Universitetai džiaugiasi paskutinėmis vietomis tarptautiniame reitinge

Publikuota: 2015-09-15
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
Juditos Grigelytės (VŽ) nuotr.
„Verslo žinios“

Paskelbus 2015-2016 m. pasaulio aukštųjų mokyklų reitingą „QS World University ranking“, visi 4 į jį patekę Lietuvos universitetai sako, kad buvo įvertinti geriau nei praėjusiais metais. Tačiau 3 iš jų liko paskutinėje kategorijoje, o pakilo tik vienas – Vilniaus universitetas (VU).

Be VU, šiemet tarp 918 geriausių pasaulio aukštųjų mokyklų pateko Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VGTU), Kauno technologijų universitetas (KTU) ir Vytauto didžiojo universitetas (VDU). Jie išsilaikė žemiausioje, 700+, grupėje, kurioje buvo ir praėjusiais metais.

Įvertinimas tenkina

Universitetų atstovai sako, kad jų aukštosios mokyklos reitingų sudarytojų buvo įvertintos geriau, o išsilaikymas tose pačiose pozicijose yra geras rezultatas, nes sunku vien patekti į reitingą.

„Į šį reitingą patenka vos keli procentai visų pasaulio aukštųjų mokyklų. Ir tai, kad iš Lietuvos į jį pateko net 4 universitetai, rodo gana gerą kokybę Lietuvoje. Net ir išsilaikyti toje pačioje pozicijoje yra sudėtinga, nes konkurencija globalioje rinkoje tik didėja“, - VŽ komentuoja Julija Kiršienė, VDU mokslo reikalų prorektorė.

Ponia Kiršienė vardija, kad VDU reitinge geriausiai pasirodė tarptautiškumo, dėstymo kokybės ir prieinamumo įvairioms studentų grupėms srityse. Tuo tarpu KTU teigia, kad geriausiai buvo įvertintas dėl dėstytojų ir studentų santykių bei reputacijos iš akademinių partnerių.

„Kadangi kai kurių rodiklių vertinimas apima ne vienerių metų rezultatus, staigių pokyčių negalima buvo tikėtis, tačiau jau dabar matyti, kad bendra tendencija yra gerėjanti“, – teigia Solveiga Buožiūtė, KTU Strateginio planavimo ir kokybės direktorė.

Panašios pozicijos laikosi ir Alfonsas Daniūnas, VGTU rektorius, kuris sako, kad daugelyje sričių pavyko pasiekti aukštesnių rezultatų.

„Stabilios pozicijos reitinguose, kai kasmet vertinama vis daugiau aukštųjų mokyklų, yra geras rezultatas. Daugelyje kriterijų, pagal kuriuos sudaromas universiteto balas, pasiekėme geresnių rezultatų nei praėjusiais metais“, – sako p. Daniūnas.

Vienintelis iš 4 universitetų reitinguose pakilo VU, Jis šoktelėjo iš 551-600 vietų pozicijos į 501-550. Toje pačioje kategorijoje VU buvo atsidūręs ir 2012-aisiais.

„Artimiausiu metu siekiame būti tarp 400 stipriausiųjų pasaulyje“, – pranešime cituojamas prof. Artūras Žukauskas, universiteto rektorius.

Pakeltų finansavimas

Vis dažniau prabylama, kad vieta reitinguose priklauso nuo investicijų į tas sritis, kurios vertinamos sudarant reitingą. Kai kurios valstybės dėl aukštesnės vietos yra pasiryžusios ir papildomai finansuoti universitetus.

Kaip pavyzdį p. Žukauskas įvardija Japoniją. Šalies vyriausybė pernai paskelbė skirsianti universitetams nuo 1,6 mln. USD iki 3,8 mln. USD per metus, kad jie užimtų geresnes pozicijas reitinguose. Kalbama, kad panašių veiksmų imamasi ir kitose Rytų valstybėse, kur siekiama įtikti reitingų sudarinėtojams. Tai padaryti galima, pavyzdžiui, samdant prestižinius mokslininkus, kurie tik formaliai priklauso universitetui, bet nebūtinai dalyvauja jo veikloje ir dėsto studentams.

Ieško galimybių

Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) teigia, kad jau yra numačiusi, kaip pagerinti studijų kokybę. Tačiau tam reikia, kad būtų patvirtintas Mokslo ir studijų įstatymas, kuriame numatytų pakeitimų įgyvendinimas galėtų atsispindėti ir universitetų reitinguose.

„Daugiausia vilčių dedame į Mokslo ir studijų įstatymą, kuris pateiktas Seime. Jame numatoma, kad būtų galima skirti iki 5% lėšų nuo paskirtų valstybės biudžeto asignavimų. Tai būtų premija už tam tikrą pažangą, į kurią galėtų įeiti tarptautinis vertinimas, reitingai ir pastangos gerinti studijų kokybę“, - dėsto Rolandas Zuoza, ŠMM viceministras.

2015-2016 m. „QS World University Ranking“ reitinge ketvirtus metus iš eilės geriausiu pasaulyje pripažįstamas Masačusetso technologijos institutas. Antrąją vietą užima Harvardo universitetas, o trečiąją vietą dalijasi Kembridžo ir Stanfordo universitetai.

Gauk nemokamą VERSLO naujienlaiškį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:

Svarbiausios dienos naujienos trumpai: 
Rašyti komentarą 0

Verslo žinių pasiūlymai

Šioje svetainėje naudojame slapukus (angl. „cookies“). Jie padeda atpažinti prisijungusius vartotojus, matuoti auditorijos dydį ir naršymo įpročius; taip mes galime keisti svetainę, kad ji būtų jums patogesnė.
Sutinku Plačiau