl šios priežasties KAM siekia tikros, o ne formalios partnerystės su verslu.

„Kontrakto dydis puslapiais yra gal 150, dar 500 lapų yra priedai. Jei mes susivyniosime į juos ir bandysime daužyti kontraktais vieni kitus... Tai nėra tai, ko mes norime pasiekti“, – dėstė p. Jeglinskas.

„Manau, mes galime nueiti nuo vien tik teismais ir teisiniais argumentais pagrįstų santykių prie tikros partnerystės, kur visi suprantame vieni kitų interesą ir sugebame žingsniais eiti vieni link kitų, o ne laikytis savo“, – teigė jis.

Politika, palūkanos

Pristatydamas projektą, krašto apsaugos viceministras paminėjo ir politinės rizikos aspektą. Pasak jo, potencialūs partneriai gali būti ramūs, kad valstybės dėmesys gynybai neturėtų sumažėti.

„Kaip buvęs finansų sektoriaus žmogus galiu pasakyti, kad politinę riziką gali apskaičiuoti, bet ją suvaldyti labai sudėtinga. Bet yra būdų, kaip galime ją valdyti. Ką galiu iš savo pusės pasakyti: dėmesys saugumui yra ir bus, jis niekur nedings. Mes matome ir Rusijos elgesio, kad dėmesys saugumui išliks“, – sakė p. Jeglinskas.

Anot jo, svarbu turėti omenyje beveik visų didžiųjų partijų pasirašytą susitarimą dėl siekio paskirti 2,5% nuo šalies bendrojo vidaus produkto gynybai.

Kitas svarbus aspektas, kalbant apie politinę riziką, pasak p. Jeglinsko, yra gynybai numatytų lėšų paskirstymas: iki 2022–2023 m. Lietuva užbaigs didžiuosius dabar vykdomus karinės technikos pirkimus, todėl tuo metu jau turės pakankamai lėšų šiam projektui.

„Paskutinis dalykas – šiais nulinių ir neiginių palūkanų laikais, kai AAA reitingą turinčios šalys skolinasi su neigiamomis palūkanomis, tai yra unikali investavimo galimybė. Tiek užsieniečiams, tiek lietuviams“, – kalbėjo p. Jeglinskas.

Jo teigimu, šis projektas turėtų būti ypač patrauklus tuo metu, kai ekonomikos perspektyvos yra neaiškios.

Projektai ne vienodi

Nors bendra informacija apie projektą jau buvo skelbta, potencialiems partneriams KAM pateikė daugiau detalių apie pačius miestelius.

Kaip nurodoma ministerijos parengtoje prezentacijoje, trys kariniai miesteliai bus panašūs, tačiau kiek skirsis.

10 ha sklype Pajūrio kaime, Šilalės rajone, turėtų įsikurti iki 769 karių, ten numatyta pastatyti 22.000 kv. m pastatų. Šiaulių mieste esantis sklypas kiek mažesnis – 8 ha, tačiau jame siekiama apgyvendinti daugiau karių – 802. Numatomas pastatų plotas – 24.000 kv. m.

Vilniaus rajone, prie pietinės miesto ribos esančioje Rokantiškių gyvenvietėje, planuojamas karinis miestelis bus didžiausias – 17 ha teritorijoje turėtų įsikurti iki 1.088 karių, tam numatoma pastatyti 25.000 kv. m pastatų.

Kiekviename miestelyje numatyta pastatyti apie 10.800 kv. m ploto administracinės ir specialiosios paskirties pastatų: tai kareivinės, valgykla, štabas, medicinos, kontrolės punktai ir kita.

Vilniaus ir Šilalės rajonuose suplanuota 4.000 kv. m ploto sporto patalpų ir aikščių, o Šiaulių rajone – 3.000 kv. m ploto sporto salių, kompleksų. Vilniaus ir Šilalės rajonuose taip pat numatyta statyti po stadioną.

Techninės paskirties pastatų kiekviename miestelyje numatyta po maždaug 7.200 kv. m: tai sandėliai, garažai, degalinė, plovykla, pastogė technikai, parkavimo aikštelė, tvora ir kita.

Kiekviename miestelyje turėtų būti apie 200 automobilių stovėjimo vietų, rikiuotės, technikos aikštės.

Šilalės rajone šiuo metu kuriama laikinoji karinio dalinio infrastruktūra, kuri turės veikti tuo metu, kai projekto partneris užsiims infrastruktūros statyba. Šiame sklype taip pat numatyta rekonstruoti keletą dabar jame esančių statinių – garažus ir sporto salę. Be to, teritorija jau bus aptverta KAM lėšomis.

Tuo metu Vilniaus rajone ir Šiauliuose teritorijos aptvėrimu turės pasirūpinti partneris.

Vyks dalimis

Pagal numatomas projekto sąlygas, projektas truks 15 metų. Privatus partneris turės suprojektuoti ir pastatyti visą infrastruktūrą per pirmuosius 2,5 metų. Dar 12,5 metų partneris teiks paslaugas: administravimo, inžinerinių sistemų priežiūros, teritorijos ir patalpų valymo ir priežiūros.

Skaičiuojant partnerio įsipareigojimus, numatomos ir investicijos į pastatų renovaciją sutarties metu. Pasibaigus projektui, infrastruktūra bus perduota KAM.

Planuojama, kad po poros savaičių projektas bus patvirtintas Vyriausybės nutarimu. Gruodžio viduryje KAM atstovai žada paskelbti konkurso sąlygas dalyvių pastaboms, o sausio viduryje – patį konkursą.

Siekiama sutartį su partneriu ar jų konsorciumu pasirašyti 2021 m. pradžioje, o infrastruktūrą naudoti pradėti 2023 m. Projektą sudaro trys dalys – partneriai gali imtis vieno, dviejų, arba visų trijų miestelių.

Pasak p. Jeglinsko, pradinėje stadijoje kiekvienam miesteliui bus atrinktą ne daugiau 5 dalyvių, su kuriais bus tęsiamos derybos.

Projekto partneriai bus atrenkami pagal ekonominio naudingumo kriterijus. Tarp kvalifikacinių reikalavimų – ir galėjimas dirbti su slapta informacija.

Didžiausias projektas

Pradinės investicijos į infrastruktūrą, kurias atliks privatūs partneriai, sieks apie 92 mln. Eur be PVM – po maždaug 30 mln. Eur vienam projektui. Tačiau tai sudaro tik apie pusę visos projekto vertės. Per 13 metų nuo paslaugų teikimo pradžios valstybė privatiems partneriams numato sumokėti iki 165 mln. Eur su PVM, skaičiuojant grynąja dabartine verte.

Palyginti, ligi šiol didžiausias įgyvendinamas VPSP projektas yra Policijos komisariato ir areštinės Vilniuje – jo vertė siekia 56 mln. Eur. Jį aplenks, jei pirkimas įvyks, kiek kitaip – koncesijos būdu – vykdomas nacionalinio stadiono komplekso projektas, kurio didžiausia planuojama vertė siekia 73,1 mln. Eur. Nemažai didelių VPSP projektų buvo nutraukti arba atšaukti.

Tolesni planai

Rokantiškių kaime prie sostinės turėtų įsikurti vienas iš esamų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ batalionų, Šiaulių mieste – Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Šilalės rajono Pajūrio miestelyje – „Žemaitijos“ Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas.

Pasak p. Jeglinsko, prie Vilniaus KAM turi ne vieną, o du sklypus. Greta planuojamo miestelio esančioje teritorijoje ateityje ketinama perkelti kariuomenės štabus iš įvairių vietų sostinėje.

Sekite NT rinkos naujienas ir tendencijas „Facebook“ puslapyje „VŽ Nekilnojamasis turtas“

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą STATYBOS IR NT savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Kinijos investuotojas pardavė buvusią „Snoro“ būstinę Vilniuje

Singapūre registruota kompanija „Grinvest PTE.“ su partneriais Lietuvoje įsigijo žlugusio banko „Snoras“...

Vijūnėlės dvaro savininkams skirta bauda – po 50 Eur kasdien, kol nugriaus statinį 4

Kauno apylinkės teismas vadinamojo Vijūnėlės dvaro savininkams priteisė baudą už tai, kad nevykdomas...

Kauno architektai sukritikavo daugiaaukščių projektą Šančiuose 9

Kauno Regioninės architektūros tarybos (RAT) manymu, prie Nemuno Architektų biuro G. Natkevičius ir...

Statyba ir NT
2018.11.20
Ieško rangovo „Rail Balticos“ atkarpai Rokai-Palemonas

Valstybės valdoma AB „Lietuvos geležinkeliai“ paskelbė „Rail Balticos“ atkarpos, sujungsiančios Rokus su...

Statyba ir NT
2018.11.20
„Citus“ įsigijo 1 ha Kaune, planuoja daugiabučius 5

NT plėtros UAB „Citus“ ketina vystyti daugiabučių kvartalą Dainavos mikrorajone Kaune.

Statyba ir NT
2018.11.20
Ieško, kas už 109.700 Eur restauruotų Nidos Evangelikų liuteronų bažnyčią

Neringos savivaldybė numatė restauruoti fasadų raudonų plytų mūrą, sustiprinti stogo laikančiąsias...

Statyba ir NT
2018.11.19
MMA pokyčiai didina neapmokestinamus dienpinigius Premium

2019 m. minimali mėnesinė alga didėja nuo 400 iki 555 Eur, todėl ne itin didelį darbo užmokestį gaunantiems...

Finansai
2018.11.19
Teismas: Klaipėdos vaikų ligoninės atnaujinimo konkursas turi būti nutrauktas

Klaipėdos vaikų ligoninės skelbtas pastato rekonstrukcijos konkursas turi būti nutrauktas, nes ligoninė...

Statyba ir NT
2018.11.19
„Lietuvos energijos gamyba“ planuoja išnuomoti dalį turto, ieško tarpininkų 7

Didžiausia šalyje elektros gamintoja valstybės valdoma „Lietuvos energijos gamyba“ (LEG) ieško tarpininkų,...

Statyba ir NT
2018.11.19
„Urban Inventors“ planas Kaune – verslo centrų kompleksas už 50 mln. Eur 7

SBA grupei priklausanti nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Urban Inventors“ Kaune planuoja 50 mln.

Statyba ir NT
2018.11.19
Iš 1 mlrd. Eur ES paramos šiemet dar nepanaudota 605 mln. Eur 9

Šiemet Valstybės biudžete suplanuota panaudoti beveik 1 mlrd. Eur Europos Sąjungos (ES) paramos, tačiau kol...

Finansai
2018.11.19
Plėtotojai steigia NT fondus 3

Bankų išrankumas, pigūs pinigai, galimybė pritraukti daugiau kapitalo ir sumažinti riziką plėtotojus skatina...

Statyba ir NT
2018.11.19
Kodėl NT plėtotojai nesiveržia imtis architektūrinių konkursų 8

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai savanoriškai skelbti architektūrinių konkursų nesiveržia dėl ekonominių...

Statyba ir NT
2018.11.19
Naujų baseinų atidarymas Vilniuje tolsta – statytojai kaltina savivaldybę 9

Dviejų sostinės baseinų statytojai sako, kad dėl savivaldybės ir jos valdomos „Vilniaus vystymo kompanijos“...

Statyba ir NT
2018.11.18
Dargiai šalia „Europos“ pastato planuoja modernų verslo centrą 17

Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidento Roberto Dargio ir jo sutuoktinės, vienos didžiausių statybos...

Statyba ir NT
2018.11.18
IKEA planuose – 5,8 mlrd. Eur investicijos į NT

Prekybos milžinė IKEA per ateinančius trejus metus į nekilnojamojo turto (NT) plėtros projektus planuoja...

Statyba ir NT
2018.11.18
Sostinės Ukmergės gatvei – 12 metų rekonstrukcijos planas 18

Vieną ilgiausių ir labiausiai naudojamų Vilniaus gatvių, šiuo metu veikiančią tik kaip transporto koridorių,...

Statyba ir NT
2018.11.17
Vilniaus Linkmenų gatvėje „YIT Kausta“ planuoja dar 253 butus 17

NT plėtros ir statybos UAB „YIT Kausta“ sostinės Šnipiškėse ketina statyti dar vieną gyvenamąjį kvartalą.

Statyba ir NT
2018.11.16
Planuojamą Vilniaus kongresų centrą projektuos 4 įmonės 5

VĮ Turto bankas skelbtą konkursą planuojamo Vilniaus kongresų centro techniniam projektui parengti laimėjo 4...

Statyba ir NT
2018.11.16
Teisme – ginčas dėl 0,7 mln. Eur išmokų „Panevėžio kelių“ vadovams 6

Vieną didžiausių šalyje statybos ir nekilnojamojo turto (NT) plėtros grupių valdančios bendrovės „Panevėžio...

Statyba ir NT
2018.11.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau