Reklamos ribą brėš individualiai

Publikuota: 2017-12-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šių metų pabaiga ypatinga vyndariams, aludariams, degtindariams, someljė, barmenams, prekybininkams, gurmanams, etiketo mokytojams, kelionių ir gastronomijos žurnalistams. Liko gera savaitė, kai jie galės rašyti, tarkime, apie kelionę į Šampanę (Prancūzija) ir viešai aiškinti, kuo skiriasi „Louis Roederer Cristal“ nuo „Dom Pérignon“, kai galės paminėti gaivaus vyno ar saldžios it pats medus trauktinės pavadinimą ir išvengti bausmės.

Tie, kurių namuose neišmokė, koks gėrimas su kokiu patiekalu dera ar kaip išrinkti ar apibūdinti gėrimą, – kaupkite senus tekstus, nes naujuose perskaitysite, kad vynas X dera prie žuvies Y. Domėtis vynu, mada, opera, sakysite, yra tuštybė. Galbūt. Tačiau šaliai, kuriai ilgą laiką per jėgą buvo brukama vodkos kultūra, net sveika žinoti, kad vynas vartojamas prie maisto, o ne vietoj jo. Taigi liko gera savaitė, kai žiniasklaida žinojo taisykles, kur baigiasi edukacija ir prasideda reklama. Nuo kitų metų sausio, švelniai tariant, ta riba išskysta arba ją kiekvienu atskiru atveju nubrėš koks nors inspektorius arba ministras, arba kaimo reikalų komiteto pirmininkas. Kas kaip norės, tas taip ir brėš. Kur norės, ten brėš.

VŽ nuomone, reklama, kuri tiesiogiai skatina jaunimą (net paauglius) vartoti alkoholį, yra žalinga. Reklama, kuri leidžia suprasti, kad pasaulio grožis priklauso nuo išgertų taurių kiekio, yra pražūtinga. Ir žiniasklaida tai žino, net juokaudama nerašė, kad „alus gerti sveika“. Nes, pirma, tikrai nesveika, o antra, tokie pasakymai baudžiami. Dabar taisyklės keičiasi ir VŽ, kaip ir kitos žiniasklaidos priemonės, verslas, vienaip ar kitaip susijęs su alkoholio pramone, pirmiausia norėtų žinoti tas taisykles.

VŽ paklausė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kur baigiasi riba tarp edukacijos ir reklamos. Ir sulaukė atsakymo: „Atsakydami į Jūsų 2017 m. lapkričio 28 d. paklausimą informuojame, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – Departamentas) teisės aktai nesuteikia teisės aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų, todėl šiuo raštu pateikiama Departamento nuomonė negali būti vertinama kaip oficialus teisės aktų aiškinimas.“ Puiku, Departamente. Tegul klausimas – ar toks atsakymas yra arogantiškas, ar tai bandymas išsisukti nuo atsakomybės – lieka atviras.

Telieka sulaukti rašto, kad VMI neaiškina, kaip sumokėti mokesčius, o „Sodra“ neteikia komentarų, kaip kaupti pensijai. O tada paskutinė viltis – visus klausimus siųsti tiesiai atitinkamus įstatymus priimantiems Seimo nariams. Kad ir neturėdamas įgaliojimų aiškinti teisės aktus, Departamentas visgi reiškia nuomonę, kad „nuo 2018 01 01 viešinama informacija apie alkoholinius gėrimus, alkoholinių gėrimų gamintojus ir pan. negali būti teikiama ūkio subjektų, vykdančių alkoholinių gėrimų gamybą ir/ar prekybą, naudai ir interesais, nes tokiu atveju Jūsų skelbiama informacija vienareikšmiškai bus vertinama kaip alkoholio reklama“.

Įdomu, jei bankrutuos kokia alaus darykla, galime paskelbti? Ar skelbti be pavadinimo ir nenurodant, kokius gėrimus ji gamino? Dar viena citata iš Departamento atsakymų VŽ: „Departamento nuomone, visuomenės informavimo priemonėse publikuoti straipsnius apie alkoholinių gėrimų degustacijos taisykles, būdus, priemones, apie alkoholinių gėrimų ir maisto derinimą, nenurodant konkrečių alkoholinių gėrimų gamintojų, platintojų, konkrečių alkoholinių gėrimų pavadinimų, nėra draudžiama. Tiksli konsultacija gali būti suteikta tik įvertinus tokių straipsnių turinį kiekvienu konkrečiu atveju individualiai.“ Sutinkate, kad kiaušinienė ir omletas skiriasi? Taip, tada dar vienas mažytis klausimas: o kaip parašyti apie degustaciją, nenurodant gėrimo pavadinimo? Baltas ir baltesnis vynas? O kaip paskelbti apie bylinėjimąsi dėl prekių ženklo – pamenate „Starkos“ vardo istoriją, o mūšį dėl „Stakliškių midaus“ receptų? Galų gale ar galima nurodyti, kokio gėrimo dėžutėje teikiamos paskolos politikams?

VŽ pripažįsta – bent vienas geras naujų taisyklių dalykas yra. Tai paskata mokytis užsienio kalbų, nes vertimai taip pat bus cenzūruojami. „Tiksli ir išsami konsultacija dėl iš užsienio kalbų išverstų straipsnių turinio bei informacijos apie parodas, festivalius, šventes ir pan. atitikimo Įstatymo nuostatoms gali būti suteikta tik įvertinus tekstus ir informaciją kiekvienu individualiu atveju“, – VŽ informavo Departamentas.

Reportažai iš Miuncheno „Oktoberfest“, jauno vyno šventės Božolė regione Prancūzijoje... Norite gėrimų pavadinimų, apibūdinimų, gamintojų komentarų – mokykitės užsienio kalbų ir gausite.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Viasat“ registruoja visą eilę naujų prekės ženklų 1

Estijos „TV Play Baltics“, buvusi „Viasat“, mokamos TV tiekėja Lietuvoje registruoja net 19 naujų prekės...

Rinkodara
2018.05.23
Visuomeninis transliuotojas svarsto keisti „LRT Kultūros“ pavadinimą 9

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovybė svarsto nuo naujo sezono keisti kanalo „LRT Kultūra“...

Rinkodara
2018.05.22
LRT tarybos pirmininku išrinktas Gadeikis

Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininku antradienį išrinktas 63-ių žurnalistas,...

Rinkodara
2018.05.22
Pasitraukus konservatoriams, žlugo planuotas LRT tyrimo komisijos posėdis Seime 1

Iš Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) veiklą tiriančios Seimo komisijos pasitraukus konservatoriams,...

Verslo aplinka
2018.05.16
Skvernelis ragina neskubėti imtis drastiškų priemonių prieš žiniasklaidą 4

Seimui tiriant specialiųjų tarnybų informaciją apie galimą neteisėtą verslo grupių poveikį politiniams...

Rinkodara
2018.05.14
LRT TV Žinių tarnybos vadovo poste A. Matonį keičia I. Larionovaitė 5

LRT televizijos naujienų tarnybai ir naujienų integracijai vadovaus Inga Larionovaitė. Ji antradienį pranešė...

Rinkodara
2018.05.09
Larionovaitė palieka „Info TV“ žinių tarnybą 7

Žurnalistė Inga Larionovaitė palieka „Info TV“ kanalo žinių tarnybos vadovės pareigas.

Rinkodara
2018.05.08
EK: „RTR Planetos“ transliacijos sustabdymas – teisėtas 1

Europos Komisija (EK) pareiškė, kad Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) sprendimas metams...

Rinkodara
2018.05.08
Penkeri žiniasklaidos verslo modelio paieškos metai Premium

„Netikrų naujienų“ fenomeno atsiradimas, socialinių tinklų įtaka politiniams procesams ir augantis...

Rinkodara
2018.05.08
Teismas atmetė „Init“ skundą dėl „RTR Planeta“ 5

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė UAB „Init“ skundą dėl laikino Lietuvos radijo ir...

Rinkodara
2018.05.07
„Verslo žinios“ augino ir pajamas, ir pelną 3

UAB „Verslo žinios“ 2017 m. gavo 5,57 mln. Eur pajamų, tai 8,2% daugiau nei 2016 m., atitinkamai grynasis...

Rinkodara
2018.05.07
Prezidentė paskyrė keturis naujus LRT Tarybos narius

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė dekretą, kuriuo paskyrė keturis naujus narius į Lietuvos nacionalinio...

Rinkodara
2018.05.07
Žiniasklaidos kelias: klikų desperacija ir patikimumo valiutos paieškos 5

Po nemenkų pokyčių Lietuvos žiniasklaidos sektoriuje 2017 m., kurie buvo pažymėti ir įsigijimais, ir...

Rinkodara
2018.05.07
Su Trumpo panieka „The New York Times“ pelnas augo 66% 1

JAV žiniasklaidos kompanijos „The New York Times“ šių metų pirmojo ketvirčio pelnas, palyginti su atitinkamu...

Rinkodara
2018.05.04

Verslo žinių pasiūlymai

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau