Kodėl nė vienas verslininkas nebegali ignoruoti pinigų plovimo prevencijos?

Reklama publikuota: 2020-01-16

Pastaraisiais metais besikeičiantis reguliavimas pinigų plovimo ir teroristų finansavimo (PPTF) prevencijos srityje ne tik skverbiasi gilyn į finansinį sektorių, bet ir turi įtakos verslui plačiąja prasme. Atmestinai žvelgti į šiuos reikalavimus tampa nebeįmanoma, kadangi ignoravimo kaina yra per didelė: veiklos sustabdymas, didelės baudos, reputacijos praradimas. Visa tai gresia ne tik įmonėms, bet ir už atitikties funkcijų įgyvendinimą atsakingiems vadovams.

Atitikties svarbą augina ir įvykiai Baltijos šalių regione. Nuvilniję pinigų plovimo skandalai, susiję su didžiųjų Skandinavijos bankų filialais ir jų atsainiu dėmesiu pinigų plovimo prevencijos užtikrinimui praeityje, tiesiogiai Lietuvos tarsi ir nesupurtė. Tačiau Lietuva yra matoma Baltijos šalių regiono kontekste neatsiejamai nuo Latvijos bei Estijos, todėl ir mūsų šalyje iš anksto dedama dvigubai daugiau pastangų, kad būtų užkirstas kelias panašiems skandalams ateityje.

nuotrauka::1 left

Siekiant užsitikrinti regiono „fintech“ centro poziciją, Lietuvos bankas planuoja kurti PPTF prevencijos kompetencijų centrą, nes nuogąstaujama, kad, vykstant finansinių paslaugų skaitmenizavimui, nusikaltėliai gali mėginti pasinaudoti naujai besikuriančiomis „fintech“ bendrovėmis, kurių darbuotojams gali paprasčiausiai pritrūkti žinių arba vadovybė gali teikti prioritetą komerciniams tikslams. Būtent todėl pabrėžiama, kad atitikties specialistai turi nuolat ugdyti savo kompetencijas PPTF prevencijos srityje, o esminius reikalavimus bei rizikos valdymo principus turėtų suvokti ir kiti verslo padaliniai, įskaitant vadovybę.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

ES kovos su pinigų plovimu reglamentavimas palietė ir tokius rinkos dalyvius, kaip nekilnojamojo turto brokeriai, mokesčių konsultantai, buhalterinės apskaitos bei audito įmonės ir kiti. Nuo šių metų net ir meno galerijos įpareigojamos taikyti klientų pažinimo (KYC) procedūras, tokias kaip lėšų šaltinio nustatymas bei patikrinimas oficialiuose sankcijų bei politiškai pažeidžiamų asmenų (PEP) sąrašuose. Tokie klientų pažinimo patikrinimai panašūs į taikomus bankų. Vis dažniau reikalaujama pateikti KYC informaciją kreipiantis į profesinių paslaugų teikėjus ar vykdant finansines operacijas, ypač didesnės vertės – tokie reikalavimai turėtų vis mažiau stebinti tiek verslą, tiek privačius asmenis.

Griežtėjančius reikalavimus, tikėtina, stipriai pajus ir tarptautinės prekybos sandorius vykdantis verslas, besinaudojantis prekybos finansavimo (angl. trade finance) paslaugomis. Nuo šių metų finansų įstaigos, kuomet sandoris bus susijęs su didelės rizikos trečiosiomis valstybėmis, privalės taikyti dar labiau sustiprintą kliento tapatybės nustatymą, gauti papildomos informacijos apie verslo santykių pobūdį, sandorių priežastis ir kita.

Naujoji kovos su pinigų plovimu direktyva skatina ES nares įgyvendinti ir virtualiųjų valiutų veiklos verslo reguliavimą bei priežiūrą. Visgi ne visos ES valstybės vienodai perkelia naująją direktyvą į nacionalinę teisę. Įdomu tai, kad, nors viešai vis daugiau kalbama apie PPTF prevencijos priemonių harmonizaciją tarp ES šalių, su virtualiosiomis valiutomis susijusių keityklų operatorių bei piniginių reguliavimas ES narėse skiriasi. Pavyzdžiui, Estijoje jau nuo 2017 metų privaloma gauti veiklos leidimus bei įgyvendinti PPTF prevencijos reikalavimus. Lietuva taikys griežtesnį reguliavimą negu to reikalauja nauja direktyva – prižiūrės taip pat ir pirminius viešus virtualios valiutos siūlymus (ICO), o Jungtinė Karalystė – ir virtualiųjų valiutų bankomatų operatorius. Dėl griežtėjančių reikalavimų bei papildomų kaštų kai kurios įmonės, veikiančios šioje srityje, netgi stabdo savo veiklą.

Remiantis Europos centrinio banko (ECB) nuomone ir siekiant harmonizacijos ES lygmeniu įgyvendinant PPTF prevencijos priemones, turėtų būti atkreipiamas dėmesys į skirtumus bei trūkumus, kurie kyla perkeliant direktyvos nurodymus į šalių narių teisės aktus. Praėjusių metų pabaigoje ES finansų ministrai aktyviai diskutavo apie centrinės PPTF prevencijos priežiūros institucijos poreikį, siekiant efektyviau valdyti PPTF rizikas ES mastu. Manytina, kad reguliavimo harmonizavimas taip pat padėtų įpareigotiesiems subjektams sumažinti administracinę naštą. Juk dažnai veikiama keliose valstybėse įsisteigus filialus, o klientų bazė dažnai apima visą ES.

Tinkamas tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimas – dar vienas iššūkis ne tik finansų įstaigoms, bet ir verslui. Jų nesilaikymas gali lemti reputacinę žalą, baudas ir kitus finansinius nuostolius. Kai kuriais atvejais gali grėsti net kriminalinės bausmės, kaip pernai nuskambėjusiu „Huawei“ finansų direktorės atveju. Vertinant savo įmonės veiklą ar planuojant investicijas į tam tikrą verslo sritį ar regioną, reiktų atsižvelgti į atitiktį tarptautinių sankcijų reikalavimams: imtis papildomų veiksmų, tokių kaip savo klientų ir partnerių pažinimas (veiklos pobūdis, jurisdikcijos, verslo partneriai), į sutartis įtraukti nuostatas, padėsiančias užtikrinti, kad sandorių vykdymo metu identifikavus tarptautinių sankcijų pažeidimus, sandorio vykdymo nutraukimas ar sustabdymas nesukeltų neigiamų komercinių ar teisinių pasekmių.

Vertėtų žinoti, kad finansų sektoriaus atitikties specialistai, vertindami klientų riziką bei dalykinių santykių priimtinumą, atsižvelgia į daugelį aspektų, tarp jų – įmonės reputaciją. Taigi, esant tam tikriems riziką keliantiems veiksniams – tai gali būti ne tik su pinigų plovimo prevencija, bet ir su konkurencijos teise, duomenų apsauga, aplinkosauga ar kitomis sritimis susiję pažeidimai, vykdomi ikiteisminiai tyrimai – finansinės institucijos gali nuspręsti taikyti papildomas rizikos valdymo priemones ar netgi nutraukti verslo santykius. Naujausias pavyzdys – „Grigeo“, kuomet žinia apie įmonės padarytą taršos žalą stipriai paveikė bendrovės reputaciją bei akcijų kainą.

Pastaruoju metu skiriamos ženklios baudos finansų rinkos dalyviams už PPTF prevencijos reikalavimų nevykdymą parodo, kokia didelė gali būti praeityje padarytų pažeidimų kaina. Neverta laukti, kol panašūs atvejai pasikartos kituose verslo sektoriuose. Stipri atitikties kultūra organizacijose bei kompetentingų atitikties specialistų komanda yra esminės priemonės ne tik siekiant užtikrinti atitiktį aktualiems teisės aktų reikalavimams, bet svarbiausia – laiku patiems nustatyti ir ištaisyti pažeidimus, taip pat identifikuoti naujai atsirandančias neatitikties rizikas.

Siekdama pristatyti aktualiausias atitikties pareigūnų veiklos tendencijas ir norėdama padėti sustiprinti žinias, reikalingas užtikrinti efektyvius atitikties procesus versle, „Lewben“ kartu su „Verslo žiniomis“ organizuoja praktinius Atitikties akademijos mokymus, kurie vyks vasario 25, kovo 3, 10 ir 17 dienomis.

Mokymuose sužinosite:

  • Atitikties pareigūno misija dabar ir vaidmuo ateityje;
  • Naujas pranešėjų apsaugos reglamentavimas;
  • Esminiai pinigų plovimo ir terorizmo finansavimo prevencijos (PPTF) sistemos elementai, padidintos PPTF rizikos atvejai bei schemos;
  • Asmens duomenų apsaugos reikalavimų įgyvendinimas praktikoje ir pagrindiniai atitikties programos įgyvendinimo organizacijose principai;
  • Konkurencijos teisės taisyklių turinys, atitikties programos svarba ir geroji jos įdiegimo praktika.

Registruotis kviečiame www.verslodirbtuves.vz.lt. Užklausas ir klausimus pranešėjams jau dabar galite siųsti el. paštu akademija@lewben.com.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Vidaus auditoriaus vaidmuo valdant įmonių rizikas Verslo tribūna

Besikeičianti verslo aplinka, globalios permainos ir neįprastos pandeminės aplinkybės įmonėms kelia naujų...

Lewben Akademija
2021.09.22
Atitiktis reguliavimui „fintech“ sektoriuje: į ką svarbiausia atsižvelgti Verslo tribūna

„Fintech“ sektorius – itin gyvybingas ir daug žadantis, bet, kaip rodo praktika, konkurencingi ir...

Lewben Akademija
2021.09.02
Asmens duomenų apsaugos pažeidimų grėsmės vykdant pinigų plovimo prevenciją Verslo tribūna

Šiuo metu jau nieko nestebina, kad, norint atidaryti banko sąskaitą ar atlikti pavedimus finansų įstaigose,...

Lewben Akademija
2021.08.31
Naujasis ES kriptorinkų reguliavimas – iššūkiai konkurencijai ir ES konkurencingumui Verslo tribūna

Kriptoturto rinkų reguliavimas – vienas iš skaitmeninių finansų darbotvarkės klausimų, keliančių karštas...

Lewben Akademija
2021.08.26
Tvarumo svarba šiandieniniame verslo pasaulyje Verslo tribūna

Šiemet kovą Europos Sąjungoje įsigaliojęs naujas reguliavimas dėl tvarumo keičia žaidimo taisykles finansų...

2021.08.19
Tvarumas logistikoje, arba Kaip išvengti kito „fūrų vergų“ epizodo Verslo tribūna 3

Tvarumo ideologiją Briuseliui verčiant teisės aktais, daugelio akys pirmiausia krypsta į transporto ir...

Lewben Akademija
2021.07.01
Intelektinės nuosavybės apsauga – papildomo uždarbio šaltinis Verslo tribūna

Įmonių, kuriančių inovacijas, skaičius Lietuvoje auga, bet nemažai verslų į intelektinės nuosavybės apsaugą...

Lewben Akademija
2021.06.29
Ką verslas sužinojo apie save per karantiną? Verslo tribūna 1

Nešvaistykime gerų galimybių, kurias atneša didelės krizės. Nors pasaulinė pandemija ir karantinas verslą...

Lewben Akademija
2021.06.22
Kriptoturtas reguliuotojų akiratyje – sprukti ar ruoštis? Verslo tribūna

Bazelio bankų priežiūros komitetas, vienijantis įtakingiausias pasaulyje bankų priežiūros institucijas, ką...

Paslaugos
2021.06.17
Klaidos, apsunkinančios žingsnius į užsienio rinkas Verslo tribūna 1

Pradedate gamybą Lietuvoje? Nuo pat pirmos dienos galvokite apie plėtrą užsienyje. Integruotų profesinių...

Lewben Akademija
2021.06.08
Atitikties akademija: kaip išlikti vikriems reglamentavimo džiunglėse Verslo tribūna

Itin spartūs verslo aplinkos pokyčiai visame pasaulyje gali sukelti įtarimų, kad mūsų planeta ėmė suktis...

Lewben Akademija
2021.06.03
Tvarumo rinkodara – ką daryti, kad investicijų neapkramtytų klimato kaita Verslo tribūna

Klimato kaita ir visuotinis atšilimas paveikė ir finansų rinkas. Ieškodami būdų investuoti, nuo šiol iš...

Lewben Akademija
2021.05.31
„Lewben“ transformacija: iš šeimos biuro į universalų profesionalių paslaugų teikėją Verslo tribūna 1

2009 metais įkurtas „Lewben“ greičiausiai buvo pirmasis Lietuvoje vadinamojo multi-family tipo šeimos biuras,...

Lewben Akademija
2021.05.26
5 aspektai, kuriuos reikėtų įvertinti skaičiuojant pandemijos metų pelno mokestį Verslo tribūna

Pandeminiai 2020-ieji sujaukė ne vienos įmonės finansinius srautus. Artėjant terminui deklaruoti pelną, iki...

Lewben Akademija
2021.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku