Kas tai? Eksperto įžvalgos

6 klausimai apie „Windows 7“ eros pabaigą

Publikuota: 2019-03-06
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.
„Blue Bridge“ kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

2020 m. sausio 14 d. „Microsoft“ nutrauks operacinės sistemos „Windows 7“ visų leidimų palaikymą. Gamintojas taip pat paskelbė, kad kovo 12 d. šios operacinės sistemos naudotojus pasieks svarbus atnaujinimas, kurio neįdiegus, palaikymas gali nutrūkti net greičiau nei kitąmet. Taigi – ką jau dabar pravartu žinoti apie „Windows 7” palaikymo pabaigą, migraciją į „Windows 10” ir galimas alternatyvas šiai operacinei sistemai?

Svarbiausiomis įžvalgomis dalijasi „Blue Bridge“ ekspertai – sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis ir kibernetinio saugumo specialistas Kęstutis Meškonis.

Kuo ypatingi kovo 12 d. atnaujinimai?

„Windows 7“ atnaujinimai, pasirodysiantys kovo mėnesį – dalis „Microsoft“ pastangų gerinti programinės įrangos saugumą. „Išoriškai tai bus įprastas atnaujinimas, kurio eiliniai naudotojai nepajaus. Įsidėmėti kovo 12 d. datą reikėtų tik sistemų administratoriams, atliekantiems atnaujinimų testavimą ir diegimą. O štai technologiškai šie atnaujinimai labai svarbūs – daug saugumo spragų turintis SHA-1 algoritmas bus keičiamas naujesniu ir saugesniu SHA-2“, – pasakoja „Blue Bridge“ sistemų inžinierius Vidmantas Šulskis.

„Microsoft“ dėmesys programinės įrangos saugumui jau duoda vaisių, pastebi Kęstutis Meškonis. „Nuotoliniu būdu ir neturint jokių teisių išnaudojamų pažeidžiamumų skaičius „Windows“ operacinėse sistemose drastiškai mažėja. Kyla ir juos išnaudojančių programinių kodų kaina juodojoje rinkoje. Tiesa, prastesnė saugumo situacija su lokaliai išnaudojamais „Windows“ operacinės sistemos ir „Microsoft“ klientinės programinės įrangos (pavyzdžiui, interneto naršyklė, „Office“ programų paketas ir kt.) pažeidžiamumais, nes per mėnesį jų randama apie kelias dešimtis“, – komentuoja pašnekovas.

Kovodama su šiais saugumo iššūkiais, „Microsoft“ reguliariai išleidžia atnaujinimus, kurie saugumo spragas „sulopo“. „Tikimasi, kad ilgainiui ir „Windows 10“ išspręs bent dalį opiausių ankstesnių versijų problemų, o dėl saugumo sumetimų į šią versiją skatinama migruoti jau dabar“, – sako K. Meškonis.

Ką reiškia palaikymo nutraukimas?

Kaip ir ankstesnių „Microsoft“ operacinių sistemų, „Windows 7“ palaikymo pabaiga reiškia, kad gamintojas nebesiųs atnaujinimų ir nebetobulins šios operacinės sistemos, tad saugumo požiūriu jos naudotojai prisiima didesnę riziką.

„Vienos populiariausių operacinių sistemų palaikymo pabaiga – svarbi naujiena visiems naudotojams, nors senos operacinės sistemos ir serverių versijos, aplikacijos, nebepalaikomos gamintojų, nesaugių protokolų naudojimas dažnai sutinkamas ir privačiose, ir valstybinėse organizacijose. Viena vertus, tai susiję su tuo, kad naujos programinės įrangos įsigijimas yra brangus. Kita vertus, dalis organizacijų negali atlikti saugumo pagerinimų, nes istoriškai vidinės sistemos naudoja nesaugius protokolus arba nėra suderinamos su naujausiomis programinės įrangos versijomis. Bet kuriuo atveju, „Windows 7“ palaikymo pabaiga turėtų dar kartą priminti, kad programinės įrangos versijų kaita vyksta ne be priežasties, ir paskatinti įvertinti savo galimybes migruoti į „Windows 10“ versiją“, – pasakoja Vidmantas Šulskis.

K. Meškonis primena, kad net naujausios operacinių sistemų versijos pagerina IT saugumą tik nedidele dalimi, tad „Vista“, „XP“ ar kitų senų versijų naudojimas saugumo požiūriu apskritai griežtai nerekomenduojamas, nes rizika patirti kibernetinę ataką – ypač aukšta.

Kokios svarbiausios „Windows 10“ naujovės?

Didesnis saugumas ir naujos funkcijos – ne vienintelės priežastys apsvarstyti migraciją į „Windows 10“.

„Gamintojas planuoja, kad ši versija bus paskutinė – tai reiškia, kad naujos versijos nebepasirodys ir bus nuolat atnaujinama tik „Windows 10“. Viena vertus, tai reiškia, kad bus patogiau, nes nesikeis naudotojo sąsaja, naujos funkcijos ir galimybės bus pasiekiamos greičiau. Kita vertus, tai sukels iššūkių sistemų administratoriams. Šiai versijai ketinama dukart per metus siųsti svarbiausius atnaujinimus, kurių testavimą ir diegimą galima prilyginti migracijai į naują operacinės sistemos versiją“, – pastebi V. Šulskis.

Kokiu būdu įsigyti „Windows 10“?

Akcija, kurios metu „Windows 10“ buvo galima atsisiųsti nemokamai, jau baigėsi, tad ši operacinė sistema – mokama.

„Windows 10“ galima įsigyti nusipirkus licenciją arba rinktis sparčiai populiarėjantį operacinės sistemos nuomos (angl. subscription-based) modelį, kuris ypač aktualus, jeigu dažnai keičiasi kompiuterinių darbo vietų skaičius“, – sako V. Šulskis.

Kaip pasiruošti migracijai?

Ruošiantis migracijai į „Windows 10“ reikėtų atsiminti kelis svarbius dalykus. „Pirmiausia rekomenduočiau įsitikinti, kad vidinės verslo valdymo sistemos suderinamos su „Windows 10“. Tam gali prireikti šių sistemų kūrėjų pagalbos. Papildomo dėmesio reikalauja ir visa įranga, susijusi su šiomis sistemomis – nuo kasos aparatų, bankomatų iki spausdintuvų ir net kompiuterių. Pavyzdžiui, svarbu nepamiršti, kad ruošiantis naudoti „Windows 10 Enterprise“ leidimą labai rekomenduojama pasirūpinti, kad kompiuteriai turėtų TPM lustą. Panašių niuansų yra ir daugiau“, – atkreipia dėmesį V. Šulskis.

Didesnėms organizacijoms gali praversti migracijos strategija, kuri užtikrins, kad persikėlimas į naują operacinę sistemą būtų sklandus ir nesutrikdys darbo.

„Net konsultacijos su IT tiekėju dėl to, kokiu principu įgyvendinti persikėlimą, gali sutaupyti laiko ir pinigų. Daugeliui galėtų praversti profesionali pagalba ir atliekant techninius pasiruošimo migracijai darbus. Testavimas iš esmės yra pats svarbiausias migracijos etapas ir reikalauja daug laiko bei patirties. Galiausiai, naudinga apsvarstyti ir palaikymo galimybes jau „apsigyvenus“ naujojoje versijoje – tam, kad sistemų administratoriams būtų lengviau atlikti rutininius darbus ir spręsti iškilusias problemas“, – pastebi V. Šulskis.

Kokias alternatyvas rinktis?

Ar turint omeny visus praktinius iššūkius, „Windows 7“ palaikymo pabaiga gali tapti proga pagalvoti apie kito gamintojo operacinę sistemą?

„Apie kitą gamintoją kompiuterinėms darbo vietoms galima pasvarstyti, jeigu neturite daugybės įvairių sistemų, su kuriomis kasdien dirba darbuotojai ir apskritai IT nevaidina kertinio vaidmens organizacijos veikloje ar versle. Taip pat – jeigu jums mažiau aktualus užduoties atlikimo greitis, o svarbiausias prioritetas – saugumas. Tokiu atveju, vienas iš variantų galėtų būti „Apple“ produkcija, bet ji iš esmės labiau orientuota į namų vartotojus. Tam tikroms funkcijoms atlikti galima pasitelkti „Linux“ produktus, tačiau dažnam ši operacinė sistema – per sudėtinga naudoti kasdieniam darbui. Apskritai, nei „Apple“, nei įvairios „Linux“ versijos nesiūlo tiek galimybių, funkcijų ir sprendimų, skirtų verslui. Be to, „Microsoft“ pasižymi ne tik sprendimų universalumu ir įvairove, bet ir gera šių sprendimų integracija tarpusavyje. Tai nenuginčijamos „Microsoft“ verslui skirtų produktų stiprybės, todėl rimtesnių konkurentų šiam gamintojui bent kol kas rinkoje nėra“, – svarsto Kęstutis Meškonis.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

ESO Pažangios energijos klubo dirbtuvėse – efektyvumo sprendimai Verslo tribūna

„Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) įsteigtas Pažangios energijos klubas, bendradarbiaudamas su „Verslo...

 Populiarėjantis pastatų BREEAM standartas – keliama kartelė vystytojams Verslo tribūna 2

Mūsų šalyje BREEAM standartu įvertintų pastatų kol kas – vienetai. Vis dėlto specialistai teigia, kad šis...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Pirmame gynybos hakatone triumfavo kompiuterinės regos sprendimų kūrėjai 1

Rukloje savaitgalį vykusios pirmosios Lietuvoje gynybos technologijų kūrybos stovyklos (hakatono) pagrindinį,...

Paslaugos
2019.04.16
Populiariausi socialinės inžinerijos būdai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Verslo tribūna 1

Per pastarąjį dešimtmetį kibernetinio saugumo kontekste vis daugiau dėmesio sulaukianti socialinė inžinerija...

Išmani Lietuva
2019.04.16
Lietuva neužleidžia lyderio pozicijų lazerių srityje Verslo tribūna

Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK) nariai vieningai tvirtina, kad LITEK ypač svarbus ir...

Išmani Lietuva
2019.04.16
V. Bumelio įmonė su 50 mln. Eur investicija įsitvirtins 70 mlrd. USD rinkoje Premium 12

Verslininko Vlado Algirdo Bumelio netiesiogiai kontroliuojama gamtos mokslų ir genų inžinerijos mokslinių...

Pramonė
2019.04.16
„Startup Visa“ rezultatai gerėja, panaši programa ruošiama ir darbuotojams 1

Per pirmus tris šių metų mėnesius leidimą Lietuvoje įkurti 18 startuolių gavo 45 užsienio piliečiai,...

Paslaugos
2019.04.13
Vilniuje įsikūrė CERN gimęs startuolis „ProtonMail“ 7

„ProtonMail“, viena žymiausių kibernetinio saugumo kompanijų, atvėrusių savo biuro duris Vilniuje. Šis...

Paslaugos
2019.04.11
„Ford“ irgi siūlys gamyklinę telematikos sistemą Premium

Koncernas „Ford“ Amsterdame neseniai vykusiame renginyje paskelbė apie jau šiemet Europoje pradedamus siūlyti...

Paslaugos
2019.04.11
„Bitė“ plečia savo tarptautinį tinklą, nuo šiol turės kabelį į Ukrainą 1

Informacijos ir komunikacijos technologijų bendrovė „Bitė Lietuva“ stiprina savo tarptautinių jungčių tinklą.

Paslaugos
2019.04.11
VMG akcininkas S. Paulauskas: teko išbraukti projektų už pusę milijardo eurų Premium 21

Sigitas Paulauskas, Vakarų medienos grupės (VMG) akcininkas ir verslo plėtros konsultantas apie tramdomą...

Pramonė
2019.04.11
Nevalyva dirbtinio intelekto strategija 11

Turbūt iš tikrųjų niekas jau seniai neskaito jokių oficialių dokumentų. Tikriausiai daugelis jau pamiršo...

Išmani Lietuva
2019.04.11
Specialistai įvertino Vilniaus senamiestį: kokybiškų biurų trūkumą didins ir Lietuvą atrandantys „fintech“ startuoliai Verslo tribūna 3

Nekilnojamojo turto plėtotojams pastaraisiais metais fiksuojant augantį žmonių norą įsikurti arčiau Vilniaus...

Išmani Lietuva
2019.04.10
Lietuvos paštui licencinio turto įvertinimas leido sumažinti išlaidas Verslo tribūna 4

Beveik 2500 kompiuterizuotų darbo vietų turinčiam Lietuvos paštui „Microsoft“ licencinio turto įvertinimas...

Išmani Lietuva
2019.04.09
Daugiau jokių adatų: lietuviai sukūrė jutiklį, gebantį atlikti kraujo tyrimus Premium 21

Bendrovė „Brolis Semiconductors“ kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) mokslininkais sukūrė...

Paslaugos
2019.04.09
Moksliniam tyrimui pristatyti – 3 minutės

2019 m. „Trijų minučių disertacijos“ konkursą Vilniaus universiteto Mokslinės komunikacijos ir informacijos...

Verslo klasė
2019.04.06
Interviu su Nobelio premijos laureatu: lazeriai gali išspręsti ir vėžio, ir branduolinių atliekų problemą Premium

Lietuvoje neseniai viešėjęs 2018 m. fizikos srities Nobelio premijos laureatas prancūzas Gerard‘as Mourou...

Paslaugos
2019.04.05
Ir vietinių, ir pasaulinių debesijos tiekėjų klientų skaičius Lietuvoje auga Verslo tribūna 2

Debesų kompiuterijos giganto „Amazon Web Services” (AWS) atstovai Baltijos šalyse „Cloudvisor“ skaičiuoja,...

Išmani Lietuva
2019.04.05
Pirmoje „Startup Wise Guys Lietuva“ programoje – 12 startuolių Premium

Estijos jauno verslo akseleravimo bendrovė „Startup Wise Guys“, vasarį pradėjusi veiklą Lietuvoje, į 3...

Paslaugos
2019.04.04
Vilniaus inovacijų forumas „Innovation Drift 2019“ pasiryžęs ateitį kurti, o ne prognozuoti Verslo tribūna

Technologijų ir inovacijų rodikliai Lietuvoje auga kasmet – tą puikiai parodo ir tarptautinis pripažinimas,...

Išmani Lietuva
2019.04.01

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau