Reklamos ribą brėš individualiai

Publikuota: 2017-12-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šių metų pabaiga ypatinga vyndariams, aludariams, degtindariams, someljė, barmenams, prekybininkams, gurmanams, etiketo mokytojams, kelionių ir gastronomijos žurnalistams. Liko gera savaitė, kai jie galės rašyti, tarkime, apie kelionę į Šampanę (Prancūzija) ir viešai aiškinti, kuo skiriasi „Louis Roederer Cristal“ nuo „Dom Pérignon“, kai galės paminėti gaivaus vyno ar saldžios it pats medus trauktinės pavadinimą ir išvengti bausmės.

Tie, kurių namuose neišmokė, koks gėrimas su kokiu patiekalu dera ar kaip išrinkti ar apibūdinti gėrimą, – kaupkite senus tekstus, nes naujuose perskaitysite, kad vynas X dera prie žuvies Y. Domėtis vynu, mada, opera, sakysite, yra tuštybė. Galbūt. Tačiau šaliai, kuriai ilgą laiką per jėgą buvo brukama vodkos kultūra, net sveika žinoti, kad vynas vartojamas prie maisto, o ne vietoj jo. Taigi liko gera savaitė, kai žiniasklaida žinojo taisykles, kur baigiasi edukacija ir prasideda reklama. Nuo kitų metų sausio, švelniai tariant, ta riba išskysta arba ją kiekvienu atskiru atveju nubrėš koks nors inspektorius arba ministras, arba kaimo reikalų komiteto pirmininkas. Kas kaip norės, tas taip ir brėš. Kur norės, ten brėš.

VŽ nuomone, reklama, kuri tiesiogiai skatina jaunimą (net paauglius) vartoti alkoholį, yra žalinga. Reklama, kuri leidžia suprasti, kad pasaulio grožis priklauso nuo išgertų taurių kiekio, yra pražūtinga. Ir žiniasklaida tai žino, net juokaudama nerašė, kad „alus gerti sveika“. Nes, pirma, tikrai nesveika, o antra, tokie pasakymai baudžiami. Dabar taisyklės keičiasi ir VŽ, kaip ir kitos žiniasklaidos priemonės, verslas, vienaip ar kitaip susijęs su alkoholio pramone, pirmiausia norėtų žinoti tas taisykles.

VŽ paklausė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kur baigiasi riba tarp edukacijos ir reklamos. Ir sulaukė atsakymo: „Atsakydami į Jūsų 2017 m. lapkričio 28 d. paklausimą informuojame, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – Departamentas) teisės aktai nesuteikia teisės aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų, todėl šiuo raštu pateikiama Departamento nuomonė negali būti vertinama kaip oficialus teisės aktų aiškinimas.“ Puiku, Departamente. Tegul klausimas – ar toks atsakymas yra arogantiškas, ar tai bandymas išsisukti nuo atsakomybės – lieka atviras.

Telieka sulaukti rašto, kad VMI neaiškina, kaip sumokėti mokesčius, o „Sodra“ neteikia komentarų, kaip kaupti pensijai. O tada paskutinė viltis – visus klausimus siųsti tiesiai atitinkamus įstatymus priimantiems Seimo nariams. Kad ir neturėdamas įgaliojimų aiškinti teisės aktus, Departamentas visgi reiškia nuomonę, kad „nuo 2018 01 01 viešinama informacija apie alkoholinius gėrimus, alkoholinių gėrimų gamintojus ir pan. negali būti teikiama ūkio subjektų, vykdančių alkoholinių gėrimų gamybą ir/ar prekybą, naudai ir interesais, nes tokiu atveju Jūsų skelbiama informacija vienareikšmiškai bus vertinama kaip alkoholio reklama“.

Įdomu, jei bankrutuos kokia alaus darykla, galime paskelbti? Ar skelbti be pavadinimo ir nenurodant, kokius gėrimus ji gamino? Dar viena citata iš Departamento atsakymų VŽ: „Departamento nuomone, visuomenės informavimo priemonėse publikuoti straipsnius apie alkoholinių gėrimų degustacijos taisykles, būdus, priemones, apie alkoholinių gėrimų ir maisto derinimą, nenurodant konkrečių alkoholinių gėrimų gamintojų, platintojų, konkrečių alkoholinių gėrimų pavadinimų, nėra draudžiama. Tiksli konsultacija gali būti suteikta tik įvertinus tokių straipsnių turinį kiekvienu konkrečiu atveju individualiai.“ Sutinkate, kad kiaušinienė ir omletas skiriasi? Taip, tada dar vienas mažytis klausimas: o kaip parašyti apie degustaciją, nenurodant gėrimo pavadinimo? Baltas ir baltesnis vynas? O kaip paskelbti apie bylinėjimąsi dėl prekių ženklo – pamenate „Starkos“ vardo istoriją, o mūšį dėl „Stakliškių midaus“ receptų? Galų gale ar galima nurodyti, kokio gėrimo dėžutėje teikiamos paskolos politikams?

VŽ pripažįsta – bent vienas geras naujų taisyklių dalykas yra. Tai paskata mokytis užsienio kalbų, nes vertimai taip pat bus cenzūruojami. „Tiksli ir išsami konsultacija dėl iš užsienio kalbų išverstų straipsnių turinio bei informacijos apie parodas, festivalius, šventes ir pan. atitikimo Įstatymo nuostatoms gali būti suteikta tik įvertinus tekstus ir informaciją kiekvienu individualiu atveju“, – VŽ informavo Departamentas.

Reportažai iš Miuncheno „Oktoberfest“, jauno vyno šventės Božolė regione Prancūzijoje... Norite gėrimų pavadinimų, apibūdinimų, gamintojų komentarų – mokykitės užsienio kalbų ir gausite.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Valstiečių“ lyderiai siūlo mažinti PVM laikraščiams ir žurnalams 8

Daugumą Seime turinčių „valstiečių“ lyderiai Ramūnas Karbauskis ir premjeras Saulius Skvernelis siūlo nuo...

Finansai
2018.11.13
Teismas nagrinės žurnalistų skundą dėl atsisakymo pateikti informaciją

Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė nagrinėti kelių redakcijų žurnalistų ir Lietuvos žurnalistų...

Rinkodara
2018.11.12
Įsilaužėliai portale „Kas vyksta Kaune“ patalpino žinią apie NATO planus pulti Baltarusiją 3

Naujienų portalas „Kas vyksta Kaune“ ketvirtadienį pranešė, kad spalio pabaigoje įvykdžius kibernetinę ataką...

Rinkodara
2018.11.08
Lietuvos kūrėjai džiaugiasi pergale prieš interneto vagis 5

Seimas priėmė Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo pataisas, kuriomis siekiama numatyti naujas teisių...

Rinkodara
2018.11.08
Susivienijusiai Lietuvos žiniasklaidai – tarptautinis apdovanojimas 4

Visa Lietuvos žiniasklaidos bendruomenė buvo įvertinta žurnalisto Peterio Greste vardo apdovanojimu už...

Rinkodara
2018.11.07
Kai velnias slypi detalėse 4

Valdantiesiems ir vėl nepavyko sulaukti pritarimo laikinosios tyrimo komisijos dėl LRT veiklos išvadoms – po...

Rinkodara
2018.11.07
Valdantiesiems nepavyko patvirtinti LRT tyrimo išvadų

Seimo valdantiesiems kol kas nepavyko surinkti pakankamai balsų, kad būtų patvirtintos prieštaringai...

Verslo aplinka
2018.11.06
„Laisvės TV“ su „AltSpace“ žengia į senamiestį ir derasi su investuotojais Premium 2

„Laisvės TV“ žengia naują plėtros žingsnį – atidaro dar vieną „AltSpace“ bendradarbystės erdvių studiją...

Rinkodara
2018.11.06
Žurnalistai skundžia teismui Vyriausybės atsisakymą pateikti pasitarimo įrašą 6

Lietuvos žurnalistų sąjunga ir kelių redakcijų žurnalistai penktadienį kreipėsi į teismą, prašydami...

Rinkodara
2018.11.02
„Delfi“ savininkė toliau dairosi į mokamą skaitmeninį turinį 2

Estijos žiniasklaidos įmonių grupės AS „Ekspress Grupp“ pajamos per pirmuosius tris šių metų ketvirčius augo...

Rinkodara
2018.10.31

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau