Naujoji atitikties realybė: ką apie tai turi žinoti verslas

Reklama publikuota: 2020-02-10

Kas per pastaruosius porą metų turėjo didžiausios įtakos verslo aplinkai, nepriklausomai nuo sektoriaus? Vienintelio teisingo atsakymo galbūt ir nėra, tačiau atitikties (angl. compliance) svarba verslui auga žaibiškai. Prisitaikyti prie šių pokyčių – rimtas iššūkis, kadangi atitikties niuansai kiekvienoje įmonėje yra individualūs. „Atitikties akademija“, į kurią „Lewben“ kviečia jau vasario 25 d. – tai forumas, kuriame bus siekiama išspręsti bent dalį verslui kylančių atitikties galvosūkių.

Tarptautinis įvertinimas

Pasak Gedimino Lauciaus, „Lewben“ teisės ir mokesčių paslaugų partnerio, Lietuvoje dar nėra daug galimybių pasisemti sisteminių, o ne vienos srities, atitikties žinių.

nuotrauka::1 left

„Atitikties pareigūnai dažniausiai gilinasi į atskiras sritis – pinigų plovimo prevencijos, konkurencijos ar asmens duomenų apsaugos – tačiau to versle nebepakanka. Būtinas visapusiškas atitikties ir verslo valdymo procesų išmanymas, siekiant užkirsti kelią visoms kylančioms neatitikties rizikoms. „Atitikties akademija“ subūrė pačių įvairiausių sričių profesionalus – finansų bei nefinansinio sektoriaus, reguliavimo institucijų atstovus, didelės patirties jau sukaupusius atitikties specialistus. Jų žinių mainai ir diskusijos, tikimės, reikšmingai prisidės prie atitikties kultūros kūrimo visame Lietuvos versle“, – sako G. Laucius.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasak jo, „Atitikties akademija“ išskirtinė tuo, kad yra akredituota didžiausios tarptautinės pinigų plovimo prevencijos profesionalus vienijančios organizacijos ACAMS. Tai svarbi žinia atitikties profesionalams, kurie jau turi CAMS sertifikatą, kadangi „Atitikties akademijoje“ jie turės galimybę gauti CAMS (angl. certified anti-money laundering specialist) taškų, kuriuos privaloma kaupti norint išlaikyti sertifikuoto specialisto statusą. Be to, ACAMS akreditacija užtikrina aukščiausios kokybės atitikties mokymų turinį.

Stinga specialistų ir kompetencijų

Pagrindinės „Atitikties akademijos“ temos – atitikties funkcija, besikeičiantis šios srities profesionalų vaidmuo organizacijose, naujas pranešėjų apsaugos reglamentavimas, pinigų plovimo prevencijos, duomenų apsaugos bei konkurencijos teisės atitikties programų kūrimas organizacijose. Teorinius pagrindus akademijos dalyviai galės pritaikyti praktiškai, jie taip pat turės progą išgirsti ir reguliavimo institucijų požiūrį į atitikties problematiką versle.

Pasak „Atitikties akademijos“ organizatorių, šiuolaikiniame verslo pasaulyje nebesvarbu, kuriame sektoriuje veikia organizacija – atitiktis visur yra esminė veiklos dalis. Dauguma verslo organizacijų suvokia, kas yra atitiktis apskritai – procesas, užtikrinantis, kad kompanija ir jos darbuotojai laikosi egzistuojančių įstatymų, reguliavimo, standartų ir etinių normų. Tačiau pasiekti to praktiškai sudėtinga dėl specialistų ir kompetencijų stygiaus. Kita svarbi aplinkybė – naujas pranešėjų apsaugos reglamentavimas.

nuotrauka::2 right

„Po pranešėjų apsaugos taisyklių įsigaliojimo nesilaikyti teisės aktų reikalavimų bet kurioje srityje verslui gali būti didelė prabanga. Apie padarytus pažeidimus žinantys darbuotojai turi galimybę apie tai pranešti institucijoms ir už naudingą informaciją gauti premiją. Todėl net ir su ribotais ištekliais valstybės institucijos gali kur kas operatyviau ištirti padarytus pažeidimus ir pritaikyti sankcijas. Tai žinant, verslui svarbu turėti įvairias teisės sritis išmanančius specialistus, kurie galėtų identifikuoti rizikas ir užkirsti kelią pažeidimams“, – teigia „Lewben“ teisės paslaugų vadovas Vytautas Vičius.

Monika Narbutaitė, „Lewben“ atitikties paslaugų vadovė, pabrėžia, kad nesklandumai dėl griežtėjančių atitikties reikalavimų finansų sektoriuje įmonę gali užklupti visiškai netikėtai, o pasekmės gali kelti grėsmę verslo išlikimui. Iškalbingas pavyzdys – nesena istorija apie sportinius šovinius gaminančią Lietuvos įmonę, kurios tarptautiniai atsiskaitymai įstrigo dėl banko griežtai pritaikytų pinigų plovimo ir teroristų finansavimo (PPTF) prevencijos reikalavimų.

nuotrauka::3 right

„Įmonė, gaminanti sportui bei pramogoms skirtus šovinius ir šaudymo lėkšteles, pateko į kuriozišką padėtį – jaučiasi įtarinėjama, nors tikina dirbanti skaidriai ir pagal visus šios verslo srities reikalavimus. Tai – pavyzdys, kaip atitikties srityje „nesusikalba“ dvi verslo organizacijos, ir viena iš jų dėl to patiria rimtų veiklos trikdžių“, – pasakoja M. Narbutaitė.

Tikslas – daugiau aiškumo

Siekdama didesnio aiškumo atitikties srityje ir norėdama paskatinti diskusijas šia tema platesniame rate, „Atitikties akademija“ sutelkė įvairių sričių profesionalus.

Lietuvos banko Priežiūros tarnybos direktorė Jekaterina Govina renginyje kalbės tema „Lietuva – PPTF prevencijos kompetencijų centras“. Tokia Lietuvos banko iniciatyva, apie kurią pradėta kalbėti praėjusių metų pabaigoje, manytina, siųs stiprią teigiamą žinią tarptautiniu mastu apie Lietuvos ryžtą užkirsti kelią pinigų plovimui ir sukurs dar palankesnę aplinką „fintech“ sektoriaus plėtrai.

Taip pat „Atitikties akademijos“ metu bus galima išgirsti ir kitų kviestinių pranešėjų iš Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Pinigų plovimo prevencijos skyriaus pasisakymus apie sisteminį bendrovės veiklos bei individualių klientų PPTF rizikos vertinimą.

„SONECT Europe“ vadovas, vienas iš „ACAMS Baltics Chapter“ įkūrėjų ir valdybos narių, startuolio „AMLyze“ įkūrėjų Alexandre Pinot dalinsis įžvalgomis apie tendencijas piniginių operacijų stebėsenos srityje.

„Baltic Amadeus“ technologijų direktorius Vitalis Kavaliauskas, daugiau kaip dešimt metų dirbantis IT sektoriuje, yra kuriamos programinės įrangos kodo kokybės ekspertas. Jis taip pat konsultuoja Lietuvos ir Šiaurės Europos klientus skaitmeninimo ir kibernetinio saugumo klausimais. V. Kavaliauskas renginyje pristatys saugumo iššūkius, su kuriais verslas susiduria tvarkydamas asmens bei kitus duomenis bei patars, kaip praktikoje spręsti tokias problemas.

Konkurencijos tarybos atstovai – Teisėkūros ir tarptautinio bendradarbiavimo grupės vadovas Pavelas Jacunskij, Viešųjų subjektų priežiūros grupės vyresnioji patarėja Agnė Richard ir Draudžiamų susitarimų tyrimo grupės patarėja Eglė Malonytė – pasakos apie konkurencijos teisės tikslus, konkurenciją ribojančius susitarimus ir valstybės pagalbos pagrindus bei pasidalins naujausia teismų bei Konkurencijos tarybos praktika.

Siekdama pristatyti aktualiausias atitikties pareigūnų veiklos tendencijas ir norėdama padėti sustiprinti žinias, reikalingas užtikrinti efektyvius atitikties procesus versle, „Lewben“ kartu su „Verslo žiniomis“ organizuoja praktinius Atitikties akademijos mokymus, kurie vyks vasario 25, kovo 3, 10 ir 17 dienomis.

Mokymuose sužinosite:

  • Atitikties pareigūno misija dabar ir vaidmuo ateityje;
  • Naujas pranešėjų apsaugos reglamentavimas;
  • Esminiai PPTF sistemos elementai, padidintos PPTF rizikos atvejai bei schemos;
  • Asmens duomenų apsaugos reikalavimų įgyvendinimas praktikoje ir pagrindiniai atitikties programos įgyvendinimo organizacijose principai;
  • Konkurencijos teisės taisyklių turinys, atitikties programos svarba ir geroji jos įdiegimo praktika.

Registruotis kviečiame www.verslodirbtuves.vz.lt. Užklausas ir klausimus pranešėjams jau dabar galite siųsti el. paštu akademija@lewben.com.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vidaus auditoriaus vaidmuo valdant įmonių rizikas Verslo tribūna

Besikeičianti verslo aplinka, globalios permainos ir neįprastos pandeminės aplinkybės įmonėms kelia naujų...

Lewben Akademija
2021.09.22
Atitiktis reguliavimui „fintech“ sektoriuje: į ką svarbiausia atsižvelgti Verslo tribūna

„Fintech“ sektorius – itin gyvybingas ir daug žadantis, bet, kaip rodo praktika, konkurencingi ir...

Lewben Akademija
2021.09.02
Asmens duomenų apsaugos pažeidimų grėsmės vykdant pinigų plovimo prevenciją Verslo tribūna

Šiuo metu jau nieko nestebina, kad, norint atidaryti banko sąskaitą ar atlikti pavedimus finansų įstaigose,...

Lewben Akademija
2021.08.31
Naujasis ES kriptorinkų reguliavimas – iššūkiai konkurencijai ir ES konkurencingumui Verslo tribūna

Kriptoturto rinkų reguliavimas – vienas iš skaitmeninių finansų darbotvarkės klausimų, keliančių karštas...

Lewben Akademija
2021.08.26
Tvarumo svarba šiandieniniame verslo pasaulyje Verslo tribūna

Šiemet kovą Europos Sąjungoje įsigaliojęs naujas reguliavimas dėl tvarumo keičia žaidimo taisykles finansų...

2021.08.19
Tvarumas logistikoje, arba Kaip išvengti kito „fūrų vergų“ epizodo Verslo tribūna 3

Tvarumo ideologiją Briuseliui verčiant teisės aktais, daugelio akys pirmiausia krypsta į transporto ir...

Lewben Akademija
2021.07.01
Intelektinės nuosavybės apsauga – papildomo uždarbio šaltinis Verslo tribūna

Įmonių, kuriančių inovacijas, skaičius Lietuvoje auga, bet nemažai verslų į intelektinės nuosavybės apsaugą...

Lewben Akademija
2021.06.29
Ką verslas sužinojo apie save per karantiną? Verslo tribūna 1

Nešvaistykime gerų galimybių, kurias atneša didelės krizės. Nors pasaulinė pandemija ir karantinas verslą...

Lewben Akademija
2021.06.22
Kriptoturtas reguliuotojų akiratyje – sprukti ar ruoštis? Verslo tribūna

Bazelio bankų priežiūros komitetas, vienijantis įtakingiausias pasaulyje bankų priežiūros institucijas, ką...

Paslaugos
2021.06.17
Klaidos, apsunkinančios žingsnius į užsienio rinkas Verslo tribūna 1

Pradedate gamybą Lietuvoje? Nuo pat pirmos dienos galvokite apie plėtrą užsienyje. Integruotų profesinių...

Lewben Akademija
2021.06.08
Atitikties akademija: kaip išlikti vikriems reglamentavimo džiunglėse Verslo tribūna

Itin spartūs verslo aplinkos pokyčiai visame pasaulyje gali sukelti įtarimų, kad mūsų planeta ėmė suktis...

Lewben Akademija
2021.06.03
Tvarumo rinkodara – ką daryti, kad investicijų neapkramtytų klimato kaita Verslo tribūna

Klimato kaita ir visuotinis atšilimas paveikė ir finansų rinkas. Ieškodami būdų investuoti, nuo šiol iš...

Lewben Akademija
2021.05.31
„Lewben“ transformacija: iš šeimos biuro į universalų profesionalių paslaugų teikėją Verslo tribūna 1

2009 metais įkurtas „Lewben“ greičiausiai buvo pirmasis Lietuvoje vadinamojo multi-family tipo šeimos biuras,...

Lewben Akademija
2021.05.26
5 aspektai, kuriuos reikėtų įvertinti skaičiuojant pandemijos metų pelno mokestį Verslo tribūna

Pandeminiai 2020-ieji sujaukė ne vienos įmonės finansinius srautus. Artėjant terminui deklaruoti pelną, iki...

Lewben Akademija
2021.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku