Kas tai? Eksperto įžvalgos

6 klausimai apie „Windows 7“ eros pabaigą

Reklama publikuota: 2019-03-06
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.
svg svg
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

2020 m. sausio 14 d. „Microsoft“ nutrauks operacinės sistemos „Windows 7“ visų leidimų palaikymą. Gamintojas taip pat paskelbė, kad kovo 12 d. šios operacinės sistemos naudotojus pasieks svarbus atnaujinimas, kurio neįdiegus, palaikymas gali nutrūkti net greičiau nei kitąmet. Taigi – ką jau dabar pravartu žinoti apie „Windows 7” palaikymo pabaigą, migraciją į „Windows 10” ir galimas alternatyvas šiai operacinei sistemai?

Svarbiausiomis įžvalgomis dalijasi „Blue Bridge“ ekspertai – sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis ir kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

Kuo ypatingi kovo 12 d. atnaujinimai?

„Windows 7“ atnaujinimai, pasirodysiantys kovo mėnesį – dalis „Microsoft“ pastangų gerinti programinės įrangos saugumą. „Išoriškai tai bus įprastas atnaujinimas, kurio eiliniai naudotojai nepajaus. Įsidėmėti kovo 12 d. datą reikėtų tik sistemų administratoriams, atliekantiems atnaujinimų testavimą ir diegimą. O štai technologiškai šie atnaujinimai labai svarbūs – daug saugumo spragų turintis SHA-1 algoritmas bus keičiamas naujesniu ir saugesniu SHA-2“, – pasakoja „Blue Bridge“ sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis.

„Microsoft“ dėmesys programinės įrangos saugumui jau duoda vaisių, pastebi Kęstutis Meškonis. „Nuotoliniu būdu ir neturint jokių teisių išnaudojamų pažeidžiamumų skaičius „Windows“ operacinėse sistemose drastiškai mažėja. Kyla ir juos išnaudojančių programinių kodų kaina juodojoje rinkoje. Tiesa, prastesnė saugumo situacija su lokaliai išnaudojamais „Windows“ operacinės sistemos ir „Microsoft“ klientinės programinės įrangos (pavyzdžiui, interneto naršyklė, „Office“ programų paketas ir kt.) pažeidžiamumais, nes per mėnesį jų randama apie kelias dešimtis“, – komentuoja pašnekovas.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Kovodama su šiais saugumo iššūkiais, „Microsoft“ reguliariai išleidžia atnaujinimus, kurie saugumo spragas „sulopo“. „Tikimasi, kad ilgainiui ir „Windows 10“ išspręs bent dalį opiausių ankstesnių versijų problemų, o dėl saugumo sumetimų į šią versiją skatinama migruoti jau dabar“, – sako K. Meškonis.

Ką reiškia palaikymo nutraukimas?

Kaip ir ankstesnių „Microsoft“ operacinių sistemų, „Windows 7“ palaikymo pabaiga reiškia, kad gamintojas nebesiųs atnaujinimų ir nebetobulins šios operacinės sistemos, tad saugumo požiūriu jos naudotojai prisiima didesnę riziką.

„Vienos populiariausių operacinių sistemų palaikymo pabaiga – svarbi naujiena visiems naudotojams, nors senos operacinės sistemos ir serverių versijos, aplikacijos, nebepalaikomos gamintojų, nesaugių protokolų naudojimas dažnai sutinkamas ir privačiose, ir valstybinėse organizacijose. Viena vertus, tai susiję su tuo, kad naujos programinės įrangos įsigijimas yra brangus. Kita vertus, dalis organizacijų negali atlikti saugumo pagerinimų, nes istoriškai vidinės sistemos naudoja nesaugius protokolus arba nėra suderinamos su naujausiomis programinės įrangos versijomis. Bet kuriuo atveju, „Windows 7“ palaikymo pabaiga turėtų dar kartą priminti, kad programinės įrangos versijų kaita vyksta ne be priežasties, ir paskatinti įvertinti savo galimybes migruoti į „Windows 10“ versiją“, – pasakoja Vidmantas Šulskis.

K. Meškonis primena, kad net naujausios operacinių sistemų versijos pagerina IT saugumą tik nedidele dalimi, tad „Vista“, „XP“ ar kitų senų versijų naudojimas saugumo požiūriu apskritai griežtai nerekomenduojamas, nes rizika patirti kibernetinę ataką – ypač aukšta.

Kokios svarbiausios „Windows 10“ naujovės?

Didesnis saugumas ir naujos funkcijos – ne vienintelės priežastys apsvarstyti migraciją į „Windows 10“.

„Gamintojas planuoja, kad ši versija bus paskutinė – tai reiškia, kad naujos versijos nebepasirodys ir bus nuolat atnaujinama tik „Windows 10“. Viena vertus, tai reiškia, kad bus patogiau, nes nesikeis naudotojo sąsaja, naujos funkcijos ir galimybės bus pasiekiamos greičiau. Kita vertus, tai sukels iššūkių sistemų administratoriams. Šiai versijai ketinama dukart per metus siųsti svarbiausius atnaujinimus, kurių testavimą ir diegimą galima prilyginti migracijai į naują operacinės sistemos versiją“, – pastebi V. Šulskis.

Kokiu būdu įsigyti „Windows 10“?

Akcija, kurios metu „Windows 10“ buvo galima atsisiųsti nemokamai, jau baigėsi, tad ši operacinė sistema – mokama.

„Windows 10“ galima įsigyti nusipirkus licenciją arba rinktis sparčiai populiarėjantį operacinės sistemos nuomos (angl. subscription-based) modelį, kuris ypač aktualus, jeigu dažnai keičiasi kompiuterinių darbo vietų skaičius“, – sako V. Šulskis.

Kaip pasiruošti migracijai?

Ruošiantis migracijai į „Windows 10“ reikėtų atsiminti kelis svarbius dalykus. „Pirmiausia rekomenduočiau įsitikinti, kad vidinės verslo valdymo sistemos suderinamos su „Windows 10“. Tam gali prireikti šių sistemų kūrėjų pagalbos. Papildomo dėmesio reikalauja ir visa įranga, susijusi su šiomis sistemomis – nuo kasos aparatų, bankomatų iki spausdintuvų ir net kompiuterių. Pavyzdžiui, svarbu nepamiršti, kad ruošiantis naudoti „Windows 10 Enterprise“ leidimą labai rekomenduojama pasirūpinti, kad kompiuteriai turėtų TPM lustą. Panašių niuansų yra ir daugiau“, – atkreipia dėmesį V. Šulskis.

Didesnėms organizacijoms gali praversti migracijos strategija, kuri užtikrins, kad persikėlimas į naują operacinę sistemą būtų sklandus ir nesutrikdys darbo.

„Net konsultacijos su IT tiekėju dėl to, kokiu principu įgyvendinti persikėlimą, gali sutaupyti laiko ir pinigų. Daugeliui galėtų praversti profesionali pagalba ir atliekant techninius pasiruošimo migracijai darbus. Testavimas iš esmės yra pats svarbiausias migracijos etapas ir reikalauja daug laiko bei patirties. Galiausiai, naudinga apsvarstyti ir palaikymo galimybes jau „apsigyvenus“ naujojoje versijoje – tam, kad sistemų administratoriams būtų lengviau atlikti rutininius darbus ir spręsti iškilusias problemas“, – pastebi V. Šulskis.

Kokias alternatyvas rinktis?

Ar turint omeny visus praktinius iššūkius, „Windows 7“ palaikymo pabaiga gali tapti proga pagalvoti apie kito gamintojo operacinę sistemą?

„Apie kitą gamintoją kompiuterinėms darbo vietoms galima pasvarstyti, jeigu neturite daugybės įvairių sistemų, su kuriomis kasdien dirba darbuotojai ir apskritai IT nevaidina kertinio vaidmens organizacijos veikloje ar versle. Taip pat – jeigu jums mažiau aktualus užduoties atlikimo greitis, o svarbiausias prioritetas – saugumas. Tokiu atveju, vienas iš variantų galėtų būti „Apple“ produkcija, bet ji iš esmės labiau orientuota į namų vartotojus. Tam tikroms funkcijoms atlikti galima pasitelkti „Linux“ produktus, tačiau dažnam ši operacinė sistema – per sudėtinga naudoti kasdieniam darbui. Apskritai, nei „Apple“, nei įvairios „Linux“ versijos nesiūlo tiek galimybių, funkcijų ir sprendimų, skirtų verslui. Be to, „Microsoft“ pasižymi ne tik sprendimų universalumu ir įvairove, bet ir gera šių sprendimų integracija tarpusavyje. Tai nenuginčijamos „Microsoft“ verslui skirtų produktų stiprybės, todėl rimtesnių konkurentų šiam gamintojui bent kol kas rinkoje nėra“, – svarsto Kęstutis Meškonis.

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Norvegų įmonė „Kongsberg“ perka 77% „NanoAvionics“ akcijų 4

Norvegijos technologijų bendrovė „Kongsberg Defence & Aerospace“ („Kongsberg“) sutarė dėl Lietuvos mažųjų...

Inovacijos
2022.07.05
NKSC vadovas: kibernetinės atakos nuslopo, tačiau bet kada gali vėl prasidėti

Kibernetinės atakos prieš Lietuvos institucijas ir verslą nuslopo, bet ekspertai pasirengę jų atsinaujinimui,...

Inovacijos
2022.07.01
„BaltCap“ Latvijos technologijų bendrovę „Vendon“ parduoda „Azkoyen“ grupei

Didžiausia Baltijos šalyse privataus kapitalo fondų valdytoja „BaltCap“ už neskelbiamą sumą parduoda Latvijos...

Inovacijos
2022.07.01
VŽ klausomiausi podkastai birželį

Pateikiame daugiausia „Verslo žinių“ prenumeratorių dėmesio sulaukusių podkastų TOP 10.

Laisvalaikis
2022.07.01
„Wargaming Vilniaus“ vadovas: nuo rudens Lietuvoje suaktyvinsime specialistų samdą Premium

Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ per metus Lietuvoje pasamdė apie keliasdešimt darbuotojų, o nuo...

Inovacijos
2022.07.01
Rekordiniai Lietuvos žaidimų industrijos metai: naujos galimybės ir senos problemos Premium

Lietuvos žaidimų industrija pernai stiebėsi į viršų – plėtėsi vietos įmonės, taip pat atvyko naujų, kurios...

Inovacijos
2022.06.30
Darbo aplinka keičiasi iš esmės: „Xerox“ žengia permainų priešakyje Verslo tribūna

Skaitmeninimo iniciatyvos versle, ypač paskatino prigijęs hibridinio ar nuotolinio darbo modelis, ragina...

Išmani Lietuva
2022.06.30
Švedų tyliai nupirkta Kauno žaidimų kūrėja „Tutotoons“ pelną augino 15 kartų Premium 1

Kauno mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Tutotoons“ karantinas leido pasiekti rekordinį pelną ir apyvartą. Be to,...

Inovacijos
2022.06.27
Tiksliosios technologijos tvariai užaugintam kokybiškam maistui – Lietuvos ūkių dabartis Verslo tribūna

Neįtikėtinu greičiu tobulėjančios šiuolaikinės technologijos ir inovatyvūs sprendimai keičia Lietuvos...

Išmani Lietuva
2022.06.27
Robotai, „atimsiantys jūsų darbą“ – ne toks jau ir baubas Premium

Robotizacija ir, kalbant plačiau, DI, tebėra daugybės mitų gaubiamos technologijos ir tendencijos. Galima...

Inovacijos
2022.06.26
P. Kuisys: ruošiamės blogiausiam, o tikimės geresnio Premium

Nors ekonominės krizės – galbūt pageidaujamas reiškinys, į jas reikėtų žiūrėti kaip į savotišką gydymą – per...

Inovacijos
2022.06.23
50 mln. Eur investicija Klaipėdoje – galimybė pramonei nebemindžikuoti ties inovacijų slenksčiu Premium 1

Jau šį rudenį planuojama baigti statyti 21.000 kv. m ploto pramonės inovacijų parką „VMG Technics R&D Park“,...

Vadyba
2022.06.23
Bizūnas dar neišgąsdino: kriptoįmonės Lietuvoje toliau dygsta kaip grybai po lietaus Premium

Vyriausybė kriptopaslaugų tiekėjų reguliavimo sugriežtinimui pritarė anksčiau birželį. Dabar svarstymai...

Inovacijos
2022.06.22
Naujasis „Bitė Lietuvos“ vadovas – G. Butėnas

Naujuoju UAB „Bitė Lietuva“ vadovu paskirtas Gintas Butėnas, ilgametis bendrovės darbuotojas, pastaruoju metu...

Inovacijos
2022.06.21
„Money 20/20“: „fintech“ reguliavimas toliau eis saugumo keliu

Birželio 7–9 d. Amsterdame vyko didžiausias Europoje „fintech“ renginys „Money 20/20“, kuriame pirmą kartą...

Inovacijos
2022.06.19
Tyrimas: kas penktas Lietuvos gyventojas norėtų keisti karjerą į IT 7

Kas antras suaugęs Lietuvos gyventojas – 52% – mano, kad jo ar jos skaitmeninių įgūdžių ir žinių lygis yra...

Vadyba
2022.06.18
Kompiuterijos ateitis – gali tekti pajudėti prie krašto Premium 1

Technologijų tyrimų ir konsultacijų bendrovė „Gartner“ skaičiuoja, kad iki 2025 m. net 75% duomenų verslai...

Inovacijos
2022.06.17
Norime daugiau turtingų žmonių? Sumažinkime opcionų biurokratiją Premium

Nors skatinimas opcionais – teisė darbuotojams įgyti dalį įmonės, kurioje jie dirba, nuosavybės – Vakaruose...

Inovacijos
2022.06.16
Metų verslumo pedagogė: mokome susikurti pagalvę ir skaudžiai nekristi Premium

Poreikiai yra neriboti, o ištekliai – riboti, – toks vienas iš principų ir sąvokų, kurių siekta mokiniams...

Gazelė
2022.06.16
Neišvengiama, bet komplikuota tvarių vilkikų perspektyva Lietuvoje Premium

Jau nuo 2035-ųjų ES bus visiškai sustabdyta prekyba naujomis anglies dvideginį išmetančiomis transporto...

Logistika
2022.06.16

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku