Reklamos ribą brėš individualiai

Publikuota: 2017-12-21
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
Redakcijos nuomonė

Šių metų pabaiga ypatinga vyndariams, aludariams, degtindariams, someljė, barmenams, prekybininkams, gurmanams, etiketo mokytojams, kelionių ir gastronomijos žurnalistams. Liko gera savaitė, kai jie galės rašyti, tarkime, apie kelionę į Šampanę (Prancūzija) ir viešai aiškinti, kuo skiriasi „Louis Roederer Cristal“ nuo „Dom Pérignon“, kai galės paminėti gaivaus vyno ar saldžios it pats medus trauktinės pavadinimą ir išvengti bausmės.

Tie, kurių namuose neišmokė, koks gėrimas su kokiu patiekalu dera ar kaip išrinkti ar apibūdinti gėrimą, – kaupkite senus tekstus, nes naujuose perskaitysite, kad vynas X dera prie žuvies Y. Domėtis vynu, mada, opera, sakysite, yra tuštybė. Galbūt. Tačiau šaliai, kuriai ilgą laiką per jėgą buvo brukama vodkos kultūra, net sveika žinoti, kad vynas vartojamas prie maisto, o ne vietoj jo. Taigi liko gera savaitė, kai žiniasklaida žinojo taisykles, kur baigiasi edukacija ir prasideda reklama. Nuo kitų metų sausio, švelniai tariant, ta riba išskysta arba ją kiekvienu atskiru atveju nubrėš koks nors inspektorius arba ministras, arba kaimo reikalų komiteto pirmininkas. Kas kaip norės, tas taip ir brėš. Kur norės, ten brėš.

VŽ nuomone, reklama, kuri tiesiogiai skatina jaunimą (net paauglius) vartoti alkoholį, yra žalinga. Reklama, kuri leidžia suprasti, kad pasaulio grožis priklauso nuo išgertų taurių kiekio, yra pražūtinga. Ir žiniasklaida tai žino, net juokaudama nerašė, kad „alus gerti sveika“. Nes, pirma, tikrai nesveika, o antra, tokie pasakymai baudžiami. Dabar taisyklės keičiasi ir VŽ, kaip ir kitos žiniasklaidos priemonės, verslas, vienaip ar kitaip susijęs su alkoholio pramone, pirmiausia norėtų žinoti tas taisykles.

VŽ paklausė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, kur baigiasi riba tarp edukacijos ir reklamos. Ir sulaukė atsakymo: „Atsakydami į Jūsų 2017 m. lapkričio 28 d. paklausimą informuojame, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui (toliau – Departamentas) teisės aktai nesuteikia teisės aiškinti įstatymų ir kitų teisės aktų, todėl šiuo raštu pateikiama Departamento nuomonė negali būti vertinama kaip oficialus teisės aktų aiškinimas.“ Puiku, Departamente. Tegul klausimas – ar toks atsakymas yra arogantiškas, ar tai bandymas išsisukti nuo atsakomybės – lieka atviras.

Telieka sulaukti rašto, kad VMI neaiškina, kaip sumokėti mokesčius, o „Sodra“ neteikia komentarų, kaip kaupti pensijai. O tada paskutinė viltis – visus klausimus siųsti tiesiai atitinkamus įstatymus priimantiems Seimo nariams. Kad ir neturėdamas įgaliojimų aiškinti teisės aktus, Departamentas visgi reiškia nuomonę, kad „nuo 2018 01 01 viešinama informacija apie alkoholinius gėrimus, alkoholinių gėrimų gamintojus ir pan. negali būti teikiama ūkio subjektų, vykdančių alkoholinių gėrimų gamybą ir/ar prekybą, naudai ir interesais, nes tokiu atveju Jūsų skelbiama informacija vienareikšmiškai bus vertinama kaip alkoholio reklama“.

Įdomu, jei bankrutuos kokia alaus darykla, galime paskelbti? Ar skelbti be pavadinimo ir nenurodant, kokius gėrimus ji gamino? Dar viena citata iš Departamento atsakymų VŽ: „Departamento nuomone, visuomenės informavimo priemonėse publikuoti straipsnius apie alkoholinių gėrimų degustacijos taisykles, būdus, priemones, apie alkoholinių gėrimų ir maisto derinimą, nenurodant konkrečių alkoholinių gėrimų gamintojų, platintojų, konkrečių alkoholinių gėrimų pavadinimų, nėra draudžiama. Tiksli konsultacija gali būti suteikta tik įvertinus tokių straipsnių turinį kiekvienu konkrečiu atveju individualiai.“ Sutinkate, kad kiaušinienė ir omletas skiriasi? Taip, tada dar vienas mažytis klausimas: o kaip parašyti apie degustaciją, nenurodant gėrimo pavadinimo? Baltas ir baltesnis vynas? O kaip paskelbti apie bylinėjimąsi dėl prekių ženklo – pamenate „Starkos“ vardo istoriją, o mūšį dėl „Stakliškių midaus“ receptų? Galų gale ar galima nurodyti, kokio gėrimo dėžutėje teikiamos paskolos politikams?

VŽ pripažįsta – bent vienas geras naujų taisyklių dalykas yra. Tai paskata mokytis užsienio kalbų, nes vertimai taip pat bus cenzūruojami. „Tiksli ir išsami konsultacija dėl iš užsienio kalbų išverstų straipsnių turinio bei informacijos apie parodas, festivalius, šventes ir pan. atitikimo Įstatymo nuostatoms gali būti suteikta tik įvertinus tekstus ir informaciją kiekvienu individualiu atveju“, – VŽ informavo Departamentas.

Reportažai iš Miuncheno „Oktoberfest“, jauno vyno šventės Božolė regione Prancūzijoje... Norite gėrimų pavadinimų, apibūdinimų, gamintojų komentarų – mokykitės užsienio kalbų ir gausite.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /
Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą RINKODAROS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
„Eltos“ įsigijimo sandoris užstrigo dėl pastatų atskyrimo

Gerą pusmetį besitęsiantis naujienų agentūros „Elta“ įsigijimo sandoris turėtų būti užbaigtas artimiausiomis...

Rinkodara
09:33
Metus nematysime „RTR Planeta“ 33

Dėl pasikartojančio propagandinio ir nesantaiką kurstančio turinio metams stabdomas rusiškos televizijos...

Rinkodara
2018.02.14
Tomkus vėl ima „Respubliką“ į savo rankas 10

„Respublikos“ leidinių grupės savininkas Vitas Tomkus grįžta į aktyvią redakcinę veiklą po to, kai prieš...

Rinkodara
2018.02.13
„Bonnier“: skaitytojai sutinka mokėti už kokybišką žurnalistiką internete 2

Švedijos žiniasklaidos grupės „Bonnier“ pajamos 2017 m. siekė 25,7 mlrd. SEK, veiklos pelnas (EBITA) – 625...

Rinkodara
2018.02.13
„Finnair“ lėktuvuose atsisako popierinių leidinių

„Finnair“ lėktuvuose atsisakoma popierinių, nemokamai pradedami siūlomi skaitmeniniai leidiniai.

Transportas
2018.02.12
Žiemos olimpinės žaidynės – šįkart per TV3 kanalus 8

Penktadienį prasideda Žiemos olimpinės žaidynės Pietų Korėjoje, Pjongčange. Šį kartą visą olimpiadą,...

Rinkodara
2018.02.09
„Twitter“ pirmą kartą uždirbo pelno, akcijų kaina šoko į viršų

Socialinio tinklo „Twitter“ akcijų kaina ketvirtadienį pakilo 25%, įmonei paskelbus apie pirmą pelną ir...

Technologijos
2018.02.08
Didesnį pliusą deda TV reklamai nei „Facebook“ ar „Youtube“ Premium 5

Australijoje buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta išsiaiškinti, kaip per TV, „Youtube“ ar „Facebook“ matyta...

Rinkodara
2018.02.07
LRT tarybos vadovas: pasitikima specialistų išvadomis apie finansus 1

Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininkas teigia, kad ši institucija, tvirtindama nacionalinio...

Rinkodara
2018.02.01
„Blackstone“ derasi dėl „Thomson Reuters“ verslo įsigijimo

JAV turto valdymo bendrovė „Blackstone“ derasi dėl 55% „Thomson Reuters“ finansų ir rizikos vertinimo verslo...

Rinkos
2018.01.31
Spaudos leidėjai vienijasi į asociaciją 2

Trys leidėjai – UAB „Media bitės“, leidžianti žurnalus „Žmonės“, „Laima“, „Ji“, „Edita“, UAB „Savaitė“,...

Rinkodara
2018.01.31
Pretendentams į LRT vadovo kėdę – mėnuo pateikti paraiškas

LRT taryba paskelbė viešą konkursą eiti nacionalinio transliuotojo generalinio direktoriaus pareigas.

Rinkodara
2018.01.31
„Reuters“ žurnalistams uždrausta dalyvauti Olimpiados atidaryme 1

„Reuters“ žurnalistai ir fotografai negalės dalyvauti kitą mėnesį vyksiančiame Pjongčango žiemos olimpinių...

Rinkodara
2018.01.31

Verslo žinių pasiūlymai

Nepamirštamos kelionės laiku

Nepamirštamos kelionės laiku

Kas mėnesį laukia nauji įspūdžiai ir netikėti atradimai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

NEMOKAMI specializuoti savaitraščiai

Nepraleiskite savo srities naujienų

„Verslo žinių“ akademija

„Verslo žinių“ akademija

Išsamūs praktiniai mokymai ne didesnėse nei 14 dalyvių grupėse

Pažintinis žurnalas

Pažintinis žurnalas

Tiems, kas brangina savo laisvalaikį ir domisi rytojumi

Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“), kuriuos galite bet kada atšaukti.
Sutinku Plačiau