Komfortas biure – kompleksinių sprendimų rezultatas

Publikuota: 2019-03-13

Kai žiūri į pastatą, pirmiausia matai jo architektūrinę raišką. Tačiau dirbančiam ar gyvenančiam žymiai svarbiau, kaip jis jaučiasi pastate, kokios sąlygos čia sukurtos, ar jos komfortiškos. Apie tai, kaip sukuriamas komfortas patalpose, ir pakrypo kalba su UAB „Caverion Lietuva“ Statinių inžinerinių sistemų verslo direktoriumi Vytautu Vasiliausku bei jo pavaduotoju Svajūnu Raščiausku.

„Trumpai tariant, komfortas pastate yra tuomet, kai jame esantys žmonės negalvoja, nei kaip čia sutvarkytas apšvietimas, nei koks šildymas, vėsinimas, vėdinimas ar kokios kitos inžinerinės sistemos veikia“, – apibendrinimu pokalbį pradeda S. Raščiauskas.

Bendrovė jau 25 metus rūpinasi pastatų ir pramonės sektoriaus inžinerinėmis sistemomis visuose jų gyvavimo etapuose – nuo jų projektavimo iki priežiūros: konsultuoja, projektuoja, teikia projektų valdymo ir vykdymo, statinių techninės priežiūros paslaugas. Ilgametę patirtį įvairiuose projektuose sukaupę specialistai projektuoja, diegia bei prižiūri vandentiekio, nuotekų šalinimo, šildymo, vėdinimo ir šaldymo, oro kondicionavimo, apsaugos ir saugos, IT ir ryšių, automatikos sistemas bei elektros tinklus.

Kaip rasti balansą tarp savininko ir nuomininko

Specialistai pažymi, kad pastato savininko ir jį nuomojančio bei jame dirbančiojo supratimas apie komfortą paprastai skiriasi. Savininkui dažniausia svarbu, kiek jis investuos į pastatą ir kaip greitai investicijos atsipirks. Todėl jis ieško tinkamo sprendimo, kaip su tam tikra numatyta investicija sukurti inžinerines sistemas, kurios tenkintų nuomininkus. Pastarieji gi siekia maksimalaus komforto su atitinkamomis inžinerinėmis sistemomis, nors nuomojantis B klasės biurą nereikėtų tikėtis A ar net A+ klasės biuro patogumų. Tiesa, būtina atkreipti dėmesį, kad komfortas taip pat skirtingai suprantamas ir kuriamas biuruose, prekybos centruose, logistikos ar pramonės objektuose.

„Pavyzdžiui, logistikos objekte svarbiausia sutalpinti kuo daugiau prekių ir turėti kuo mažiau energetikos sąnaudų, prekybos centre – svarbu apšvietimas ir tam tikras temperatūrinis režimas, gamyklos ceche – gali būti svarbu palaikyti tam tikrą technologinį režimą, o biure – privalu sukurti maksimalų komfortą žmogui, kuris čia dirba visą dieną“, – pasakoja V. Vasiliauskas.

„Caverion Lietuva“ nemažai darbų ir paslaugų atlieka aukštesnės klasės biurų pastatuose, kurie atitinka bent A biurų klasifikacijos klasę ir kuriuose reikia ypač daug ir kompleksinių inžinerinių sprendimų. Specialistai pažymi, kad yra įrengę ir vos kelių tūkstančių kvadratinių metrų biurus, ir Lietuvoje pastatytus pačius didžiausius su sudėtingiausiomis inžinerinėmis sistemomis. Tačiau visuose juose yra diegiami kompleksiniai inžineriniai sprendimai, kurie garantuoja komfortą.

„Pastebime tendenciją, jog užsienio kompanijos, investuodamos į aukščiausios klasės biurų pastatus Lietuvoje, siekia, kad jie komforto lygiu nesiskirtų nuo jų valdomų padalinių kitose šalyse: ar tai būtų Amsterdame, Osle, ar bet kuriame kitame Europos mieste. Verslo padalinius perkeliantys investuotojai savo darbuotojams paprastai bet kurioje šalyje reikalauja tokių pačių sąlygų“, – aiškina vadovas.

Komfortas prieš 20 metų ir šiandien

S. Raščiauskas juokauja, kad supratimas apie komfortą biure per pastaruosius 20 metų Lietuvoje iš esmės pasikeitė.

„Anksčiau vien normaliai šildomas biuras buvo suprantamas kaip komfortiškas, o šiandien reikalaujama žymiai daugiau, pvz., drėkinimo žiemą ir vėsinimo vasarą, natūralaus ar dirbtinio apšvietimo, kuris gali būti sukuriamas pagal individualius poreikius, daugelį parametrų norima valdyti telefonu ar kitu prietaisu, t. y. komfortas juda link personalizacijos. Ir visa tai su šiandieninėmis technologijomis išsprendžiama“, – garantuoja specialistas.

Jis atkreipia dėmesį, kad net atviruose biuruose, kai vienoje patalpoje dirba keliasdešimt ar šimtas žmonių, galima sukurti zonas, kuriose, pvz., skirsis temperatūra ir apšvietimas. Taip pat automatika gali valdyti visas inžinerines sistemas, pvz., sumažinti apšvietimą ar vėdinimą, kai patalpose ar zonoje nėra žmonių, o nakčiai išjungti visas sistemas ar būtinas palikti budėti. Visas sistemas taip pat galima valdyti ir nuotoliniu būdu.

Pasitark prieš projektuodamas

Įmonės specialistai dėl kompleksinių inžinerinių pastato sprendimų pataria kreiptis dar tuomet, kai pastatas nepradėtas projektuoti.

„Kai į mus kreipiasi su tam tikromis užduotimis ir reikalavimais prieš projektuojant, galime ne tik tinkamai pakonsultuoti, bet ir pagal kliento poreikius sukurti jo finansines galimybes atitinkančius optimalius sprendimus. Visiems aišku, kad racionaliau inžinerines sistemas suprojektuoti iš anksto ir įdiegti statant pastatą, nei pastačius bandyti kažkokiu būdu tobulinti, – pataria V. Vasiliauskas. – Beje, pasitaiko, kad priešprojektinėje stadijoje skaičiavimais įrodome, jog kliento pageidavimai pertekliniai, pastatui reikia ne tokių brangių inžinerinių sistemų, apie kokias galvoja būsimasis savininkas. Taip jam sutaupome ne tik projektuojant ir montuojant inžinerines sistemas, bet ir parinkdami optimalius sprendimus padedame mažinti eksploatacinius kaštus, įdiegti ilgaamžes sistemas – tai naudinga ir savininkui, ir patrauklu nuomininkui.“
Beje, inžinerinių sistemų svarba pastaraisiais metais auga: vis daugiau nuomininkų ar pastatus perkančiųjų reikalauja juose aukščiausio komforto ir gilinasi ne tik į pastato konstrukcijų, bet ir instaliuotų sistemų būklę. Todėl prieš nuomodamiesi ar pirkdami pastatą jie nori tiksliai žinoti, kas jame yra ir kaip veikia, kokių gali reikėti papildomų statybos ir sistemų tobulinimo darbų.

„Mūsų kompanija, pvz., nekilnojamo turto pirkėjų pageidavimu, atlieka pastatų inžinerinių sistemų auditą. Paaiškėjus, kad kokios nors inžinerinės sistemos nėra ar ji veikia netinkamai, tenka paskaičiuoti, kiek kainuos šią problemą spręsti. Toks faktas akivaizdžiai koreguoja sandorio vertę“, – atskleidžia specialistas.

Anot jo, sėkmingiausi tie projektai, kai kliento poreikiai ir finansinės galimybės sutampa bei pasitikima inžinerinių sprendimų specialistais. Tačiau atkreipia dėmesį, kad neprotingai taupantys, kaip tvirtina ir liaudies patirtis, moka du kartus.

FOTOGALERIJA Komfortas biure – kompleksinių sprendimų rezultatas (6 nuotr.)

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau