Elektros kaina – rekordinėse žemumose: kaip apsidrausti nuo pakilimo?

Publikuota: 2020-05-06
svg svg

Elektra reikalinga visoms be išimties verslo įmonėms ir dažnai yra svarbiausias energijos išteklius, būtinas veiklai užtikrinti. Patikimas elektros energijos tiekimas ir lanksti partnerystė ypač aktuali sudėtingais laikotarpiais – tokiais, kaip ši daug iššūkių verslui kelianti pasaulinė pandemija. O dabar, anot ekspertų – ir palankiausias metas galvoti apie būsimas išlaidas elektrai.

Elektros ir dujų segmente aiškią lyderystę Lietuvoje demonstruoja bendrovė „Ignitis“, aktyviai prekiaujanti elektra Baltijos šalyse ir Lenkijoje – tiek biržoje, tiek ir finansų rinkose. Kompanija aktyviai skatina žaliosios energijos plėtrą šalyje ir siūlo vartoti unikalią žalią lietuvišką energiją, gaminamą Kaune, Algirdo Brazausko vardo hidroelektrinėje. Ją perkantys klientai, kaip ir visi žaliosios energijos vartotojai, atleidžiami nuo akcizo mokesčio. Lietuvoje plečiasi ir tinklas smulkiųjų elektros energijos gamintojų, su „Ignitis“ pagalba įsirengiančių saulės elektrines, o tai vėlgi prisideda prie elektros energijos sistemos patikimumo stiprinimo.

Šiuo sudėtingu verslui laikotarpiu „Ignitis“ dar sykį patvirtina, kad svarbiausia – patikima partnerystė. Savo klientams bendrovė užtikrina sklandų ir patikimą energijos resursų tiekimą, o klientų aptarnavimo procesą sėkmingai perkėlė į e-kanalus ir bendrauja nuotoliniu būdu. Kompanija nelieka abejinga ir su sunkumais susiduriančio verslo poreikiams.

„Mes siekiame būti patikimais partneriais savo klientams visose situacijose, ir suprantame, kad karantino metu verslas susiduria su finansiniais nesklandumais. Savo verslo klientus, kuriems dėl karantino pagrįstai iškyla mokėjimų atidėjimo ar mokėjimų grafiko koregavimo būtinybė, raginame kreiptis į mūsų bendrovės atstovus. Tokie mokėjimų atidėjimo kreipiniai yra kiekvienu atveju sprendžiami individualiai, pagal mūsų nustatytus kriterijus ir tvarką“, — komentuoja Martynas Šutkus, „Ignitis“ bendrovės produktų vystymo vadovas.

[infogram id="dc36c637-8baf-4ee0-98b9-30b79ecacc46" prefix="AmK" format="interactive" title="TR:Ignitis"]

Kainos dugnas jau pasiektas?

Elektros energijos kainos šiuo metu yra bene žemiausios per visą istoriją. Ekspertai pabrėžia, kad jų kritimas prasidėjo gerokai anksčiau nei koronaviruso pandemija. Ir nors šiuo metu sąlygos žemų kainų tendencijai, anot specialistų, yra palankios, kainų kreivę gali greit pakoreguoti neprognozuojami orų pokyčiai.

„Turint elektros jungtis su Skandinavija, tiek Baltijos, tiek Lietuvos elektros energijos kainoms didelę įtaką daro bendros rinkos kainos. Skandinavijoje elektros kainos pradėjo smukti dar 2019 m. pabaigoje, kai neregėtai išaugo vandens atsargų prognozės. Ypač pastebimai tai pasireiškė Norvegijoje, kuri yra didžiausia hidroenergijos gamintoja Europoje. Šioje šalyje tokiu būdu pagaminama net iki 95 proc. elektros energijos“, – apie elektros energijos kainą veikiančius veiksnius kalba Mindaugas Baltutis, „Ignitis“ Prekybos ir portfelio valdymo departamento vadovas.

Pasak p. Baltučio išskirtinis hidro-balanso stovis ir bendras ekonomikos nuosmukis išlaiko itin žemas kainas regione. Tačiau situacijos pasikeitimas daugeliu atvejų reikštų tik kainos didėjimą. Klausimas — kada.

Kalbėdami apie elektros energijos kainų perspektyvas ilgesniu laikotarpiu, specialistai siūlo nepamiršti ir kitų svarbių kainą lemiančių faktorių – pavyzdžiui, greit atsirasiančių naujų jungčių tarp ES valstybių.

„Šiuo metu jau tiesiama elektros jungtis iš Skandinavijos į Didžiąją Britaniją, taip pat Vokietiją. Šiose šalyse elektros energijos kaina yra aukštesnė nei Skandinavijoje, todėl pradėjus veikti naujoms jungtims, vidutinė „SPOT“ elektros energijos kaina neišvengiamai pakils. Tokiu atveju elektros vartotojai, kurie nebuvo apsidraudę nuo kainų svyravimo „SPOT“ rinkoje ir šiuo metu džiaugiasi mažomis kainomis, ateityje tokios galimybės gali ir nebesulaukti. Vienos iš Europoje pirmaujančių energijos rinkos apžvalgų  kompanijos „Wattsight“ analitikai pastebi, kad elektros kainų kritimą „Nasdaq“ ateities sandorių biržoje didžiąja dalimi nulėmė didesnė elektros energijos pasiūla, elektros gamintojams siekiant apsidrausti ateities gamybą, o ne krentanti paklausa. Tačiau reikia suprasti, kad toks scenarijus nesitęs visą laiką, nes hidroenergijos balansas smarkiai svyruoja ir perteklius kažkuriuo metu baigsis“, – pažymi Mantas Barzda, „Ignitis“ Didmeninės prekybos ekspertas.

Apsidrausti nuo kainų kilimo galima

Tarptautinės „Wattsight“ kompanijos analitikų vertinimu, šiuo metu rinkoje esančios elektros energijos ateities sandorių kainos yra nuo kelių iki 30% žemesnės. Kainas greit gali pakoreguoti ir besikeičiančios oro sąlygos – sausra, mažesnis ištirpusio sniego kiekis nei planuota ir panašiai. Tai nulemtų rinkos lūkesčių pokyčius, o šie, savo ruožtu, natūraliai nukreiptų kainų kreivę aukštyn tiek trumpuoju, tiek ilguoju periodu.

Todėl dabar, kai elektros energijos kainos yra rekordiškai žemos, galėtų būti palankus metas pasinaudoti galimybe užfiksuoti elektros kainas ateinantiems periodams.

Anot Martyno Boratinsko, „Ignitis“ Verslo sprendimų departamento vadovo, elektros energijos tiekimo sutartį galima sudaryti bet kuriuo metu ir tiems laikotarpiams, kai galiojanti elektros energijos tiekimo sutartis dar nėra pasibaigusi: „Tarkime, jei esama elektros energijos fiksuotos kainos sutartis yra sudaryta 2020-2021 m. metams, tai fiksuotos kainos sutartį tolimesnės ateities periodams galima sudaryti nors ir šiandien. Norime paraginti visus verslo klientus susisiekti su juos aptarnaujančiais pardavimų vadovais ir pasitarti dėl fiksuotos kainos sutarties tiems laikotarpiams, kuriems dar verslo bendrovės nėra sudariusios tiekimo sutarties.“

Toks ilgalaikis kaštų fiksavimo požiūris aktualiausias turėtų būti bendrovėms, siekiančioms maksimaliai kontroliuoti patiriamus kaštus, taip pat – ir už suvartotą elektros energiją, pavyzdžiui, ilgalaikes paslaugų ar prekių tiekimo sutartis su savo klientais pasirašiusioms įmonėms. 

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0
V. Bumelis nupirko sklypą, investicijoms prireiks 500 mln. Eur Premium 34

Mokslininkas ir verslininkas Vladas Bumelis Vilniaus rajone nupirko žemės sklypą, kuriame pradedamas...

Pramonė
2020.10.06
„Ignitis” stiprina pozicijas saulės energijos rinkoje Verslo tribūna

Šių metų pavasarį pradėjo veikti net 5 naujos UAB „Ignitis“ įrengtos saulės elektrinės, sumontuotos ant...

Gamtinių dujų kainos, kurių net nesapnavome Verslo tribūna 14

Patikimas energijos išteklių tiekimas ir lanksti partnerystė verslui ypač aktuali sudėtingais laikotarpiais –...

Modernus apšvietimas įmonėje: sutaupytos išlaidos ir padidintas darbo našumas Verslo tribūna

Apšvietimo reikalavimai ir higienos normos darbo vietoms reglamentuojamos LST EN 12464 standarto. Tinkamai...

Elektros kaina – rekordinėse žemumose: kaip apsidrausti nuo pakilimo? Verslo tribūna 7

Elektra reikalinga visoms be išimties verslo įmonėms ir dažnai yra svarbiausias energijos išteklius, būtinas...

Elektromobiliams kelią tiesia ir įkrovimo stotelių tinklo plėtra Verslo tribūna 11

Nedaug kas abejoja, kad ateityje transportas bus vis mažiau priklausomas nuo iškastinio kuro, nes šį pakeis...

Saulės elektrinė su ES fondų parama: ką svarbu įvertinti iš anksto? Verslo tribūna

Apie atsinaujinančius energijos išteklius svarstančioms įmonėms vertėtų pasidomėti ES struktūrinių fondų...

ESCO modelis – alternatyvus būdas finansuoti energijos taupymo sprendimus Verslo tribūna

Atsakingą ir tvarų verslą kuria ne tik skaidrumas, stabilūs finansiniai rodikliai, motyvuojanti darbo aplinka...

Saulės elektrinė tinka ir žemės ūkio bendrovei, ir bendradarbystės erdvei Verslo tribūna

Prasidėjus pavasariui ir daugėjant saulėtų dienų, verslo įmonės pradeda vis aktyviau domėtis galimybe...

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Valdyti slapukus