Mokumo rizika mažesnė, jei vadovauja akcininkas

Publikuota: 2014-06-16
Atnaujinta 2015-06-01 13:15
svg svg
Nuotrauka: Chris Ratcliffe/Bloomberg
„Verslo žinios“

Įmonės, kurių direktorius ir savininkas sutampa, pasižymi geresniu mokumu – 63% tokių įmonių yra žemos ir vidutinės vėlavimo atsiskaityti rizikos, rodo kreditų biuro „Creditinfo“ duomenys. Tačiau ekspertai pastebi, kad anksčiau ar vėliau, o tiksliau – įmonei pranokus vadovą – ateina laikas pasitraukti iš tiesioginės vadybos.

Kasmet naujų įmonių steigiama daugiau, o dažniausiai ką tik įsteigtoms įmonėms vadovauja jų savininkai.„Ko gero, siekdami suvaldyti procesus ir riziką pradiniame etape dažniau akcininkai pasikliauja savimi, o ne samdomais vadovais. Vėliau, praėjus 3-5 metams nuo veiklos pradžios, samdomų vadovų dalis įmonėse didėja“, – tendenciją pastebi Rasa Maskeliūnienė, kreditų biuro „Creditinfo“ vyriausioji kredito rizikos analitikė.Anot jos, įmones įkuria ir joms patys vadovauja dažniausiai smulkių įmonių steigėjai. Tarp įmonių, kurių vienerių metų apyvarta nesiekia 500.000 Lt, 62% atveju akcininkas ir vadovas yra vienas ir tas pats asmuo.„Ilgalaikė analizė rodo, kad įmonės, kurių direktorius ir savininkas sutampa, pasižymi geresniu mokumu – 63% tokių įmonių yra žemos ir vidutinės vėlavimo atsiskaityti rizikos. O 54% bendrovių, kurioms vadovauja samdomas žmogus, turi geras mokumo perspektyvas“, – duomenimis dalijasi p. Maskeliūnienė.Įmonėms, kurių akcininkas ir vadovas sutampa, dažniausiai vadovauja 36-45 m. amžiaus žmonės.Kantauskas: būčiau pardavęs, jei ne vaikai

Vienos sėkmingiausių šalyje mėsos pramonės įmonių „Biovela group“ akcijos 20 metų išlieka Kantauskų šeimos rankose. Ponas Virginijus, verslą įkūręs kartu su žmona, pripažįsta, kad buvo svarstymų parduoti akcijas, tačiau esą iki derybų niekuomet neprieita.
„Prieš daugelį metų buvo atvažiavę pirkėjai, ragino parduoti įmonę, bet vaikai paklausė, kur jie dirbs suaugę. Daugiau diskusijų apie verslo pardavimą ar perleidimą nebuvo. Šis žingsnis buvo teisingas, nesigailime“, – nusišypso p. Kantauskas.
Tačiau jeigu sūnus Audrius ir kiti vaikai nebūtų domėjęsi šeimos verslu, sprendimas parduoti dalį ar visas akcijas, ko gero, būtų priimtas, pripažįsta pašnekovas.
Šiuo metu nėra sumos, kuri pakeistų p. Virginijaus nuomonę, nes verslas yra tapęs gyvenimo būdu, čia saisto žmonės, aplinka, kitos vertybės.
Dabar „Biovelos“ įmonių grupei vadovauja sūnus Audrius Kantauskas, tėvo vertinimu sėkmingai perėmęs valdymą.
„Plėtra, statybos išlieka mano sritis, o sūnus ir mano žmona rūpinasi finansais, ekonomika. Tačiau iš esmės visus klausimus koordinuoja sūnus“, – sako p. Virginijus Kantauskas ir priduria, kad visuomet įmonei turi vadovauti vienas žmogus.
Pernai 414,5 mln. Lt pajamų gavusi „Biovela group“ kasmet auga 20-30%. Suvaldyti procesus nėra lengva, tačiau iššūkiai jau yra tapę neatsiejama šios šeimos gyvenimo dalis.
„Kai stipriai augome, trūko laiko, buvo minčių samdyti pagalbininką. Kai kurioms grupės įmonėms buvome pasamdę vadovus, bet negalėčiau pasakyti, kad pasisekė. Vis tiek turėjome pradėti tvarkytis patys. Tuomet ir rezultatai visai kiti atsirado“, – kalba p. Kantauskas. Verslininkas įsitikinęs, kad samdomas vadovas gali dirbti efektyviai tik tuomet, jei ir pats mąsto kaip akcininkas. Įmonei vadovauti negali eilinis žmogus, reikia kad jis gebėtų vesti kolektyvą į priekį.Pardavė, bet neatitrūko
Eugenija Odebrecht, UAB „Taravos Anikė“ įkūrėja, prieš trejus metus pardavusi restoranų verslą uostamiestyje, visiškai nuo jo nenutolo. Naujiesiems šeimininkams, kai jie teiraujasi, verslininkė pataria, atsako į rūpimus klausimus.
„Verslą pardaviau, tačiau pastatus tebevaldau, gaunu iš jų nuomą, todėl puikiai žinau, kaip jiems sekasi. Nebijau nuvažiuoti, kalbėtis, esu atvira, nes verslą pardaviau be paslėptos bombos, kuo iš pradžių jie galbūt sunkiai galėjo patikėti. Jiems sekasi, geras jų sprendimas vieną restoraną perdaryti į alaus restoraną“, – sako p. Odebrecht.
Šiuo metu dažnai keliaujanti iš vienų savo namų Ispanijoje, į kitus Vokietijoje ir dalį laiko praleidžiantį šeimos laive Turkijoje, verslininkė pripažįsta kartais pasiilgstanti restoranų verslo. Tačiau esą Klaipėdoje to vėl nebepradėtų.
„Šis verslas nepaprastai sunkus, ypač mūsų mieste. Žmonių emigracija tokia didelė, kad nebėra su kuo dirbti. 19 metų stengiausi, dirbau, tačiau paskutinius metus man atrodė, kad kovoju su vėjo malūnais, tapau neproduktyvi, o mano idėjų niekas negalėjo įgyvendinti“, – apie pasitraukimo priežastis kalba p. Odebrecht. Šeima, matydama jos rūpestį, ragino atsisakyti naštos, keisti gyvenimo būdą.
Labiausiai žeidžia, pasak p. Odebrecht, miesto valdžios požiūris į verslininką Klaipėdoje.„Dažniau verslininkas laikomas trukdžiu, jo interesai niekam nerūpi“, – piktinasi p. Odebrecht ir priduria, kad pastaruoju metu priimtas sprendimas remonto darbams iškart uždaryti abu tiltus ir atkirsti Senamiestį yra žlugdantis. Įmonių, dirbančių centre, rezultatai tapo prastesni nei per krizę.

Svarbu pradedant verslą

Ekspertai sutaria: nėra vienos taisyklės, kuri padėtų sukurti sėkmingą verslą, tačiau dažniausiai tik pradėjusi veiklą įmonė sparčiau vystosi, jeigu jai vadovauja akcininkas.

„Pats įkūriau, pats ir vystau – ši tendencija Lietuvoje pastaruosius 20 metų išlieka. Kol įmonė maža tai yra labai geras sprendimas“, – sako Šarūnas Nedzinskas, DNB banko valdybos narys ir prezidento pavaduotojas. Tačiau, tęsia jis, vėliau įmonės perauga savo akcininkus arba vadovus ir jie susiduria su iššūkiu – kaip išeiti iš verslo ir netrukdyti įmonei augti.
Į klausimą, ar dažniau sėkmingai dirba įmonės, kurių vadovai yra akcininkai, Žana Kovšova, „Swedbank“ Finansavimo pardavimų palaikymo departamento direktorė, sakė, kad šis valdymo būdas yra veiksmingesnis mažoje ir jaunoje įmonėje.
„Jei kalbame apie dideles įmones, tuomet apimtys, kompetencija, sričių, kurias reikia valdyti, įvairovė reikalauja profesionalų komandos, tad ne visada akcininkas galėtų būti tinkamiausias vadovas“, – įsitikinusi pašnekovė.
Vytautas Sinius, Šiaulių banko administracijos vadovas, nepastebi, kad sėkmingiau dirbtų įmonės, kurioms vadovauja akcininkai, tačiau, anot jo, smulkiojo verslo segmente tendencija, kai verslui vadovauja pats akcininkas, o ne samdomi vadovai, yra akivaizdesnė.
Mindaugas Ambrasas, „Danske Bank“  Verslo bankininkystės tarnybos Stambių ir tarptautinių įmonių departamento direktorius, įsitikinęs, kad veiklos pradžioje, kai įmonė dar maža, sparčiai auga ir reikalauja skubių sprendimų, akcininkai turėtų tiesiogiai dalyvauti jos veikloje. 
„Tačiau įmonei pasiekus tam tikrą dydį, situacija keičiasi, atsiranda daugiau poreikių. Tuomet akcininkai gali koncentruotis į tam tikras sritis, o didelę dalį įmonės valdymo klausimų patikėti samdomiems darbuotojams, savo srities profesionalams“, – pažymi p. Ambrasas.
Anot jo, akcininkų dalyvavimas įmonės veikloje dažniausiai yra naudingas, tačiau būna situacijų, kai samdomas darbuotojas, atėjęs iš šalies, gali tiksliau įvertinti sudėtingas situacijas ir priimti nelengvus, bet išgyventi būtinus sprendimus.6 iš 100 susiję su bankrotais
Kreditų biuro „Creditinfo“ duomenimis, apie 6,5% Lietuvos įmonių vadovų yra susiję su bankrutuojančiomis įmonėmis.
Ponia Kovšova sako, kad šį skaičių reikėtų vertinti atsižvelgiant į kontekstą – ekonomikos ciklą, verslo sąlygas ir verslo lūkesčius.
„Mūsų nuomone, šis skaičius nėra mažas, kita vertus – kontekstas ir verslo aplinka sufleruoja, jog tai turi paaiškinimą, nes dar visai neseniai verslas gyveno krizės sąlygomis“, – pažymi p. Kovšova.
Ponas Sinius sako, kad jeigu šiuos duomenis lygintume su Europos komisijos duomenimis, kurie teigia, kad 50% įmonių žlunga per pirmuosius penkerius metus nuo įsteigimo, tai tuomet 6,5% nėra daug.
Pono Nedzinsko nuomone, šis rodiklis nėra pakankamai informatyvus, nes kai kurioms įmonėms objektyviai lemta bankrutuoti.

Įtakos turi, bet nebūtinai neigiamos

Vadovų istorija yra svarbus faktorius, vertinant ir priimant sprendimus dėl įmonių finansavimo. Neigiama patirtis, pavyzdžiui, anksčiau valdytos įmonės bankrotas, turi įtakos, tačiau, kaip pažymi p. Nedzinskas, nebūtinai neigiamos.

„Svarstant, ar suteikti kreditą, atliekamas kredito rizikos vertinimas: analizuojami konkrečios įmonės finansiniai rodikliai, taip pat atsižvelgiama į kokybinius rodiklius, pirmiausia – vadovavimo, akcininkų reputacijos“, – vardija p. Nedzinskas.
Kai akcininkas susijęs su bankrotu, bankas klausia verslininko, kodėl verslas žlugo, ką jis pats darė, kad to išvengtų. Kartais, anot p. Nedzinsko, tenka žmonėms pasakyti, kad bankas nelabai tiki, kad jiems galėtų pasisekti. Svarbiausia, anot pašnekovo, kad verslininkas pats suprastų ankstesnės nesėkmės priežastis.
Ponas Ambrasas sako, kad bankas domisi, kaip kreditavimo prašantys asmenys elgėsi sudėtinguose verslui perioduose. Jei įmonei iškyla sunkumų, visuomet geriau dirbti kartu: įmonių savininkams, bankams, tiekėjams, nes tik tuomet galima išspręsti sunkumus visiems patiriant mažiau nuostolių, įsitikinęs pašnekovas.
„Palankiau žvelgiama į tuos įmonių vadovus ar savininkus, kurie praeityje įrodė savo patikimumą sunkesnėse situacijoje bei bendradarbiavo“, – sako p. Ambrasas.
Pono Siniaus teigimu, palūkanų dydį pirmiausiai lemia ne banko prisiimamos rizikos mastas, o pati rinka. Kartais, esant išskirtiniams atvejams, šiek tiek rizikingesni kreditai gali būti suteikiami ir brangiau, tačiau skirtumai nėra reikšmingi.Virginijus Doveika, SEB banko prezidento pavaduotojas ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos direktorius sako, kad verslo bendruomenėje imtis verslo antrą ar trečią kartą, steigti naujas bendroves yra įprasta praktika. Svarbu, kad verslininkai suprastų, kad ankstesnė verslo istorija gali turėti įtakos vystant naują veiklą, todėl reikia saugoti įmonės kredito istoriją, vykdyti turimus įsipareigojimus tiekėjams, bankams ir kitoms institucijoms laiku, o susidūrus su sunkumais bendradarbiauti ir ieškoti sprendimų. 

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Tema „Vadyba“
„Butikinės“ agentūros: nepaisant augančios konkurencijos, pardavimus augina kartais Premium

Į komunikacijos agentūrų gretas per pastaruosius metus kaip grybai po lietaus jungiasi dygstančios...

Rinkodara
05:45
Niekada nesakyk niekada: kaip miestietis kaime iš obuolių verslą sukūrė Premium 4

Verslą galima sukurti lygioje vietoje ir net neturint apie jį specifinių žinių – tai patvirtina Mindaugo...

Gazelė
2022.05.26
„PZU Lietuva gyvybės draudimo“ vadovu tapo A. Rumskas 1

Draudimo grupės PZU įmonės „PZU Lietuva gyvybės draudimas“ generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku...

Vadyba
2022.05.26
Žvilgsnis už Nigerijos „princų“: kaip „TeleSoftas“ atsidūrė Abudžoje Premium

Ryšį su Nigerija „TeleSoftas“ užmezgė dar prieš pandemiją, 2019 m. Bendrovė tuomet dalyvavo organizacijos...

Inovacijos
2022.05.26
Išrinkti geidžiamiausi Lietuvos darbdaviai 2

Šiemet geidžiamiausiu darbdaviu paskelbta lietuvių įkurta JAV programavimo paslaugų įmonė „DevBridge LT“.

Vadyba
2022.05.26
Valstybė nebepadengs profesinių mokslų, jei siekiama kelių

Valstybės finansavimo nebegaus dalis tęs­ti­nį profesinį mokymą pasirenkančių žmonių. Jų mokslo kaina nebebus...

Vadyba
2022.05.26
Kokias algų medianas balandį mokėjo didžiausi šalies darbdaviai Premium

„Sodros“ duomenys rodo, kad šių metų balandį ant aukščiausiojo atlyginimų medianų laiptelio ir toliau laikosi...

Vadyba
2022.05.26
M. Navickienė – apie nuo liepos įsigaliosiančią reformą, pensinį amžių, NPD, darbo rinkos tendencijas Premium

Nedarbas Lietuvoje nuosekliai mažėja nuo 2021-ųjų pradžios. Ši teigiama tendencija darbo rinkoje turėtų...

Verslo aplinka
2022.05.26
„Financial Times“ surikiavo geriausias mokymosi programas vadovams Premium

Geriausių pasaulyje verslo programų reitinge „Executive Education“, kurį daugiau nei du dešimtmečius sudaro...

Laisvalaikis
2022.05.25
Didžiausios balandžio algų medianos Premium

Naujausi „Sodros“ duomenys rodo, kurios šalies bendrovės ketvirtąjį šių metų mėnesį darbuotojams mokėjo...

Vadyba
2022.05.25
Vidutinis darbo užmokestis pernai padidėjo 10,6%

Vidutinis darbo užmokestis iki mokesčių Lietuvoje pernai augo 10,6% iki 1.579 Eur, o atskaičius mokesčius –...

Vadyba
2022.05.25
Teismas: kol neišspręsta byla, VVT profsąjunga negali stabdyti darbuotojų sutarčių

Teismas neleido „Vilniaus viešojo transporto“ (VVT) profesinei sąjungai stabdyti darbuotojų sutarčių, kadangi...

Logistika
2022.05.25
Vadovo distancijos ir atvirumo kaina - kiek arti prisileisti komandą? Verslo tribūna 1

Kokį santykį kompanijos lyderis turi palaikyti su savo komanda – šiltą ir draugišką, ar paremtą griežtomis...

Vadyba
2022.05.25
Žingsniu arčiau atviros darbo rinkos – Seimas imasi neįgaliųjų įdarbinimo reformos

Seimas po pateikimo priėmė svarstyti Užimtumo įstatymo pataisas, numatančias paramą įdarbinant neįgaliuosius...

Vadyba
2022.05.24
Ir ilsėtis reikia motyvacijos: neatostogaujantys darbuotojai – įspėjimas apie darbovietės ydas Premium

Artėjant vasaros atostogų bumui, personalo atrankos specialistai rekomenduoja įsigilinti, dėl kokių...

Vadyba
2022.05.24
A. Grabinskė: geriausias vadovas yra tas, kuris pajaučia, kad komandoje yra nebereikalingas Premium 1

Pastarieji keleri metai visam pasauliui dosniai pametėjo iššūkių – COVID-19 pandemija, jai rimstant – karas...

Vadyba
2022.05.24
Nemokumo administravimo bendrovė „Finance Guru“ tapo „Lifosos“ administratore

Dėl Vakarų sankcijų sustabdytos Kėdainių fosforo trąšų gamyklos „Lifosa“ laikinąja administratore pirmadienį...

Pramonė
2022.05.23
„NanoAvionics“ vadovas: kitais metais planuojame išaugti iki 300 darbuotojų Premium 3

Lietuvos mažųjų palydovų gamintoja „NanoAvionics“ šį birželį jau bus visiškai persikėlusi į naujas patalpas...

Vadyba
2022.05.23
Verslininkas, kuris bijo baubo po lova 11

Savo kasdienėje veikloje analizuodami informaciją, įvairius duomenis ir rašydami straipsnius dažniausiai...

VŽ požiūris
2022.05.23
J. Adomavičius: sunku uždaryti įmonę Rusijoje, kai du mūsų akcininkai sėdi Baltarusijos kalėjime Premium 1

Jurgis Adomavičius, muitinės tarpininko paslaugas teikiančios įmonės „Bunasta“ vadovas, VŽ podkaste pasakoja,...

Logistika
2022.05.23

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku