Nežinia gimdo baimes

Publikuota: 2022-08-01
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
svg svg
Vladimiro Ivanovo (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas verslas yra perkančiųjų organizacijų vertinamas kaip nepatikimas ar rizikingas“, verslas pateikia savo tiesą – įmonių partneriams užsienyje kelia nerimą Lietuvoje įvesta nepaprastoji padėtis, signalizuojanti, kad verslo aplinka mūsų šalyje rizikinga. Todėl mažėja užsakymų iš užsienio, stabdomi įmonių įsigijimai, sumažėjo ir turistų. Lietuvos, kaip saugios ES ir NATO šalies, įvaizdžiu rūpinamasi menkai.

Nepaprastoji padėtis Lietuvoje, įvesta prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą, galioja iki rugsėjo 15 d. Menkstantį užsieniečių domėjimąsi mūsų šalies rinka verslininkai aiškina būtent tokios padėties režimu.

Pasak Manto Gudo, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) viceprezidento ir UAB „Metalistas Group“ valdybos pirmininko, verslo organizacijos nežino, ar nepaprastosios padėties režimas yra būtinas. Tačiau, anot jo, priimantiems sprendimus dėl šios padėties įvedimo ar pratęsimo turėtų būti žinomos ir verslui kylančios problemos.

„Nepaprastoji padėtis Lietuvos verslo įmonių partneriams iš Vokietijos ar Prancūzijos kelia nerimą, kas gi pas mus vyksta? Ar mes įtraukti į karą? Ar tokia grėsmė labai reali? Matydami menamą riziką, o gal kartais ir konkurentų paskatinti, užsienio pirkėjai ima kalbėti, kad mūsų šalyje neramu, nes valstybė informuoja apie pavojų, todėl jų vadovybė siekia diversifikuoti tiekimo riziką. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, iš Lietuvos partnerio anksčiau pirkusi didžiąją dalį produkcijos, dabar pirks tik dalį“, – aiškina LPK viceprezidentas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Jis teigia turintis žinių iš ne vienos įmonės, kad užsakymų apimtys joms mažėja. Todėl kyla klausimas, ar, priimant sprendimą dėl nepaprastosios padėties pratęsimo, įvertinami padariniai – mažėjantis eksportas, mažiau pajamų, galimos prastovos ir panašiai.

Nepaprastoji padėtis, kuri signalizuoja apie tam tikrą riziką, pradeda kenkti ir užsienio investicijoms – tai atbaido ne tik renkantis vietą investicijoms, bet ir svarstant Lietuvoje esančių įmonių įsigijimą ar plėtrą. Įmonės tampa ne tik mažiau patrauklios, bet ir pigesnės negu prieš karą. Dar baiminamasi, kad nupirkta įmonė gali būti sunaikinta karo veiksmų.

Asociacijos „Investors’ Forum“ (IF) skelbiamas Lietuvos investuotojų pasitikėjimo indeksas taip pat signalizuoja, jog antrąjį metų ketvirtį, palyginti su ankstesniu, užsienio verslas gerokai nuosaikiau vertino plėtros galimybes Lietuvoje. Rolandas Valiūnas, IF valdybos pirmininkas, sako girdintis politikų teiginius, kad neva nepaprastoji padėtis nei gyventojų, nei kitų gyvenimo sferų nepaveikė. O tai nėra tiesa.

Pasak jo, užsienio investuotojai dažnai net nesigilina, ką reiškia nepaprastoji padėtis. Jiems užtenka apie ją išgirsti ir tai jau asocijuojasi su karu ar buvimu arti jo. Todėl Lietuvą neretai jie ir apeina.

„Mano siūlymas būtų negalvoti, kad galiojanti nepaprastoji padėtis neveikia užsienio investicijų, kurios dabar mums reikalingos kaip grynas oras“, – pabrėžia pašnekovas.

Po gana tuščio atvykstamojo turizmo pavasario lietuviška kryptis kiek atsigauna, tačiau sektorius ir toliau balansuoja ties išgyvenimo riba. Kai kuriems užsienio keliautojams vis dar sunku identifikuoti, kurioje šalyje yra fronto linija. Jiems karas vyksta „kažkur Rytų Europoje“. Ypač Lietuvos ir kaimyninių šalių baidosi Europos pietiečiai – italai, portugalai, kiek mažiau prancūzai. Tiesa, turizmo agentūrų atstovai teigia, kad padaugėjo keliautojų iš JAV – srautai pasiekė priešpandeminį lygį.

Žydrė Gavelienė, Nacionalinės turizmo verslo asociacijos prezidentė, kelionių agentūros „Estravel Vilnius“ vadovė, sako, kad daugelis atvykstamojo turizmo bendrovių šiuo metu pasiekia tik 20%   apyvartos, buvusios iki pandemijos. „Trūksta valstybinės paramos, bendro požiūrio, kaip pagelbėti šiam sektoriui. O pagelbėti jam būtina, nes jau dabar trūkinėja turizmo verslo grandinės: prarasta daug darbo vietų, nėra aptarnaujančiojo personalo, trūksta autobusų, ypač vairuotojų, daug gidų susirado kitus darbus“, – vardija Ž. Gavelienė.

Jos nuomone, jei šiam nukentėjusiam verslui neskiriama valstybės finansinė pagalba, bent jau turėtų būti sudaromos sąlygos dalyvauti parodose, ieškoti naujų rinkų.

O ką į verslo godas atsako valstybinės institucijos? Štai Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) į VŽ klausimus, ar yra įvertinti galimi praradimai dėl nepaprastosios padėties šalies ekonomikai, ar planuojama nepaprastąją padėtį atšaukti ir ar ministerija teikia tokį siūlymą, neatsakė.

„Iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas verslas yra perkančiųjų organizacijų vertinamas kaip nepatikimas ar rizikingas“, – tvirtinama ministerijos atsakyme.

Kartu EIM primena apie verslui skirtų finansinių priemonių paketą. Tai Inovacijų agentūros programa, kurios metu lietuviškos įmonės mokosi dirbti su tarptautiniais pirkimais, dalyvauti konkursuose ir siekti laimėti užsienio valstybių užsakymus. Žadama galimybė verslui pasinaudoti valstybės teikiamomis lengvatinėmis paskolomis įsigyjant tam tikrų kategorijų transporto priemones – vilkikus ar jų priekabas ir t. t.  

EIM tikina plečianti komercijos atašė tinklą, siekdama padėti Lietuvai būti geriau matomai pasaulyje ir patrauklesnei investuotojams.

Visa tai gražiai skamba popieriuje, tik nėra atsakymo į klausimą, kas gi buvo daroma iki šiol, visus penkis mėnesius, kad užsieniečiai – verslininkai, turistai – būtų pakankamai informuoti apie Lietuvą, išsklaidant baimes ir abejones. Galbūt iš peties padirbėjo diplomatinės atstovybės, komercijos atašė, kurių tinklas vis plečiamas ir plečiamas?

O gal prie realijų prisitaikė oficialiais „Lietuvos turizmo vartais“ pasivadinusi VšĮ „Keliauk Lietuvoje“ (KL)? Olga Gončarova, laikinai einanti įstaigos direktorės pareigas, balandį aiškino, kad jau pirmąją įvykių, sukrėtusių pasaulį, savaitę aiškiai išsakė poziciją, kad Lietuva kelionėms – saugi šalis, kad KL smerkia karą. 

„Dabar kaip niekada svarbu kalbėti apie tai, kad Lietuvoje veiklos nestoja, gyvename įprastą gyvenimą ir laukiame užsienio svečių mūsų nuostabioje šalyje“, – pabrėžė O. Gončarova.

Iš tikrųjų tai labai svarbu, jei iš tikrųjų būtų daug dirbama ta linkme. Tačiau jau tada verslas teigė, kad padėtis nuo to negerėja. Praėjus keliems mėnesiams – tas pats.

Pasidairę pavasarį po KL puslapį sužinojome, kad „Mes mylime krepšinį“, „Gintaras – mūsų auksas“, ką nuveikti, ką paragauti pan. Dabar, liepos pabaigoje, randame tą pačią informaciją. Žinoma, ji irgi reikalinga, tačiau vien to jau negana – kitos realijos, todėl reikia efektyvesnių veiksmų. O ir tą patį puslapį užsieniečiams dar reikia susirasti. 

Kur Lietuvos, kaip saugios NATO ir ES šalies, įvaizdis? Ankstesniais metais krūvos pinigų buvo išleistos šalies įvaizdžiui kurti, tačiau dažniausiai dauguma kampanijų pasibaigdavo įvairiais skandalais – nekokybiška produkcija, plagiatu ir pan. Ir kaskart vis būdavo žadami nauji stebuklai, kurie sprogdavo kaip muilo burbulai, ištaškydami ir valdiškas lėšas.

Nėra požymių, kad valdiškos institucijos būtų surėmusios pečius, siekdamos išsklaidyti užsieniečių baimes dėl Lietuvos. Tuo derėtų pasirūpinti ne tik turizmo politikos formuotojams, bet ir Užsienio reikalų ministerijai su visomis ambasadomis, EIM su visais komercijos atašė, įstaigomis „Investuok Lietuvoje“ ir KL bei kt.

O kol kas galime tik pasiguosti, kad viena iš saugumo garantijų, kuri galbūt pagelbėtų susidaryti saugios šalies įvaizdį, – NATO viršūnių susitikimas, numatomas kitąmet Vilniuje.     

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 36

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku