Šią savaitę svarbu (2)

Publikuota: 2018-01-08
Tvirtinama, kad per kelerius metus įgyvendinus valstybės tarnybos reformą valdininkų Lietuvoje gerokai sumažės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Tvirtinama, kad per kelerius metus įgyvendinus valstybės tarnybos reformą valdininkų Lietuvoje gerokai sumažės. Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.

Vyriausybė spręs dėl valstybės tarnybos reformos, užbaigdamas sesiją Seimas priims naują Strateginių įmonių įstatymą ir surengs parlamentaro Kęstučio Pūko apkaltą, Vokietijoje vyks derybos dėl naujos vyriausybės sudarymo, pradės darbą naujas Euro grupės vadovas.

Pajudės valstybės tarnybos reforma?

Vyriausybėje žadama grįžti prie pertvarką valstybės tarnybos sistemoje numatančių įstatymų projektų svarstymų. Jis turėjo būti ministrų kabinete patvirtinti dar gruodį, tačiau to nespėta padaryti, nes eilinį kartą iškilo daug klausimų ir nesutarimų dėl kai kurių reformos nuostatų. Šią savaitę paaiškės, ar nesutarimai bent jau Vyriausybėje buvo įveikti ir ar naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymas atiduodamas Seimui priimti. Prognozuojama, kad ten laukia dar didesnės diskusijos dėl to, kaip pertvarkyti valstybės tarnybą. Po to, kai gruodį uždarame Vyriausybės pasitarime nuspręsta dar „pašlifuoti“ projektą, Eimutis Misiūnas, vidaus reikalų ministras, VŽ pripažino, kad diskusijas be kita ko kelia ir būsima reformos kaina: „Atkreiptas dėmesys, kad įgyvendinant naują įstatymą reikia išvengti bet kokių papildomų milijonų skyrimo iš biudžeto. Patikinome, kad taip ir bus. Jeigu naujasis įstatymas būtų pritaikytas dabartiniam valstybės tarnautojų skaičiui, reikėtų bent 47 mln. Eur papildomų lėšų, bet vykdant reformą pačių tarnautojų mažės bent 7%, tad papildomų lėšų tikrai neprireiks.“ Jeigu naująjį Valstybės tarnybos įstatymą šiemet pavyks patvirtinti Seime, pati valstybės tarnybos reforma prasidėtų kitąmet ir vyktų kelerius metus. Skelbta, kad įvykdžius pertvarką „būtų pakeista tarnautojų atrankos, darbo apmokėjimo sistema bei pati valstybės tarnybos sąvoka“. Šiuo metu valstybės tarnyboje dirba daugiau kaip 50.000 žmonių. Teigiama, kad įgyvendinus reformą valstybės tarnyboje liks mažiau žmonių ir jie gaus geresnius atlyginimus.

Sesiją baigs apkalta

nuotrauka::1 left

Penktadienį Seimo plenariniu posėdžiu planuojama baigti rudens sesiją. Į pavasario sesiją, jeigu vasarį nebus neeilinės, Seimas grįš tik kovo 10 d. Paskutinis rudens sesijos posėdis planuojamas labai intensyvus. Numatoma priimti naujos redakcijos Strateginių įmonių įstatymą, kuriame be kita ko numatomos platesnės specialiosios vyriausybinės komisijos teisės vertinti ne tik į strategines valstybines bei privačias įmones ateinančius investuotojus, bet ir kontroliuoti šių įmonių stambesnius sandorius. Taip pat žadama priimti įstatymus, susijusius su naujos atliekų apskaitos sistemos GPAIS įdiegimu. Ketinama patvirtinti nutarimus dėl Lietuvos edukologijos universiteto prijungimo prie Vytauto Didžiojo universiteto ir dėl Sporto universiteto sujungimo su Sveikatos mokslų universitetu. Jeigu Vyriausybė iki šio posėdžio patvirtins naujos redakcijos Valstybės tarnybos įstatymą, jis bus pristatytas Seimo narių svarstymui ir priėmimui jau pavasarį. Be to, Seimo plenariniame posėdyje numatoma surengti apkaltą seksualiniu priekabiavimu kaltinamam parlamentarui Kęstučiui Pūkui. Jo mandatas bus panaikintas, jeigu už tai balsuos ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Sunkios derybos Vokietijoje

nuotrauka::2 right

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel vadovaujami konservatoriai vykdys sudėtingas derybas su Vokietijos socialdemokratų partija (SPD) dėl vadinamosios „didžiosios koalicijos“ tolimesnio darbo. Derybos, planuojama, užtruks visą savaitę. Jų rezultatus ketinama patvirtinti kitą sekmadienį rengiamame Martino Schulzo vadovaujamos SPD suvažiavime. Ponios Merkel vadovaujama Krikščionių demokratų sąjunga (CDU) yra gana keblioje padėtyje. Nors CDU per praėjusio rugsėjo visuotinius rinkimus pasirodė geriau nei kitos partijos, bet taip pat nukraujavo – dalis dešiniųjų pažiūrų rinkėjų rinkosi radikalią „Alternatyvą Vokietijai“. Lapkritį žlugo CDU, liberalios Laisvųjų demokratų partijos ir žaliųjų derybos dėl naujos koalicijos suformavimo. Krikšionys demokratai atsisuko į socialdemokratus. Politologai atkreipia dėmesį, kad dėl nesutarimų kai kuriais svarbiais klausimais, pvz., migracijos, socialinės politikos, Europos Sąjungos ateities ar išlaidų gynybai, CDU ir SPD pokalbiai irgi gali ir žlugti. Tokiu atveju Vokietijoje beveik neabejotinai įvyks nauji rinkimai.

Naujas Euro grupės vadovas

nuotrauka::3 left

Šeštadienį savo darbą baigia euro zonai priklausančių valstybių finansų ministrus vienijančios Euro grupės ligšiolinis vadovas olandas Jeroenas Dijsselbloemas. Jį pakeis pernai lapkritį pasirinktas Portugalijos finansų ministras Mario Centeno. Euro grupė yra įtakingas organas – jos vadovas pirmininkauja kas mėnesį vykstantiems ministrų susitikimams ir Europos stabilumo mechanizmo valdytojų tarybai. Šio fondo pagalba nuo bankroto išgelbėjo Graikiją, Portugaliją ir kai kurias kitas Europos Sąjungos valstybes. Šią vasarą naujojo Euro grupės vadovo laukia nelengva užduotis išvesti Graikiją iš 86 mlrd. Eur vertės pagalbos programos. Be to, jis turės didelę įtaką Paryžiaus siūlomų euro zonos reformų įgyvendinimui. Emmanuelis Macronas, Prancūzijos prezidentas, ragina kurti euro zonos biudžetą, finansų ministrą bei kitomis priemonėmis didinti integraciją šioje erdvėje, kuriai priklauso iš viso 19 valstybių, tarp jų ir Lietuva. Ponas Centeno sėkmingai vadovavo Portugalijos finansų ministerijai per šalies ūkio atsigavimo laikotarpį. Wolfgangas Schaeuble, buvęs Vokietijos finansų ministras, yra pavadinęs jį „ES finansų ministrų Ronaldo“.

Dar apie kai kuriuos svarbesnius numatomus savaitės įvykius trumpai:

ČEKIJA. Penktadienį ir šeštadienį Čekijoje vyks prezidento rinkimai. Apklausos rodo, kad apie trečdalį rinkėjų remia dabartinį prezidentą socialdemokratą Milošą Zemaną, pagarsėjusį prorusišku ir antimusulmonišku požiūriu. Nuo jo apie 10% atsilieka Jiri Drahošas – centristas, Europos integracijos rėmėjas. Jam iššūkį meta Mirekas Topolanekas – centro dešiniųjų pažiūrų buvęs premjeras. Dar yra centristinis kandidatas Michalas Horačekas. Tad pirmajame ture greičiausiai nei vienas kandidatas nesurinks reikiamos balsų daugumos, todėl nugalėtojas paaiškės sausio pabaigoje antrajame ture. Didžiausia intriga, kas į jį išeis kartu su p. Zemanu.

KORĖJA. Antradienį planuojamos Pietų ir Šiaurės Korėjų atstovų derybos dėl galimo šiauriečių dalyvavimo Pjončango žiemos olimpinėse žaidynėse vasarį. Pripažįstama, kad jeigu būtų sutarta dėl Šiaurės Korėjos sportininkų atvykimo į Pjongčangą, tai gerokai sumažintų įtampą tiek pusiasalyje, tiek ir visame regione, taip pat užtikrintų pačių žaidynių saugumą.

TECHNOLOGIJOS. Sekmadienį Las Vegase prasidėjo ir visą šią savaitę vyks pirmoji metuose didžiulė technologijų paroda CES, kurioje galima išvysti tūkstančius įmonių, norinčių pademonstruoti pasauliui, ką gero sukūrė per metus ar bent jau parodyti, kokį produktų asortimentą siūlo. Daugybės naujų kompiuterių pristatymo Las Vegase tikėtis nereikėtų. Tačiau neabejojama, kad bus daug kalbų apie besikeičiantį nešiojamųjų kompiuterių peizažą – vis daugiau dėmesio bus skiriama mažai energijos naudojančioms, itin didelio efektyvumo platformoms, kurios be laido, kuriuo tekėtų elektra, gebės atlaikyti visą darbo dieną.

EKSPERTAI. Ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vyks tradicinis „Sniego susitikimas“, kuriame esami ir buvę politikai bei kiti politikos ekspertai aptaria svarbiausius regioninius ir tarptautinius įvykius, politines tendencijas. Tarp šių metų „Sniego susitikimo“ dalyvių – ir Vatikano sekretorius santykiams su valstybėmis (faktiškai Šventojo Sosto užsienio reikalų ministras), arkivyskupas Paulas Richardas Gallagheris. Jo apsilankymo Lietuvoje metu gali būti aptartas ir būsimas popiežiaus Pranciškaus vizitas.

KINIJA. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis iki savaitės vidurio su darbo vizitu lankosi Kinijoje, kur surengti aštuonių Šiaurės ir Baltijos, vadinamųjų NB8, valstybių parlamentų pirmininkų susitikimai su Kinijos vadovais. Vizito metu bus aptarti šalims ir regionui aktualūs politikos, saugumo, ekonomikos, socialiniai ir kt. klausimai, tarptautinės aktualijos. Lietuva per 2017 m. 9 mėn. į Kiniją eksportavo prekių už 132 mln. Eur, ir tai buvo 50% didesnis eksportas lyginant su tuo pačiu 2016-ųjų laikotarpiu. Daug dėmesio bus skirta aptarti Lietuvos bendradarbiavimą su Kinija transporto srityje.

JAV. Virginijus Sinkevičius, ūkio ministras, lankosi Jungtinėse Amerikos Valstijose, kur dalyvauja 36-ojoje metinėje „JP Morgan“ Gyvybės mokslų savaitėje ir susijusiuose renginiuose, susitiks su potencialiais investuotojais į Lietuvos gyvybės mokslų sritį.

VYRIAUSYBĖ. Ministrų kabineto posėdyje šią savaitę gali būti aptarti klausimai su griežtesniu vaistų antkainių reguliavimu, taip pat su balsavimo internetu įteisinimu.

ŠAUKTINIAI. Savaitės eigoje internete bus paskelbti šiemet į kariuomenę galinčių būti pašauktų jaunuolių sąrašai. Iš viso juose – apie 28.000 galimų šauktinių, iš jų bemaž 3.900 bus šiemet pakviesti į privalomąją pradinę karo tarnybą.

STATISTIKA. Lietuvos statistikos departamentas antradienį paskelbs praėjusių metų vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius, taip pat naujausius duomenis apie užsienio prekybą, ketvirtadienį – apie demografines tendencijas Lietuvoje.

PREMIJA. Šeštadienį per iškilmingą Seimo posėdį, skirtą Laisvės gynėjų dienai paminėti, šių metų Laisvės premija bus įteikta disidentei Nijolei Sadūnaitei.

Rašyti komentarą

Rašyti komentarą

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Žingsnis pirmyn – T. May gavo vyriausybės pritarimą „Brexit“ susitarimui 28

Trečiadienį 14 val. vietos laiku (16 val. Lietuvos) Theresa May, JK premjerė, surengė specialių ministrų...

Verslo aplinka
2018.11.14
Seimo Biudžeto ir finansų komitetas atmetė savivaldybių siūlymus dėl GPM

Seimo biudžeto ir finansų komitetas atmetė savivaldybių siūlymus dėl gyventojų pajamų mokesčio...

Finansai
2018.11.14
Vyriausybė nepritarė VRM siūlymui ir neskyrė papeikimo PAGD vadovui 2

Trečiadienį Vyriausybė dėl viešųjų ir privačių interesų pažeidimo – nedeklaruotos individualios veiklos –...

Verslo aplinka
2018.11.14
Vyriausybė: Druskininkuose nebus įvedamas tiesioginis valdymas

Nors pagal galiojančius įstatymus Druskininkų savivaldybėje jau daugiau kaip prieš metus turėjo būti įvestas...

Verslo aplinka
2018.11.14
Vokietijos ekonomika susitraukė – pirmą kartą nuo 2015 m. 8

Didžiausia euro zonos ekonomika trečiąjį ketvirtį, palyginti su prieš tai buvusiu ketvirčiu, susitraukė 0,2%.

Rinkos
2018.11.14
Teismas atvertė V. Titovo apkaltos bylą 7

Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) trečiadienį pradėjo nagrinėti Klaipėdos savivaldybės...

Verslo aplinka
2018.11.14
Jungia Kainų komisiją su Energetikos inspekcija

Nuo kitų metų liepos Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija (VKEKK) bus sujungta su Valstybine...

Verslo aplinka
2018.11.14
Smulkieji prekybininkai apie dar 16 valdžios priemonių: vienur palengvinimas, kitur – auditas Premium

Ūkio ministerijos parengtas 16-os žingsnių planas, kaip mažinti administracinę naštą smulkiajam ir vidutiniam...

Verslo aplinka
2018.11.14
Seimo nariai siūlo biudžetą išpūsti trečdaliu milijardo Premium 2

Seimo komitetai ir pavieniai parlamentarai siūlo kitų metų biudžeto išlaidas didinti 0,35 mlrd. Eur, t. y.

Verslo aplinka
2018.11.14
G. Nausėda: Lietuvos bankas galėjo riboti paskolų dalybas 15

Buvęs SEB banko vyriausiasis ekonomistas Gitanas Nausėda prieš dešimtmetį vykusias paskolų būstui dalybas...

Finansai
2018.11.14
STT: viešuosiuose pirkimuose dažnai laimi ligoninių rėmėjai

Lietuvos ligoninių viešuosius pirkimus neretai laimi įmonės, suteikusios paramą toms medicinos įstaigoms arba...

Verslo aplinka
2018.11.14
Teismas: Vilniaus savivaldybė turi nugriauti apleistą pastatą Žirmūnuose

Vilniaus apygardos teismas nusprendė, kad sostinės savivaldybė per 3 mėnesius turi nugriauti Žirmūnų...

Statyba ir NT
2018.11.14
Romos ekonomiką skandina įsisenėjusios bėdos Premium

Briuselis ir Roma surėmė ragus dėl Italijos bandymo ES pateikti fiskalinės drausmės neatitinkantį biudžetą.

Verslo aplinka
2018.11.14
Konservatoriai įsitvirtina partijų reitingų viršūnėje 29

Smukus valdančiųjų „valstiečių“ reitingui, opoziciniai konservatoriai įsitvirtina partijų reitingų viršūnėje,...

Verslo aplinka
2018.11.14
Didieji – arčiau „žarijų duobės“ 1

Nuo naujųjų metų įsigaliosiančiuose Mokesčių administravimo įstatymo pakeitimuose numatyta naujovė – patikimo...

Finansai
2018.11.14
Kaip gyvensime Lietuvoje 2019-aisiais? Rėmėjo turinys

Palyginti su pajamomis, šiandieniniai  Lietuvos įmonių ir gyventojų finansiniai įsipareigojimai yra labai...

Vadyba
2018.11.14
Užmiesčio konferencijų centras klientus patraukia patogia vieta ir išskirtiniu maistu Rėmėjo turinys

Nors konferencijų ir verslo renginių erdvių nuomos paslaugų rinka Lietuvoje toli gražu nėra perpildyta,...

Vadyba
2018.11.14
Italija nenusileidžia ES dėl biudžeto 14

Trečiadienį nuo vidurnakčio baigėsi laikas, kuomet Italija turėjo pateikti atnaujintą savo 2019 m. biudžeto...

Verslo aplinka
2018.11.14
JK ir ES pasiekė susitarimą dėl „Brexit“ 23

Praėjus daugiau nei dviem metams po britų sprendimo referendume trauktis iš ES, JK ir Europos Sąjungos...

Verslo aplinka
2018.11.13
LVAT: buvęs ministras R. Palaitis neturi atlyginti žalos

Buvęs ministras Raimundas Palaitis Vidaus reikalų ministerijai (VRM) neturės atlyginti 15.900 Eur...

Verslo aplinka
2018.11.13

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau