Antarktidoje – pirmas daržovių derlius

Vokietijos mokslininkai džiaugiasi pirmuoju daržovių derliumi, be žemės ir dienos šviesos užaugintu Antarktidoje. Čia atliekami tyrimai, kurių metu bandomos galimybės auginti augalus kosmose bei itin atšiauriomis klimato sąlygomis.
Ridikai, agurkai ir salotos tai tik dalis daržovių, kurių derlius buvo nuimtas eksperimentiniame EDEN-ISS šiltnamyje Antarktidoje, rašo Deutsche Welle.
Šiuo projektu, kuriam vadovauja Vokietijos Kosmoso centras, siekiama parodyti, kaip ateityje astronautai Marse ar mėnulyje galėtų būti aprūpinami šviežiu maistu.
Paulas Zabelas, mokslinės stoties sodininkas jau nurinko 3,6 kg salotų, 70 ridikų ir 18 agurkų.
Pasodinus sėklas vasario viduryje, susidūriau su netikėtomis problemomis, tokiomis kaip klaidos sistemoje ir stipriausia audra per pastaruosius metus, bet su šiomis bėdomis pavyko susitvarkyti, - Deutche Welle cituoja p. Zabelą.
Jis teigia, kad Antarktida puiki erdvė atlikti panašiems bandymams - oro temperatūra čia neretai siekia -20 laipsnių šalčio, o saulė vos išlenda iš horizonto.
Mokslininkams tokiomis atšiauriomis sąlygomis jau pavyko užauginti ridikų, pomidorų, salotų, agurkų, pipirų ir įvairių prieskoninių žolelių. Tiesa, sekasi ne visuomet.
Turi būti kantrus su braškėmis. Kol kas dar nepasisekė jų sėkmingai pasėti, - aiškina p. Shubertas.
Derlius buvo nuimtas pačiu laiku Antarktidoje įrengtoje mokslinėje stotyje kaip tik baigėsi šviežios daržovės, kurios buvo čia pristatytos vasario pabaigoje.
Buvo tikrai kažkas nuostabaus matyti daržoves, užaugintas Antarktidoje. Jų skonis buvo toks, tarsi ką tik nuskynus iš daržo, - džiaugiasi Bernhardas Groppas, mokslinės stoties Neumeyer Station III vadovas.
Rašyti komentarą
Rašyti komentarą