Informacijos apie kriptosandorius teikimas VMI: datos dar nėra, bet ruoštis reikia

  Reklama publikuota: 2023-01-24 06:30
  Eglė Burbaitė, „Lewben“ vyresnioji mokesčių konsultantė.
  svg svg
  Eglė Burbaitė, „Lewben“ vyresnioji mokesčių konsultantė.

  Tiek Europos, tiek pasaulio mastu kuriamos naujos taisyklės, pagal kurias kriptoturto paslaugų teikėjai turės mokesčių administratoriams teikti informaciją apie savo klientų sandorius. „Lewben“ mokesčių grupės ekspertai atkreipia dėmesį į pagrindinius pakeitimus, kokių galima tikėtis ateityje.

  Informacija apie kriptoturto sandorius

  Europos Komisija parengė naujų taisyklių projektą, pagal kurį kriptoturto paslaugų teikėjai turėtų mokesčių administratoriams teikti ataskaitas apie Europos Sąjungoje reziduojančių klientų atliktas kriptoturto operacijas (DAC8).

  Kriptoturto apmokestinimą siekiama užtikrinti ne tik Europos, bet ir pasauliniu mastu. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija neseniai pristatė savo kriptoturto ataskaitų teikimo sistemą (CARF) ir EBPO bendro duomenų teikimo standarto (CRS) pakeitimus. Nors CARF nustato mažiau reikalavimų nei DAC8, šiomis taisyklėmis taip pat siekiama užtikrinti, kad informacija apie kriptoturtą būtų surinkta ir perduota mokesčių tikslais.

  DAC8 turi būti pateikta Europos Tarybai ir šie nauji mokesčių skaidrumą užtikrinsiantys reikalavimai turėtų įsigalioti 2026-aisiais. Rengiamas tarptautinis CARF įgyvendinimo susitarimas. Tikslios įsigaliojimo datos nėra: CARF pradės veikti, kai valstybės perkels jo nuostatas į savo nacionalinės teisės sistemą.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Planuojama išplėsti informacijos mainų apimtį

  „Naujaisiais reikalavimais siekiama, kad mokesčių administratorius pasiektų informacija apie asmenų kriptoturto sandorius, atliktus per kriptoturto paslaugų teikėjus, pvz., duomenys apie klientų sumokėtas sumas, įsigyto kriptoturto vienetus ar susijusių operacijų skaičių“, – teigia Eglė Burbaitė, „Lewben“ vyresnioji mokesčių konsultantė.

  E. Burbaitė išskiria keletą svarbiausių aspektų, apie kuriuos ateityje turėtų būti informuojami mokesčių administratoriai.

  Informacija apie klientus

  Mokesčių administratoriams reikėtų pateikti kriptoturto paslaugomis besinaudojančių klientų vardus, pavardes (pavadinimus), adresus, mokestinio rezidavimo valstybes, mokesčių mokėtojo numerius ir kitus duomenis. Informacijos apie įgaliotinius, agentus, globėjus, patarėjus investicijų klausimais ir kitus tarpininkus, veikiančius kito asmens vardu ar naudai, pateikti nereikėtų.

  Kriptoturtas

  Informuoti reikėtų apie visą kriptoturtą, išskyrus tokį, kurio negalima panaudoti bendrais mokėjimo ar investavimo tikslais.

  Ataskaitų teikimo prievolės apimtų mokėjimo žetonus (Bitcoin, Ethereum), stabilizuotąsias virtualiąsias valiutas (angl. stablecoins) (USDC, Tether, BUSD), nuosavybės žetonus, išreiškiančius nuosavybės teises juridiniuose asmenyse, skolos žetonus, susijusius su skolos instrumentais, kai kuriais atvejais – nekeičiamuosius žetonus (angl. non-fungible tokens, NFT).

  Kita vertus, naudojimo žetonai (angl. utility tokens), išleisti uždarose (ang. close-loop) sistemose tam, kad blokų grandinėje suteiktų skaitmeninę prieigą naudotis programomis, paslaugomis ar ištekliais, prieinamais tik šių žetonų leidėjo tinkle, neturėtų patekti į informacijos mainų apimtį, nes jie negali būti naudojami bendriems mokėjimo ar investavimo tikslams.

  Kriptoturto sandoriai

  Mokesčių administratorių reikėtų informuoti apie kriptoturto keitimą į fiat valiutas (pvz., EUR, USD), kriptoturto formų mainus bei kitas susijusias operacijas:

  • mainus tarp kriptoturto ir fiat valiutų (pvz., EUR, USD);
  • mainus tarp vienos ar daugiau kriptoturto formų;
  • atsiskaitymą už prekes ar paslaugas kriptoturtu, kai suma viršija 50 000 EUR ar USD;
  • kriptoturto perleidimą, t. y., kai kriptoturtas yra perkeliamas iš vienos kriptopiniginės į to paties savininko kitą kriptopiniginę, neatsižvelgiant, kad toks judėjimas neturėtų sukelti mokestinių pasekmių.

  Ataskaitų teikimo reikalavimai nebūtų taikomi išimtinai konsultacinei veiklai, kriptoturto emisijai ar portfelio valdymui.

  Papildomi reikalavimai

  „Lewben“ ekspertė E. Burbaitė atkreipia dėmesį ir į keletą papildomų reikalavimų, kuriuos turėtų įgyvendinti kriptoturto paslaugų teikėjai (t. y. kriptokeityklos, kriptovaliutų brokeriai, kriptovaliutų bankomatai ir kita), jeigu jų klientai reziduoja ES mokesčių tikslais.

  Registracijos pareiga

  Kriptoturto paslaugų teikėjai, aptarnaujantys ES reziduojančius klientus, visais atvejais privalės būti registruoti vienoje iš ES valstybių narių. Ši pareiga bus taikoma net tiems kriptoturto paslaugų teikėjams, kurie bus įsikūrę trečiosiose valstybėse. Taip siekiama užtikrinti, kad kriptoturto paslaugų teikėjai negalėtų išvengti ataskaitų teikimo prievolės persikeldami už ES ribų.

  Klientų išsamaus patikrinimo pareiga

  Kad būtų nustatytos klientų tapatybės ir mokestinio rezidavimo valstybės (įskaitant juridinių asmenų vadovų mokestinio rezidavimo valstybes), kriptoturto paslaugų teikėjai turėtų surinkti klientų užpildytas anketas (angl. self-certification) iki DAC8 taisyklių įsigaliojimo datos. Informaciją reikėtų gauti apie naujus klientus ir tuos, su kuriais kriptoturto paslaugų teikėjas turėjo komercinius santykius 12 mėnesių iki DAC8 taisyklių įsigaliojimo.

  Klientų, nepateikusių prašomų duomenų, kriptoturto paslaugų teikėjai aptarnauti negalės. Jei klientas po dviejų priminimų (bet ne anksčiau kaip po 60 dienų) nepateiks prašomos informacijos, kriptoturto paslaugų teikėjas privalės neleisti vartotojui atlikti operacijų su kriptoturtu.

  Ataskaitų teikimo pareiga

  Kriptoturto paslaugų teikėjai privalėtų teikti ataskaitas apie anksčiau nurodytus kriptoturto sandorius, vykusius tiek valstybės viduje, tiek už jos ribų. Ataskaitos turėtų būti pateiktos iki metų, einančių po metų, su kuriais susiję sandoriai, sausio 31 d.

  Baudos už reikalavimų pažeidimus

  Rokas Košuba, „Lewben“ mokesčių konsultantas, paaiškina, kad kriptoturto paslaugų teikėjams, neteikiantiems ataskaitų laiku arba teikiantiems neišsamią ar klaidingą informaciją, numatoma taikyti pinigines baudas nuo 20 000 iki 500 000 EUR. Valstybėms paliekama teisė nustatyti didesnes baudas ir įtvirtinti sankcijas už kitus pažeidimus. Jei trečiojoje valstybėje įsteigtas kriptoturto paslaugų teikėjas aptarnaus klientus ES, bet neteiks ataskaitų, galės būti panaikinta jo registracija ir uždrausta veikti ES.

  Rokas Košuba, „Lewben“ mokesčių konsultantas.
  Rokas Košuba, „Lewben“ mokesčių konsultantas.

  Norėdami klientams teikti kriptoturto paslaugas nepertraukiamai, kriptoturto paslaugų teikėjai turėtų pasiruošti iš savo klientų surinkti trūkstamą informaciją. Tikėtina, kad nemažai duomenų apie mokestinio rezidavimo valstybes jau gauta vykdant pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos reikalavimus. Vis dėlto reikėtų įvertinti, ar vidiniai procesai veikia tinkamai: klientams turi būti pateiktos anketos siekiant nustatyti jų (juridinių asmenų atveju – ir vadovų) mokestinio rezidavimo valstybes, o kilus abejonių dėl pateiktų duomenų patikimumo – ar egzistuoja būdų ir priemonių informacijai patikrinti.

  Ir suteikia skaidrumo, ir komplikuoja veiklą

  Pasak R. Košubos, aptartos taisyklės – tik dalis teisėkūros iniciatyvų, skirtų kriptoturtui sureguliuoti. Kaip ir finansinio turto atveju, nuoseklios kriptoturto sandorių ataskaitos būtinos siekiant užtikrinti, kad mokesčių mokėtojai tinkamai vykdytų mokestines prievoles.

  „Dažnai manoma, kad kriptoturtas naudojamas neteisėtoje veikloje ir lieka neapmokestintas. Įtvirtinus pareigą informuoti mokesčių administratorius apie kriptoturto operacijas, kriptoturtui, kaip investicijų klasei, bus suteikiama papildomo skaidrumo. Kita vertus, taisyklės palieka ir spragų, ir neaiškumų. Neišsprendžiama neatsekamų sandorių, kai jie vykdomi naudojant decentralizuotas biržas ir savarankiškai valdomas kriptopinigines, problema. Atliekant sandorius tokiu būdu, nėra tarpininkų, veikiančių kaip trečioji šalis ir galinčių įpareigoti pateikti ataskaitas kompetentingoms institucijoms“, – į prieštaravimus dėmesį atkreipia „Lewben“ vyresnioji mokesčių konsultantė E. Burbaitė.

  Pastebėtina ir tai, kad DAC8, kuris būtų taikomas ES, palieka vietos interpretacijoms dėl praneštino kriptoturto apibrėžimo. Kadangi ataskaitos turėtų būti teikiamos tik dėl kriptoturto, kurio negalima panaudoti bendriems mokėjimo ar investavimo tikslams, valstybės narės gali skirtingai suprasti ir įgyvendinti šį reikalavimą, kas galėtų paveikti informacijos surinkimo efektyvumą.

  Planuojama ataskaitų teikimo reikalavimą taikyti visiems, nepriklausomai nuo dydžio, kriptoturto paslaugų teikėjams. Dėl to, siekdami užtikrinti atitiktį teisės aktams, maži ir vidutiniai kriptoturto paslaugų teikėjai patirs dideles papildomas administracines sąnaudas, kas smarkiai apsunkins jų veiklą, prognozuoja „Lewben“ mokesčių konsultantas R. Košuba.

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Informacijos apie kriptosandorius teikimas VMI: datos dar nėra, bet ruoštis reikia Verslo tribūna

  Tiek Europos, tiek pasaulio mastu kuriamos naujos taisyklės, pagal kurias kriptoturto paslaugų teikėjai turės...

  Apskaita kriptoturto įmonėse – kompleksinis ir žinių reikalaujantis procesas Verslo tribūna

  Lapkričio pradžioje Lietuvoje įsigaliosiantis sugriežtintas kriptoturto sektoriaus reguliavimas šia veikla...

  Lewben Akademija
  2022.10.28
  Tarptautinių sankcijų labirinte – patarimai verslui, kaip suvaldyti rizikas Verslo tribūna

  Verslo aplinkoje pastaruoju metu nemažai galvosūkių kyla dėl plačiai taikomų tarptautinių sankcijų,...

  Lewben Akademija
  2022.10.24
  Kompleksines problemas didelėse organizacijose spręsti padeda struktūrinis mąstymas Verslo tribūna

  Rinkoje didėjant neapibrėžtumui, augant duomenų kiekiams, aštrėjant konkurenciniam spaudimui, organizacijoms...

  Lewben Akademija
  2022.10.10
  Kodėl finansiniams investuotojams turėtų rūpėti jų portfelio įmonių antikonkurencinis elgesys? Verslo tribūna

  Atitiktis konkurencijos teisei sparčiai plečia ribas ir vis giliau skverbiasi į finansų sektorių. Vienas...

  Lewben Akademija
  2022.09.28
  Kur nukreipti pinigus, ieškančius idėjos? Verslo tribūna

  Sėkmingas verslininkas, pakankamai uždirbantis iš savo verslo ir kasmet skaičiuojantis solidžius dividendus,...

  Lewben Akademija
  2022.08.24
  Darbo rinkoje – svarbūs pakeitimai: tikimasi didesnės darbuotojų gerovės Verslo tribūna 2

  Ši vasara darbdaviams ir darbuotojams – reikšmingų pokyčių laikotarpis, nes birželio pabaigoje buvo priimta...

  Lewben Akademija
  2022.08.08
  Svarstote apie sąskaitą užsienio banke? Sprendimų yra – išsirinkite tinkamiausią savo turtui Verslo tribūna 3

  Kaip atsidaryti sąskaitą užsienio šalyje, pasižyminčioje finansiniu stabilumu ir gerai išplėtotu bankiniu...

  Lewben Akademija
  2022.07.20
  „Lewben“ ekspertai: JANGIS maratonas įsibėgėjo Verslo tribūna

  Šis vidurvasaris – ne pats tinkamiausias laikas atsipūsti juridiniams asmenims, privalantiems teikti...

  Lewben Akademija
  2022.07.18

  Verslo žinių pasiūlymai