Premjerė: nors galėtų to ir nedaryti, Lietuva vykdys EK gaires dėl Kaliningrado tranzito

Lietuva nemano, kad būtų racionalu dabar ginčytis su ES institucijomis ir kitais Vakarų partneriais dėl Kaliningrado tranzito, todėl bus vykdomos Europos Komisijos (EK) paskelbtos gaires, leidžiančios kontroliuojamą sankcionuotų rusiškų prekių pervežimą į šį Rusijos eksklavą. Apie tai ketvirtadienį pareiškė premjerė Ingrida Šimonytė.
Tekstas papildytas premjerės komentarais.
Spaudos konferencijoje I. Šimonytė pripažino, kad Lietuva, kaip ir bet kuri ES valstybė, turi galimybę neatsižvelgti į trečiadienį vakare paskelbtą EK išaiškinimą dėl Kaliningrado tranzito, tačiau pragmatiškai apsisprendė vykdyti gairėse išdėstytas nuostatas.
Nėra racionalu, kad mūsų laikas ir dėmesys dabar būtų blaškomas ir naudojamas diskusijoms su Vakarais, ar viena kilotona plieno gali būti pervežta iš vienos Rusijos dalies į Kaliningrado sritį geležinkeliais, kalbėjo Vyriausybės vadovė.
EK nurodė leisti sankcionuotų rusiškų prekių tranzitą į Kaliningradą, nors Lietuva laikėsi nuomonės, kad birželio viduryje pradėti įgyvendinti pavasarį ES priimti sankcijų Rusijai paketai turi pilna apimtimi galioti ir pervežimams geležinkeliu į šį eksklavą.
Lietuvos ir EK atstovai pastarosiomis savaitėmis konsultavosi dėl sankcionuojamų prekių tranzito į Kaliningradą po to, kai Rusijos pasipiktinimą sukėlė birželį įsigalioję apribojimai plienui.
Pasak I. Šimonytės, tolesni ginčai su Vakarais šiuo klausimu būtų tikroji Kremliaus pergalė.
Todėl prioritetas turi būti teikiamas tolesnei visokeriopai paramai Ukrainai kare prieš Rusiją ir kuo greitesnio ES sutarimo dėl septintojo sankcijų paketo, kurio tikėtumėmės netrukus, tvirtino ministrė pirmininkė.
Ji pranešė, kad Lietuva nusprendė atsižvelgti į EK gaires bet ne todėl, kad nuo birželio 17-osios kažkas buvo taikoma ne taip, o iš pagarbos pačiai institucijai ir jai suteiktų įgaliojimų bei dėl vieningo sankcijas nustačiusių reglamentų traktavimo visoje ES, kas ir yra viena pagrindinių tokių gairių užduočių.
Mes galime į šį išaiškinimą neatsižvelgti. Tik tuomet mūsų nesutarimų galutinė stotelė būtų ES Teisingumo teismas, sakė I. Šimonytė.
Ji pastebėjo, kad EK neprivalo savo rengiamų gairių derinti su valstybėmis narėmis, bet šiuo atveju būta kitaip, nes, pasak Vyriausybės vadovės, Lietuva dėkinga už vykusias konsultacijas, girdėtas pastabas ir pasiūlymus.
Kita vertus, I. Šimonytė atkreipė dėmesį, kad atsakomybė už EK nuomonę yra būtent Komisijos, ir Lietuvos institucijos prisiimti atsakomybės už EK nuomonę nei turėtų, nei galėtų.
Premjerė priminė, kad dar trečiadienio vakarą Lietuvos Užsienio reikalų ministerija išleido pradinę reakciją į paskelbtąsias EK gaires.
Tai pradinei reakcijai visiškai pritariu. Lietuva sveikina ne pačias gaires, bet jų nuostatas ta prasme, kad nėra jokio grįžimo į birželio 16-osios situaciją, kai visos prekės galėjo būti gabenamos tranzitu per ES teritoriją į ir iš Kaliningrado. Ir tas yra labai aiškiai paminėtina kalbant apie dvigubos paskirties prekes, apie karines paskirties prekes, technologijas, bet taip pat ir apie kitas prekes, kalbėjo I. Šimonytė.
Be to, būtina atkreipti dėmesį, kad prekės į Kaliningradą niekada negalėjo vykti be patikros. O pagal šias EK gaires, kontrolės bus dar daugiau, siekiant įsitikinti, kad nėra vykdomas sankcijų apėjimas, tęsė Vyriausybės vadovė.
Anot jos, Lietuva dar turės pasitvirtinti tokios papildomos kontrolės tvarkas ir jas paskelbti. Tai esą gali dar kiek užtrukti, todėl sankcionuotų prekių tranzitas neturėtų būti atnaujintas nedelsiant.
Lietuva turi visus duomenis, kad nuspręstų, kokios tranzito apimtys reikalingos srities poreikiams, sakė premjerė.
Mes turime visus duomenis apie tokių prekių istorinius prekių pervežimus per aibę metų ir tikrai daugiau mažiau turbūt galima įvertinti, kaip atrodo tie kiekiai, kurie skirti srities reikmėms, juoba, kad kiekiai, pervežami per pastaruosius keletą metų yra ženkliai sumažėję, teigė ministrė pirmininkė.
Ir turbūt galima daryti gana pagrįstą prielaidą, kad didžioji dalis tų prekių yra skirtos pačios srities vidinėms reikmėms, pridūrė ji.
I. Šimonytė nekorektišku pavadinimo klausimą, kas turi prisiimti atsakomybę Lietuvoje dėl susiklosčiusios situacijos.
Jokia nacionalinė institucija negali uždrausti Europos Komisijai pareikšti savo nuomonę, sakė premjerė.
Išsamiau apie naujas EK gaires skaitykite šiame VŽ tekste.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Tema Verslo aplinka
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti