KAM pristatė karinių miestelių projektus: trijose teritorijose – 71.000 kv. m pastatų

Publikuota: 2018-10-30

Nuo 2023 m. maždaug pustrečio tūkstančio Lietuvos karių įsikurs 3 naujuose kariniuose miesteliuose, kurie bus išvystyti partnerystės su privačiu sektoriumi būdu. Krašto apsaugos ministerija (KAM) antradienį šį projektą pristatė verslo atstovams.

VŽ rašė, kad KAM planuoja didžiausią iki šiol Lietuvoje vykdytą viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) projektą: privataus partnerio lėšomis pastatyti 3 karinius miestelius Vilniaus ir Šilalės rajonuose bei Šiaulių mieste.

Pastačius miestelius per keliolika metų valstybė kasmet partneriui mokėtų fiksuotą sumą už projekto įgyvendinimą ir priežiūrą. KAM skaičiuoja, kad viso projekto vertė dabartinėmis kainomis siekia 165 mln. Eur.

Giedrimas Jeglinskas, krašto apsaugos viceministras, pristatydamas projektą Centrinės projektų valdymo agentūros antradienį organizuotame renginyje, akcentavo, jog ministerija nori kokybiškų ir ilgalaikių sprendimų.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Mums svarbu pajėgumas kariams. Mūsų kariuomenės pajėgumas tiesiogiai sąlygoja atgrasymą. Tai mūsų stiprybės simbolis. Kalbame apie ilgaamžius projektus, modernius sprendimus – tai ir inžineriniai sprendimai, ir energetiniai, ir finansiniai. Visame tame norime normalių, gerų, modernių sprendimų, su kuriais galėtume dirbti, kuriais, galų gale, galėtume didžiuotis“, – susirinkusiems verslo atstovams, potencialiems partneriams kalbėjo p. Jeglinskas.

Pasak jo, dėl šios priežasties KAM siekia tikros, o ne formalios partnerystės su verslu.

„Kontrakto dydis puslapiais yra gal 150, dar 500 lapų yra priedai. Jei mes susivyniosime į juos ir bandysime daužyti kontraktais vieni kitus... Tai nėra tai, ko mes norime pasiekti“, – dėstė p. Jeglinskas.

„Manau, mes galime nueiti nuo vien tik teismais ir teisiniais argumentais pagrįstų santykių prie tikros partnerystės, kur visi suprantame vieni kitų interesą ir sugebame žingsniais eiti vieni link kitų, o ne laikytis savo“, – teigė jis.

Politika, palūkanos

Pristatydamas projektą, krašto apsaugos viceministras paminėjo ir politinės rizikos aspektą. Pasak jo, potencialūs partneriai gali būti ramūs, kad valstybės dėmesys gynybai neturėtų sumažėti.

„Kaip buvęs finansų sektoriaus žmogus galiu pasakyti, kad politinę riziką gali apskaičiuoti, bet ją suvaldyti labai sudėtinga. Bet yra būdų, kaip galime ją valdyti. Ką galiu iš savo pusės pasakyti: dėmesys saugumui yra ir bus, jis niekur nedings. Mes matome ir Rusijos elgesio, kad dėmesys saugumui išliks“, – sakė p. Jeglinskas.

Anot jo, svarbu turėti omenyje beveik visų didžiųjų partijų pasirašytą susitarimą dėl siekio paskirti 2,5% nuo šalies bendrojo vidaus produkto gynybai.

Kitas svarbus aspektas, kalbant apie politinę riziką, pasak p. Jeglinsko, yra gynybai numatytų lėšų paskirstymas: iki 2022–2023 m. Lietuva užbaigs didžiuosius dabar vykdomus karinės technikos pirkimus, todėl tuo metu jau turės pakankamai lėšų šiam projektui.

„Paskutinis dalykas – šiais nulinių ir neiginių palūkanų laikais, kai AAA reitingą turinčios šalys skolinasi su neigiamomis palūkanomis, tai yra unikali investavimo galimybė. Tiek užsieniečiams, tiek lietuviams“, – kalbėjo p. Jeglinskas.

Jo teigimu, šis projektas turėtų būti ypač patrauklus tuo metu, kai ekonomikos perspektyvos yra neaiškios.

Projektai ne vienodi

Nors bendra informacija apie projektą jau buvo skelbta, potencialiems partneriams KAM pateikė daugiau detalių apie pačius miestelius.

Kaip nurodoma ministerijos parengtoje prezentacijoje, trys kariniai miesteliai bus panašūs, tačiau kiek skirsis.

10 ha sklype Pajūrio kaime, Šilalės rajone, turėtų įsikurti iki 769 karių, ten numatyta pastatyti 22.000 kv. m pastatų. Šiaulių mieste esantis sklypas kiek mažesnis – 8 ha, tačiau jame siekiama apgyvendinti daugiau karių – 802. Numatomas pastatų plotas – 24.000 kv. m.

Vilniaus rajone, prie pietinės miesto ribos esančioje Rokantiškių gyvenvietėje, planuojamas karinis miestelis bus didžiausias – 17 ha teritorijoje turėtų įsikurti iki 1.088 karių, tam numatoma pastatyti 25.000 kv. m pastatų.

Kiekviename miestelyje numatyta pastatyti apie 10.800 kv. m ploto administracinės ir specialiosios paskirties pastatų: tai kareivinės, valgykla, štabas, medicinos, kontrolės punktai ir kita.

Vilniaus ir Šilalės rajonuose suplanuota 4.000 kv. m ploto sporto patalpų ir aikščių, o Šiaulių rajone – 3.000 kv. m ploto sporto salių, kompleksų. Vilniaus ir Šilalės rajonuose taip pat numatyta statyti po stadioną.

Techninės paskirties pastatų kiekviename miestelyje numatyta po maždaug 7.200 kv. m: tai sandėliai, garažai, degalinė, plovykla, pastogė technikai, parkavimo aikštelė, tvora ir kita.

Kiekviename miestelyje turėtų būti apie 200 automobilių stovėjimo vietų, rikiuotės, technikos aikštės.

Šilalės rajone šiuo metu kuriama laikinoji karinio dalinio infrastruktūra, kuri turės veikti tuo metu, kai projekto partneris užsiims infrastruktūros statyba. Šiame sklype taip pat numatyta rekonstruoti keletą dabar jame esančių statinių – garažus ir sporto salę. Be to, teritorija jau bus aptverta KAM lėšomis.

Tuo metu Vilniaus rajone ir Šiauliuose teritorijos aptvėrimu turės pasirūpinti partneris.

Vyks dalimis

Pagal numatomas projekto sąlygas, projektas truks 15 metų. Privatus partneris turės suprojektuoti ir pastatyti visą infrastruktūrą per pirmuosius 2,5 metų. Dar 12,5 metų partneris teiks paslaugas: administravimo, inžinerinių sistemų priežiūros, teritorijos ir patalpų valymo ir priežiūros.

Skaičiuojant partnerio įsipareigojimus, numatomos ir investicijos į pastatų renovaciją sutarties metu. Pasibaigus projektui, infrastruktūra bus perduota KAM.

Planuojama, kad po poros savaičių projektas bus patvirtintas Vyriausybės nutarimu. Gruodžio viduryje KAM atstovai žada paskelbti konkurso sąlygas dalyvių pastaboms, o sausio viduryje – patį konkursą.

Siekiama sutartį su partneriu ar jų konsorciumu pasirašyti 2021 m. pradžioje, o infrastruktūrą naudoti pradėti 2023 m. Projektą sudaro trys dalys – partneriai gali imtis vieno, dviejų, arba visų trijų miestelių.

Pasak p. Jeglinsko, pradinėje stadijoje kiekvienam miesteliui bus atrinktą ne daugiau 5 dalyvių, su kuriais bus tęsiamos derybos.

Projekto partneriai bus atrenkami pagal ekonominio naudingumo kriterijus. Tarp kvalifikacinių reikalavimų – ir galėjimas dirbti su slapta informacija.

Didžiausias projektas

Pradinės investicijos į infrastruktūrą, kurias atliks privatūs partneriai, sieks apie 92 mln. Eur be PVM – po maždaug 30 mln. Eur vienam projektui. Tačiau tai sudaro tik apie pusę visos projekto vertės. Per 13 metų nuo paslaugų teikimo pradžios valstybė privatiems partneriams numato sumokėti iki 165 mln. Eur su PVM, skaičiuojant grynąja dabartine verte.

Palyginti, ligi šiol didžiausias įgyvendinamas VPSP projektas yra Policijos komisariato ir areštinės Vilniuje – jo vertė siekia 56 mln. Eur. Jį aplenks, jei pirkimas įvyks, kiek kitaip – koncesijos būdu – vykdomas nacionalinio stadiono komplekso projektas, kurio didžiausia planuojama vertė siekia 73,1 mln. Eur. Nemažai didelių VPSP projektų buvo nutraukti arba atšaukti.

Tolesni planai

Rokantiškių kaime prie sostinės turėtų įsikurti vienas iš esamų Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ batalionų, Šiaulių mieste – Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ Kunigaikščio Margirio pėstininkų batalionas, Šilalės rajono Pajūrio miestelyje – „Žemaitijos“ Generolo Motiejaus Pečiulionio artilerijos batalionas.

Pasak p. Jeglinsko, prie Vilniaus KAM turi ne vieną, o du sklypus. Greta planuojamo miestelio esančioje teritorijoje ateityje ketinama perkelti kariuomenės štabus iš įvairių vietų sostinėje.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Statyba ir NT“
„BaltCap Infrastructure Fund“ į vėjo jėgainių parką investuoja 42 mln. Eur

Baltijos šalių privataus kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ fondas „BaltCap Infrastructure Fund“ už 42 mln.

Pramonė
14:40
Trečias bandymas: skelbs naują Vilniaus oro uosto terminalo statybos konkursą

Statybos bendrovei „Eikos statyba“ dėl pabrangusių žaliavų atsisakius pasirašyti sutartį su valstybės valdoma...

Pelną išlaikiusios „Narestos“ vadovas: kad ir ką užsibrėžtume šiemet, geriau nebus Premium

Vilniaus statybų bendrovė „Naresta“ pernai fiksavo panašią apyvartą, kaip ir 2020 m., tačiau Arūnas Šlenys,...

„Darnu Group“ pernai uždirbo 13,7 mln. Eur grynojo pelno 9

„MG grupei“ priklausančios nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovės „Darnu Group“ konsoliduota apyvarta...

Statybos inspekcijos užduotį pavedė verslui, bet apgalvojo ne viską Premium 1

Nuo gegužės Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija verslui perleido pareigą tvirtinti...

Ginčas dėl sėkmės mokesčio: 100.000 Eur laiko „neprotingai daug“ Premium 8

Sėkmės mokesčio nereguliuoja teisės aktai, todėl šalys yra laisvos susitarti tiek dėl jo dydžio, tiek dėl...

Pramonė
05:45
Prekybos centrai: augimas nėra tvarus, nes grįstas infliacija Premium

Viename didžiausių Baltijos šalyse prekybos festivalių RETAIL didžiųjų prekybos centrų vadovai dalijosi...

Prekyba
05:45
Panevėžio statybos trestas gavo 4 mln. Eur užsakymą Visagine

AB Panevėžio statybos trestas gavo daugiau nei 4 mln. Eur (su PVM) užsakymą iš Visagino miesto savivaldybės...

Statyba ir NT
2022.05.24
VMR: užtverti labiausiai pažeidžiami sienos su Baltarusija ruožai

Nepraėjus nė metams nuo Minsko režimo surengtos hibridinės atakos pradžios, užtverti visi labiausiai...

Verslo aplinka
2022.05.24
RETAIL konferencija: „Barbora“ pristatys prekes per valandą, prognozuojama daugiau partnerysčių Premium

Vienas didžiausių prekybos sektoriaus renginių Baltijos šalyse, „Verslo žinių“ organizuojamas prekybos...

Prekyba
2022.05.24
Vilniaus savivaldybė dėl stringančios renovacijos teikia siūlymus Aplinkos ministerijai 1

Vilniaus miesto savivaldybė Aplinkos ministerijai siūlo peržiūrėti renovacijos modelį, siekiant išspręsti dėl...

Statyba ir NT
2022.05.24
Judina teisme įstrigusį Gedimino kalno tvarkymą – rado naujus projektuotojus

Gedimino kalno projektavimo darbus perims bendrovė „Maspro“. Pasak sutartį su juo pasirašiusio Lietuvos...

Statyba ir NT
2022.05.24
„SBA Urban“ Vilniaus rajone įsigijo 4,3 ha sklypą

Nekilnojamojo turto (NT), baldų gamybos ir tekstilės sektoriuose veikiančiai SBA grupei priklausanti NT...

Statyba ir NT
2022.05.24
„Sirin Development“ sukirto rankomis su „Kesko Senukais“ dėl sandėlių nuomos Rygoje

Su „Girtekos“ grupe susijusi industrinio nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Sirin Development“...

Statyba ir NT
2022.05.24
Draudimas rusams pirkti NT ir investuoti į fondus Lietuvoje sukrėtimo nežada, bet tikrintojams bus reikalų Premium

Europos Parlamentui svarstant šeštąjį sankcijų paketą, kuriame numatytas draudimas Rusijos piliečiams Europos...

Statyba ir NT
2022.05.24
Kai Palanga per brangi: NT dairosi Italijoje ar Ispanijoje Premium 10

Siūlantys būstus užsienyje teigia pastebintys augančią paklausą, tačiau teisiniai niuansai gali apkartinti...

Statyba ir NT
2022.05.23
VIVA 2 mln. Eur didina finansavimą „Montuotojui“

Valstybės investicijų valdymo agentūra (VIVA) iš Pagalbos verslui fondo (PVF) suteiks papildomą 2 mln. Eur...

Finansai
2022.05.23
Europos investicijų bankas skolina „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur 1

Europos investicijų bankas (EIB) suteikė bendrovei „Teltonika IoT Group“ 50 mln. Eur paskolą, kad ji...

Pramonė
2022.05.23
Verslininkai: prievolė įrengti slėptuves brangins projektus 1

Vyriausybei planuojant teikti įstatymo pataisas, numatančias prievolę statant naujus visuomeninius pastatus...

Statyba ir NT
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 9

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku