Kas tai? Eksperto įžvalgos

6 klausimai apie „Windows 7“ eros pabaigą

Publikuota: 2019-03-06
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

2020 m. sausio 14 d. „Microsoft“ nutrauks operacinės sistemos „Windows 7“ visų leidimų palaikymą. Gamintojas taip pat paskelbė, kad kovo 12 d. šios operacinės sistemos naudotojus pasieks svarbus atnaujinimas, kurio neįdiegus, palaikymas gali nutrūkti net greičiau nei kitąmet. Taigi – ką jau dabar pravartu žinoti apie „Windows 7” palaikymo pabaigą, migraciją į „Windows 10” ir galimas alternatyvas šiai operacinei sistemai?

Svarbiausiomis įžvalgomis dalijasi „Blue Bridge“ ekspertai – sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis ir kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

Kuo ypatingi kovo 12 d. atnaujinimai?

„Windows 7“ atnaujinimai, pasirodysiantys kovo mėnesį – dalis „Microsoft“ pastangų gerinti programinės įrangos saugumą. „Išoriškai tai bus įprastas atnaujinimas, kurio eiliniai naudotojai nepajaus. Įsidėmėti kovo 12 d. datą reikėtų tik sistemų administratoriams, atliekantiems atnaujinimų testavimą ir diegimą. O štai technologiškai šie atnaujinimai labai svarbūs – daug saugumo spragų turintis SHA-1 algoritmas bus keičiamas naujesniu ir saugesniu SHA-2“, – pasakoja „Blue Bridge“ sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis.

„Microsoft“ dėmesys programinės įrangos saugumui jau duoda vaisių, pastebi Kęstutis Meškonis. „Nuotoliniu būdu ir neturint jokių teisių išnaudojamų pažeidžiamumų skaičius „Windows“ operacinėse sistemose drastiškai mažėja. Kyla ir juos išnaudojančių programinių kodų kaina juodojoje rinkoje. Tiesa, prastesnė saugumo situacija su lokaliai išnaudojamais „Windows“ operacinės sistemos ir „Microsoft“ klientinės programinės įrangos (pavyzdžiui, interneto naršyklė, „Office“ programų paketas ir kt.) pažeidžiamumais, nes per mėnesį jų randama apie kelias dešimtis“, – komentuoja pašnekovas.

Kovodama su šiais saugumo iššūkiais, „Microsoft“ reguliariai išleidžia atnaujinimus, kurie saugumo spragas „sulopo“. „Tikimasi, kad ilgainiui ir „Windows 10“ išspręs bent dalį opiausių ankstesnių versijų problemų, o dėl saugumo sumetimų į šią versiją skatinama migruoti jau dabar“, – sako K. Meškonis.

Ką reiškia palaikymo nutraukimas?

Kaip ir ankstesnių „Microsoft“ operacinių sistemų, „Windows 7“ palaikymo pabaiga reiškia, kad gamintojas nebesiųs atnaujinimų ir nebetobulins šios operacinės sistemos, tad saugumo požiūriu jos naudotojai prisiima didesnę riziką.

„Vienos populiariausių operacinių sistemų palaikymo pabaiga – svarbi naujiena visiems naudotojams, nors senos operacinės sistemos ir serverių versijos, aplikacijos, nebepalaikomos gamintojų, nesaugių protokolų naudojimas dažnai sutinkamas ir privačiose, ir valstybinėse organizacijose. Viena vertus, tai susiję su tuo, kad naujos programinės įrangos įsigijimas yra brangus. Kita vertus, dalis organizacijų negali atlikti saugumo pagerinimų, nes istoriškai vidinės sistemos naudoja nesaugius protokolus arba nėra suderinamos su naujausiomis programinės įrangos versijomis. Bet kuriuo atveju, „Windows 7“ palaikymo pabaiga turėtų dar kartą priminti, kad programinės įrangos versijų kaita vyksta ne be priežasties, ir paskatinti įvertinti savo galimybes migruoti į „Windows 10“ versiją“, – pasakoja Vidmantas Šulskis.

K. Meškonis primena, kad net naujausios operacinių sistemų versijos pagerina IT saugumą tik nedidele dalimi, tad „Vista“, „XP“ ar kitų senų versijų naudojimas saugumo požiūriu apskritai griežtai nerekomenduojamas, nes rizika patirti kibernetinę ataką – ypač aukšta.

Kokios svarbiausios „Windows 10“ naujovės?

Didesnis saugumas ir naujos funkcijos – ne vienintelės priežastys apsvarstyti migraciją į „Windows 10“.

„Gamintojas planuoja, kad ši versija bus paskutinė – tai reiškia, kad naujos versijos nebepasirodys ir bus nuolat atnaujinama tik „Windows 10“. Viena vertus, tai reiškia, kad bus patogiau, nes nesikeis naudotojo sąsaja, naujos funkcijos ir galimybės bus pasiekiamos greičiau. Kita vertus, tai sukels iššūkių sistemų administratoriams. Šiai versijai ketinama dukart per metus siųsti svarbiausius atnaujinimus, kurių testavimą ir diegimą galima prilyginti migracijai į naują operacinės sistemos versiją“, – pastebi V. Šulskis.

Kokiu būdu įsigyti „Windows 10“?

Akcija, kurios metu „Windows 10“ buvo galima atsisiųsti nemokamai, jau baigėsi, tad ši operacinė sistema – mokama.

„Windows 10“ galima įsigyti nusipirkus licenciją arba rinktis sparčiai populiarėjantį operacinės sistemos nuomos (angl. subscription-based) modelį, kuris ypač aktualus, jeigu dažnai keičiasi kompiuterinių darbo vietų skaičius“, – sako V. Šulskis.

Kaip pasiruošti migracijai?

Ruošiantis migracijai į „Windows 10“ reikėtų atsiminti kelis svarbius dalykus. „Pirmiausia rekomenduočiau įsitikinti, kad vidinės verslo valdymo sistemos suderinamos su „Windows 10“. Tam gali prireikti šių sistemų kūrėjų pagalbos. Papildomo dėmesio reikalauja ir visa įranga, susijusi su šiomis sistemomis – nuo kasos aparatų, bankomatų iki spausdintuvų ir net kompiuterių. Pavyzdžiui, svarbu nepamiršti, kad ruošiantis naudoti „Windows 10 Enterprise“ leidimą labai rekomenduojama pasirūpinti, kad kompiuteriai turėtų TPM lustą. Panašių niuansų yra ir daugiau“, – atkreipia dėmesį V. Šulskis.

Didesnėms organizacijoms gali praversti migracijos strategija, kuri užtikrins, kad persikėlimas į naują operacinę sistemą būtų sklandus ir nesutrikdys darbo.

„Net konsultacijos su IT tiekėju dėl to, kokiu principu įgyvendinti persikėlimą, gali sutaupyti laiko ir pinigų. Daugeliui galėtų praversti profesionali pagalba ir atliekant techninius pasiruošimo migracijai darbus. Testavimas iš esmės yra pats svarbiausias migracijos etapas ir reikalauja daug laiko bei patirties. Galiausiai, naudinga apsvarstyti ir palaikymo galimybes jau „apsigyvenus“ naujojoje versijoje – tam, kad sistemų administratoriams būtų lengviau atlikti rutininius darbus ir spręsti iškilusias problemas“, – pastebi V. Šulskis.

Kokias alternatyvas rinktis?

Ar turint omeny visus praktinius iššūkius, „Windows 7“ palaikymo pabaiga gali tapti proga pagalvoti apie kito gamintojo operacinę sistemą?

„Apie kitą gamintoją kompiuterinėms darbo vietoms galima pasvarstyti, jeigu neturite daugybės įvairių sistemų, su kuriomis kasdien dirba darbuotojai ir apskritai IT nevaidina kertinio vaidmens organizacijos veikloje ar versle. Taip pat – jeigu jums mažiau aktualus užduoties atlikimo greitis, o svarbiausias prioritetas – saugumas. Tokiu atveju, vienas iš variantų galėtų būti „Apple“ produkcija, bet ji iš esmės labiau orientuota į namų vartotojus. Tam tikroms funkcijoms atlikti galima pasitelkti „Linux“ produktus, tačiau dažnam ši operacinė sistema – per sudėtinga naudoti kasdieniam darbui. Apskritai, nei „Apple“, nei įvairios „Linux“ versijos nesiūlo tiek galimybių, funkcijų ir sprendimų, skirtų verslui. Be to, „Microsoft“ pasižymi ne tik sprendimų universalumu ir įvairove, bet ir gera šių sprendimų integracija tarpusavyje. Tai nenuginčijamos „Microsoft“ verslui skirtų produktų stiprybės, todėl rimtesnių konkurentų šiam gamintojui bent kol kas rinkoje nėra“, – svarsto Kęstutis Meškonis.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
„Telia“ už 1,4 mln. Eur išnuomos kompiuterių „Lietuvos geležinkeliams“

„Telia“ ir „Lietuvos geležinkeliai“ (LG) pasirašė 1,4 mln. eurų vertės trejų metų trukmės įrangos nuomos...

Technologijos
2019.10.24
Didinamos lėšos mokslo ir verslo bendradarbiavimui

Vyriausybė pritarė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos siūlymui didinti lėšas mokslui,...

Paslaugos
2019.10.23
Lietuviai lazeriais ir ultragarsu apdirbs pačias trapiausias medžiagas

Bendrovės iš Vilniaus lazerinių technologijų klasterio TOOLAS baigia kurti ir netrukus pasiūlys pasaulinei...

Technologijos
2019.10.23
KTU su ukrainiečiais imasi kurti naujos kartos neperšaunamas liemenes

Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkai kartu su Kijevo nacionaliniu technologijos ir dizaino...

Technologijos
2019.10.22
Vyksta pratybos „Kibernetinis skydas 2019“ 

Lietuvoje prasideda nacionalinės kibernetinio saugumo ir gynybos pratybos „Kibernetinis skydas 2019“, kuriose...

Technologijos
2019.10.22
„LBChain“ technologinės platformos kūrimo finale – IBM ir „Tieto“

Blokų grandinės technologija grįstos eksperimentinės Lietuvos banko (LB) platformos „LBChain“ kūrimo konkurse...

Technologijos
2019.10.22
Kova su klimato kaita – Lietuvos verslo darbotvarkėje Verslo tribūna

Pastaruoju metu į pirmąsias naujienų pozicijas kaip niekada aukštai iškilę klimato kaitos klausimai verčia iš...

Išmani Lietuva
2019.10.21
Kauniečių sukurta žaidimų platforma pritraukė 2,5 mln. Eur investiciją Premium

Kauno UAB „Helis play“ kiek daugiau nei pusmetį vystoma kompiuterinių žaidimų pardavimo platforma „Eneba.com“...

Technologijos
2019.10.21
Įspūdingą energijos kiekį sutaupiusi „Grigeo“ įvertinta „Išmanios Lietuvos“ konferencijoje   Verslo tribūna

Darnios ir konkurencingumą didinančios veiklos vaisius „Verslo žinių“ organizuotoje konferencijoje „Išmani...

Išmani Lietuva
2019.10.18
Laikas atnaujinti terminalus – „Microsoft“ stabdo senų įterptinių sistemų palaikymą Premium 2

„Microsoft“ nuo kitų metų pradžios stabdo bene paskutinės iš senųjų įterptinių operacinių sistemų (OS)...

Technologijos
2019.10.17
Vilniečiai sukūrė lazerį savaeigiui: nykščio dydžio, už 300 Eur Premium 11

Vienus mažiausių ir pigiausių pasaulyje lazerių aplinkai skenuoti gaminanti Vilniaus „Integrated Optics“...

Pramonė
2019.10.16
„Išmani Lietuva“: apie mus ir technologijas 2

Estija praėjusią savaitę pradėjo siūlyti viešąsias paslaugas piliečiams, dar prieš jiems kreipiantis. Apie...

Technologijos
2019.10.15
„Išmanios Lietuvos“ pranešėjas: daugelio atsakymų dar neturime, bet DI nereikia bijoti 9

Dr. Giedrius Buračas, biofizikas ir neurobiologas, vadovaujantis keliems JAV gynybos departamento...

Technologijos
2019.10.11
Lietuvių kriptovaliutų biržoje „suvaikščiojo“ 80 mln. Eur, atėjo naujas akcininkas 8

Lietuvos bendrovė „Bitmarket“, valdanti tarptautinę kriptovaliutų biržą „Btc-exchange.com“, pernai pasiekė...

Rinkos
2019.10.10
Spausdinimo sprendimai: Japonijos milžinai didina apsukas Lietuvoje Premium

Baltijos šalių biuro įrangos ir spausdinimo sprendimų rinkoje šiemet įvyko nemažai pokyčių. Klientams jie...

Paslaugos
2019.10.10
Kas bendro tarp 100 mlrd. Eur, Lietuviškų IoT startuolių ir „Avataro“? Kai Holivudo fantazijos tampa realybe Verslo tribūna 6

Medis, kuris biologiniais jutikliais viską jaučia, o žmonės gali su juo susijungti ir dalintis informacija.

Išmani Lietuva
2019.10.10
MITA imasi skatinti gyvybės mokslų sektorių 6

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pradeda įgyvendinti naują iniciatyvą „Gyvybės mokslų...

Paslaugos
2019.10.09
Suskaičiavo išlaidas MTEP: įmonės nedaug atsilieka nuo universitetų 1

Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, pernai mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP)...

Paslaugos
2019.10.09
Silvana nejuokauja

Švedišku „Oskaru“ apdovanotoje dokumentikoje apie ją pačią Silvana Imam grįžta į vaikystės namus Plungėje.

Verslo klasė
2019.10.08
Latvės JK įkurtam startuoliui Lietuvos bankas suteikė e. pinigų įstaigos licenciją 3

Lietuvos bankas sparčiai augančiai pinigų pervedimo platformai „Opal Transfer“ išdavė elektroninių pinigų...

Paslaugos
2019.10.08

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau