Smalsumo genas: kodėl jis svarbus ir kaip jį ugdyti?

Reklama publikuota: 2022-05-04
Onės Mikulskytės nuotr.
svg svg
Onės Mikulskytės nuotr.

Unikalios verslo idėjos gimsta smalsumo dėka. Domėjimasis ir skirtingų sričių pažinimas ne tik atveria duris į kūrybiškus sprendimus, bet ir leidžia juos tyrinėti iš skirtingų perspektyvų. Dar jauname amžiuje sužadintas smalsumas padeda tvirtus pamatus ateities galimybėms – tai įrodo ir gausus jaunuolių įsitraukimas į antreprenerystę.

Smalsumas mėgsta treniruotes 

„Smalsumas stiprėja, kai sistemingai jį treniruoji. Nuolatinis domėjimasis ir gebėjimas ieškoti atsakymų į svarbius klausimus daro protą aktyvų, taip pat padeda išvengti išankstinių nuostatų, kurios tikrai ne visuomet būna teisingos. Atvirumas naujoms idėjoms išmoko lengviau pastebėti galimybes ir tikslingai jas panaudoti ne tik kasdienėje veikloje, bet ir kuriant ar vystant įdomius bei naudingus verslus, socialines iniciatyvas“, – pasakoja „Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė. 

Pasak jos, dar mokyklos suole įžiebtas smalsumas ir tinkama erdvė jam reikštis gali atnešti naudingų rezultatų renkantis specialybę, veikiant darbinėje aplinkoje ir ieškant mėgstamų užsiėmimų. 

Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.
Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 

„Smalsumas yra viena iš pagrindinių savybių, kurią kiekvienas, net ir nesvajojantis apie nuosavą verslą, turėtume skatinti. Kartais tai lems klestinčio verslo sukūrimą, kartais tiesiog padarys gyvenimą įdomesniu ar praplės turimą žinių bagažą. Žinoma, versle svarbu gebėjimas planuoti ir numatyti būsimus iššūkius, atsakomybė, iniciatyvumas, lyderio savybės. Tačiau daugeliu atvejų išeities taškas gali būti ir asmens smalsumas, skatinantis tyrinėti, bandyti ir žiūrėti, kas bus toliau. SEB banke tikime, kad verslus mąstymas yra gyvenimo būdas ir raktas į sėkmę bet kurioje organizacijoje, todėl reikia kasdien tobulinti savo įgūdžius, mokytis iš klaidų ir nuolat imtis bei smalsiai domėtis naujomis idėjomis“, – teigia Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė ir Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė.

Paprasti ir efektyvūs patarimai 

A. Rusteikienė siūlo kelis paprastus, bet esminius pratimus, padedančius ugdyti smalsumą ir išlikti žingeidiems naujoms idėjoms: 

  •   svarbu būti atviriems: galimybei mokytis, sužinoti naujų dalykų, priimti kitokią nuomonę ir nebijoti keisti savąją;
  •   nebijoti užduoti klausimus, klausytis ir analizuoti: pirmiausia stenkitės suprasti,įsiklausyti į kito nuomonę, o ne paaiškinti ar paneigti;
  •      vis išbandyti kažką naujo: eikite į mokyklą, paskaitas ar darbą kitu keliu; skaitykite kitokio žanro knygas, kurių paprastai vengiate; suvalgykite patiekalą, kurio dar nesate užsisakę. Kiekviena nauja patirtis atveria kitokias požiūrio perspektyvas;
  •      vengti išankstinių etikečių ir tyrinėti: klauskite kitų nuomonės ir tyrinėkite kitus požiūrius į skirtingus dalykus. Kiekvienas elgiamės savaip, tačiau tai ir įdomu, nes nauji keliai padeda surasti ir kitokių problemų sprendimo būdų;
  •      surasti patrauklių mokymosi būdų: kiekvienas žmogus turi savitų priemonių, kurios įkvepia ir padeda nuolat tobulėti. Žadinti smalsumą paprasčiausia pasitelkiant linksmus ir įtraukius įrankius: žiūrėti vaizdo medžiagą, diskutuoti su draugais, keliauti ir analizuoti skirtingas aplinkas ir pan.

Antreprenerystės ugdymas padeda ugdyti smalsumą 

Antreprenerystės ugdymo programas mokyklose vykdančios organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė A.Rusteikienė sako, kad smalsumą ugdyti galima ir mokantis antreprenerystės. Antreprenerystės kompetencija ugdoma per praktiką, kuriant ir vystant mokomuosius verslus. Mokiniai mokosi būti drąsūs, kūrybingi, savarankiški, smalsūs - antrepreneriški. „Neseniai atlikti poveiki tyrimai parodė, kad po antreprenerystės ugdymo programos „accelerator_x“ išauga mokinių gebėjimas drąsiai išbandyti naujas veiklas. Jie tampa smalsesni, atviriau žiūri į atsirandančias galimybes, patys jų ieško“, – pasakoja A.Rusteikienė. 

„Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė.
„Lietuvos Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė. 

Jaunų bendrovių debiutas 

Per paskutiniuosius du mėnesius visoje Lietuvoje vyko „Lietuvos Junior Achievement“ ambasadorių organizuojamos jaunųjų bendrovių mugės – „eXpo“.  Tai svarbi platforma jauniesiems verslininkams iš skirtingų šalies regionų viešai pristatyti kuriamas bendroves. 

Iš viso Lietuvoje įvyko 10 regioninių „eXpo“ Gargžduose, Panevėžyje, Šiauliuose, Alytuje, Klaipėdoje, Kaune, Marijampolėje, Vilniuje, Mažeikiuose ir Ukmergėje. Iš jų išrinktos geriausios komandos gegužės 20 d. susitiks nacionalinėje mugėje, kurioje nugalėjusi bendrovė keliaus į didžiausią Europos verslumo konkursą „Gen-E“ Estijoje, Taline. 

„Regioninės mugės svarbios vietos jaunųjų antreprenerių bendruomenei. Mokiniai ten gauna patarimų iš komisijos narių, juos aplanko žinomi žmonės, pavyzdžiui, miestų merai, iškilūs verslininkai. Šiaulių regioninėje mugėje apsilankė pirmoji ponia Diana Nausėdienė“, – pasakoja A.Rusteikienė. 

Geriausios metų bendrovės susitiks Nacionalinėje jaunųjų bendrovių „eXpo“ gegužės 20 dieną „Kablys + Kultūra“ Vilniuje. Daugiau informacijos rasite čia: https://lja.lt/10-zingsniu-iki-nacionalines-expo/ 

Apie „Lietuvos Junior Achievement“ 

„Lietuvos Junior Achievement“ yra nevyriausybinė organizacija, jaunimo antreprenerystės ir finansinio raštingumo ugdymo programų lyderė Lietuvoje. Organizacijos programas finansuoja privatūs rėmėjai ir fondai: strateginiai poveikio investuotojai SEB bankas ir „Moody‘s Lietuvoje“ bei strateginiai investuotojai „UPS“, „Narbutas“, „Scandagra“, „MJJ fondas” ir kiti. Daugiau informacijos apie organizaciją rasite www.lja.lt

Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

Rašyti komentarą 0
Smalsumo genas: kodėl jis svarbus ir kaip jį ugdyti? Verslo tribūna

Unikalios verslo idėjos gimsta smalsumo dėka. Domėjimasis ir skirtingų sričių pažinimas ne tik atveria duris...

IT verslo analitikai padeda pardavėjams susikalbėti su programuotojais Verslo tribūna

Kristina Mataitytė įgijo teisės magistro diplomą, tačiau savanorystė, dalyvavimas „Rotaract“ klubo veikloje...

Verslas ir nevyriausybinės organizacijos buriasi Ukrainos vaikų ugdymui Verslo tribūna

Pabėgėliams nuo karo Ukrainoje įsikuriant Lietuvos miestuose bei miesteliuose, verslas ir nevyriausybinės...

Iš sociologijos į programavimą pasukusi Viktorija: pagaliau supratau, ko tie programuotojai per naktis sėdi prie kompiuterio Verslo tribūna

Viktorija Mačiūnė, šiuo metu užimanti kokybės užtikrinimo inžinierės pareigas internetinių svetainių kūrimo...

Simuliacijos padeda išmokti darbo rinkoje vertinamų įgūdžių Verslo tribūna

Tikriausiai atsimenate laikus, kai jūsų draugų sienos „Facebook“ buvo pilnos prašymų padėti auginti jų...

Rekordas: į mokinių verslus suinvestavo daugiau nei 6000 eurų Verslo tribūna

Neseniai pasibaigusi moksleivių kuriamų jaunųjų bendrovių – mokomųjų verslų – akcijų birža pritraukė daugiau...

Moksleivių verslų akcijų birža: sveikinimai skrieja net iš Niujorko Times'o aikštės Verslo tribūna 1

„Norime, kad Lietuvoje būtų tikras vienaragių ūkis“, sako jaunųjų bendrovių akcijų biržos investuotojai. Jie,...

Tiesiogiai: moksleiviai kviečia investuoti į jų verslus Verslo tribūna

„Accelerator_x“ antreprenerystės ugdymo programoje dalyvaujantys moksleiviai įtemptai ruošiasi vienam...

Andželika Rusteikienė: kas gi yra ta antreprenerystė? Verslo tribūna 2

Antrepreneris, antreprenerystė - vis daugiau mūsų kasdienybėje skambantis žodis. Žodis, pripažįstame, ne iš...

Nobelio taikos premijai nominuota Lietuvoje veikianti moksleivių verslumo ugdymo organizacija Verslo tribūna

Paskutinę sausio dieną baigėsi laikotarpis teikti nominacijas Nobelio taikos premijai. Vienas iš nominuotųjų...

Lietuviai pretenduoja tapti versliausiais Europos moksleiviais Verslo tribūna

Jau liepos 15 d. tiesioginėje geriausių Europos jaunimo verslų apdovanojimų transliacijoje paaiškės, kas taps...

Į Lietuvą atkeliauja tarptautinė verslo paroda: savo idėjas pristatys net 180 jaunųjų bendrovių Verslo tribūna

Birželio 29-ąją, nuo 10.30 iki 14 val., Lietuvoje virtualiai vyks didžiausia Europos moksleivių ir studentų...

2021.06.28
Gretą Thunberg per Atlantą plukdęs buriuotojas: tikiuosi, kad 2051-aisiais turėsime daug žaliosios energijos Verslo tribūna

„Kaip sumažinti išmetamų CO2 dujų kiekį ir, galiausiai, iki nulio, tuo pačiu metu išlaikant tą patį...

Gen-e
2021.05.28
Lietuvoje vyks pirmasis Europos antreprenerystės festivalis: kviečia iš naujo įsivaizduoti ateitį Verslo tribūna

Birželio 29–liepos 15 dienomis Europos jaunimo ir verslo dėmesys kryps į Lietuvą – šalyje nuotoliniu būdu...

Gen-e
2021.05.21

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Valdyti Sutinku