PVM mažinimas: už ir prieš

Užėjus pandemijai dvi šalys Vokietija ir Airija laikinai apkarpė standartinį PVM tarifą, tačiau kur kas daugiau Bendrijos šalių apkarpė ir taip mažesnį nei Lietuvos lengvatinį PVM. Lietuvoje kol kas šis klausimas nesvarstomas, o Europos ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) rekomenduoja vietoj mokestinių lengvatų didinti nepasiturinčių gyventojų pajamas per tiesiogines socialines išmokas.
Europos Komisija dar pernai kovą paragino Bendrijos valstybes nares pagelbėti bendrovėms suteikiant mokestines atostogas. Taigi, šalys ne tik ėmė taikyti tiesioginę finansinę pagalbą kilusios krizės metu, bet taip pat atidėjo įvairių mokesčių sumokėjimo terminus.
Nemažai šalių, nepaisydamos išaugusių biudžeto deficitų dėl nesurenkamų mokesčių, apkarpė vartojimo mokesčius. Siekiant, kad per pandemiją nekristų vartojimas, Vokietijoje nuo 2020 m. liepos 1 d. pusmečiui iki 2021 m. buvo laikinai sumažintas standartinis PVM tarifas nuo 19 iki 16% (kai kuriems maisto produktams nuo 7 iki 5%). Šiemet priemonė pratęsta nebuvo. Airija nuo pernai rugsėjo iki 2021 vasario 28 d. bazinį PVM sumažino nuo 23 iki 21%. Kur kas didesnė grupė šalių plėtė PVM lengvatas nuo COVID-19 nukentėjusiems verslo sektoriams. Lietuva, užėjus pandemijai, PVM peržiūros 2020 m. nesiėmė.
ES valstybėse narėse prekės ir paslaugos nuo 2021 m. sausio apmokestinamos 1727% PVM mokesčiu. Lietuvoje taikomas 21% PVM.
Europoje likome toks Baltijos šalių PVM burbulas maitinimo paslaugoms, sako Gediminas Balnis, Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos viceprezidentas, restoranų tinklo Amber Food vadovas. Jis tikisi, kad nauja valdžia apsispręs ir Lietuvoje įves lengvatinį PVM maitinimo paslaugoms.
Standartinis PVM maitinimo paslaugoms kol kas galioja ir Latvijoje bei Estijoje, tačiau ten šiuo metu taip pat svarstomos tokios iniciatyvos mažinti tarifą.
G. Balnis vardija, kad dar iki pandemijos aplinkinės šalys nuo Švedijos iki Lenkijos ėmė taikyti mažesnį PVM, o kilus pandemijai kai kurios Europos šalys įvedė papildomų mokestinių lengvatų.
Avalara.com skelbia, kad Čekijos vyriausybė kilus antrai pandemijos bangai iki 2021 m. rugpjūčio paliko galioti dar pernai gegužę nuo 15 iki 10% sumažintą PVM apgyvendinimo paslaugoms, sporto ir kultūros renginiams. Lengvatinis PVM tarifas apgyvendinimo paslaugoms dar iki pandemijos galiojo 25-ioms iš 28-ių ES valstybių narių, viešojo maitinimo paslaugoms taikytas 17-ai iš 28-ių ES valstybių narių.
PVM tarifo mažinimo klausimai Lietuvoje buvo keliami ne vienoje Seimo kadencijoje. Ir naujoji valdžia kol kas šios temos liesti nelinkusi.
Mykolas Majauskas, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, teigia, kad dabar, esant karantinui, svarbiau koncentruotis į paramą verslui, tačiau perspektyvoje mažesnis PVM maitinimo paslaugoms atsižvelgiant į kitų ES šalių patirtį būtų prasmingas, bet reikia gerai išdiskutuoti.
Pasak jo, kalbant apie mažesnį PVM, nėra tikslo, kad dėl mažesnio mokesčio atpigtų maistas kavinėse: greičiausiai sutaupytos sumos liktų įmonių sąskaitose ir akcininkų kišenėse ir taip būtų paremtas smulkus ir vidutinis verslas.
Mokesčių politikos analitikai primena: vartojimo mokesčiai yra efektyvus būdas surinkti biudžeto pajamas, o plati mokesčio bazė atsisakant lengvatinių tarifų ir mokestinių iškraipymų tam tikslui pasitarnautų geriausiai.
Panašu, kad šiemet pajamų iš vartojimo mokesčių mūsų šalies biudžetui ypač prisireiks. VŽ primena: tarptautiniai ekspertai teigia, kad PVM lengvatos dažnai nepasiekia tų tikslų, kuriems jos yra kuriamos, nauda nepasieks galutinių vartotojų. O štai EBPO rekomenduoja vietoj mokestinių lengvatų didinti nepasiturinčių gyventojų pajamas per tiesiogines socialines išmokas.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti