Guminių batų gamintojai: tvarumo paieškos nuo žaliavų iki pakuotės

Guminių batų klientai jau užtikrintai peržengė sodo ar darbo aprangos ribas. Nenustebsime tokią avalynę pamatę stilingų miestiečių įvaizdyje, garsiausių prekių ženklų kolekcijose. Trečią veiklos dešimtį skaičiuojanti Lietuvos PVC batų gamintoja UAB Paliūtis ne tik žengia koja į koją su mada, bet kartu su užsakovais imasi ir vis tvaresnių sprendimų bei eksperimentų.
Pačius guminius botus jau savaime galima laikyti gana tvariais, vien dėl jų patvarumo ir ilgaamžiškumo. Tačiau Paliūčio eksperimentų kolekcijoje gausu bandymų pagaminti avalynę dar įdomiau: nuo panaudotų plastikinių langų rėmų iki žvaliu rytu kvepiančių botų iš kavos tirščių. Jekaterina Šumskienė, Paliūčio komercijos vadovė, pažymi, kad dauguma bendrovės produkcijos gaminama pagal užsakymą, tad dalis eksperimentų, pavyzdžiui, minėti batai iš kavos tirščių, kol kas nevirto masine gamyba, dar laukia savo užsakovų. O štai speciali linija PVC batų, kurių sudėtyje 60% sertifikuotos perdirbtos žaliavos, jau sulaukė nemažai susidomėjimo. Šiandien tokie batai sudaro 10-15% įmonės produkcijos.

Tvarumas mums dažnai padeda atidaryti duris. Kai pasakai, kad turi tvarų, įdomų produktą, užsakovai tave įsileidžia, išklauso. Net jei galiausiai pasirenkama įprasta gamyba ar įprasta kolekcija, būtent tvarus sprendimas vis dažniau sudomina ir padeda atkreipti dėmesį į mus, sako J. Šumskienė.
Nuo žaliavų iki pakuotės
Beveik 2 mln. batų porų per metus Vilniuje pagaminanti įmonė, didžiąją dalį gaminių eksportuoja į Europos šalis ar kitus žemynus. Užsienyje Palūtis prisistato ir nauju Swampok prekės ženklu. Tarp užsakovų tiek prabangūs mados prekių ženklai, tiek ir prekybos ar specializuotos įmonės, pavyzdžiui, statybų verslas.

Pasak J. Šumskienės, tvarumas įmonei svarbus visuose etapuose: nuo žaliavų pasirinkimo iki transportavimui skirtos pakuotės sprendimų.
Visos mūsų gamybai reikalingos žaliavos gaminamos ar perdirbamos čia pat Lietuvoje. Tai padeda ne tik trumpinti gamybos grandinę, bet ir užtikrina švarią gaminių sudėtį, neužterštą švino, kadmio ar draudžiamų ftalatų priemaišomis. Mūsų gamyba taip pat organizuojama taip, kad nereikėtų išmesti jokių atliekų. Visi brokuoti ar vizualios patikros nepraėję batai grįžta į perdirbimo įmonę, kurioje vėl virsta žaliava, sako J. Šumskienė.
Guminiai batai standartiškai neturi pardavimo pakuotės. Svarbiausia rasti sprendimą, kaip batų porą sujungti ir pakabinti etiketę. Išskyrus, žinoma, prabangos segmento užsakovus, šie madingus botus prašo sudėti į individualias dėžutes.
Mums pakuotė dažniausiai reiškia sprendimą, kurį pasirenkame transportavimui. Ir čia tvarumo sprendimai prasideda nuo mažų dalykų. Šiemet pakavimui pradėjome naudoti perdirbto plastiko maišelius, visiškai atsisakome pirminio plastiko. Tai svarbus pokytis, padedantis sumažinti plastiko naudojimą, pasakoja Paliūčio komercijos vadovė.
Pasak jos, yra ir klientų, kurie apskritai atsisako maišelių. Pavyzdžiui, prabangių prekių gamintojai anksčiau rinkosi pakavimą individualiose dėžutėse, kurios vėliau buvo dedamos į plastiko maišelius, kad būtų apsaugota transportuojant, o šie dar talpinami į antrines dėžes. Dabar bent vieno elemento plastiko maišelių atsisakoma, taip mažinant paties plastiko ir visos pakuotės kiekį.
Pagal užsakovų norus
Standartiniai Paliūčio gaminiai paprastai pakuojami į vyniojamą popierių, perdirbto plastiko maišelį ir po 10-20 porų dedami į didelę antrinę kartono dėžę. Priklausomai nuo sudedamų porų kiekio ir svorio, transportavimui naudojamos plonesnės arba tvirtesnės penkių kartono sluoksnių transportavimo dėžės. Tiesa, yra užsakovų, kurie maišelius jau keičia batų porą sujungiančiais plastiko valais. Dar kiti plastikinius valus keičia tampriomis gumomis, taip dar labiau mažindami plastiko kiekį.

Apie 90 proc. mūsų gaminių yra užsakomoji gamyba. Transportavimo pakuotę dažnai pritaikome prie užsakovų reikalavimų. Daug tvarumo iniciatyvų ateina iš Olandijos, Skandinavijos šalių, Prancūzijos, Jungtinės Karalystės. Užsakovams šiose šalyse tvarumo temos yra svarbios ir aktualios. Savo prašymais ir pageidavimais jie augina mus. Kita vertus, turėdami patirties ir idėjų, mes jau ir patys teikiame siūlymus, rekomenduojame sprendimus, kaip įpakuoti tvariau, paprasčiau, sako J. Šumskienė.
Nešvaistyti, o perdirbti
Tarp Paliūčio tvarumo iniciatyvų yra ir daugkartinės paletės, kartono presavimas, visų atliekų rūšiavimas. Vis daugiau dėmesio sulaukia ir kvietimas Lietuvos pirkėjams atnešti ar atsiųsti išaugtus, suplyšusius, nebetinkamus naudoti guminius batus, kuriuos bendrovė perdirba. Iniciatyva Neišmesk, atnešk perdirbimui skirta susigrąžinti, pirmiausia, nebedėvimus paties Paliūčio pagamintus botus. Taip užtikrinama, kad į perdirbimą nepapuls neaiškios sudėties avalynė, kurios gamyboje gali būti panaudota kenksmingų ar draudžiamų priemaišų.
Žmonės labai nustebę, kad gali grąžinti botus, ir jie tikrai noriai tai daro. Norime kelti šį procesą į aukštesnį lygį. Bendraujame su prekybos centrais, kad ir jie galėtų prisidėti. Tikime šia programa ir mums tai svarbu, sako J. Šumskienė.
Tokia iniciatyva padeda ne tik švarinti gamtą, užtikrinti žiedinę ekonomiką, bet ir prisideda prie perdirbtos žaliavos gavimo. J. Šumskienė neslepia, nors gaminiai iš perdirbtos PVC žaliavos turi vis didesnę paklausą, būtent antrinių žaliavų paieška yra vienas iš rimčiausių iššūkių, ribojančių tokios produkcijos gamybos augimą.
Naudojame savo gamybos atliekas, esame pasirašę sutartis su keliais lietaus rūbų gamintojais, iš kurių taip pat imame gamyklines atraižas ir perdirbame. Turime ir kitų partnerių, kurie tiekia mums žaliavą. Bet tai yra medžioklė. Sunku net pasakyti, ką šiandien padaryti sunkiau parduoti botus ar nupirkti antrinės žaliavos, šypteli pašnekovė.

Tai atsako ir į dažnai girdimą klausimą, ar batai iš perdirbtų žaliavų turėtų būti pigesni. Rasti gamybai paruoštų antrinių žaliavų labai sunku, o paruošimas taip pat turi savo sąnaudas. Todėl iš perdirbtų žaliavų pagaminti botai nebūtinai yra pigesni, nors tokia avalynė neabejotinai yra tvaresnė ir vis madingesnė.
Straipsnis parengtas pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos Gamtos ateities įsteigto Ateities pakuotės klubo iniciatyva. Ateities pakuotės klubas šiuo metu vienija 45 Lietuvos įmones ir skatina Lietuvos gamintojus ir importuotojus naudoti ekologiškesnes pakuotes, dalytis gerosiomis praktikomis šioje srityje ir stiprinti ekologinių iniciatyvų sklaidą Lietuvos versle ir visuomenėje.
Gamintojų ir importuotojų asociacija Gamtos ateitis licencijuota pakuočių atliekų tvarkymo organizacija, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų prekinių pakuočių atliekų tvarkymą. Asociacijos tikslas atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rūšiavimo klausimais.
Pasirinkite jus dominančias įmones ir temas asmeniniu naujienlaiškiu informuosime iškart, kai jos bus minimos Verslo žiniose, Sodros, Registrų centro ir kt. šaltiniuose.
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti
Prisijungti