Brangių klientų pigūs duomenys

Publikuota: 2021-02-17
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
svg svg
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“ Redakcijos nuomonė

Lietuvą supurtė bene didžiausias nutekėjusių asmens duomenų skandalas. Jo epicentre – „Modus“ grupės valdoma automobilių dalijimosi platforma „CityBee“. Ši istorija įmonei kainuos brangiai.

Pirmadienio vakarą paaiškėjo, kad nutekėjo apie 110.000 įmonės klientų duomenys: e. pašto adresai, vardai, pavardės, asmens kodai, telefonų numeriai, gyvenamosios vietos adresai, vairuotojų pažymėjimo numeriai bei užkoduoti slaptažodžiai. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, aplinkybes aiškinasi ir duomenų apsaugos prievaizdai.

Įmonė tikina, kad banko kortelių duomenys nenutekėjo, nes „CityBee“ jų nekaupė, tačiau „internetuose“ sklando ekrano nuotraukos, kuriose esą matomi klientų kortelių duomenų fragmentai.

Kol kas bendrovė neatskleidžia, KADA ir KAIP privatūs duomenys buvo pavogti, tik užsimena apie duomenų migraciją iš vienos sistemos į kitą. O kol pati įmonė tylėjo, kalbėjo programišiai ir kibernetinio saugumo ekspertai. Pasak jų, sunku nebuvo: duomenų bazės kopija gulėjo nepaslėptame „debesyje“, užteko paspėlioti aplanko pavadinimą ir... bingo! Be to, kibernetinio saugumo ekspertai pamatė ir tai, kad vartotojų slaptažodžiai buvo šifruoti gana nesudėtingu būdu.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Neatleistinas ir nuomos bendrovės sukurtas informacinis vakuumas. Taip, vartotojai po paros jau turėjo esminę informaciją, kaip reikėtų elgtis. Bet per tą parą feisbuke išbujojo šimtai versijų, teorijų, gąsdinimų. Dalis žmonių tiesiog supanikavo. O ir dabar įsijungus įmonės platformos svetainę svarbią informaciją rasti reikia pasistengti. Apie vasario 15 d. paaiškėjusį incidentą įmonės svetainėje „citybee.lt“ paskelbta... vasario 17-ąją. Iš tiesų, prastas korporatyvinės krizės valdymo pavyzdys.

Tiesa, pirmosios spaudos konferencijos metu Kristijonas Kaikaris, „CityBee“ vadovas, „labai apgailestavo“. Tai jau šis tas, bet nepakankama.

„Visų pirma, labai apgailestaujam. Ir iš tikrųjų aš pats esu nukentėjęs, kadangi esu „CityBee“ klientas, [taip pat] mano artimieji, mano draugai, mano bičiuliai. Labai gerai suprantu tą nesaugumo jausmą, kurį dabar patiria dalis mūsų klientų. Dėl to tikrai labai apgailestaujam“, – kalbėjo jis antradienio popietę.

Dėl „apgailestaujančio“ vadovo telieka apgailestauti. Gal net pagailėti – nes tarp nutekėjusių duomenų atsidūrė ir pats, ir šeimos nariai. Tačiau pirmoji krizinių situacijų taisyklė aukščiausio lygio vadovui – pirmiausia klientas! Taigi šioje vietoje neabejotinai būtų labiau tikęs garsus „atsiprašome“.

Nesiginčijame, šaltibarščių lipdukais apklijuoti automobilius kur kas lengviau nei klampoti tokios krizės pelkėje. Tačiau bekopiant į auksinės rinkodaros olimpą, tokio dydžio grupės įmonei vertėjo pagalvoti ir „kas, jeigu?“.

Kas, jeigu paaiškėtų, jog klientų duomenų bazės kopija išties gulėjo laisvai prieinama ir jai gauti nereikėjo jokių ypatingų IT žinių? Šmaikščių atsirašymo plakatų miesto centre nepakaks. Tad, tikėtina, skandalas kainuos brangiai – tiek pinigine, tiek reputacijos išraiška.

„CityBee“ norisi palinkėti nuo „apgailestavimo“ pereiti prie aktyvių veiksmų. Pirmiausia visos savo 750.000 klientų duomenų bazės patalpinimo po devyniais užraktais bei tikslios bei pilnos informacijos pateikimo visuomenei. Nes ji dar ilgą laiką seks šią istoriją, ypač jei bus pateikti kolektyviniai ieškiniai. Taip pat galbūt neseniai pareigas pradėjusiam eiti vadovui vertėtų pagalvoti ir apie auditą.

Kitas šio skandalo aspektas – mūsų visų suvokimas apie duomenų bei kibernetinę saugą. Be abejo, tokie įvykiai kiek papurtys visų mąstymą. Tačiau ne visi nuomonių lyderiai dar supranta, apie ką eina kalba. Štai kur ne kur išlindo ir buvęs Vilniaus meras Artūras Zuokas, pareiškęs, kad anokia čia tragedija.

„Ai, kokie svarbūs mūsų asmeniniai duomenys: elektroninis paštas? Ar asmens kodas? Tikrai, tokie brangūs? Mes savo privačius duomenis vos ne kasdieną daliname į kairę ir į dešinę mainais už nemokamas paslaugas. O dabar tokia isterija, nes norima / galima gauti kelis šimtus eurų kompensacijos“, – feisbuke rašo A. Zuokas.

Taip, XXI amžiaus realybė tokia, kad jei paslauga nemokama prekė esi tu pats. Tik „CityBee“ atveju dabar daugiau nei 110.000 vartotojų ir susimokėjo, ir tapo pigia preke, mat hakeriai už visą jų asmeninių duomenų bazę prašo vos 1.000 USD, arba apie 0,009 USD už asmenį.

Apgailėtina, kad politinį saulėlydį išgyvenantis p. Artūras nesuvokia, jog esmė yra ne e. pašto ar asmens kodo menama „vertė“. Esmė – kad šie duomenys priklauso konkrečiam asmeniui ir tik jis vienas gali spręsti, kam mokamai, o kam nemokamai juos suteikti. Dabar gi turime 110.000 žmonių būrį, kuris „CityBee“ puslapyje tikrai nepažymėjo varnelės ties „Sutinku, kad mano duomenys būtų saugomi aplaidžiai, galėtų būti pasiekiami bet kam ir bet kur bei pardavinėjami už bitkoinus“.

Kibernetinė sauga ir Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (BDAR) yra tolimi ir neaktualūs dalykai tik tiems verslams, kurie galvas laiko smėlyje ir apsimeta, kad tai nieko ypatinga ir jų asmeniškai neliečia.

„Praktikoje įmonių vadovai, ypač mažesnių, neretai linkę numoti ranka į duomenų apsaugą, motyvuodami tuo, kad „turim ir rimtesnių problemų nei duomenų apsauga“ arba teiraudamiesi „kiek jau nubaudė Lietuvoje?“, – anksčiau VŽ yra sakęs Laimonas Marcinkevičius, advokatų kontoros Marcinkevičius ir partneriai „Juridicon“ advokatas, duomenų apsaugos pareigūnas.

VŽ nuomone, likusiam verslui vertėtų atidžiai stebėti „CityBee“ istoriją ir mokytis, mokytis ir dar kartą mokytis. Nes būtent šis įvykis parodė ne kartą keltą problemą – dalis įmonių į kibernetinę saugą bei BDAR žiūri pro pirštus. Tikimės, kad ši savaitė įmonių IT skyriams bus kaip niekad darbinga, o savo elgesį su verslo duomenimis apgalvos ne tik akcininkai, vadovai, bet ir visi darbuotojai – kad branginami klientai netaptų pigia programišių preke, o sunkiai kuriamas verslas nevirstų šiukšle.

REDAKCINIS STRAIPSNIS (vedamasis) - redakcijos nuostatas atspindintis, jos vardu parašytas, neretai nenurodant konkretaus autoriaus, rašinys, dažnai atsiliepiantis į kokius nors įvykius, paaiškėjusius faktus, tendencijas. Būdinga nedidelė, neretai vienoda visiems leidinio redakciniams straipsniams apimtis, glaustas minčių dėstymas, tezių pobūdžio argumentacija, naudojami publicistinės retorikos elementai. Įprasta pateikti išvadas, apibendrinimus, atspindinčius redakcijos nuostatas. / Žurnalistikos enciklopedija /

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norite pasiūlyti temą, turite pastabų, pasiūlymų ar klausimų? Parašykite „Verslo žinių“ redaktoriams.

Jei norite suteikti konfidencialios informacijos, rašykite vyr. redaktoriui rolandas.barysas@verslozinios.lt

A. Aslundas. Kaip susirasti draugų ir išsekinti Rusijos karo mašiną

Sankcijos, kurias Vakarai įvedė Rusijai dėl jos agresijos Ukrainos atžvilgiu, tampa griežtesnės. Dabar...

Nuomonės
2022.08.12
Jūsų bilietas nelaimėjo 36

Jau savaitę nesiliauja įsismarkavusios aistros dėl įmonės „Perlas energija“ akibrokšto. Ir nors jau būta...

Nuomonės
2022.08.12
Verslas lašinius keičia raumenimis 3

Dar nesibaigia vasara, bet dažnas gyventojas jau suka galvą, kaip reikės išgyventi žiemą. O ši žada būti ypač...

Nuomonės
2022.08.11
K. Gečas. Artėjant krizės audrai. Žmonių psichologija ir verslo komunikacija

Viešojoje erdvėje vis daugiau kalbama apie artėjančią krizę, nors kol kas tai pavadinama ne tokiu ryškiu...

Nuomonės
2022.08.10
Starto pakete – ir „užmarinuoti“ sprendimai

Iki Seimo rudens sesijos starto liko mėnuo. Bet joje, regis, vėsa nepadvelks – be tradiciškai daug aistrų...

Nuomonės
2022.08.10
Naujas balsas Kremliaus chore 12

Kam iš tikrųjų tarnauja žmogaus teisių gynimo organizacija „Amnesty International“, kurios skandalinga...

Nuomonės
2022.08.09
Tvarka su properšomis 3

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojams įvesta privaloma tvarka, reikalaujanti, kad nauji pastatai būtų visiškai...

Nuomonės
2022.08.08
V. Vikė-Freiberga. Putinas – ne Petras Pirmasis 1

Rusijos prezidento Vladimiro Putino brutalią agresiją prieš Ukrainą galima paaiškinti tik kaip bandymą...

Nuomonės
2022.08.07
E. Lucasas. Naujas JK lyderis turės rasti būdų Kinijos įtakai stabdyti

Užsitraukti totalitarinės supervalstybės rūstybę būnant 23 metų – įspūdingas pasiekimas. Studentas aktyvistas...

Nuomonės
2022.08.07
A. Urbonavičius. Nereiktų tikėtis, kad „Lidl“ ar kitas žemų kainų tinklas užkariaus visą šalies prekybos rinką 1

Nors Vokietijos žemų kainų tinklo „Lidl Lietuva“ turimų parduotuvių skaičius tiesiogiai koreliuoja su jo...

Nuomonės
2022.08.06
E. Leontjeva. Palūkanų didinimas – vieniems bizūnas, o kitiems bazuka

Europos centrinio banko (ECB) sprendimas didinti palūkanas pritraukia visų dėmesį. Įmonėms ir namų ūkiams jis...

Nuomonės
2022.08.05
Kai liks tik graužtukai

Europos Sąjungos (ES) sankcijų stabdomos bankų transakcijos į Rusijos bankus gali sustabdyti ir bet kokią...

Nuomonės
2022.08.05
J. Rimas. Baltarusijoje įstrigęs verslas: kokios galimybės liko Lietuvos verslininkams?

Nuo karo Ukrainoje pradžios gausybė įmonių, vedamų etinių ar ekonominių motyvų, pasitraukė iš Rusijos ir...

Nuomonės
2022.08.04
Padidinamasis stiklas gynybos finansavimui

Nors atostogų sezonas pačiame įkarštyje, Vyriausybėje intensyviai vyksta 2023-iųjų biudžeto dėlionė. Ji...

Nuomonės
2022.08.04
O. Mašalė. Ar aviacijai pavyks sukurti 5% Lietuvos BVP?

Neseniai susisiekimo ministras patvirtino Lietuvos aviacijos gaires iki 2030 m. (aka Aviacijos strategija).

Nuomonės
2022.08.03
Apie arbatą, burbulus ir riziką

Restoranų verslas, bankų vertinamas kaip viena iš rizikingiausių veiklų, jau dabar skaičiuoja daugiau...

Nuomonės
2022.08.03
Sustoti dar anksti

Užsieniečių įdarbinimas Lietuvoje sulaukė permainų, kurių būtinybę seniai akcentavo ekonomistai ir...

Nuomonės
2022.08.02
Nežinia gimdo baimes

Nors Ekonomikos ir inovacijų ministerija tikina, jog „iki šiol nebuvo jokių indikacijų, kad lietuviškas...

Nuomonės
2022.08.01
V. Kaušas. Pabrangęs doleris Lietuvos verslus privertė atsigręžti į Azijos valiutas 6

JAV doleriui pakilus į istorines aukštumas pinigines priversti plačiau atverti prekybinių ryšių su Azijos...

Nuomonės
2022.07.31
A. Rutkauskas. Svarbus ilgalaikės sėkmės siekiančių vadovų įgūdis

Įmonių vaidmeniui kovoje su klimato kaita, racionaliam išteklių naudojimui ir darnai su aplinka bei visuomene...

Nuomonės
2022.07.29

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku