VMI atleidžia e.važtaraščio gniaužtus

Publikuota: 2017-04-18
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Valstybinė mokesčių inspekcija atsižvelgė į transporto ir logistikos bendrovių pasiūlymus dėl elektroninių važtaraščių teikimo mokesčių administratoriui.

VMI informuoja, jog nuo šiol krovinių gabentojai išrašomų važtaraščių duomenis į Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos Elektroninių važtaraščių posistemį i.VAZ galės pateikti paprasčiau. Įsigaliojus Važtaraščių duomenų teikimo VMI taisyklių pakeitimams, važtaraščio duomenis į i.VAZ galės perduoti bet kuris gabenimo operacijos dalyvis be papildomo siuntėjo įgaliojimo suteikimo i.MAS sistemoje.

„VMI atsižvelgė į krovinių gabentojų pastabas dėl pasitaikančių atvejų, kai paslaugas perka vienkartiniai klientai, kurių vadovai nėra prisijungę prie i.MAS ir važtaraščio rengėjui nesuteikia teisių už klientą pateikti važtaraščių duomenis“, – teigia Virginija Ginevičienė, i.SAF ir i.VAZ posistemių sukūrimo projekto vadovė

Įsigaliojus supaprastintai važtaraščių duomenų teikimo VMI tvarkai, siuntėjas bus informuojamas apie kiekvieną atvejį, kai kitas asmuo teiks už jį duomenis į i.VAZ – apie tai mokesčių mokėtojas gaus pranešimą į savo i.MAS pranešimų dėžutę. Taip pat sistemoje visuomet bus fiksuojama, kas yra važtaraščio rengėjas – t.y. koks asmuo teikia važtaraščio duomenis.

Mokesčių mokėtojams palikta galimybė savarankiškai valdyti įgaliojimų suteikimą – jei mokesčių mokėtojas nesutiks, kad bet kuris kitas mokesčių mokėtojas už jį be atskiro jo įgaliojimo teiktų važtaraščių duomenis, jis galės apie tai pažymėti i.VAZ. Tokiu atveju bus grįžtama prie galiojusios duomenų teikimo tvarkos, kai siuntėjas turi suteikti įgaliojimus rengėjui. VMI atliko reikiamus pakeitimus i.MAS portale ir mokesčių mokėtojai šia funkcija jau gali naudotis.

Atsižvelgė į pastabas

„Apie „i. VAZ“ su mokesčių administratoriumi diskutavome ne viename susitikime ir pagaliau į verslininkų problemas buvo atsižvelgta. Žinoma, e. važtaraščių sistemą dar reikia tobulinti, tačiau visi ženklai rodo, kad judame pozityvia kryptimi“, – teigia Arūnas Bertašius, „Lineka“ viceprezidentas, logistikos bendrovės „Rhenus Svoris“ generalinis direktorius.

Verslo atstovai akcentavo dvi pagrindines e. važtaraščių deklaravimo sistemos problemas. Pirma, kad neužpildžius visų sistemos laukų ir negavus patvirtinimo, krovinio vežti nebuvo galima.

Ponas Bertašius aiškina, kad logistikos versle dažnai pervežami daliniai kroviniai. Tai reiškia, kad viename sunkvežimyje būna pakrauti keliolikos ar net keliasdešimties klientų kroviniai. Jeigu deklaruojant bent viename iš jų pasitaikydavo klaida, sistema nepriimdavo viso paketo.

„Jeigu išmesdavo klaidą, mes tarsi negalėjome pajudėti į reisą. Dabar aiškinamajame rašte nurodyta, kad klaidos krovinio gabenimui įtakos neturėjo, jos buvo informacinio pobūdžio. Klaidų korekcijai yra suteiktas 30 min. laikas po krovinio išvykimo. Svarbiausia, kad sistemos kūrėjai atsižvelgė į tai, kad versle negalima stabdyti krovinių judėjimo“, – sako „Rhenus Svoris“ vadovas.

Antra problema – įgaliojimų reikalavimai sistemoje. Anot p. Bertašiaus, jeigu logistikos paslaugas teikianti bendrovė nori pateikti važtaraštį, tai bendrovės klientas, būtinai direktorius, turi prisijungti prie i. VAZ ir suteikti įgaliojimą.

„Jei įgaliojimas nebūdavo tinkamai sutvarkytas, e. važtaraštis nesusiformuodavo ir krovinio vežti nebuvo galima. Mūsų sąraše yra 900 įmonių, kurių vadovai turi suteikti mums įgaliojimus. Šis skaičius yra gerokai didesnis, nei realiai įmanoma surinkti. Dabar žadama, kad to nebebus. Kol kas įgaliojimų sistema nepanaikinta, bet VMI rašte teigiama, kad jos planuojama atsisakyti“, – teigia „Rhenus Svoris“ vadovas.

Klaidos – nereikšmingos

VMI atsakymuose „Linekai“ rašoma, jog tam tikros klaidos pildant važtaraščių duomenis yra informacinio pobūdžio – jos nedraudžia išjudėti transporto priemonei į gatves. Anot VMI, sistemoje gaunami pranešimai „Time of dispatch in past“ ir „Actor name doesnt match“ yra tik informacinio pobūdžio ir įtakos važtaraščio duomenų pateikimui į i.VAZ neturi. Važtaraščio duomenys i.VAZ yra vis tiek užregistruojami ir jiems suteikiamas i.VAZ registracijos numeris. Taigi įtakos krovinio gabenimui tokie informaciniai pranešimai taip pat neturi.

Informacinis pranešimas „Actor name doesnt match“ tik informuoja naudotoją, kad krovinio gabenimo operacijos dalyvio pavadinimas i.VAZ pakeistas pagal Mokesčių mokėtojų registre turimus duomenis, o naudotojo informacinėje sistemoje jokie pakeitimai nėra atliekami ir papildomų veiksmų iš duomenis teikiančio asmens nereikalauja.

„Jūsų pasiūlymas dėl 30 min. tolerancijos teikiant duomenis pavėluotai apsvarstytas i.VAZ projekto paslaugų sukūrimo darbo grupėje ir pritarta atitinkamai pakoreguoti i.VAZ sisteminius nustatymus. Minėtas pranešimas naudotojams nebus siunčiamas, jei duomenų pateikimo laikas bus ne vėlesnis už krovinio išgabenimo laiką daugiau nei 30 min.“, – rašome VMI atsakymuose „Linekai“.

Kai nesuteikia įgaliojimų

VMI atkreipia dėmesį, jog pranešimas dėl „Proxy violation“ (pranešimas reiškia, kad krovinio siuntėjas nesuteikė įgaliojimų i.MAS važtaraščio rengėjui teikti važtaraščių duomenis už siuntėją) yra laikomas klaida ir tokiu atveju važtaraščio duomenys i.VAZ nėra užregistruojami ir jiems nėra suteikiamas i.VAZ registracijos numeris. Vadinasi, važtaraščių duomenų teikimo prievolė lieka neįgyvendinta.

Net ir po krovinio išgabenimo per ne ilgesnį kaip 5 darbo dienų laikotarpį po važtaraštyje nurodyto krovinio perdavimo gavėjui laiko, važtaraščio duomenys gali būti tikslinami, primena VMI. Taigi, tokiu atveju, kai važtaraščio rengėjas gauna klaidos pranešimą „Proxy violation“, jis turėtų kreiptis į krovinio siuntėją dėl i.MAS įgaliojimų suteikimo važtaraščio duomenų teikimui arba krovinio siuntėjas pats turėtų pateikti važtaraščio duomenis į i.VAZ.

VMI informuoja, jog šiuo metu derinamas Išmaniosios mokesčių administravimo informacinės sistemos (i.MAS) naudojimo taisyklių, pakeitimo projektas. Planuojama, kad važtaraščio rengėjas ir be įgaliojimo i.MAS sistemoje iš siuntėjo galės pateikti važtaraščio duomenis į i.VAZ. Priėmus minėtus pakeitimus, klaidos pranešimas „Proxy violation“ taptų neaktualus.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Labiausiai asmeniniai finansai nukentės atostogaujant 2019 m. gruodį Premium

Norint sužinoti, kokį mėnesį geriausiai eiti atostogų, kad mėnesio atlygis būtų didžiausias, reikia įvertinti...

Finansai
05:45
Estai ir latviai nerimauja, kad švedų bankai gali trauktis iš regiono 7

Estijos ir Latvijos pareigūnai baiminasi, kad įsibegėjant pinigų plovimo skandalams Švedijos bankai gali...

Finansai
2019.03.17
Ką daryti su pensija? Skamba liftuose ir koridoriuose Premium 7

Ypač aštriai šis klausimas iškilo gavus pirmąjį darbo užmokestį šiais metais su nuskaičiuotu 1,8 proc. į...

Verslo klasė
2019.03.16
Baltarusiai privatizuoja alaus daryklą „Krinica“ ir dar 4 stambias įmones  Premium

Baltarusijos vyriausybė planuoja privatizuoti penkias stambias kompanijas, taip pat dar parduoti 600 įmonių...

Pramonė
2019.03.15
„Swedbank“ vidinis tyrimas: su „Danske Bank“ sudaryta 8 mlrd. Eur įtartinų sandorių 7

Švedijos banko „Swedbank“ atliktas vidinis auditas parodė, kad 2007-2015 m. „Swedbank“ su į pinigų plovimo...

Rinkos
2019.03.15
Bankų nuodėmių išaiškinimas: už įskundimą dosniausiai atsilygina JAV Premium 3

Šiaurės ir Baltijos šalyse skambantys pinigų plovimo skandalai gresia dideliais nemalonumais bankams, tačiau...

Rinkos
2019.03.15
„Danske Bank“ pasirinko naujus komunikacijos partnerius 4

Finansinių paslaugų grupės „Danske Bank“ Lietuvos filialas pasirašė bendradarbiavimo sutartį su integruotos...

Rinkodara
2019.03.15
Keletas gamybos sektorių išsiskiria stebėtinu pelnų augimu Premium

Apdirbamojoje pramonėje ikimokestinio pelno augimu pernai išsiskyrė transporto priemonių ir įrangos gamybos,...

Pramonė
2019.03.15
Lietuvos bankai renkasi pigesnį rūbą – tampa filialais Premium 4

Šių metų pradžioje keli bankai Lietuvoje pradėjo veikti kaip užsienio bankų filialai, o tai reiškia, kad...

Finansai
2019.03.15
VPT: VMI turi nutraukti beveik 4 mln. Eur vertės konkursą  4

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) turi nutraukti pernai rugsėjį skelbtą 3,8 mln. Eur vertės išmaniosios...

Finansai
2019.03.14
VMI: turime duomenis apie kriptovaliutų sandorius iš Lietuvos 17

Prekybą kriptovaliutomis reikia priskirti individualiai veiklai. Jeigu to nepadarėte, galima individualią...

Finansai
2019.03.14
Labdaros fondai ir VšĮ suskubo teikti metines finansines ataskaitas

Šiemet bendrovės aktyviau teikia metines finansines ataskaitas nei pernai. To nepadarius įmonių vadovai gali...

Finansai
2019.03.14
Mažesni tarpvaliutinių atsiskaitymų mokesčiai pasitarnaus ir lietuviams Verslo tribūna 3

Europos Parlamentas rado būdą, kaip papildyti gyventojų pinigines ne tik telekomunikacijų, bet ir finansinių...

Finansai
2019.03.14
Pakartoti 2018 metų rezultatus šiemet – misija įmanoma Premium

Įmonių pasiektus 2018 m. pajamų ir pelno augimo rezultatus finansų analitikai vadina tvariais ir laukia...

Finansai
2019.03.14
VMI atskleidė daugiau kriterijų, pagal kuriuos atsirenka tikrinamas įmones Premium

VMI atnaujino kriterijus, pagal kuriuos atsirenka įtarimų keliančias įmones. Ekspertai ragina paskelbti visus...

Finansai
2019.03.13
Lietuvos įmonės pernai uždirbo 5,9 mlrd. Eur pelno

Pernai Lietuvoje labiausiai augo sveikatos priežiūros ir viešbučių bei kavinių pelnai, sparčiausiai kilo...

Finansai
2019.03.13
Įtarimų sulaukęs „Danske Bank“ darbuotojas dirbo ir „Swedbank“ 6

Danijos banke „Danske Bank“ padalinyje dirbęs pinigų plovimu įtariamas asmuo dirbo ir kitame į pinigų plovimo...

Rinkos
2019.03.13
FNTT tiria galimą kriptovaliutų verslo sukčiavimą  7

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) atlieka tyrimą dėl kriptovaliutų projekto „Miner One“ vadovų...

Finansai
2019.03.12
Prekybos tinklai išsiverčia be NT ir su mažais likvidumo rodikliais Premium 1

Verslai savo balansuose turi vis mažiau nekilnojamojo turto, o dideliuose maisto prekių tinkluose tokio turto...

Finansai
2019.03.12
Apklausa: trečdalis lietuvių gali sau leisti nuo algos taupymui atidėti iki 100 Eur  6

8 iš 10-ies gyventojų, kurie galėtų sau leisti kas mėnesį nuo pajamų atidėti kaupti dalį lėšų, dažniausiai...

Finansai
2019.03.12

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau