Guminių batų gamintojai: tvarumo paieškos nuo žaliavų iki pakuotės

  Reklama publikuota: 2023-05-11
  Jekaterina Šumskienė, UAB „Paliūtis“ komercijos vadovė: „Tvarumas mums dažnai padeda atidaryti duris. Kai pasakai, kad turi tvarų, įdomų produktą, užsakovai tave įsileidžia, išklauso.“
  svg svg
  Jekaterina Šumskienė, UAB „Paliūtis“ komercijos vadovė: „Tvarumas mums dažnai padeda atidaryti duris. Kai pasakai, kad turi tvarų, įdomų produktą, užsakovai tave įsileidžia, išklauso.“

  Guminių batų klientai jau užtikrintai peržengė sodo ar darbo aprangos ribas. Nenustebsime tokią avalynę pamatę stilingų miestiečių įvaizdyje, garsiausių prekių ženklų kolekcijose. Trečią veiklos dešimtį skaičiuojanti Lietuvos PVC batų gamintoja UAB „Paliūtis“ ne tik žengia koja į koją su mada, bet kartu su užsakovais imasi ir vis tvaresnių sprendimų bei eksperimentų.

  Pačius guminius botus jau savaime galima laikyti gana tvariais, vien dėl jų patvarumo ir ilgaamžiškumo. Tačiau „Paliūčio“ eksperimentų kolekcijoje gausu bandymų pagaminti avalynę dar įdomiau: nuo panaudotų plastikinių langų rėmų iki žvaliu rytu kvepiančių botų iš kavos tirščių. Jekaterina Šumskienė, „Paliūčio“ komercijos vadovė, pažymi, kad dauguma bendrovės produkcijos gaminama pagal užsakymą, tad dalis eksperimentų, pavyzdžiui, minėti batai iš kavos tirščių, kol kas nevirto masine gamyba, dar laukia savo užsakovų. O štai speciali linija PVC batų, kurių sudėtyje – 60% sertifikuotos perdirbtos žaliavos, jau sulaukė nemažai susidomėjimo. Šiandien tokie batai sudaro 10-15% įmonės produkcijos.

  „Tvarumas mums dažnai padeda atidaryti duris. Kai pasakai, kad turi tvarų, įdomų produktą, užsakovai tave įsileidžia, išklauso. Net jei galiausiai pasirenkama įprasta gamyba ar įprasta kolekcija, būtent tvarus sprendimas vis dažniau sudomina ir padeda atkreipti dėmesį į mus“, – sako J. Šumskienė.

  Nemokami naujienlaiškiai į savo el. pašto dėžutę:

  Svarbiausios dienos naujienos trumpai:   

  Nuo žaliavų iki pakuotės

  Beveik 2 mln. batų porų per metus Vilniuje pagaminanti įmonė, didžiąją dalį gaminių eksportuoja į Europos šalis ar kitus žemynus. Užsienyje „Palūtis“ prisistato ir nauju „Swampok” prekės ženklu. Tarp užsakovų – tiek prabangūs mados prekių ženklai, tiek ir prekybos ar specializuotos įmonės, pavyzdžiui, statybų verslas.

  Pasak J. Šumskienės, tvarumas įmonei svarbus visuose etapuose: nuo žaliavų pasirinkimo iki transportavimui skirtos pakuotės sprendimų.

  „Visos mūsų gamybai reikalingos žaliavos gaminamos ar perdirbamos čia pat Lietuvoje. Tai padeda ne tik trumpinti gamybos grandinę, bet ir užtikrina švarią gaminių sudėtį, neužterštą švino, kadmio ar draudžiamų ftalatų priemaišomis. Mūsų gamyba taip pat organizuojama taip, kad nereikėtų išmesti jokių atliekų. Visi brokuoti ar vizualios patikros nepraėję batai grįžta į perdirbimo įmonę, kurioje vėl virsta žaliava“, – sako J. Šumskienė.

  Guminiai batai standartiškai neturi pardavimo pakuotės. Svarbiausia – rasti sprendimą, kaip batų porą sujungti ir pakabinti etiketę. Išskyrus, žinoma, prabangos segmento užsakovus, šie madingus botus prašo sudėti į individualias dėžutes. 

  „Mums pakuotė dažniausiai reiškia sprendimą, kurį pasirenkame transportavimui. Ir čia tvarumo sprendimai prasideda nuo mažų dalykų. Šiemet pakavimui pradėjome naudoti perdirbto plastiko maišelius, visiškai atsisakome pirminio plastiko. Tai svarbus pokytis, padedantis sumažinti plastiko naudojimą“, – pasakoja „Paliūčio“ komercijos vadovė.

  Pasak jos, yra ir klientų, kurie apskritai atsisako maišelių. Pavyzdžiui, prabangių prekių gamintojai anksčiau rinkosi pakavimą individualiose dėžutėse, kurios vėliau buvo dedamos į plastiko maišelius, kad būtų apsaugota transportuojant, o šie dar talpinami į antrines dėžes. Dabar bent vieno elemento – plastiko maišelių –  atsisakoma, taip mažinant paties plastiko ir visos pakuotės kiekį.

  Pagal užsakovų norus

  Standartiniai „Paliūčio“ gaminiai paprastai pakuojami į vyniojamą popierių, perdirbto plastiko maišelį ir po 10-20 porų dedami į didelę antrinę kartono dėžę. Priklausomai nuo sudedamų porų kiekio ir svorio, transportavimui naudojamos plonesnės arba tvirtesnės penkių kartono sluoksnių transportavimo dėžės. Tiesa, yra užsakovų, kurie maišelius jau keičia batų porą sujungiančiais plastiko valais. Dar kiti –  plastikinius valus keičia tampriomis gumomis, taip dar labiau mažindami plastiko kiekį.

  „Apie 90 proc. mūsų gaminių yra užsakomoji gamyba. Transportavimo pakuotę dažnai pritaikome prie užsakovų reikalavimų. Daug tvarumo iniciatyvų ateina iš Olandijos, Skandinavijos šalių, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės. Užsakovams šiose šalyse tvarumo temos yra svarbios ir aktualios. Savo prašymais ir pageidavimais jie augina mus. Kita vertus, turėdami patirties ir idėjų, mes jau ir patys teikiame siūlymus, rekomenduojame  sprendimus, kaip įpakuoti tvariau, paprasčiau“,  – sako J. Šumskienė.

  Nešvaistyti, o perdirbti

  Tarp „Paliūčio“ tvarumo iniciatyvų yra ir daugkartinės paletės, kartono presavimas, visų atliekų rūšiavimas. Vis daugiau dėmesio sulaukia ir kvietimas Lietuvos pirkėjams atnešti ar atsiųsti išaugtus, suplyšusius, nebetinkamus naudoti guminius batus, kuriuos bendrovė perdirba. Iniciatyva „Neišmesk, atnešk perdirbimui“ skirta susigrąžinti, pirmiausia, nebedėvimus paties „Paliūčio“ pagamintus botus. Taip užtikrinama, kad į perdirbimą nepapuls neaiškios sudėties avalynė, kurios gamyboje gali būti panaudota kenksmingų ar draudžiamų priemaišų.

  „Žmonės labai nustebę, kad gali grąžinti botus, ir jie tikrai noriai tai daro. Norime kelti šį procesą į aukštesnį lygį. Bendraujame su prekybos centrais, kad ir jie galėtų prisidėti. Tikime šia programa ir mums tai svarbu“, – sako J. Šumskienė.

  Tokia iniciatyva padeda ne tik švarinti gamtą, užtikrinti žiedinę ekonomiką, bet ir prisideda prie perdirbtos žaliavos gavimo. J. Šumskienė neslepia, nors gaminiai iš perdirbtos PVC žaliavos turi vis didesnę paklausą, būtent antrinių žaliavų paieška yra vienas iš rimčiausių iššūkių, ribojančių tokios produkcijos gamybos augimą.

  „Naudojame savo gamybos atliekas, esame pasirašę sutartis su keliais lietaus rūbų gamintojais, iš kurių taip pat imame gamyklines atraižas ir perdirbame. Turime ir kitų partnerių, kurie tiekia mums žaliavą. Bet tai yra medžioklė. Sunku net pasakyti, ką šiandien padaryti sunkiau – parduoti botus ar nupirkti antrinės žaliavos“, – šypteli pašnekovė.

  Tai atsako ir į dažnai girdimą klausimą, ar batai iš perdirbtų žaliavų turėtų būti pigesni. Rasti gamybai paruoštų antrinių žaliavų labai sunku, o paruošimas taip pat turi savo sąnaudas. Todėl iš perdirbtų žaliavų pagaminti botai nebūtinai yra pigesni, nors tokia avalynė neabejotinai yra tvaresnė ir vis madingesnė. 

  Straipsnis parengtas pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos „Gamtos ateities“ įsteigto „Ateities pakuotės“ klubo iniciatyva. „Ateities pakuotės“ klubas šiuo metu vienija 45 Lietuvos įmones ir skatina Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, dalytis gerosiomis praktikomis šioje srityje ir stiprinti ekologinių iniciatyvų sklaidą Lietuvos versle ir visuomenėje.

  Gamintojų ir importuotojų asociacija „Gamtos ateitis“ – licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų prekinių pakuočių atliekų tvarkymą. Asociacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais. 

  Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas – asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos „Verslo žiniose“, „Sodros“, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.

  Rašyti komentarą 0
  Guminių batų gamintojai: tvarumo paieškos nuo žaliavų iki pakuotės Verslo tribūna

  Guminių batų klientai jau užtikrintai peržengė sodo ar darbo aprangos ribas. Nenustebsime tokią avalynę...

  Tvarus verslas
  2023.05.11
  Gaiviųjų gėrimų pramonės apžvalga: metų baltos varnos, pakuočių iššūkiai, naujų mokesčių grėsmė Premium

  Didžiosios gėrimų gamybos įmonės atidžiai seka ES direktyvose numatytus reikalavimus ir, nors jie dar...

  Prekyba
  2023.05.11
  Žinia labai mažoms ir mažoms įmonėms bei ūkininkams: 3 priežastys, kodėl verta pasinaudoti parama saulės elektrinėms Verslo tribūna

  Smulkusis verslas netrukus sulauks kvietimo teikti paraiškas saulės elektrinėms įrengti. Įmonėms,...

  Tvarus verslas
  2023.05.09
  „Achemos“ planuose – šimtamilijoninės investicijos į žaliojo vandenilio gamybą Premium 1

  Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“ planuoja pastatyti iki 213 MW galios elektrolizės įrenginius, kurie,...

  Pramonė
  2023.04.18
  „Enefit“ vadovas: iki 2050 m. elektros poreikis išaugs daugiau nei 5 kartus Verslo tribūna

  Švedijos tyrimų bendrovė „SB Insight“ pristatė didžiausią Europoje nepriklausomą prekių ženklų tvarumo tyrimą...

  Tvarus verslas
  2023.04.06
  Milijoną į „Scan&Go“ investavusi „Maxima“: savitarna yra prekybos ateitis Verslo tribūna 11

  Pirmasis Lietuvoje savarankiško pirkinių skenavimo technologiją „Scan&Go“ pristatęs lietuviškas prekybos...

  Tvarus verslas
  2023.03.30
  A.Gaudiešius. Ką atneš investicijų į atsinaujinančią energetiką bumas?

  Numatoma, kad sparti atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) projektų plėtra leis jau 2030 m. patenkinti...

  Nuomonės
  2023.03.26
  Elektros rinka dar gali pateikti staigmenų, bet rizikas galima suvaldyti Verslo tribūna

  Nors elektros kainų pikas atrodytų jau praeityje, tačiau ramybė gali būti apgaulinga. Rinka išlieka...

  Tvarus verslas
  2023.03.22
  Lietuvos įmonės seka pasaulines tendencijas: tvarus atliekų tvarkymas tampa prioritetu Verslo tribūna 1

  Daugelis šiuolaikinių verslų vadovų sutartinai pabrėžia, kad geri finansiniai rezultatai privalo koja kojon...

  Tvarus verslas
  2023.03.09
  Nauja „Enefit“ paslauga verslui: įrengs saulės elektrinę ir ją išnuomos Verslo tribūna

  Įmonių noras dalį ar visą reikalingą elektros energiją pasigaminti pačioms gerokai suintensyvėjo, tačiau į...

  Tvarus verslas
  2023.02.28
  Antiinfliacinės „Maximos“ iniciatyvos: mažina lietuviškų pieno produktų ir kitų kasdienių prekių kainas Verslo tribūna 5

  Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ pastaruoju metu ėmėsi net kelių maisto produktų kainų mažinimo...

  Tvarus verslas
  2023.02.23
  Pakuočių tvarumas: draudimai, mokesčiai ir atgrasantys vaizdai Verslo tribūna

  Jau neabejojama pokyčių reikme, kai kalbama apie tvarumą. Šįkart apžvelgsiu naujus, svarbiausius įstatymus...

  Tvarus verslas
  2023.02.21
  „Enefit“ žvalgosi vietų elektromobilių viešojo įkrovimo stotelėms Verslo tribūna

  Viešojo elektromobilių įkrovimo stotelių Lietuvoje netrukus ženkliai daugės. Apie savo planus įrengti tokių...

  Tvarus verslas
  2023.02.14
  Metus „Maxima“ pradeda su dar tvirtesniais įsipareigojimais darbuotojams Verslo tribūna

  Lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“, vienijantis daugiau nei 12 tūkst. darbuotojų, į 2023-iuosius metus...

  Tvarus verslas
  2023.02.02
  D. Tracevičius: pirmosios kartos biodegalai yra žaliasis smegenų plovimas Premium 6

  Domantas Tracevičius, Všį „Žiedinė ekonomika“ vadovas, VŽ podkaste sako, kad pirmosios kartos biodegalai nėra...

  Logistika
  2023.01.31
  Plastiko dieta: per savaitę suvalgome banko kortelę, per metus – mobilųjį telefoną Verslo tribūna

  Rinkdamiesi maisto produktus turėtume atsižvelgti ne tik į jų skonį ar kvapą, bet ir į pakuotes, kurias...

  Tvarus verslas
  2023.01.23
  Painus ginčas dėl biodegalų: kaltinimai, pasiteisinimai ir abejonės dėl klimato atšilimo stabdymo prasmės Premium 1

  Ieškant sprendimų, kaip dekarbonizuoti itin taršų transporto sektorių, įkaito diskusija dėl biodegalų – vieni...

  Logistika
  2023.01.19
  D. Tracevičius: daug geriau elektromobiliai Premium 5

  Domantas Tracevičius, Všį „Žiedinė ekonomika“ vadovas, sako, kad biodegalų naudojimas yra eko-manipuliavimas,...

  Logistika
  2023.01.17
  Jau pusė „Maxima“ parduotuvių Lietuvoje pasikeitė: išbrandintų pokyčių naudą pajuto ir pirkėjai, ir darbuotojai Verslo tribūna 3

  Lietuviškame prekybos tinkle „Maxima“ peržengta svarbi strateginio bendrovės projekto riba – jau daugiau nei...

  Tvarus verslas
  2023.01.12
  Ilgametį verslų bendradarbiavimą lemia sutampančios vertybės Verslo tribūna

  Automobilių serviso mechaniko apranga ir patalpų estetika nemažai daliai automobilių savininkų vis dar...

  Tvarus verslas
  2023.01.12

  Verslo žinių pasiūlymai