A. Džiaugys. Saulės energetika krenta į dirbtinio intelekto glėbį?

Publikuota: 2021-06-22
Įmonės nuotr.
svg svg
Įmonės nuotr.
„Eternia Solar LT“ vadovas

Kas sieja dvi tokias sritis, kaip dirbtinis intelektas (DI) ir saulės energetika? Atsakymų yra ne vienas. Trumpalaikėje perspektyvoje, DI sprendimai padės šalinti didelių saulės parkų efektyvumo problemas, ilgalaikėje – DI kartu su decentralizuota saulės ir vėjo energetika padės sukurti naujos kartos, 100% vertikaliai integruotus nacionalinius ir globalius elektros tinklus, kurie pakeis žmonijos gyvenimo kokybę.

Saulės energetikai ryžtingai plečiantis pasaulyje (o ir Lietuvoje), vis dažniau susiduriama su tokių elektrinių efektyvumo klausimais. Didėja elektrinės – didėja ir problemos. Ypač tai aktualu didžiųjų saulės parkų operatoriams. Neretai jie susiduria su klausimu – ar saulės elektrinė tikrai veikia taip efektyviai, kaip planuota ją projektuojant? Juk net ir keliais procentais mažesnė elektros generacija gali sugriauti rožinius investicijų grąžos planus.

Konkurencijai rinkoje augant, natūralu, kad saulės elektrinių projektų vystytojų ir operatorių investicijų pelningumas mažėja. Tai — globali tendencija, apie kurią kalbama visose pasaulio rinkose.

Skirtingose geografinėse platumose atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad net ir naujai į tinklą pajungti saulės parkai dažnai gali siekti tik iki 80% savo suplanuoto pajėgumo. Jei privačiame sektoriuje nedidelę elektrinę jos šeimininkas gali greitai audituoti ir identifikuoti bei pašalinti problemas, tai kur kas sudėtingiau padaryti didelio saulės parko operatoriui.

Augantį elektrinių efektyvumo problemos mastą gerai iliustruoja vienas faktas – šiandien Europoje ir JAV aktyviai veikia per 40 startuolių, kurie vysto dirbtinio intelekto sprendimus saulės energetikos sektoriui. Jie mato milijardinės vertės rinką, kuri nuolat plečiasi.

Kai kurios šių kompanijų yra pritraukusios iki 400 ar net 500 mln. USD investicijų technologijų vystymui ir savo dėmesį fokusuoja į didelių saulės parkų veiklos optimizavimą bei decentralizuotų elektros perdavimo ir saugojimo sistemų kūrimą.

Specialistų teigimu, jau per ateinančius 5 metus pasaulyje atsiras naujos kartos dirbtiniu intelektu ir deep learning paremtos paslaugos, kurios gali kilstelėti saulės elektrinių technologijas į naują lygį. Apie tai šiandien kalba ir didieji keitiklių (inverterių) gamintojai, pavyzdžiui, vieni šios rinkos lyderių „Huawei“, „SolarEdge“ ar „Sungrow“.

Kur pradingo efektyvumas?

Saulės elektrinė iš esmės yra pasyvi sistema. Joje energijos virsmas vyksta be jokių apčiuopiamų fizinių (mechaninių) procesų – nėra trinties, niekas nedega, negaruoja, neskyla ir t.t. Nepaisant to, energijos nuostoliai gaminant elektrą iš saulės energijos gali varijuoti labai plačiame diapazone. Pavyzdžiui, tai priklauso nuo projekto, leidžiančio elektrinei dirbti maksimaliai efektyviai, nuo elektrinėje naudojamų saulės modulių ir juose esančių elementų, nuo elektros instaliacijos kokybės, nuo elektros keitiklių (inverterių) efektyvumo, galiausiai nuo įvairių išorinių poveikių.

Didelė drėgmė, karštis, oro užterštumas, druskų sukeliama korozija ir kiti veiksniai gali ženkliai sumažinti saulės elektrinės efektyvumą. Didžiųjų saulės parkų vystytojai apie tai mažai galvoja, nes pirmiausiai vertinamas investicinio projekto pelningumas „ekselio lentelėje”, dažnai pamirštant apie ilgalaikę elektrinės perspektyvą.

Deja, tenka pripažinti, kad tiek privačiame smulkių elektrinių, tiek stambiame didžiųjų saulės parkų segmente šiandien diegiami saulės energetikos sprendimai vis dar dažnai yra ribojami senovinio požiūrio į energetiką. Žiūrima, kas pigiausia dabar, kas maksimaliai sumažins pagamintos kilovatvalandės kainą šiandien, o ne bus naudingiausia ilgalaikėje perspektyvoje.

Todėl diegiamos saulės elektrinės realybėje neretai generuoja mažiau, nei tikėtasi, o jų operatoriai dažniausiai tik reaguoja į situacijas, o ne jas proaktyviai numato ir sprendžia. Būtent išankstinio problemų nustatymo bei šalinimo sprendimus šiandien aktyviausiai ir kuria pažangiausi JAV energetikos sprendimų startuoliai.

Nuotolinis saulės elektrinių generacijos auditas, didžiųjų duomenų analizė, skirtingų tipų elektrinių ir geografinių platumų duomenų analizė ir lyginimas. Visi šie elektrinių efektyvumo vertinimo metodai padeda iš anksto identifikuoti galimas problemas ir pateikti jų sprendimo būdus.

Jau netolimoje ateityje ištisi saulės parkai taps vienu gyvu organizmu, kuriame kompiuteriai realiu laiku analizuos elektros generacijos duomenis, skanuos inžinerinių sistemų veikimo efektyvumą, nustatys problemų simptomus dar prieš jiems išryškėjant. Ir kas iš to? Maksimaliai efektyvus elektrinės darbas, maksimali generacija ir maksimali investicijų grąža.

Dar daugiau – diegiant tokias save valdančias DI sistemas, bus sukurta vertikaliai integracijai atvira elektros gamybos platforma. Ją bus galima sujungti su kitomis sudėtingomis, DI valdomomis išmanių namų, išmaniųjų miestų sistemomis ir galiausiai – išmaniu globaliu energijos perdavimo ir saugojimo tinklu.

Vertikali integracija taps realybe

Gyvename išties įdomiais, didelių permainų energetikoje laikais. Lietuvoje, o ir visose kitose ES šalyse vis dar veikia seniems poreikiams pritaikyti elektros skirstymo tinklai, kuriuos ateinanti decentralizuota atsinaujinanti energetika ir EV transporto infrastruktūra pakeis neatpažįstamai.

Šiandien kuriamos saulės elektrinių valdymo sistemos, paremtos dirbtiniu intelektu, leis ne tik iš anksto diagnozuoti ir pašalinti saulės modulių, elektros jungčių, inverterių klaidas bei gedimus; dirbtinis intelektas spręs ir decentralizuoto elektros perdavimo, sugeneruotos energijos saugojimo ir paties tinklo efektyvumo problemas.

Dar daugiau naudos dirbtiniu intelektu ir deep learning paremti sprendimai atneš vertikaliai integruotose buitinėse ir pramonės energetikos sistemose, kurios apima energijos gamybą, saugojimą, skirstymą, išmanių namų sprendimus, taip pat EV automobilių krovimo ir jų baterijų panaudojimo tinklo reikmėms sprendimus.

Minėjau, kad gyvename įdomiais laikais. Juk dabar spręsdami iš pirmo žvilgsnio gana primityvias inžinerines saulės elektrinių efektyvumo problemas, mes iš esmės pradedame kurti geriau integruoto, 100% atsinaujinančia energetika paremto, tvaraus pasaulio modelį.

Jau šiandien kuriame pasaulį, kuriame kiekvienas verslas ar namų ūkis pažangių technologinių sprendimų pagalba galės tapti aktyviais elektros rinkos dalyviais, galės tinklui teikti balansavimo paslaugas ir taps nebe elektros vartotojais, o pilnaverčiais elektros rinkos dalyviais. Visa tai dar vakar atrodė kaip mokslinė fantastika. Rytojus ateis greičiau, nei manome.

Komentaro autorius — Andrius Džiaugys, „Eternia Solar LT“ vadovas

Autoriaus nuomonė nebūtinai sutampa su redakcijos pozicija.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
O gal tramdyti darbo užmokesčio augimą? 8

Kol vieni pramonininkai teikia argumentus prieš minimalaus mėnesio atlygio didinimą, kiti didina našumą ir...

D. Palavenis. Ar ne laikas kvestionuoti Lietuvos poziciją ofsetų klausimu ginkluotės įsigijimo srityje? 2

Lietuvoje, 2016 m. buvo priimtas sprendimas įsigyti pėstininkų kovos mašinas „Boxer“. Įsigyjant jas nebuvo...

Verslo aplinka
2021.09.22
„Paklauskite Lietuvos“ 4

JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo paktas netruko sulaukti Europos Sąjungos reakcijos – buvo...

Verslo aplinka
2021.09.22
P. Paškevičius. Žaliavų kainos ir lūkesčių valdymo akrobatika

Atėjo ramesni laikai. Jei dar prieš pusmetį pramonė ir gamintojai sulaikę kvapą stebėjo beprotybę žaliavų...

Verslo aplinka
2021.09.21
Gėdingas gigantų tūpsnis 22

Tai, kad Rusijoje įvykę rinkimai buvo toli nuo skaidrumo ir demokratijos, savotiškai prisidėjo ir dvi...

Verslo aplinka
2021.09.21
Dūmoje toliau karaliaus Putino partija 16

Tai, ką Kremlius įvardijo kaip rinkimus į Rusijos parlamentą, iš tiesų labiau priminė jų imitaciją. Ir tai...

Verslo aplinka
2021.09.20
E. Savickis. Atsargiai – jus apgavo: kaip atpažinti tvarų verslą 1

Jums plauna smegenis. Tiesą sakant, ne jums vieniems – milijonai vartotojų visame pasaulyje tampa „žaliojo...

Verslo aplinka
2021.09.19
M. Mikalauskas. Aukštos klasės būstas investicijoms: teks suskubti ar palaukti

Pagal dabartinio Bendrojo plano gaires Vilniaus centras iki 2030 m. turėtų tapti kompaktiškesnis, o didesnė...

Verslo aplinka
2021.09.18
V. Juzikis. Pagaliai vėjo turbinose

Praėję metai Lietuvos elektros energijos gamybai iš atsinaujinančių šaltinių buvo rekordiniai: neskaičiuojant...

Verslo aplinka
2021.09.17
Smėliadėžės varžytuvės dėl nenupintų laurų vainikų 3

Vėl pažirusios kibirkštys tarp prezidentūros ir Vyriausybės, kurias šįkart įžiebė ginčai, kieno nuopelnai...

Verslo aplinka
2021.09.17
P. Buras. Išsaugoti Merkel palikimą, atsisakyti merkelizmo

Praėjus dvidešimčiai metų po rugsėjo 11-osios, rugsėjo mėnuo vėl gali turėti lemiamą vaidmenį Vakarų...

Verslo aplinka
2021.09.16
Kare yra kaip kare 6

Lietuva yra įsivėlusi bent į kelis karus – hibridinius, diplomatinius ir, žinoma, patį pagrindinį –...

Verslo aplinka
2021.09.16
A. Žemaitienė. Stabili įmonės veikla sunkesniu laikotarpiu: padeda patirtis ir skaidrumas

Kuomet verslas pastaruoju metu dalijasi krizių valdymo patirtimis, dažniausiai kalbama apie 2008-2009 m.

Verslo aplinka
2021.09.15
Eksportas auga, ar užteks gamybos pajėgumų? 4

Lietuvos eksporto apsukos antrąjį šių metų ketvirtį ne tik pasiekė priešpandeminį lygį, bet tapo dar...

Verslo aplinka
2021.09.15
Žaisti karą – ne žaidimas 3

Po Ukrainos konflikto 2014 m. giliai įsišaknijo nesuderinamos NATO ir Rusijos politikų pasaulėžiūros ir...

Verslo aplinka
2021.09.14
Mokestiniai pasikeitimai: reforma ar pudra?

Pasirodė pirmieji ženklai apie galimus mokestinius pasikeitimus, įsigaliosiančius kitąmet. Anksčiausiai...

Verslo aplinka
2021.09.14
Giliau į tiekėjų kišenę

Pastaraisiais metais bankams sumažinus verslo finansavimo apimtį išaugo įmonių tarpusavio įsiskolinimai,...

Verslo aplinka
2021.09.13
A. Aslundas. Argumentai dėl griežtesnių sankcijų Rusijai 1

Kas mano, kad Vakarų sankcijos Rusijai buvo neveiksmingos ir nepagrįstos? Žinoma, Kremlius laikosi šios...

Verslo aplinka
2021.09.12
D. Biekša. Tampame žaliojo vandenilio revoliucijos dalimi 11

Atsinaujinanti energetika sparčiai auga. Prieš 5 metus politinėse diskusijose apie klimato kaitą buvo galima...

Verslo aplinka
2021.09.11
Ministrams atėjo ruduo 5

Viena naujausių ir svarbių naujienų politikos lauke, kaip jau rašė „Verslo žinios“ – buvęs premjeras Saulius...

Verslo aplinka
2021.09.10

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku